Γαλλία Ισπανία Πορτογαλία 18 ημερες για roadtrip Γαλλία-Ισπανία-Πορτογαλία

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Με αφετηρία Βρυξέλλες...

Οι μέρες είναι λίγες και δε θα αλλάζουμε μέρος κάθε μέρα επομένως μιλάμε για τα highlights

Ποια είναι τα άχαστα;

@Yorgos εχω κρατήσει τα προτεινόμενα/καλύτερα τετραήμερα σου από την "Ανεξάντλητη Ισπανία"
:reading: :reading:

με έναν πρόχειρο υπολογισμό, έχω βγάλει:
6 ημέρες Πορτογαλία
9 ημέρες Ισπανία (ιδανικά ενα τετραημερο Ανδαλουσία)
4 ημέρες Γαλλία (κατά βάση transit)

ιδανικά θα αφηνα Πορτογαλία για άλλη φορά αλλά η παρέα τη θέλει πολύ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.506
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
4 μέρες Ανδαλουσία
Kαι οι επόμενες 5 γίνονται ως εξης:
1. Merida (αρχαία, ) - χωριουδάκια Εξτρεμαδουρας- Καθερες (απίθανη για διανυκτέρευση)
2. Σαλαμανκα (όμορφη, μικρή πολη)- Picos de Europa (τρελή φύση, περπάτημα, κοιμηθείτε σε κάποιον παραδοσιακο οικισμο)
3 . Picos de Europa - διαδρομή από desfiladero - Santillana del Mar.
4. Σπήλαιο Αλταμιρα - Χωριουδάκια Αστουριας- στάσεις παραλιακά για φαγηταρες - Σαντιάγο
5. Σαντιάγο και Λα Κορούνια, κοιμάστε Σαντιαγο

ΚΑι την επομενη, που θα κοιμηθείτε Πόρτο, στο δρόμο κάνετε μια από τις rias και μεσημεριανό στην Pontevedra .

Έχω βάλει πάντα άφιξη βράδυ σε πόλεις που είναι φανταστικές για θριαμβευτική είσοδο, δηλαδή φοβερή αρχιτεκτονική με θεϊκό φωτισμό.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
4 μέρες Ανδαλουσία
Kαι οι επόμενες 5 γίνονται ως εξης:
1. Merida (αρχαία, ) - χωριουδάκια Εξτρεμαδουρας- Καθερες (απίθανη για διανυκτέρευση)
2. Σαλαμανκα (όμορφη, μικρή πολη)- Picos de Europa (τρελή φύση, περπάτημα, κοιμηθείτε σε κάποιον παραδοσιακο οικισμο)
3 . Picos de Europa - διαδρομή από desfiladero - Santillana del Mar.
4. Σπήλαιο Αλταμιρα - Χωριουδάκια Αστουριας- στάσεις παραλιακά για φαγηταρες - Σαντιάγο
5. Σαντιάγο και Λα Κορούνια, κοιμάστε Σαντιαγο

ΚΑι την επομενη, που θα κοιμηθείτε Πόρτο, στο δρόμο κάνετε μια από τις rias και μεσημεριανό στην Pontevedra .

Έχω βάλει πάντα άφιξη βράδυ σε πόλεις που είναι φανταστικές για θριαμβευτική είσοδο, δηλαδή φοβερή αρχιτεκτονική με θεϊκό φωτισμό.
θα το μελετησω σειρα σειρα, σ'ευχαριστω ιδιαιτερως!!

θα το συγκρινω και με τα προηγουμενα best of σου, να δω πόσο σταθερός είσαι :):):)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.506
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
θα το μελετησω σειρα σειρα, σ'ευχαριστω ιδιαιτερως!!

θα το συγκρινω και με τα προηγουμενα best of σου, να δω πόσο σταθερός είσαι :):):)
Αν πάντως είναι η πρώτη φορά σας Ισπανία, θα μπορούσες αντί γι αυτό το 5νθημερο να βάλεις τις πόλεις γύρω από τη Μαδριτη: Τολέδο, Σεγκοβια, Αβιλα κλπ. Αλλά ειδικά για road trip και ειδικά προς Πορτογαλία νομίζω είναι καλύτερα έτσι. Λογικά Πορτογαλία θα μπείτε από Γαλικίας και θα βγείτε από νότια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.311
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom