Βέλγιο Γαλλία Γερμανία 14 μέρες στην Αλσατία, Μέλανα Δρυμό, Κολωνία, Βέλγιο…

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ μια ιστορία. Κι ας ξεκινήσω από την πιο πρόσφατη. Ιούλιος 2010. 14 μέρες στην Αλσατία, Μέλανα Δρυμό, Κολωνία, Βέλγιο…
Είχαμε μαζί μας και την μικρή (4,5 χρονών) το δεύτερο της ταξίδι εκτός Ελλάδας. Στα περισσότερα μέρη εγώ είχα ξαναπάει …για σύζυγο και κόρη ήταν η πρώτη φορά.
Ανήκω στην κατηγορία αυτών με μεγάλες διακοπές, …three reasons to be a teacher ? June, July, August !
To budget μας βέβαια πάντα είναι περιορισμένο. Η μητέρα μου το έλεγε πάντα «όταν έχεις λεφτά δεν έχεις χρόνο κι όταν έχεις χρόνο δεν έχεις λεφτά». Η εμπειρία της μετά από 5ετή θητεία αεροσυνοδού στην Ολυμπιακή (επί Ωνάση).
Αρκετά μέρη επιλέχθηκαν έτσι ώστε η μικρή μας να έχει κάτι να απασχοληθεί για λίγο, για αυτό και δεν επισκεφτήκαμε τα άπειρα μουσεία. Να σημειώσω πως για μένα ένα μέρος της διασκέδασης αποτελεί το καλό φαγητό. Όχι απαραίτητα ακριβό, αρκετές φορές τουριστικό (διατί να το κρύψωμεν άλλωστε, τουρίσται είμεθα) αλλά ποτέ τυχαίο. Σιχαίνομαι να τρώω κάπου για το οποίο δεν έχω την παραμικρή σύσταση.
Αααα και κάτι ακόμη. Όπως προφανώς προδίδει το avatar μου δεν έχω κλίση στη έκθεση ιδεών. Τα κείμενα μου βρίθουν «συνεπάγεται» , «υποθέτουμε πως», «καταλήγουμε στο συμπέρασμα», «ισοδυναμεί» και «όπερ έδει δείξε». Είμαι σίγουρος πως θα μου το συγχωρήσετε…
Δώσε κλώτσο να γυρίσει….
1η ΜΕΡΑ
Θεσσαλονίκη-Βασιλεία με easyjet για πρώτη φορά. 3 άτομα (πλήρη εισιτήρια με 2 βαλίτσες, χωρίς ασφάλιση) πήγαινε & έλα με 211 ? κλεισμένα 6 μήνες πριν. Όλα άψογα, speedy boarding τζάμπα λόγω της μικρής. Αναχώρηση 10:20, άφιξη 11:50 βολικό το ωράριο…
Στο αεροδρόμιο από τον ελβετικό τομέα περάσαμε στον γαλλικό χωρίς έλεγχο γιατί η Hertz στον γαλλικό ήταν 15% πιο φτηνή. Παραλάβαμε ένα καινούριο (600 χλμ) Corsa 1.3 diesel. H τιμή του ήταν πολύ καλή: 419 ? για 14 μέρες κλεισμένο από το site της Hertz. Αυτή τη φορά δεν έγινε upgrade.. Πέρυσι στο Μόναχο με αντίστοιχο booking έγινε upgrade σε VW Passat Station wagon 2.7 turbo diesel !
Αρχικά το σχέδιο έλεγε Ελβετία, αλλά λόγω κόστους αναβλήθηκε για προσεχές ταξίδι. Βουρ λοιπόν για Στρασβούργο. Είναι περίπου 1,5 ώρα αλλά σταματήσαμε σε ένα τεράστιο Carrefour έξω από Mulhouse για αγορά εμφιαλωμένων νερών (θέλουμε 3 μπουκάλια την ημέρα και είναι ασύμφορο να αγοράζεις από όπου τύχει) και λοιπών snaks –παιδί έχουμε-. Φάγαμε και το κατιτίς… Μεσημέρι άφιξη στο IBIS Pont Couverts. Το ξενοδοχείο έχει δικό του περιφραγμένο ανοιχτό παρκινγκ δωρεάν, 44 ? το τρίκλινο, αλλά μικρά δωμάτια…ε καλά αυτό το περιμέναμε. Είναι 15 λεπτά με τα πόδια από το Petit France και 20 από τον Καθεδρικό.
Petit France

Η βόλτα στο ποτάμι με το καράβι αξίζει μόνο για την καλή ξενάγηση που έχουν το audio guide.
Άνετα γίνεται και με τα πόδια

BATORAMA - Visite de Strasbourg en bateau

Μια και ανέφερα audio guide στο site
Strasbourg, walking tour through the heart of the city - Audioguide (DNA)
Μπορείτε να κατεβάστε mp3 να τα φορτώσετε σε κινητό ή mp3 player και να έχετε το guide σας στις βόλτες σας !
Μετά τις βόλτες ήρθε η ώρα για φαγητό στο Ancienne Douane.
L'ancienne Douane - brasserie restaurant ? strasbourg
Τουριστικό, αλλά είχαμε κλείσει τραπέζι στη βεράντα πάνω στο μπαλκόνι και ήταν φανταστικά. Τιμαί λογικαί: 3 μενού (3 πιάτων) το ένα παιδικό, μπουκάλι κρασί και αναψυκτικό 62?.
Mια ιδέα από τις παρακάτω φωτογραφίες


Αλλά η νύχτα έχει εκπλήξεις….
Το καλοκαίρι, στην περιοχή Bassin d’Austerlitz, στις 11 το βράδυ ο Δήμος προσφέρει ένα ημίωρο θέαμα με σιντριβάνια και φωτισμούς συγχρονισμένα με μουσική, πυροτεχνήματα και lasers.
Part 1:
Part2:
Part3:
Το βράδυ τελείωσε με μια επίσκεψη στον καθεδρικό όπου κι αυτός έχει ειδικά εφέ φωτισμού το καλοκαίρι.
ΥΓ. Στην επιστροφή στο ξενοδοχείο γύρω στις 12:30 κάποια μικρή ψυχή κοιμήθηκε στο καρότσι της….

 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραια! Μια χαρα το πας! Και δεν με ενοχλησαν καθολου τα «συνεπάγεται» , «υποθέτουμε πως», «καταλήγουμε στο συμπέρασμα», «ισοδυναμεί» και «όπερ έδει δείξε». Αν υπηρχαν τετοια στο κειμενο δεν τα καταλαβα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ωραιες οι φωτο και το κειμενο σου,αναμενω τη συνεχεια!
Ιουλιος-Αυγουστος για τους καθηγητες!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Καταπληκτικά τα βιντεάκια.
Περιμένω τη συνέχεια του ταξιδιού σου.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Ωραία ξεκινήσαμε!!:clap: Και φωτό και βίντεο και όμορφο ταξίδι!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις ξανά
Ευχαριστούμε! Πολύ χρήσιμες οι αναλυτικές πληροφορίες που δίνεις!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή
Ωραία ιστορία :clap: καλά αρχίσαμε
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Ο τρόπος που αφηγείσαι την ιστορία σου είναι πολύ ωραίος και γεμάτος πρακτικές πληροφορίες! Αναμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια
Μέρα 2η (Σάββατο)
Πρωινό ξύπνημα, πρωινό στο πόδι και δρόμο. Θεωρητικά σήμερα θα είναι μια δύσκολη μέρα.
Από Στρασβούργο για Κολωνία. Τώρα τι μας ήρθε να αφήσουμε την ωραιότατη Αλσατία και να πάμε στη Κολωνία είναι απορίας άξιον. Οι κυριότεροι λόγοι ήταν τρεις. Η Phantasialand, το Kolner Lichte, η διαδρομή στις όχθες του Ρήνου η οποία θα γίνει σήμερα.
Τα ερωτήματα ήταν δύο. Πόσο νότια θα "πιάναμε" το Ρήνο που θα επηρέαζε σημαντικά τη διαδρομή, και από ποια πλευρά θα κάναμε την περιήγηση μας.
Έχοντας δει Lorelei και Rudesheim σε παλιότερο ταξίδι αποφάσισα να πιάσουμε το Ρήνο στο ύψος του St Goar, Στρασβούργο μέχρι St Goar 2,5 ώρες. Στη συνέχεια θα περάσουμε στην απέναντι όχθη με ferry και να πάμε βόρεια μέχρι το Braubach όπου και το Marksburg schloss.
Marksburg Castle Site
Το κάστρο καταπληκτικό, με εξαιρετική θέα και ακόμα καλύτερο καφέ.
adreabobea.files.wordpress.com_2009_06_marksburg_castle.jpg



Συνέχεια μέχρι το Koblenz ξαναπερνάμε στη δυτική όχθη και βγαίνουμε σε αυτοκινητόδρομο αφού ψιλοβρέχει, δεν έχει νόημα να δούμε άλλα χωριουδάκια αν δε φτιάξει ο καιρός, και υπάρχει ένα εξαιρετικό πλεονέκτημα: Η μικρή κοιμάται...ώρα για χιλιόμετρα.
Πριν ξεκινήσω το ταξίδι ψάχνοντας έψαχνα μέρος για στάση και βρήκα το Andernach. Μου άρεσε το site, είχε κι ένα μικρό χάρτη για ξενάγηση μέσα στο χωριό αλλά εκτός των άλλων είχε και Geyser που δεν είχα ξαναδεί.
avulkanschule.de_images_bildergalerie_geysir_andernach_.jpg


Aandernach Site
Αφού τριγυρίσαμε κι εκεί (με συννεφιά) το ψιλόβροχο ξεκίνησε ξανά οπότε ΦΤΑΝΕΙ. Είχε πάει πια 5 το απόγευμα, οπότε πάμε καρφί για Κολωνία. To βράδυ που θα ακολουθούσε θα ήταν πιθανώς το πιο δύσκολο (και ήταν).
Το Σάββατο 17 Ιουλίου 2010 στις 23:30 ήταν το Kolner Lichte ή αλλιώς ο Ρήνος στις φλόγες. Όλα τα τουριστικά καράβια του Ρήνου, φτάνουν στην Κολωνία όπου γίνεται ένα τεράστιο πάρτι με μουσική και πυροτεχνήματα.
Στην Κολωνία επέλεξα να μείνω στο Mercure Maarsdorf στα περίχωρα της Κολωνίας. Το Σαββατοκύριακο αυτό οι τιμές ήταν πανάκριβες μέσα στη πόλη που άλλωστε έχω ακούσει ότι είναι δύσκολη στην οδήγηση. Το ξενοδοχεία έκανε 65 ? τη βραδιά το τρίκλινο, είναι πάνω σε στάση τραμ (20 λεπτά μέχρι το κέντρο) έχει μια συμπαθητική κλειστή πισίνα και τα δωμάτια μεγάλα και καθαρά με ψυγείο κλπ. Το μοναδικό αρνητικό (για να μου χαλάσει όλη τη διαμονή) παντού σήματα να μην αφήνουμε πράγματα στο αυτοκίνητο γιατί κάθε βράδυ έχουν διαρρήξεις αυτοκινήτων στο (τεράστιο) ανοιχτό και ελεύθερο πάρκινγκ τους. Τρελάθηκα...αυτό μας έλειπε τώρα !
Κατά καλή μας τύχη η βραδινή ρεσεψιονιστ ήταν ελληνίδα και μου κρατούσε μια θέση στο πίσω μέρος διπλά στη ρεσεψιόν και με καλό φωτισμό όπου δεν είχαν εμφανιστεί κρούσματα.
Κι ευτυχώς δεν εμφανιστήκαν τις επόμενες μέρες....
Φυσικά για φαγητό είχαμε κλείσει κανένα μήνα πριν, ώστε να υπάρχει και κανένα μέρος να ξαποστάσουμε μέχρι τις 10.
Το Haxenhaus Haxenhaus - Tradition schmeckt! ήταν αντάξιο των προσδοκιών μου...
alh3.ggpht.com__u5CaJOKVNk4_SCCy6UTh04I_AAAAAAAAAFs_C42ZOiNosHY_DSC_1376.JPG


και με συμπαθητικές ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ !

amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_01_6f_13_33_haxenhaus_small_portion.jpg


Κατά τις 10 βγήκαμε βόλτα στην όχθη, ο καιρός είχε πια καθαρίσει και τα καραβάκια άρχισαν να μαζεύονται.


Φυσικά ήταν τίγκα στον κόσμο και οι περισσότεροι είχανε πιει τις μπυρίτσες τους.
Το θέαμα καταπληκτικό και κράτησε μέχρι τις 12:30. Του χρόνου είναι στις 9 Ιουλίου. Το καλύτερο μέρος για να το δει κανείς είναι η γέφυρα Ζoobrucke.
Μια ιδέα της ατμόσφαιρας βλέπετε εδώ:

aimg.fotocommunity.com_Koeln_Koelner_DomCologne_Cathedral_Koelner_Lichter_2010_a21770315.jpg

.
Και τώρα τα δύσκολα...
Πως γυρνάμε με το τελευταίο τραμ όταν υπάρχουν στη στάση 500 άτομα εκ των οποίων τα 50 ήμασταν ξεμέθυστοι (ή σχεδόν ξεμέθυστοι) ? Το καρότσι με τη μικρή σχεδόν να κοιμάται....
Τρελό σπρωξίδι, βρώμα, φωνές, στιγμιαία μετάνιωσα και για την επιλογή του ξενοδοχείου εκτός πόλης και για την Κολωνία και για όλα...
Τρώω ένα σπρώξιμο και βρίσκεται μπροστά μου μια μικροκαμωμένη γερμανίδα (μάλλον) η οποία ουρλιάζοντας "καλά δεν βλέπετε ότι έχουν παιδί..." κλωτσάει/σπρώχνει/βρίζει όποιον βρει μπροστά της και μας ανοίγει δρόμο καμιά 30 μέτρα και φτάνουμε στο τραμ το οποίο είναι φουλ και δεν κλείνουν οι πόρτες του ! Ε καλά, σιγά που θα κώλωνε ! Τραβάει έξω από το τραμ με το ζόρι 3 άτομα, μας τραβάει μέσα, αυτή βγαίνει έξω και ...το τραμ ξεκινάει...!
Το είδαμε κι αυτό ! Να είναι καλά η κοπέλα. Η νύχτα κύλισε χωρίς απρόοπτα αφού ήμασταν ...νεκροί από την κούραση.
Άλλωστε η Κυριακή ήταν day off....
 
Last edited by a moderator:

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή
Ωραιότατη και η συνέχεια, με ακόμα καλύτερες φωτό.
Μια χαρά πάμε, μια χαρά!! :clap:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Καλές οι παιδικές μερίδες:haha: αλλά δε μας είπες αν και οι τιμές ήταν ανάλογες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom