13 χρόνια Travelstories!

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο !!!!

Πέρασαν 13 ολόκληρα χρόνια από όταν το Travelstories έκανε τα πρώτα του δειλά βήματα στο ελληνικό διαδίκτυο, και από τότε έχει αγγίξει τις ζωές εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων στην Ελλάδα και το εξωτερικό.:birthday:

Θα γιορτάσουμε τα 13α μας γενέθλια με διάφορους τρόπους τις επόμενες ημέρες, γι'αυτό έχετε τα μάτια σας ανοιχτά για διαγωνισμούς που θα σκάσουν μύτη :bleh: αλλά στο μεταξύ ελάτε να κάνουμε μια μικρή αναδρομή της προηγούμενης χρονιάς:

Το Travelstories λοιπόν τους τελευταίους 12 μήνες δέχθηκε 3,1 εκατομμύρια επισκέψεις, σημειώνοντας μια αύξηση σχεδόν 11% από τον προηγούμενο χρόνο. Μάλιστα μέσα στο 2018 ήταν ο μήνας με τις περισσότερες επισκέψεις στην ιστορία του site, ο Αύγουστος, κατά τον οποίο αγγίξαμε τις 350.000 επισκέψεις. :xalara:

Αυτό το διάστημα είχαμε επισκέψεις από 189 διαφορετικές χώρες, με την Ελλάδα φυσικά να έχει τη μερίδα του λέοντος με 86%, και να ακολουθούν η Κύπρος (3%), η Γερμανία (2%), το Ηνωμένο Βασίλειο (1,5%) οι ΗΠΑ (1%) και η Ιταλία (1%).

Η πλειοψηφία των επισκέψεων γίνεται πια από mobile συσκευές, και αντιπροσωπεύει το 52%, ένα 41% μπαίνει απο desktop υπολογιστές, και ένα 7% από tablets.

Αυτός ο χρόνος σηματοδότησε και τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του περιοδικού μας, που έχει συμπληρώσει αισίως 513 άρθρα από 8 διαφορετικούς συγγραφείς, που συνολικά έχουν γράψει 186.788 λέξεις!

Αν όμως σας αρέσουν τα εξωφρενικά νούμερα, 9,1 εκατομμύρια λέξεις είναι όσες έχουν γράψει τα μέλη μας στις Ταξιδιωτικές τους Ιστορίες αυτά τα 13 χρόνια! :eek::clap: Αν δηλαδή θέλαμε να διαβάσουμε όλες τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες που έχουν γραφτεί στο site, θα χρειαζόμασταν πάνω κάτω 758 ώρες ασταμάτητου διαβάσματος - ή κάπου τεσσερισίμιση μήνες διαβάσματος ως full time οχτάωρη απασχόληση. Μέχρι τελικής πτώσης!! :reading:

Συντονιστείτε τις επόμενες μέρες για αναλυτικά στατιστικά στοιχεία από τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες που θα καταπλήξουν :haha:

Τέλος δε θα μπορούσε να μη γίνει αναφορά στο Travelstories GO που άνοιξε πριν από λίγες εβδομάδες, και ευελπιστούμε να γίνει πολύτιμος σύμμαχος όλων στην αναζήτηση της μεγαλύτερης ποικιλίας και των καλύτερων τιμών για αεροπορικά εισιτήρια!

Χρόνια πολλά στο Travelstories που αν το μακρινό πια 2005 δεν είχα αποφασίσει να το φτιάξω, πολύς κόσμος θα είχε γνωρίσει τη μαγεία των ταξιδιών είτε πολύ καθυστερημένα είτε και καθόλου. Και, φυσικά, θα ήμασταν όλοι άγνωστοι μεταξύ μας.

Ευχηθείτε σας παρακαλώ εδώ και σε όλα τα σόσιαλ μύδια με το hashtag #Travelstories13 - και κυρίως, πείτε μας ποιος είναι ο λόγος που γράφετε Ταξιδιωτικές Ιστορίες! (κυρίως για να πείσουμε αυτούς που δε γράφουν :bounce:)

Travelstories for ever. :hug:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σημαδιακά γενέθλια: "Travelstories και 13" :p
Άντε να μας ζήσει! Def ευχαριστούμε.

Να γράψω γιατί γράφω ταξιδιωτικές ιστορίες και θα ήθελα να γράφω περισσότερες (και όλο μένω στα λόγια - έχω και δυο αρχινισμένες που πρέπει να τελειώσω :oops: - άγχος).
Για να θυμάμαι το ταξίδι πρωτίστως, για να το μοιράζομαι με τον συνταξιδιώτη μου, για να το δείχνω σε φίλους και συγγενείς όπως παλιά δείχναμε ο ένας στον άλλο τις τυπωμένες φωτογραφίες μας. Τώρα, αν σε κάποιο μέλος κάνει γκελ η ιστορία και του αρέσει, χαίρομαι πάρα πολύ και βάζω τα δυνατά μου περισσότερο.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
έχω και δυο αρχινισμένες που πρέπει να τελειώσω :oops: - άγχος).
κατι μου θυμιζει και εμενα (εκει στο βαθος αχνοφαινεται ενα φως) οτι και εγω εχω κανα 2 τετοια :haha::haha::haha:

Χρονια πολλα Travel-buddy
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Χρόνια πολλά αγαπημένο φόρουμ. Σε ανακάλυψα στο τέλος του 2010 και από τότε είμαι 8 συνεχόμενα χρόνια ενεργό μέλος. Είναι εντυπωσιακό που χρόνο με το χρόνο υπάρχει αύξηση επισκεψιμότητας. Και εις ανώτερα!

Έχω γράψει 21 ταξιδιωτικές ιστορίες. Κάθε φορά λέω πως θα είναι η τελευταία γιατί μια ιστορία απαιτεί πολύ κόπο και χρόνο. Τελικά συνεχίζω να γράφω. Γιατί γράφω? Για να θυμάμαι αναλυτικά τα ταξίδια μου, γιατί με κάνουν δημιουργικό, γιατί θέλω να βοηθάω τα μέλη του φόρουμ για τα μελλοντικά τους ταξίδια, γιατί μ' αρέσει να διαβάζουν τις ιστορίες μου σαν ταξιδιωτικούς οδηγούς οπότε γίνονται διαχρονικές, γιατί χαίρομαι όταν παίρνω πολλά ευχαριστώ και γεμίζω με όμορφα λόγια. Γιατί έχει τύχει να με πλησιάσει μια άγνωστη κοπέλα εκεί που έτρωγα και να με ρωτήσει ''είσαι ο giannismits από το travelstories που γράφεις ιστορίες''? Τι πιο ωραίο δηλαδή. Πως να μη συνεχίσω να γράφω? Είναι η συνήθεια που έγινε λατρεία.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί έχει τύχει να με πλησιάσει μια άγνωστη κοπέλα εκεί που έτρωγα και να με ρωτήσει ''είσαι ο giannismits από το travelstories που γράφεις ιστορίες''? Τι πιο ωραίο δηλαδή. Πως να μη συνεχίσω να γράφω? Είναι η συνήθεια που έγινε λατρεία.
:grouphug::grouphug::grouphug:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Χρόνια πολλά travelstories! Εδώ και 7 χρόνια αποτελείς αγαπημένη μου συνήθεια, παρότι ενίοτε καταλήγεις κακή επιρροή (βλέπετε το μεγαλύτερο ποσοστό των μη πάγιων εξόδων μου πηγαίνει στα ταξίδια). :):)

Παλαιότερα έγραφα πολύ συχνά ιστορίες, τα τελευταία χρόνια η "παραγωγή" έχει μειωθεί. :p Πολλή δουλειά, κάμποσες υποχρεώσεις, προσπάθειες δικές μου να κάνω "πρακτική" και σε άλλα στυλ γραφής μέσω ενός προγράμματος σπουδών που παρακολουθώ. Κάπως έτσι έμεινα πίσω.

Παρ' όλα αυτά αγαπώ τη συγγραφή ταξιδιωτικών ιστοριών για πολλούς λόγους. Επειδή βρίσκω το γράψιμο αγχολυτικό και δημιουργικό. Επειδή μου αρέσει να ανατρέχω στις αναμνήσεις μου, να τις τιμώ και να τις διατηρώ ζωντανές. Έχω συνδέσει νοερά την κάθε ιστορία με διαφορετικές περιόδους της ζωής μου, με τα καλά και τα άσχημα που εκείνες κουβαλούν.

Γράφω ιστορίες επειδή μου αρέσει να μοιράζομαι τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες έχω. Επειδή θέλω να μη θεωρεί καμία και κανείς ότι το ανεξάρτητο ταξίδι (και ιδίως σε πιο "εναλλακτικούς" προορισμούς) είναι προνόμιο των "λίγων", των "ψαγμένων" και "ξεχωριστών". Είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να κάνει αν του το επιτρέπουν το διαβατήριό του, τα οικονομικά του και η φυσική του κατάσταση.

Χαίρομαι απίστευτα όταν οι ιστορίες μου βοηθούν άλλους ταξιδιώτες να πραγματοποιήσουν κάποιο ταξίδι. Βάσει του feedback που έχω λάβει κατά καιρούς ξέρω ότι ιδιαίτερα εκείνες που έγραψα για τη Μαδέρα και το Κιργιστάν αποτέλεσαν "πυξίδα" για κάποιους στη διοργάνωση των δικών τους ταξιδιών σε εκείνα τα μέρη. Ίσως επειδή δεν υπήρχε ακόμα τότε πολύ υλικό στο forum για τους συγκεκριμένους προορισμούς, ίσως επειδή ήταν ταξίδια που πραγματικά με σημάδεψαν και κάπως το εξωτερίκευσα.

Τέλος το βλέπω λίγο και σαν "ανταπόδωση". Μέσα από τις ιστορίες άλλων μελών έμαθα να ταξιδεύω ανεξάρτητα, γνώρισα νέους προορισμούς και άνοιξα τους ταξιδιωτικούς μου ορίζοντες. Θα ένιωθα άσχημα λοιπόν να μην κατέθετα κι εγώ το λιθαράκι μου. :)

Καλή μας συνέχεια και όμορφα ταξίδια να έχουμε! Κοντινά, μακρινά, του σώματος, του νου και της ψυχής! :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
To 2018 εκλεισα 6 ταξίδια Ευρωπη. Συνολικα 13 πτησεις για μενα (και μερικες ακομη με το βλασταρι μου, αλλα δεν τις υπολογιζω) . Η μεση τιμη ανα εισιτηριο ηταν 26 ευρω, δηλαδη κοστισαν ΟΛΑ 350 ευρω. Και επειδη ταξιδευω σε "καυτες" περιοδους (Πασχα, Ιουνη, Ιουλη, Αυγουστο, Χριστουγεννα) μου φαινεται ακομη αδιανοητο. Οι μισες μαλιστα ηταν με regular εταιρειες. Πριν λιγα χρονια θα εδινα τα ιδια χρηματα για 2 ταξιδια (και αν ) σε τετοιες περιοδους.
Αυτο εμαθα απο το travelstories τοσα χρόνια, πως ο μεσος ανθρωπος μπορει να ταξδεψει πολυ πολυ περισσοτερο απο πριν χωρις να χρεωκοπησει.

Ευχομαι πολλα ταξιδια σε ολους. Το καλα το θεωρω αυτονητο, γινεται ταξιδι να μην ειναι καλο;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
εγω γραφω ιστορίες, γιατί μου ειπαν αυτοί γραψε ιστοριες και μετα οταν εγω τους ειπα να γραψω ιστοριες αυτοι μου ειπαν οχι να μην γραψεις. Και τοτε εγω άλλαξα γνωμη και τους ειπα γιατί να μη γραψω , και τοτε αυτοί μου ειπανε καλά αφου θελεις να μη γραψεις. Και μετα αυτοί μου ειπαν καλά αν θελεις να γραψεις, και εγω τους ειπα τωρα δεν θελω εγω και αυτοί μου ειπαν μη γραφεις τοτε ιστοριες. Και ετσι εγω εγραψα ιστορίες, για τον Εδεσσαικο, και αυτό ειναι όλο.

Χρονια Πολλα
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Χρόνια πολλά στο αγαπημένο φόρουμ μας....
Σε ότι αφορά τις ταξιδιωτικές ιστορίες θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες @giannismits (αν και εγώ δεν είμαι χρηστικός στις πληροφορίες) & την @underwater. Πλέον με ενδιαφέρει να γράφω για προορισμούς όπου δεν υπάρχουν ή είναι ελάχιστες οι υπάρχουσες ιστορίες.
Κίνητρο: να θυμάμαι εγώ (διότι μεγαλώσαμε πια) και να μοιράζομαι τις εμπειρίες με την ελπίδα να γίνουν κίνητρο για μελλοντικούς ταξιδευτές.
Όλα αυτά ιδανικά, αν δεν ήμουν αναβλητικός. Αποτέλεσμα; Υπάρχουν 5-6 ιστορίες που δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα... Δεν είναι πάντα εύκολο καθώς απαιτείται αρκετός χρόνος για την συγγραφή και κυρίως διάθεση
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πλέον με ενδιαφέρει να γράφω για προορισμούς όπου δεν υπάρχουν ή είναι ελάχιστες οι υπάρχουσες ιστορίες.
Ε ναι θα ήταν περίεργο να μας γράψεις για το Παρίσι ή για την travelcard του Λονδίνου :D Από σένα περιμένουμε το δύσκολο, το σπάνιο, το ακατόρθωτο! Το ντοκιμαντέρ! Και σιγάαα σιγά άρχισε να τελειώνεις τις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχεις αφήσει σε εκκρεμότητα.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χρόνια μας πολλά. Να είμαστε όλοι καλά, να ταξιδεύουμε και να μοιραζόμαστε εμπειρίες, απρόοπτα και χρήσιμες πληροφορίες μέσω των ταξιδιωτικών μας ιστοριών. Να έχουμε δύναμη να παλεύουμε την αναβλητικότητα στη συγγραφή τους (πάει και για την υποφαινόμενη που όλο θέλει να γράψει και δεν γράφει) και να είμαστε επιμελείς στην ανάγνωση των Ταξιδιωτικών Ιστοριών του μήνα. :p

Επίσης χρόνια πολλά και όμορφα στον δημιουργό μας που προφανώς και δεν κλείνει τα 13 αλλά κάποια άλλα σημαδιακά. (ελπίζω να μην σε εξέθεσα πολύ @Defkalion :p)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom