Ισπανία 10 ημερο ταξίδι στη β. Ισπανία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ζητώ τη βοήθεια σας για το ταξίδι μου στη β.Ισπανία.Θα πάω στις 22-30/9. Έχω κλείσει 3 ημέρες Βαρκελώνη, 2 ημ. Σαντιάγο. Μου μένουν 4 διανυκτερεύσεις από το Σαντιάγο στο μπιλμπάο απόπου επιστρέφουμε. Αν μπορεί κάποιος να μου πεί
α.που θα είναι καλύτερα να κάνουμε διανυκτέρευση ? Θα έχουμε αυτοκίνητο
β.Στα picos de europa φθάνει μια ημέρα?
γ.Ποια πόλη είναι πιό όμορφη Avilles - Gijon - Oviedo για να μείνουμε περισσότερο?
Ευχαριστώ πολύ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Διάβασε τις παρακάτω ιστορίες για να πάρεις μερικές ιδέες. Η δεύτερη είναι ακόμα σε εξέλιξη, αλλά σίγουρα θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E2%FC%F1%E5%E9%E1-%E9%F3%F0%E1%ED%DF%E1.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EA%F4%FC%F2-%F4%F9%ED-%F4%E5%E9%F7%FE%ED.html

Και δες και τα παρακάτω:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%E7%EC%DD%F1%E5%F2-%E9%F3%F0%E1%ED%DF%E1.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%F1%DF%F4%E7-%F0%EF%F5-%ED%E1-%F0%DC%F9;.html


Καθώς και κάποια από τα θέματα αυτής της ενότητας:
Ζώντας στο Μπιλμπάο - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστώ πολύ, Με βοήθησες πολύ. Οι διανυκτερεύσεις μας είναι 2 Κομποστέλλα και 4 μέχρι το μπιλμπάο. Θεωρείς ότι αξίζουν και το παράλια δυτικά του Σαντιάγο? Πώς
να το μοιράσω καλύτερα? Έχω κλείσει μόνο το Σαντιάγο.
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
ΜΑΔΡΙΤΗ εκλεισες χοτελ;κ που ποια περιοχη.Ειναι να παω 26 OKTΩ
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μα διάβασες ότι είναι ΒΟΡΕΙΑ ΙΣΠΑΝΙΑ και όχι ΚΕΝΤΡΙΚΗ που είναι και η Μαδρίτη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ζητώ τη βοήθεια σας για το ταξίδι μου στη β.Ισπανία.Θα πάω στις 22-30/9.
Μπράβο σου. Για Σαντιάγο είναι και τέλεια εποχή (αλλά πάρε ομπρέλα).


α.που θα είναι καλύτερα να κάνουμε διανυκτέρευση ?
Οποωσδήποτε στο Σανταντέρ, με επισκεψούλα και στη Santillana del Mar. Επίσης, πριν το Μπιλμπάο επίσκεψη (ίσως και διαμονή) στο Σαν Σεμπαστιάν. Φοβερές διαδρομές, αφού θα έχετε αμάξι, έχει στις κοιλάδες της Ανατολικής Καντάμπρια. Π.χ. Puerto de Braguia, το πού θα κοιμηθείτε δεν παίζει ρόλο, η φύση είναι το κάτι άλλο, με πανέμορφα χωριουδάκια που κάνουν τη γαλλική επαρχία να ντρέπεται που υπάρχει. Επίσης, από Puentenansa προς Reinosa έχει όμορφα χωριά με εντυπωσιακά αρχοντικά και μερικές ενδιαφέρουσες επιλογές διαμονής.

β.Στα picos de europa φθάνει μια ημέρα?
Για τους περισσότερους νομίζω ναι, εξαρτάται από το πόσο τρέκιγκ θέλετε να κάνετε. Αν είναι απλώς να κάνετε το κομμάτι με τις ωραίες θέες, άντε και λίγο το φαράγγι, αρκεί.

γ.Ποια πόλη είναι πιό όμορφη Avilles - Gijon - Oviedo για να μείνουμε περισσότερο?

Η Χιχόν είναι βιομηχανική πόλη, με παραλία βέβαια αλλά γενικώς έχει μια μικρή παλιά πόλη που ωχριά σε σχέση με άλλες, δε λέει φοβερά πράγματα. Το Οβιέδο είναι πιο όμορφο με 2-3 ατραξιόν. Πολύ όμορφα χωριά γύρω από το Cudillero, όπως και το ίδιο. Αν σας αρέσει η οδήγηση, η άγρια φύση και... το Πήλιο στο πιο άγριο: Desfiladero de los Beyos, φοβερό πράγμα.

Στη Γαλικία, θα άφηνα έξω το Βίγκο και την Κορούνια που πάνε πολλοί και θα πήγαινα Ποντεβέδρα (κούκλα) και Λούγο (φοβερά τα τείχη), και καμιά κωμοπολη τύπου Μπετάνσος. Πάλι όμορφη φύση προς San Andres de Texeiro.

Θα φάτε πολλή βροχή και όχι μόνο στη Γαλικία, αλλά γι' αυτό είναι καταπράσινο αυτό το κομμάτι της Ισπανίας. Επιμένω πως σε Αστούριας και Καντάμπρια δεν παίζει κανένα ρόλο το πού θα κοιμηθείτε. Επικέντρωσε σε φυσικές ατραξιόν και διαδρομές και για τη διαμονή θα βρεις λύσεις επιτόπου, έχει εξαιρετικά καταλύματα σε μικρά χωριά, ο αγροτουρισμός είναι πενήντα χρόνια μπροστά εκεί.

Καλά να περάσετε.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ζητώ τη βοήθεια σας για το ταξίδι μου στη β.Ισπανία.Θα πάω στις 22-30/9.
Μπράβο σου. Για Σαντιάγο είναι και τέλεια εποχή (αλλά πάρε ομπρέλα).


α.που θα είναι καλύτερα να κάνουμε διανυκτέρευση ?
Οποωσδήποτε στο Σανταντέρ, με επισκεψούλα και στη Santillana del Mar. Επίσης, πριν το Μπιλμπάο επίσκεψη (ίσως και διαμονή) στο Σαν Σεμπαστιάν. Φοβερές διαδρομές, αφού θα έχετε αμάξι, έχει στις κοιλάδες της Ανατολικής Καντάμπρια. Π.χ. Puerto de Braguia, το πού θα κοιμηθείτε δεν παίζει ρόλο, η φύση είναι το κάτι άλλο, με πανέμορφα χωριουδάκια που κάνουν τη γαλλική επαρχία να ντρέπεται που υπάρχει. Επίσης, από Puentenansa προς Reinosa έχει όμορφα χωριά με εντυπωσιακά αρχοντικά και μερικές ενδιαφέρουσες επιλογές διαμονής.

β.Στα picos de europa φθάνει μια ημέρα?
Για τους περισσότερους νομίζω ναι, εξαρτάται από το πόσο τρέκιγκ θέλετε να κάνετε. Αν είναι απλώς να κάνετε το κομμάτι με τις ωραίες θέες, άντε και λίγο το φαράγγι, αρκεί.

γ.Ποια πόλη είναι πιό όμορφη Avilles - Gijon - Oviedo για να μείνουμε περισσότερο?

Η Χιχόν είναι βιομηχανική πόλη, με παραλία βέβαια αλλά γενικώς έχει μια μικρή παλιά πόλη που ωχριά σε σχέση με άλλες, δε λέει φοβερά πράγματα. Το Οβιέδο είναι πιο όμορφο με 2-3 ατραξιόν. Πολύ όμορφα χωριά γύρω από το Cudillero, όπως και το ίδιο. Αν σας αρέσει η οδήγηση, η άγρια φύση και... το Πήλιο στο πιο άγριο: Desfiladero de los Beyos, φοβερό πράγμα.

Στη Γαλικία, θα άφηνα έξω το Βίγκο και την Κορούνια που πάνε πολλοί και θα πήγαινα Ποντεβέδρα (κούκλα) και Λούγο (φοβερά τα τείχη), και καμιά κωμοπολη τύπου Μπετάνσος. Πάλι όμορφη φύση προς San Andres de Texeiro.

Θα φάτε πολλή βροχή και όχι μόνο στη Γαλικία, αλλά γι' αυτό είναι καταπράσινο αυτό το κομμάτι της Ισπανίας. Επιμένω πως σε Αστούριας και Καντάμπρια δεν παίζει κανένα ρόλο το πού θα κοιμηθείτε. Επικέντρωσε σε φυσικές ατραξιόν και διαδρομές και για τη διαμονή θα βρεις λύσεις επιτόπου, έχει εξαιρετικά καταλύματα σε μικρά χωριά, ο αγροτουρισμός είναι πενήντα χρόνια μπροστά εκεί.

Καλά να περάσετε.


Ευχαριστώ πολύ.Έλειπα διακοπές και δεν απάντησα.Έφτασα στη τελική ευθεία. Αισθάνομαι πιο ασφαλής να κλείσω διαμονή από εδώ. Υπολογίζω τις 2 τελευταίες διανυκτερεύσεις να είναι Μπιλμπάο. Από εκεί θα φύγουμε αεροπορικώς για Βαρκελώνη Αθήνα. Από εκεί θα πάμε Σαν Σεμπαστιάν.Το Cudillero το έχω ξεχωρίσει, δείχνει πανέμορφο. Θέλω να μοίρασω τις διαδρομές, πολλά τα χιλιόμετρα. Επίσης να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Επέστρεψα την Κυριακή απο την Ισπανία. Είμαι κατενθουσιασμένη από το ταξίδι αυτό. Δίκαια ο Yorgos μας παροτρύνει να πάμε στο santiago. Όλη η βόρεια Ισπανία καταπληκτική. Τα τοπία, οι άνθρωποι, οι μεζέδες και οι τιμές, όλα εξαιρετικά.Θα γράψω μια ταξιδιωτική ιστορία για αυτά. Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν είτε με τις ιστορίες τους είτε με τα μηνήματά τους, να οργανώσω αυτό το ταξίδι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Επέστρεψα την Κυριακή απο την Ισπανία. Είμαι κατενθουσιασμένη από το ταξίδι αυτό. Δίκαια ο Yorgos μας παροτρύνει να πάμε στο santiago. Όλη η βόρεια Ισπανία καταπληκτική. Τα τοπία, οι άνθρωποι, οι μεζέδες και οι τιμές, όλα εξαιρετικά.Θα γράψω μια ταξιδιωτική ιστορία για αυτά. Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν είτε με τις ιστορίες τους είτε με τα μηνήματά τους, να οργανώσω αυτό το ταξίδι.

Περιμένουμε ιστορία:clap:
Η Ισπανία είναι από τις αγαπημένες μου χώρες και έχει πολύ συμπαθητικούς κατοίκους.
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
γεια σας.λοιπον θα παω και εγω μαδριτη τον δεκεμβρη εχω μια φιλη που κανει ερασμους και θα παμε εκει να την δουμε και να δουμε και την ισπανια.η κοπελα ειναι κανα 2 μηνο εκει και δεν τα ξερει ολα,πειτε μου καποια πραγματα για εκει τι πρεπει να κανω σιγουρα να φαω κλπ?και εχω ενα αλλο θεμα που θελω να με βοηθησετε κλεισαμε εισητιρια και δωματιο στο τσεντρο.η πτηση μας οταν παμε εχει σταση στην ζυριχη 4 ωρες θα περασουν στον γυρισμο εχει σταση στην γενευη αλλα ειναι 14 ωρες η σταση,εκει τι γινετε τωρα μπορουμε να βγουμε εξω απο αεροδρομιο οι βαλιτσες μας θα ειναι στο αεροπλανο?τι παιζει ακριβως αν μπορειτε να με βοηθησετε.
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
ΒΟΗΘΕΙΑ με τα εισητηρια τι γινεται του μετρο μαδριτης εχω χασει την μπαλα φευγω σε 10 μερες και δεν ξερω τι γινεται με τα εισητηρια ας βοηθησει καποιος..απο μπαραχας τι τιμη εχει για κεντρο.οταν αλλαζω γραμμη ισχυει το εισητηριο??
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
thespyros said:
ΒΟΗΘΕΙΑ με τα εισητηρια τι γινεται του μετρο μαδριτης εχω χασει την μπαλα φευγω σε 10 μερες και δεν ξερω τι γινεται με τα εισητηρια ας βοηθησει καποιος..απο μπαραχας τι τιμη εχει για κεντρο.οταν αλλαζω γραμμη ισχυει το εισητηριο??
Απο Barajas πάρε καλύτερα το λεωφορείο που θα βρεις ακριβώς έξω απο τις αφίξεις απέναντι απο την πιάτσα των ταξί.το μετρό δεν πολυβολευει,το λεωφορείο κοστίζει αν θυμάμαι καλα 3-5 ευρώ και σε μισή ώρα το πολυ είσαι στο κέντρο. Αναλόγως που θέλεις να πας βέβαια αλλα παει και στον σταθμό Atocha αν θέλεις να πάρεις κάποιο τρένο!για να πας στην Gran Via ή στην Puerta del Sol κατεβαινεις στην Plaza Cibeles και περπατάς 10 λεπτά! Θα καταλάβεις που ειναι η στάση γιατι ο περισσότερος κόσμος εκεί κατεβαίνει αλλα θα ακούς και τις ανακοινώσεις!
Μετρό δεν χρησιμοποίησα φέτος αλλα απο αυτά που θυμάμαι εχει κάρτες για κάποιες μέρες αλλα και σειρά με 10 εισητηρια!αν ρωτήσεις σε σταθμό μετρό θα σου πουν ,δεν ειναι τίποτα δύσκολο! Οταν αλλάζεις γραμμή ισχύει το εισητηριο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom