Αργεντινή Ταξίδι Αργεντινή - βοήθεια στη δημιουργία πλάνου!

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Γεια σας!
Πριν λίγες μέρες με τη σύζυγό μου αποφασίσαμε να πάμε σε έναν από τους "ονειρεμένους" μας προορισμούς, την Αργεντινή!
Είναι το πρώτο μας μεγάλο (υπερατλαντικό ταξίδι) και δυστυχώς λόγω μπάτζετ δεν μπορέσαμε να το κλείσουμε από ταξιδιωτικό γραφείο και έτσι πρέπει να φροντίσουμε να κάνουμε ένα σωστό κι ωραίο πρόγραμμα για τις 18 μέρες (17 βράδια) που θα βρισκόμαστε εκεί (12-30 Νοέμβρη) ούτως ώστε να απολαύσουμε όσο το δυνατό περισσότερο το ταξίδι μας αποφεύγοντας προβλήματα όπως χάσιμο χρόνου και χρημάτων.
Είναι προφανές ότι σε τόσες μέρες τα μέρη που μπορούμε να επισκεφτούμε χωρίς να "λαχανιάσουμε" είναι αρκετά περιορισμένα λόγω των μεγάλων αποστάσεων.
Συνοπτικά, τα μέρη που θα θέλαμε να δούμε είναι τα εξής:
1) Μπουένος Άιρες (στο οποίο θα αφιερώσουμε και τις περισσότερες μέρες + κάποιες ημερήσιες εξορμήσεις στις γύρω περιοχές)
2) Ιγκουαζου (μάλλον 1 διανυκτέρευση)
3)Ελ Καλαφάτε - παγετώνας Περιτο Μορενο (λογικά 2 διανυκτερέυσεις)
4) Ουσουάια (κι εδώ πιθανόν 2 διανυκτερεύσεις)
+ extra 1 διανυκτέρευση στο Μοντεβιδέο (με καταμαράν από το Μπουένος Αίρες και πίσω)

Όπως προανέφερα λόγω του περιορισμένων χρόνου και μπάτζετ, ίσως οι αναφερόμενοι προορισμοί να είναι υπερβολικοί.
Αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο είναι αν αξίζουν οι συγκεκριμένες περιοχές ή αν προτείνετε κάποιες καλύτερες στη θέση τους, πόσες μέρες χρειάζονται/αξίζουν για το κάθε αναφερόμενο μέρος και άλλες δικές σας συμβουλές και προτάσεις για ένα άνετο ταξίδι. Το κυριότερο που θέλουμε να αποφύγουμε είναι το άγχος της πίεσης του χρόνου.
Η άφιξή μας είναι στις 13 Νοεμβρίου το πρωί και η αναχώρησή μας είναι στις 30 Νοεμβρίου το μεσημέρι.
Προσωπικά θεωρώ προτιμότερο να επισκεφτούμε πρώτα τα άλλα μέρη και στο τέλος να αφιερώσουμε τις εναπομείνασες μέρες στο Μπουένος Άιρες, περισσότερο για τον "ψυχολογικό λόγο", αυτόν της ασφάλειας από πλευράς απροόπτων (πτήσεις κλπ).
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Γεια σας!
Πριν λίγες μέρες με τη σύζυγό μου αποφασίσαμε να πάμε σε έναν από τους "ονειρεμένους" μας προορισμούς, την Αργεντινή!
Είναι το πρώτο μας μεγάλο (υπερατλαντικό ταξίδι) και δυστυχώς λόγω μπάτζετ δεν μπορέσαμε να το κλείσουμε από ταξιδιωτικό γραφείο και έτσι πρέπει να φροντίσουμε να κάνουμε ένα σωστό κι ωραίο πρόγραμμα για τις 18 μέρες (17 βράδια) που θα βρισκόμαστε εκεί (12-30 Νοέμβρη) ούτως ώστε να απολαύσουμε όσο το δυνατό περισσότερο το ταξίδι μας αποφεύγοντας προβλήματα όπως χάσιμο χρόνου και χρημάτων.
Είναι προφανές ότι σε τόσες μέρες τα μέρη που μπορούμε να επισκεφτούμε χωρίς να "λαχανιάσουμε" είναι αρκετά περιορισμένα λόγω των μεγάλων αποστάσεων.
Συνοπτικά, τα μέρη που θα θέλαμε να δούμε είναι τα εξής:
1) Μπουένος Άιρες (στο οποίο θα αφιερώσουμε και τις περισσότερες μέρες + κάποιες ημερήσιες εξορμήσεις στις γύρω περιοχές)
2) Ιγκουαζου (μάλλον 1 διανυκτέρευση)
3)Ελ Καλαφάτε - παγετώνας Περιτο Μορενο (λογικά 2 διανυκτερέυσεις)
4) Ουσουάια (κι εδώ πιθανόν 2 διανυκτερεύσεις)
+ extra 1 διανυκτέρευση στο Μοντεβιδέο (με καταμαράν από το Μπουένος Αίρες και πίσω)

Όπως προανέφερα λόγω του περιορισμένων χρόνου και μπάτζετ, ίσως οι αναφερόμενοι προορισμοί να είναι υπερβολικοί.
Αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο είναι αν αξίζουν οι συγκεκριμένες περιοχές ή αν προτείνετε κάποιες καλύτερες στη θέση τους, πόσες μέρες χρειάζονται/αξίζουν για το κάθε αναφερόμενο μέρος και άλλες δικές σας συμβουλές και προτάσεις για ένα άνετο ταξίδι. Το κυριότερο που θέλουμε να αποφύγουμε είναι το άγχος της πίεσης του χρόνου.
Η άφιξή μας είναι στις 13 Νοεμβρίου το πρωί και η αναχώρησή μας είναι στις 30 Νοεμβρίου το μεσημέρι.
Προσωπικά θεωρώ προτιμότερο να επισκεφτούμε πρώτα τα άλλα μέρη και στο τέλος να αφιερώσουμε τις εναπομείνασες μέρες στο Μπουένος Άιρες, περισσότερο για τον "ψυχολογικό λόγο", αυτόν της ασφάλειας από πλευράς απροόπτων (πτήσεις κλπ).
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας!
Καλησπέρα. Κάναμε αυτό το ταξίδι τον Φεβρουάριο. Οι πόλεις που διάλεξες είναι οι σημαντικότερες. Κλείσε νωρίς τα αεροπορικά για να πετύχεις καλές τιμές. Ρώτησέ με ότι θες .Καλό ταξίδι.
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλησπέρα. Κάναμε αυτό το ταξίδι τον Φεβρουάριο. Οι πόλεις που διάλεξες είναι οι σημαντικότερες. Κλείσε νωρίς τα αεροπορικά για να πετύχεις καλές τιμές. Ρώτησέ με ότι θες .Καλό ταξίδι.
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θα ήθελα τις συμβουλές σου για τη διάρκεια που χρειάζεται (και αξίζει) το κάθε μέρος. Είμαι έτοιμος να κλείσω τα εισιτήρια για τις πτήσεις στο εσωτερικό της Αργεντινής απλά το μόνο που μένει είναι η διάρκεια που θα μείνουμε σε κάθε μέρος. Το σχέδιο που σκεφτόμαστε είναι:

13 Φτάνουμε και αράζουμε στο Μπ.Α. Βόλτα και διανυκτέρευση
14 Αναχώρηση για Ιγκουαζου, αν πετύχουμε πρωινή πτήση βόλτα στη πλευρά της Αργεντινής και διανυκτέρευση
15 Πρωινή περιήγηση στη πλευρά της Βραζιλίας και επιστροφή για το αεροδρόμιο και πίσω στο Μπ.Α.
16-17-18 Περιήγηση στο Μπ.Α. και σε κοντινά μέρη στην πόλη
19 Αναχώρηση για Ελ Καλαφάτε όπου φτάνουμε μεσημέρι, δε ξέρω αν προλαβαίνουμε να κάνουμε κάτι πέραν της περιήγησης μας στο Ελ Καλαφάτε (ακόμα ψάχνω για τις μεταφορές μας σε κάθε μέρος και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να βρω εύκολα πληροφορίες για λεωφορεία ταξί κλπ)
20 Ημερήσια περιήγηση στο Perito Moreno κι αν έχουμε χρόνο στην ευρύτερη περιοχή του πάρκου. Επιστροφή και διανυκτέρευση.
21 Αναχώρηση για Ushuaia, περιήγηση στο μέρος κι αν προλαβαίνουμε, βόλτα με το καραβάκι στο κανάλι Beagle.
22 Βόλτες στην ευρύτερη περιοχή του πάρκου (ίσως κάνουμε κάποιες από τις προτεινόμενες δραστηριότητες, πχ βόλτα με 4χ4 στις λίμνες κλπ)
23 Ή επιστροφή στο Μπ.Α. ή συνέχεια των δραστηριοτήτων της προηγούμενης μέρας
24 Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας στο Μπ.Α. χαλάρωση και ξεκούραση
25 Βόλτες στην πόλη
26 Πηγαίνουμε Μοντεβιδέο με καταμαράν από Μπ.Α. Περιήγηση στην πόλη, διανυκτέρευση.
27Περιήγηση στο Μοντεβιδέο, επιστροφή το μεσημέρι μέσω Colonia στο Μπ.Α. Διανυκτέρευση
28-30 Μπουένος Άιρες

Αυτό που με απασχολεί είναι το πως θα διαχειριστώ το θέμα με τα καταλύματα όπου είτε πρέπει να αλλάζω συνέχεια, είτε απλά θα "καίω" κάποιες μέρες, δηλαδή θα πληρώνω χωρίς να μένω πχ όταν διανυκτερεύσουμε στο Μοντεβιδέο (μου φαίνεται πιο συνετό)
Θα ήθελα να μάθω πως κινούμαστε όσον αφορά τα χρήματα, αν δέχονται ευρώ, αν πρέπει να έχω μαζί μου αμερικάνικα δολάρια ή είναι εύκολη η συναλλαγή σε τοπικά συναλλακτήρια και τράπεζες, αν δέχονται τις χρεωστικές μας κάρτες ή πρέπει να έχουμε πιστωτικές και αν υπάρχει πρόβλημα ανάληψης από τα ATM.
Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θα ήθελα τις συμβουλές σου για τη διάρκεια που χρειάζεται (και αξίζει) το κάθε μέρος. Είμαι έτοιμος να κλείσω τα εισιτήρια για τις πτήσεις στο εσωτερικό της Αργεντινής απλά το μόνο που μένει είναι η διάρκεια που θα μείνουμε σε κάθε μέρος. Το σχέδιο που σκεφτόμαστε είναι:

13 Φτάνουμε και αράζουμε στο Μπ.Α. Βόλτα και διανυκτέρευση
14 Αναχώρηση για Ιγκουαζου, αν πετύχουμε πρωινή πτήση βόλτα στη πλευρά της Αργεντινής και διανυκτέρευση
15 Πρωινή περιήγηση στη πλευρά της Βραζιλίας και επιστροφή για το αεροδρόμιο και πίσω στο Μπ.Α.
16-17-18 Περιήγηση στο Μπ.Α. και σε κοντινά μέρη στην πόλη
19 Αναχώρηση για Ελ Καλαφάτε όπου φτάνουμε μεσημέρι, δε ξέρω αν προλαβαίνουμε να κάνουμε κάτι πέραν της περιήγησης μας στο Ελ Καλαφάτε (ακόμα ψάχνω για τις μεταφορές μας σε κάθε μέρος και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να βρω εύκολα πληροφορίες για λεωφορεία ταξί κλπ)
20 Ημερήσια περιήγηση στο Perito Moreno κι αν έχουμε χρόνο στην ευρύτερη περιοχή του πάρκου. Επιστροφή και διανυκτέρευση.
21 Αναχώρηση για Ushuaia, περιήγηση στο μέρος κι αν προλαβαίνουμε, βόλτα με το καραβάκι στο κανάλι Beagle.
22 Βόλτες στην ευρύτερη περιοχή του πάρκου (ίσως κάνουμε κάποιες από τις προτεινόμενες δραστηριότητες, πχ βόλτα με 4χ4 στις λίμνες κλπ)
23 Ή επιστροφή στο Μπ.Α. ή συνέχεια των δραστηριοτήτων της προηγούμενης μέρας
24 Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας στο Μπ.Α. χαλάρωση και ξεκούραση
25 Βόλτες στην πόλη
26 Πηγαίνουμε Μοντεβιδέο με καταμαράν από Μπ.Α. Περιήγηση στην πόλη, διανυκτέρευση.
27Περιήγηση στο Μοντεβιδέο, επιστροφή το μεσημέρι μέσω Colonia στο Μπ.Α. Διανυκτέρευση
28-30 Μπουένος Άιρες

Αυτό που με απασχολεί είναι το πως θα διαχειριστώ το θέμα με τα καταλύματα όπου είτε πρέπει να αλλάζω συνέχεια, είτε απλά θα "καίω" κάποιες μέρες, δηλαδή θα πληρώνω χωρίς να μένω πχ όταν διανυκτερεύσουμε στο Μοντεβιδέο (μου φαίνεται πιο συνετό)
Θα ήθελα να μάθω πως κινούμαστε όσον αφορά τα χρήματα, αν δέχονται ευρώ, αν πρέπει να έχω μαζί μου αμερικάνικα δολάρια ή είναι εύκολη η συναλλαγή σε τοπικά συναλλακτήρια και τράπεζες, αν δέχονται τις χρεωστικές μας κάρτες ή πρέπει να έχουμε πιστωτικές και αν υπάρχει πρόβλημα ανάληψης από τα ATM.
Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!
Μπορεις να κανεις αναληψεις σε ΑΤΜ στην Αργεντινη αλλα και να πληρωσεις σε οποιοδηποτε καταστημα εχει POS επισης στην ΟΥρουγουαη υπαρχουν καποια ΑΤΜ που μπορεις να κανεις αναληψη σε δολλαρια.Υποψιν οτι πρεπει να ενημερωσεις την καθε τραπεζα οτι θα εισαι σε αυτες τις χωρες,εγω την ειχα πατησει την πρωτη φορα το 2011 στο Μπουενος αιρεσ οταν εφτασα στο αεροδρομιο δοκιμασα στο ΑΤΜ αλλα δεν μου εδινε.Μπορεις να παρεις ευρω μαζι σου κανοντας συναλλαγμα στο Μπουενος Αιρες οπου θα εχεις καλυτερη τιμη στα casa de cambio συνναλακτηρια δλδ.Στο αεροδρομιο μπορεις να κανεις συναλλαγμα για να πληρωσεις ταξι η λεωφορειο μεχρι την πολη.Υπαρχει μια εταιρια που σε παει με υπεραστικο κοιντα στο Πουερτο Μαδερο και απο εκει εχουνε και ταξι για να σε αφησουν στο ξενοδοχειο http://www.tiendaleon.com/home/
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα να σου πω τι κάναμε εμείς. Πήγαμε ΒΑ μία ημέρα την επομένη πτήση για Ελ Καλαφάτε. Εκεί μείναμε 2 βράδια Το πρώτο απόγευμα κάναμε βόλτα στην πόλη, την επομένη πήγαμε μέχρι το μεσημέρι με ταξί (2600 πέσος) στο πάρκο και στον παγετώνα Perito moreno. Aν θες να πας και στον παγετώνα Upsala πρέπει να έχεις μια ολόκληρη μέρα γιατί πρέπει να πας οδικώς μέχρι ένα λιμανάκι και μετά με πλοίο μέχρι τον παγετώνα. Υπάρχει ένα γραφείο στο τέλος του κεντρικού δρόμου στο χωριό που οργανώνει την εκδρομή. Λέγεται Solo patagonia. Υπάρχει και η εκδοχή να κάνεις και τα δύο μαζί την ίδια μέρα 5500 πέσος, νομίζω όμως ότι δεν θα δεις τίποτα. Αν έχεις χρόνο μπορείς να το πας και μόνος μέχρι το λιμάνι . Θα σου πάρει μέχρι το απόγευμα. Εμείς δεν προλαβαίναμε, είχαμε πτήση να φύγουμε.Το Καλαφάτε είναι τουριστικό. μια πόλη που έχει χτιστεί για τους τουρίστες. Είναι πολύ όμορφα και το θέαμα του παγετώνα εξαιρετικό. Έχει πολύ καλό φαγητό όπως και σε όλη την χώρα. Εκεί μείναμε σε ένα χόστελ, οι ιδιοκτήτες είναι δύο θαυμάσια παιδιά που μας έκαναν να αισθανόμαστε σαν στο σπίτι μας. Την μια βραδιά μας έψησαν στην αυλή και φάγαμε όλοι μαζί. Λέγεται
Hostel Andiperlacalafate
AV. LIBERTADOR 1841, Ελ Καλαφάτε, 9405, Αργεντινή -
Στο ΒΑ μείναμε στο
HTL 9 de Julio Bs As πολύ καλά διαμερίσματα στο κέντρο της πόλης. Εκεί αφήσαμε την μεγάλη βαλίτσα για φύλαξη, πήραμε μια μικρή κάναμε τις εκδρομές νότια και ξαναεπιστρέψαμε.
Χρήματα αλλάζαμε από ευρώ. οι προμήθειες στις αναλήψεις ήταν μεγάλες. Πρέπει να έχεις πέσος απο το ΒΑ, εκεί βρίσκεις πιό εύκολα να αλλάξεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε θα πήγαινα στην ουσουαια, είναι ακριβά, τα τοπία απογοητευτικά και οι εκδρομές ο ορισμός της τουριστικής παγίδας.

Στην Αργεντινή συμφέρει μα αλλάζεις χρήματα στη μαύρη αγορά, είναι μεγάλη η διαφορά με τα ΑΤΜ και τα ανταλλακτηρια. Ακόμη κι ο κύριος που θα σας φιλοξενήσει ή ο ρεσεψιονιστ θα σας το πει.

Προσωπικά αφού πάτε μέχρι εκεί κάτω, θα σας πρότεινα να πεταχτειτε μέχρι το Ρίο ντε Τζανέιρο, για να δείτε και κάτι πλην καθαρά ευρωπαϊκής κουλτούρας, γαστρονομίας και νοοτροπίας, που είναι τα χαρακτηριστικά της Αργεντινής και της Ουρουγουάης.
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Να πω την αλήθεια δε περιμένω να συναντήσω στην Αργεντινή συγκλονιστικά μνημεία-σύμβολα ή κάτι το εξωπραγματικό, απλά ήταν-είναι ένα -ανεξήγητο- παιδικό μου όνειρο να βρεθώ σε αυτή τη χώρα και σκέφτομαι ότι, για διάφορους λόγους, δύσκολα θα να ξαναβρεθώ σε εκείνα τα μέρη, οπότε ίσως είναι η μοναδική μου ευκαιρία να θυμάμαι ότι βρέθηκα στη Γη του Πυρός (έστω και από την πλευρά της Αργεντινής).
Αντικειμενικά, αν επρόκειτο για κάποια άλλη χώρα, νομίζω δεν θα με ενδιέφεραν μέρη όπως η Ουσουάια, το καταλαβαίνω και συμφωνώ πως υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη.
Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η διάρκεια στους καταρράκτες Ιγκουαζού. Η πρώτη μου σκέψη είναι να μείνουμε ένα βράδυ οπότε να χρησιμοποιήσουμε δυο "μισές" μέρες αλλά βλέποντας το ωράριο του πάρκου νομίζω ότι δε προλαβαίνουμε αλλά και αν προλάβουμε θα μας βγει ξινό, οπότε μάλλον πάμε για 2 διανυκτερεύσεις για να έχουμε τουλάχιστον μια μέρα γεμάτη.
Για Ρίο, καλή ιδέα, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση πτήσεων εκείνες τις μέρες το κόστος είναι απαγορευτικό για το μπάτζετ μας.
Από τα -πολλά- μέρη που αφήνουμε απ'έξω, αυτό μου τράβηξε τη περισσότερη προσοχή είναι η Χερσόνησος Βαλντές, αλλά...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σαφώς καλύτερα να μείνετε Ιγκουασού 2-3 διανυκτερεύσεις, είναι μοναδικά αυτά που θα δείτε και οι εμπειρίες που θα συλλέξετε.Δεν αρκεί 1 μέρα. Ειδικά αν κάνετε και καμιά δραστηριότητα π.χ.πάτε με τα βαρκάκια κοντά στους καταρράκτες κλπ.

Η Χερσόνησος Βαλντές αχ....Και για άλλους είναι όνειρο μέχρι στιγμής απραγματοποίητο.Καλά να περάσετε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Από τα -πολλά- μέρη που αφήνουμε απ'έξω, αυτό μου τράβηξε τη περισσότερη προσοχή είναι η Χερσόνησος Βαλντές, αλλά...
Η Χερσόνησος Βαλντές αχ....Και για άλλους είναι όνειρο μέχρι στιγμής απραγματοποίητο.Καλά να περάσετε.
Που έγκειται η δυσκολία; Γιατί και στο δικό μου μάτι είναι η συγκεκριμένη χερσόνησος και θα ήθελα να ξέρω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Που έγκειται η δυσκολία; Γιατί και στο δικό μου μάτι είναι η συγκεκριμένη χερσόνησος και θα ήθελα να ξέρω.
Στην εύρεση χρόνου και χρημάτων πρώτον για να πας στην Αργεντινή και δεύτερον όταν πας να αποφασίσεις τι θα δεις και τι θα αφήσεις απέξω. Όταν πήγαμε εμείς για 3 βδομάδες δεν την βάλαμε μέσα. Ήταν πολλά αυτά που θέλαμε να δούμε κι αναγκαστικά κάποια τα είδαμε και κάποια τα αφήσαμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Στην εύρεση χρόνου και χρημάτων πρώτον για να πας στην Αργεντινή και δεύτερον όταν πας να αποφασίσεις τι θα δεις και τι θα αφήσεις απέξω. Όταν πήγαμε εμείς για 3 βδομάδες δεν την βάλαμε μέσα. Ήταν πολλά αυτά που θέλαμε να δούμε κι αναγκαστικά κάποια τα είδαμε και κάποια τα αφήσαμε.
Αυτό που λές το κατανοώ...κλάψ!....αλλά έτσι όπως το γράψατε και οι δύο, νόμιζα οτι υπάρχει κάτι που δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom