17 χρόνια Travelstories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ξεχαστήκαμε φέτος - και όταν λέω ξεχαστήκαμε εννοώ ξεχάστηκα :icon_redface:

17 χρόνια Travelstories :shock:

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο

Αντί για στατιστικά φέτος (όπως τις άλλες χρονιές), που έτσι κι'αλλιώς θα ήταν βαρετά, είπα να κάνω μια προσωπική αναδρομή, ελπίζοντας ότι όλο και κάποιος θα τη βρει ενδιαφέρουσα.

Έχω δώσει τόσο χρόνο από τη ζωή μου στο σάιτ που σε γενικές γραμμές χωρίζω τη ζωή μου σε τρία κομμάτια: η τωρινή ζωή μου, αυτή που είχα πριν έρθω στην Αυστραλία, και αυτή που είχα πριν το Travelstories. Και μόνο αυτό λέει τόσα πολλά για μένα προσωπικά, για το πόσο αγαπάω το forum μας και πόσο το "πονάω".

Παρ'όλα αυτά, φέτος δεν ήταν λίγες οι φορές που αναρωτήθηκα για τη σημερινή του ταυτότητα και τη χρησιμότητα που εξακολουθεί να έχει (?) στα σημερινά ίντερνετς.

Ακούστε τώρα μια ιστορία: όταν πρωτοξεκίνησα το φόρουμ, το μακρινό πια 2005, έλεγα ότι θέλω να φτιάξω ένα χώρο ανταλλαγής ταξιδιωτικών πληροφοριών - κάτι που τελικά και έγινε. Αλλά δεν είχα ποτέ στο μυαλό μου ότι στην πραγματικότητα το σημαντικό που θα προκύψει από αυτήν την απόπειρα θα είναι μια κοινότητα. Μια μάζωξη, ένας πύργος βαβέλ από ανθρώπους τόσο διαφορετικούς μεταξύ τους, και όμως τόσο συνδεδεμένους από την κοινή τους αγάπη για ταξίδια.

Αρχικά νόμιζα ότι η δημιουργία του Travelstories είχε να κάνει με την αγάπη μου για τα ταξίδια, αλλά τα τελευταία χρόνια έχω αμφισβητήσει αν αυτό ήταν το πραγματικό κίνητρο - πάντα κρίνοντας εκ του ασφαλούς 17 χρόνια μετά :) . Από τότε που ξεκίνησε τούτη δω η κοινότητα έφτιαξα πολλές ακόμα, οι περισσότερες διατήρησαν ένα συγκεκριμένο χρόνο ζωής, και κάποιες επιβίωσαν.

Το 2020 ξεκίνησα με κάποιους που σήμερα θεωρώ στενούς φίλους, αλλά τότε ήταν πραγματικά εντελώς άγνωστοι, μια ακόμα κοινότητα που αφορά τα επιτραπέζια παιχνίδια, και φτιάξαμε ένα podcast (boardgamebbq.com) - έχουμε μια μεγάλη discord κοινότητα που φιλοξενούμε και μας συνδέει κι'εκεί η αγάπη μας για ένα κοινό παρανομαστή. Στις αρχές του χρόνου για προσωπικούς λόγους αποχώρησα από την ομάδα, και στους 3 μήνες που έμεινα μακριά (επέστρεψα μετά) διαπίστωσα ότι αυτό που πραγματικά μου έλειψε περισσότερο δεν ήταν το ίδιο το αντικείμενο, αλλά η αίσθηση της κοινότητας.

Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως αυτό είναι που και το Travelstories πρέπει να κοιτάξει να επεκτείνει στο άμεσο μέλλον εάν πρόκειται να επιβιώσει. Τα τελευταία χρόνια που η ζωή μου έγινε τρομερά πολύπλοκη με τη μετανάστευσή μου στην Αυστραλία και πρόσφατα ακόμα περισσότερο με την εκ νέου μετακίνησή μου σε άλλη πολιτεία εδώ, πάντα προσπαθούσα να σκεφτώ τα επόμενα βήματα του Travelstories σε σχέση με το ταξίδι ως κεντρικό κόμβο. Πώς θα οργανώσουμε καλύτερα τις πληροφορίες, πώς θα παροτρύνουμε/διευκολύνουμε τα μέλη να γράφουν περισσότερες προσωπικές ταξιδιωτικές ιστορίες. Πώς θα επεκτείνουμε το περιεχόμενο που έχουμε σε καινούριες κατηγορίες, πώς θα το κάνουμε πιο χρήσιμο, πώς θα κάνουμε νέες εκπομπές στο κανάλι μας, κλπ κλπ.

Ε λοιπόν ίσως όλα αυτά ήταν στη λάθος κατεύθυνση. Ίσως το μέλλον του Travelstories είναι στην κοινότητα. Σε αυτή τη συλλογή ανθρώπων που έχουν συγκεντρωθεί εδώ, και που έρχονται και φεύγουν κατά καιρούς, σε αυτούς που είναι εδώ 15 χρόνια και σε αυτούς που έκαναν εγγραφή σήμερα. Ίσως αυτό που μας ενώνει, δεν είναι τελικά η προφανέστατη αγάπη μας για τα ταξίδια, αλλά η πηγαία ανθρώπινη ανάγκη να μοιραζόμαστε αυτήν την αγάπη με τους άγνωστους διπλανούς μας.

Συγχωρήστε μου την καθυστερημένη ανάρτηση για τα γενέθλια φέτος, όπως και την απουσία "εορτασμών". Σε λίγους μήνες θα είμαι στην Ελλάδα (πρώτη φορά μετά από 6 χρόνια) και ελπίζω να μπορέσουμε να οργανώσουμε κάτι όλοι μαζί. :birthday:

Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μου Travelstories. :heart: Οι άνθρωποι που γνώρισα και οι φιλίες που έκανα δε θα ήταν ποτέ δυνατές χωρίς αυτό.

Ποια είναι η πιο ξεχωριστή / αγαπημένη σας ανάμνηση που σχετίζεται με το φόρουμ μας;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Χρόνια πολλά και με το καλό του χρόνου να είμαστε εδώ και να συζητάμε τα 18. :)

Θα συμφωνήσω πάρα πολύ με το «ανθρωποκεντρικό» της υπόθεσης, κάτι που το καταλαβαίνω όλο και καλύτερα τα τελευταία χρόνια. Η κοινή αγάπη για τα όποια ταξίδια είναι ίσως η αφορμή, απο κει και πέρα υπάρχουν πολλά περισσότερα που προκύπτουν από ανθρώπους διαφορετικούς όπως λες κι όμως τόσο ίδιους.

Σε λίγους μήνες θα είμαι στην Ελλάδα (πρώτη φορά μετά από 6 χρόνια) και ελπίζω να μπορέσουμε να οργανώσουμε κάτι όλοι μαζί. :birthday:
Παρακαλώ να ενημερωθούνε εγκαίρως οι εκτός Αθηνών για να δώσουν το παρών. :cool:

Υ.Γ. Τα στατιστικά ποτέ δεν είναι βαρετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Η πιο ξεχωριστη μου αναμνηση ειναι ο χαβαλες στο 'Που ειναι στον κοσμο΄" την περιοδο της σκληρης καραντινας που μας εδερνε η αστυνομια αν βγαιναμε απο το σπιτι χωρις λογο.
Χρονια πολλα!
 

Dr. Claw

Member
Μηνύματα
23
Likes
54
Αγαπημένο Travelstories,

Πόσα ξημερώματα με βρήκαν να διαβάζω τις ιστορίες σου…

Για το ενδόμυχο κίνητρο των συγγραφέων ιστοριών που μας μάγεψαν, να μοιραστούν την οπτική τους.

Για τις παλιές ιστορίες, χωρίς καν χρονολογία, φωτογραφίες ή λεπτομέρειες, με την ιδιαίτερη γοητεία.

Για αυτό το βγάλσιμο στον ταξιδιωτικό κόσμο, για αυτή την αδιόρατη αίσθηση οικειότητας και εμπιστοσύνης, για τη σιγουριά ότι ένα ταξίδι μπορεί να ξεκινήσει χωρίς καμία προϋπόθεση και να μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη.

Για όλα αυτά και για τα ακόμα καλύτερα που θα έρθουν…
Χρρρρρρρρρρρρρρρρρόνια πολλά!
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
475
Εγώ που είμαι εκ φύσεως εσωστρεφής ακόμα απορώ με τον εαυτό μου που κάθισε και έγραψε τη μία ιστορία που έγραψε..Για μένα μεγάλη απόδειξη του φιλικού χαρακτήρα του forum και ο λόγος που πραγματικά θα ήθελα να βρει τον τρόπο όχι μόνο να επιβιώσει αλλά και να εξελιχθεί. Καλή συνέχεια λοιπόν!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Είμαι μέλος 'μόνο' τα 13 από τα 17 χρόνια και εύχομαι στο φόρουμ μας τα καλύτερα.
Ποια είναι η πιο ξεχωριστή / αγαπημένη σας ανάμνηση που σχετίζεται με το φόρουμ μας;
Οι συγκεντρώσεις που κάναμε.Στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη. Τόσοι πολλοί και διαφορετικοί
άνθρωποι με κοινό παρονομαστή την αγάπη για τα ταξίδια.
Ίσως το μέλλον του Travelstories είναι στην κοινότητα.
Αυτό!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
μπηκα τωρα για να προτεινω να ξαναβρεθουμε επιτελους! και τσουπ πεφτω πανω στα γενεθλια....

πρωτη φορα σας γνωρισα το 2012 και το πιο ωραιο κομματι ηταν παντα οι πιτες και οι συναντησεις μας. και φυσικα το οτι αρχισα να διαβαζω και να ταξιδευω ολο κ περισσοτερο και τωρα ειμαι και travel designer. σας ευχαριστω!!!


τελικα τι θα γθνει βρε παιδια? θα γινει κανενα meet up????
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Είμαι μέλος 'μόνο' τα 13 από τα 17 χρόνια και εύχομαι στο φόρουμ μας τα καλύτερα.

Οι συγκεντρώσεις που κάναμε.Στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη. Τόσοι πολλοί και διαφορετικοί
άνθρωποι με κοινό παρονομαστή την αγάπη για τα ταξίδια.

Αυτό!
ναι αγαπημενε μας, ναι!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μέλος της παρέας αυτής από το μακρυνό 2008 ή κάπου εκεί....

Κι για μένα κορυφαία στιγμή η πανελλήνια συνάντηση/ εορτασμός, υπερπαραγωγή, (βλ. κάτι σαν τα εγκαίνια της Αγίας Σοφιάς,, 😎😉) στο Ελατοχωρι Πιερίας.


Και γενικά οι συναντήσεις απανταχού της Επικράτειας ήταν απλά αξέχαστες και πολύ ωραίες, γεμάτες θετικά συναισθηματα. 😎
Μόνο στην Κρήτη δεν κατάφερα να παραβρεθώ 😢
Οι δε κοπές πι(σ) τών τραβελστοριτων, απλά θρυλικές, 🤗

Συναντήσεις
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αγαπημένη μου στιγμή: κάποια στιγμή έκανα μια ερώτηση για το πώς φτάνει κανείς στη Βεργίνα και κατέληξε σε meeting που νοικιάσαμε ολόκληρο λεωφορείο, ξεναγό, φαγομαζώξεις και με φιλοξένησαν και μέλη του φόρουμ (και τους ευχαριστώ πολύ!). Όλα αυτά από μια άσχετη ερώτηση.

Για τη βιωσιμότητα του φόρουμ (που για όσους δεν το ξέρουν είναι ζημιογόνο και ο Δευκαλίων πληρώνει αρκετές χιλιάδες ευρώ από την τσέπη του κάθε χρόνο για να το απολαμβάνουμε εμείς), νομίζω ότι μια μικρή συνδρομή θα ήταν αποδεκτή κι έχουμε συζητήσει και το θέμα αγγλόφωνης έκδοσης με στόχο την παροχή πληροφοριών σε ξένους που θέλουν να επισκεφθούν την Ελλάδα, υπάρχει φοβερός όγκος πληροφοριών εδώ.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Το φόρουμ είναι 100%,η κοινότητα
Σου λέει ο άλλος τι μπαίνεις εκεί, γκουγκλαρε το
Ρε φίλε πριν μπω travel stories έχω γκουγκλαρει, έχω διαβάσει
Αλλά είναι αλλιώς να μιλάς με ανθρώπους που έχουν πάει, ή με ανθρώπους που έχουν την κάψα να πάνε οπουδήποτε

Άλλο να ξέρεις την πληροφορία και άλλο να μοιράζεσαι το feeling και το vibe που σου δημιουργεί το μέρος το ταξίδι η διαδρομή η εμπειρία

Ο διαμοιρασμός των εμπειριών είναι το φόρουμ για μένα και όχι αποκλειστικά η πληροφορία
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
΄Οπως έγραψα και αλλού τελειώνει η εφηβεία και μπαίνουμε στην ενηλικίωση :clap:

Χρόνια του πολλά λοιπόν!

13/17 χρόνια εδώ και η ανάμνηση είναι όταν πρωτομπήκα ζητώντας πληροφορίες για ένα ταξίδι στο Βερολίνο τότε.Βρήκα δύο πολύ καλές ιστορίες και τις εμπιστεύτηκα ξεσηκώνοντας τα πάντα(ξενοδοχείο,εστιατόρια,αξιοθέατα κτλ).Το ταξίδι βγήκε πολύ καλό και από τότε "κόλλησα"....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom