16 χρόνια Travelstories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Να πω εγώ μια κοτσάνα; Να υπάρχει μια συνδρομή για όσους γράφουν στο σοσιαλ. Γράφει που γράφει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του (από πολιτικά fake news μέχρι ανεκδοτα), ας δώσει και κανένα ψιλό. Δεν αποθαρρύνεται έτσι και ο νέος χρήστης να μπει να ψάξει ή να δώσει ταξιδιωτικές πληροφορίες. Επίσης να μετράνε like μόνο συνδρομητών.
Δε θα τραβήξουν αυτά, δηλαδή μπορεί στην αρχή να υπάρξει ένα μικρό ποσοστό που θα το δοκιμάσει, αλλά δεν είναι sustainable που λένε και στο χωριό μου, χρειαζόμαστε κάτι που θα διατηρηθεί σε βάθος χρόνου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ιδέες/εμπειρίες απο αντίστοιχα ταξιδιωτικά φόρουμ του εξωτερικού υπάρχουν;Δεν ξέρω γιατί προσωπικά ελάχιστα ασχολούμαι με αυτά.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ιδέες/εμπειρίες απο αντίστοιχα ταξιδιωτικά φόρουμ του εξωτερικού υπάρχουν;Δεν ξέρω γιατί προσωπικά ελάχιστα ασχολούμαι με αυτά.
Γενικα η αντιγραφή μιας πετυχημένης συνταγης νομιζω είναι οτι πιο safe...

Σκέφτηκα επισης βλέποντας διάφορους streamers(gaming, gambling κ.τ.λ.) οπως και μεσω αναζήτησης εμπειρικά σε αλλα φόρουμ γκουγκλαροντας οτι μετράει το donate αλλα επώνυμο να φαίνεται οπως και δηποτε και ισως να αναγραφονται τα ονόματα(nicknames) που ενισχυουν καπου δεξια ας πουμε στην κεντρική, ισως και με μορφή ειδοποιήσεων. Ακομα καλυτερα να φαίνεται και το συνολικό ποσό που εχει συγκεντρωθεί . Λεω επωνυμα γιατι νομιζω το donate μονο ετσι μπορεί να σταθει. Δειτε συγκεντρώσεις για παράδειγμα που γινονται μεταξυ πλουσιων για φιλανθρωπικους σκοπούς και ποσο ανταγωνιστικα το βλέπουν για το ποιος θα δωσει μεγαλύτερο ποσό.Καλως η κακως ετσι λειτουργούμε ως άνθρωποι. Ετσι κιεδω αν φανει ας πουμε η ειδοποίηση οτι Hayate donated 20 euro μπορει να ωθήσει τον @fotast για παράδειγμα να δωρισει αλλα τοσα τον @Yorgos να δωρισει 50 ευρω και ουτω καθεξης
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Συμφωνώ κι εγώ για σύστημα με donate. Αλλά να μην συνδέεται απαραίτητα με το όνομα του λογαριασμού πχ Wolfgang Schäuble just donated.

Αν δεν κάνω λάθος το patreon φορολογειται σαν εισόδημα, συν τις όποιες άλλες κρατήσεις της πλατφόρμας που πάνε και ανάλογα την χώρα.

Νομίζω ότι το ποσό που χρειάζεται θα καλυφθεί χωρίς πρόβλημα. Μπορεί να έχω μαύρα μεσάνυχτα βέβαια.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Συμφωνώ κι εγώ για σύστημα με donate. Αλλά να μην συνδέεται απαραίτητα με το όνομα του λογαριασμού πχ Wolfgang Schäuble just donated
Ημουν κάποτε '' συνεργατης'' σε site και ειδα ότι το ανωνυμο donate δεν λειτουργούσε γιαυτο ειμαι απαισιόδοξος.. Μπορεί να κάνω και λαθος..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ημουν κάποτε '' συνεργατης'' σε site και ειδα ότι το ανωνυμο donate δεν λειτουργούσε γιαυτο ειμαι απαισιόδοξος.. Μπορεί να κάνω και λαθος..

Μα θα μπορείς να γράψεις το nickname σου ή το πραγματικό σου όνομα έτσι κι αλλιώς. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Δεν ξέρω και πόσο κοστίζει ο σέρβερ βασικά.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Χρόνια πολλά στο travelstories, στους ιδρυτές του και σε όλα του τα μελη.

Αναφορικά με το ζήτημα που συζητάμε σχετικά με την βιωσιμότητα του η υποχρεωτική συνδρομή νομίζω ότι δεν θα λειτουργούσε και θα αλλοιωνε τον χαρακτήρα του.

Νομίζω ότι για να αντιμετωπίστουν κάποια άμεσα έξοδα καλό είναι να ξεκινήσει ένα σύστημα donate πολύ σύντομα.
Τόσα μας έχει προσφέρει το travlelstories, νομίζω ότι υπάρχουν αρκετά μέλη που θα προεβαιναν σε δωρεά.

Εν συνεχεία να συγκροτηθεί από τον Defk μια ομάδα με κάποια μέλη που έχουν μια εμπειρία και θέλουν να βοηθήσουν και να βάλουν κάτω τα έξοδα του φορουμ και να βρουν ένα πιο μακροπρόθεσμο σύστημα οικονομικής ενίσχυσης.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.336
Κατά την άποψή μου, οτιδήποτε υποχρεωτικό θα είναι και το τέλος του travelstories. Δεν υπάρχει τίποτα στο travelstories που να χρειάζεται κάποιος τόσο πολύ ώστε να πληρώσει για αυτό. Η μόνη "υπηρεσία" που πιθανώς μπορεί να αγοραστεί είναι η δυνατότητα αφαίρεσης των διαφημίσεων, που είναι απλά μία δικαιολογία για να πληρώσεις και να πάρεις κάτι γιατί οι περισσότεροι ξέρουμε πως μπορείς να παραβλέψεις τις διαφημίσεις.

Η προαιρετική συνδρομή στα έξοδα μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους.

Μία είναι η πλήρης ανάλυση των ανελαστικών εξόδων, προσπάθεια μείωσής τους και δημιουργία στόχων για κάλυψη των εξόδων σε ετήσια βάση με μορφή δωρεών. Σε αυτό δε μπορεί να προστεθεί διαχειριστικό κόστος (πχ δούλεψα 100 ώρες με 50 ευρώ την ώρα). Η εμπειρία μου και εκτιμώντας την δυναμική του φόρουμ, με κάνει να θεωρώ ότι στην καλύτερη αφαιρώντας διαχειριστικά έξοδα (paypal) θα μαζευτούν πάνω κάτω 250 ευρώ και του χρόνου λιγότερα.

Το τύπου patreon ή άλλου είδους ανώνυμη άνευ στόχων δωρεά, είναι αυτό που αρμόζει περισσότερο.

Δεν χρειάζεται ανάλυση του που πάνε τα λεφτά, ποιοι είναι οι στόχοι, δεν υπάρχει πρόβλημα τύπου "πλήρωσα και απαιτώ" και όποιος πληρώσει, πληρώνει γιατί θέλει να υποστηρίξει τον μάστορη του φόρουμ, χωρίς άλλες απαιτήσεις. Τύπου "πάρε ένα πεντοχίλιαρο μάγκα μ' να πιεις μια μπύρα" (η έκφραση εξαφανίστηκε στις μεταδράχμιες/μεταπασόκιες εποχές οπότε την διατηρώ στην αρχική της μορφή).

Αυτό σημαίνει ότι ο @Defkalion όχι μόνο δε θα γίνει μεγιστάνας, αλλά ούτε θα βγάζει τα έξοδά του (εκτός αν αποφασίσει κάποιος μας να τα σπρώχνει γερά). Όμως θα βλέπει ότι υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να στηρίξουν και ειδικά αν γίνεται σε μηνιαία βάση ή/και αυτοί οι κάποιοι αυξάνονται, θα βοηθήσει να μη νιώθει μόνος. Διαισθητικά πάντως, θεωρώ ότι αν ο στόχος ήταν να βγουν λεφτά θα το είχε κλείσει το μαγαζάκι ήδη, οπότε το ότι το έχει κρατήσει σημαίνει ότι δεν είναι μόνο οικονομικό το ζήτημα. Και έτσι το κάτι από το τίποτα είναι ήδη πολύ καλύτερο.

Επίσης θα πρέπει να μπει ένα "όμορφο" κείμενο που να εξηγεί πως δουλεύει το travelstories, ότι δε βγάζει λεφτά (πολύς κόσμος νομίζει ότι οι διαφημίσεις και οι υπερσυνδέσεις αποδίδουν οικονομικά και όχι μόνο δε χρειάζεται κάτι άλλο αλλά βγαίνει και εισόδημα).
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Οι λόγοι που έχουν οδηγήσει το φόρουμ σε φθίνουσα πορεία είναι λίγο πολύ γνωστοί.
Νομίζω και εγώ όπως προείπα μια εθελοντική δωρεά θα ήταν ένα καλό ξεκίνημα.
Προσωπικά δεν απαιτώ κανένα προνόμιο ή να μπω σε επώνυμη λίστα ευεργετών του φορουμ.
Για όσους ξερουν το travelstories δεν είναι επιχείρηση, είναι η τρέλα του @Defkalion που ξεκίνησε πριν από πολλά χρόνια και ο ίδιος έχει θυσιάσει αμέτρητο χρόνο και πιθανοτατα χρήμα για να μας προσφέρει το καλυτερο δυνατόν.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δυστυχώς δεν έχω κάποια ιδέα για το τι μπορεί να γίνει, αλλά είμαι μέσα σε οτιδήποτε αποφασιστεί για τη βιωσιμότητα του travelstories..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom