Αργεντινή Ταξίδι Αργεντινή - βοήθεια στη δημιουργία πλάνου!

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αυτό που λές το κατανοώ...κλάψ!....αλλά έτσι όπως το γράψατε και οι δύο, νόμιζα οτι υπάρχει κάτι που δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου :)
Θυμάμαι μιλώντας με έναν γνωστό μας έλεγε για τα ταξίδια του στην Αργεντινή και είχε δει οοοολα όσα θέλαμε να δούμε. Αναρωτήθηκα κι εγώ πόσες φορές είχε πάει. Μόλις είπε μόνο 3, λέω "μπα και τα είδε όλα αυτά σε μόνο 3 φορές?!" Μετά ανέφερε πως κάθε του ταξίδι διαρκούσε μέχρι 6 μήνες.:D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θυμάμαι μιλώντας με έναν γνωστό μας έλεγε για τα ταξίδια του στην Αργεντινή και είχε δει οοοολα όσα θέλαμε να δούμε. Αναρωτήθηκα κι εγώ πόσες φορές είχε πάει. Μόλις είπε μόνο 3, λέω "μπα και τα είδε όλα αυτά σε μόνο 3 φορές?!" Μετά ανέφερε πως κάθε του ταξίδι διαρκούσε μέχρι 6 μήνες.:D
Δεν αμφιβάλλω καθόλου!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Για το συνάλλαγμα,φοβάμαι την μαύρη αγορά, μια φορά την έκανα στην Βουδαπέστη παλιά και με κλέψανε. Εμείς αλλάζαμε στην τράπεζα στο αεροδρόμιο και όποτε βρισκόμαστε εκεί ξανααλλάζαμε.
Στην χερσόνησο πήγαμε μείναμε 2 βράδια στο Puerto Madryn πολύ ωραία ήταν.
Με σειρά αξιολόγησης πρώτα El Kalafate - Ushuaia- Puerto Madryn.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Να πω την αλήθεια δε περιμένω να συναντήσω στην Αργεντινή συγκλονιστικά μνημεία-σύμβολα ή κάτι το εξωπραγματικό, απλά ήταν-είναι ένα -ανεξήγητο- παιδικό μου όνειρο να βρεθώ σε αυτή τη χώρα και σκέφτομαι ότι, για διάφορους λόγους, δύσκολα θα να ξαναβρεθώ σε εκείνα τα μέρη, οπότε ίσως είναι η μοναδική μου ευκαιρία να θυμάμαι ότι βρέθηκα στη Γη του Πυρός (έστω και από την πλευρά της Αργεντινής).
Αντικειμενικά, αν επρόκειτο για κάποια άλλη χώρα, νομίζω δεν θα με ενδιέφεραν μέρη όπως η Ουσουάια, το καταλαβαίνω και συμφωνώ πως υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη.
Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η διάρκεια στους καταρράκτες Ιγκουαζού. Η πρώτη μου σκέψη είναι να μείνουμε ένα βράδυ οπότε να χρησιμοποιήσουμε δυο "μισές" μέρες αλλά βλέποντας το ωράριο του πάρκου νομίζω ότι δε προλαβαίνουμε αλλά και αν προλάβουμε θα μας βγει ξινό, οπότε μάλλον πάμε για 2 διανυκτερεύσεις για να έχουμε τουλάχιστον μια μέρα γεμάτη.
Για Ρίο, καλή ιδέα, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση πτήσεων εκείνες τις μέρες το κόστος είναι απαγορευτικό για το μπάτζετ μας.
Από τα -πολλά- μέρη που αφήνουμε απ'έξω, αυτό μου τράβηξε τη περισσότερη προσοχή είναι η Χερσόνησος Βαλντές, αλλά...
Να επιδιώξεις να γνωρίσεις και να επικοινωνήσεις με τους ανθρώπους. Απ όλες τις φυλές του κόσμου που έχω γνωρίσει την καλύτερη επικοινωνία την είχα με τους Αργεντίνους λευκούς βέβαια, μεσαίας τάξης και πάνω που ξεχωρίζουν. Και γιατί δεν βάζεις μέσα το Ροσσάριο την πόλη του Τσε? Θα σε στείλω εκεί να δώσεις φιλάκια σ ένα ανεκπλήρωτο έρωτα που με την πρώτη γνωριμία με γνώρισε με τους γονείς της. Αυτή όμως είναι μια άλλου είδους ιστορία...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αφού τίθεται θέμα μπάτζετ πάντως εχώ θα άφηνα τα έξτρα κόστη της Ουσουαια, και θα έβαζα έξτρα νύχτες στο Ελ Τσαλτεν, ειδικά αν σας αρέσει η πεζοπορία, δυο ώρες με αμάξι από Ελ Καλαφάτε.

Θα προτείνω κι εγώ την τράπεζα στο ΕΖΕ. Καλύτερη ισοτιμία από τα cambios του calle Florida.

Για Μπουένος Άιρες κοιτάξτε διαμονή Ρεκολέτα η Παλέρμο.
 
Last edited:

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ειλικρινά αν υπήρχε κάποιο μέρος στο πρόγραμμα μετά το ΒΑ που ήμουν σίγουρος πως θα πάω είναι η Ουσουάια αλλά τώρα με τόσα αποτρεπτικά σχόλια μπαίνω σε σοβαρές σκέψεις... Μάλιστα είχαμε αφαιρέσει ένα προορισμό,το Puerto Madryn και τους πιγκουίνους εκεί γιατί υπάρχει κάτι αντίστοιχο (με πιγκουίνους) και στην Ουσουάια. Η αλήθεια είναι ότι ούτε τη πεζοπορία στο El Chalten είχα κατά νου, ούτε το Bariloche. Αλλού διαβάζω για τη Μεντόσα, το Τζουγιούι...χαμός χεχεχε! Μακάρι να είχα άλλες τόσες μέρες (και άλλα τόσα χρήματα) να πάω σε άλλα τόσα μέρη! Πλέον πρέπει να κατασταλάξω γιατί ίσως δε πρέπει να αφήσω και τα αεροπορικά για το εσωτερικό της Αργεντινής για τη τελευταία στιγμή...
Παρεμπιπτόντως, γνωρίζετε/έχετε ταξιδέψει ποτέ με τη flybondi; Τί λέει; Στο ίντερνετ είναι πολύ αμφιλεγόμενες οι κριτικές... Βρίσκω εισιτήριά της στη μισή τιμή σε σχέση με latam και arg.aerolineas.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειλικρινά αν υπήρχε κάποιο μέρος στο πρόγραμμα μετά το ΒΑ που ήμουν σίγουρος πως θα πάω είναι η Ουσουάια αλλά τώρα με τόσα αποτρεπτικά σχόλια μπαίνω σε σοβαρές σκέψεις... Μάλιστα είχαμε αφαιρέσει ένα προορισμό,το Puerto Madryn και τους πιγκουίνους εκεί γιατί υπάρχει κάτι αντίστοιχο (με πιγκουίνους) και στην Ουσουάια. Η αλήθεια είναι ότι ούτε τη πεζοπορία στο El Chalten είχα κατά νου, ούτε το Bariloche. Αλλού διαβάζω για τη Μεντόσα, το Τζουγιούι...χαμός χεχεχε! Μακάρι να είχα άλλες τόσες μέρες (και άλλα τόσα χρήματα) να πάω σε άλλα τόσα μέρη! Πλέον πρέπει να κατασταλάξω γιατί ίσως δε πρέπει να αφήσω και τα αεροπορικά για το εσωτερικό της Αργεντινής για τη τελευταία στιγμή...
Παρεμπιπτόντως, γνωρίζετε/έχετε ταξιδέψει ποτέ με τη flybondi; Τί λέει; Στο ίντερνετ είναι πολύ αμφιλεγόμενες οι κριτικές... Βρίσκω εισιτήριά της στη μισή τιμή σε σχέση με latam και arg.aerolineas.
Ε πόσο χειρότερη μπορεί να είναι μια εταιρεία από τη latam? Μέχρι και οι αργεντινικες καλύτερες είναι.

Μεντοσα συμπαθητική τη βρηκα, πιο χαριτωμένη από ουσουαια.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Ειλικρινά αν υπήρχε κάποιο μέρος στο πρόγραμμα μετά το ΒΑ που ήμουν σίγουρος πως θα πάω είναι η Ουσουάια αλλά τώρα με τόσα αποτρεπτικά σχόλια μπαίνω σε σοβαρές σκέψεις... Μάλιστα είχαμε αφαιρέσει ένα προορισμό,το Puerto Madryn και τους πιγκουίνους εκεί γιατί υπάρχει κάτι αντίστοιχο (με πιγκουίνους) και στην Ουσουάια. Η αλήθεια είναι ότι ούτε τη πεζοπορία στο El Chalten είχα κατά νου, ούτε το Bariloche. Αλλού διαβάζω για τη Μεντόσα, το Τζουγιούι...χαμός χεχεχε! Μακάρι να είχα άλλες τόσες μέρες (και άλλα τόσα χρήματα) να πάω σε άλλα τόσα μέρη! Πλέον πρέπει να κατασταλάξω γιατί ίσως δε πρέπει να αφήσω και τα αεροπορικά για το εσωτερικό της Αργεντινής για τη τελευταία στιγμή...
Παρεμπιπτόντως, γνωρίζετε/έχετε ταξιδέψει ποτέ με τη flybondi; Τί λέει; Στο ίντερνετ είναι πολύ αμφιλεγόμενες οι κριτικές... Βρίσκω εισιτήριά της στη μισή τιμή σε σχέση με latam και arg.aerolineas.
Επειδή ψάχνομαι και γω για Αργεντινή, βρήκα αυτό το πακέτο πού περιλαμβάνει διαμονή, τράνσφερ και τούρς. Προφανώς μπορεί να διαμορφώσετε το δικό σας πρόγραμμα.
https://www.tourradar.com/t/138222#included
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ε πόσο χειρότερη μπορεί να είναι μια εταιρεία από τη latam? Μέχρι και οι αργεντινικες καλύτερες είναι.

Μεντοσα συμπαθητική τη βρηκα, πιο χαριτωμένη από ουσουαια.
Σοβαρά, χάλια η latam;; Και νόμιζα ήταν η λιγότερο αναξιόπιστη λύση για εσωτερικές πτήσεις στην Αργεντινή! Δηλαδή να κοιτάξω οι πτήσεις να είναι με a.a.;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σοβαρά, χάλια η latam;; Και νόμιζα ήταν η λιγότερο αναξιόπιστη λύση για εσωτερικές πτήσεις στην Αργεντινή! Δηλαδή να κοιτάξω οι πτήσεις να είναι με a.a.;
Μπρος γκρεμός και πίσω ρεμα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σοβαρά, χάλια η latam;; Και νόμιζα ήταν η λιγότερο αναξιόπιστη λύση για εσωτερικές πτήσεις στην Αργεντινή! Δηλαδή να κοιτάξω οι πτήσεις να είναι με a.a.;
Μια χαρά είναι. Απλά ο @Yorgos επιμένει να τους τα χώνει γιατί τον έχουν ταλαιπωρήσει. Δεν είναι καμμιά εταιριάρα, αλλά από τις εναλλακτικές....
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Καταλαβαίνω, ίσως κι εμένα αν με ταλαιπωρούσε μια αεροπορική εταιρία (έχανα χρόνο/χρήμα/μου χάλαγε τα σχέδια και το ταξίδι) να μην ήθελα να ξαναπετάξω με αυτή... Δυστυχώς δεν υπάρχουν όμως πολλές επιλογές :( Το χειρότερο είναι ότι είναι ότι σε τόσο περιορισμένο χρονικό διάστημα μια "ατυχία" σε κάποια από τις συνεχείς πτήσεις μπορεί να διαλύσει σαν ντόμινο όλο το πρόγραμμα.Απλά, ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά λοιπόν.
Εμπειρικά, θεωρείτε ότι όσο το γρηγορότερο κλείσει κάποιος τα αεροπορικά τόσο το καλύτερο ή υπάρχει μια συγκεκριμένη περίοδος (πχ 3 μήνες πριν την καλοκαιρινή περίοδο); Πρακτικά, για πτήσεις εσωτερικού τον Νοέμβρη στην Αργεντινή είναι καλό να τα κλείσω από τώρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom