Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο 24/7/09 Μαυροβούνιο - Κροατία μέσω Σκοπίων - Αλβανίας!!

Taxidiwtis

Member
Μηνύματα
25
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν/Α ΑΣΙΑ
Γεια χαρα σε ολους!!
Ειμαι σχετικα νεος στο σαιτ και αυτη ειναι η πρωτη προσπαθεια να μοιραστω καποια ταξιδια μαζι σας, ειτε για να "ταξιδεψετε "μαζι μου ,ειτε για να βοηθησω καποιους μεσα απο τις δικες μου εμπειριες.
Ημερα 1η
ξεκινησαμε το ταξιδι μας ημερα παρασκευη -24/7/09 -συντομα φτασαμε στα συνορα με τα σκοπια με καποιες επιφυλαξεις....
σκοπος μας ηταν τα περασουμε γρηγορα γρηγορα οπως και την αλβανια ωστε το βραδυ να ημασταν στην μπουντβα (πολη του μαυροβουνιου)οπου και ηταν ο πρωτος βασικος προορισμος μας.
οι επιφυλαξεις σχετικα με τα σκοπια ηταν στο οτι ειχα ακουσει πολλα για καψονια που κανουν οι σκοπιανικες αρχες σε ελληνες, πραγμα που δεν ειχε καμια βαση τουλαχιστον με εμας-περασαμε κανονικα ,χωρις καμια ταλαιπωρια.
Η πρωτη εντυπωση για τα σκοπια ηταν λιγο αναμικτη :
τοπια με αρκετο ως πολυ πρασινο -δρομοι μετριας ποιοτητας και στενοι,χωρις διαχωριστικα διαζωματα και ανθρωποι δυο ειδων να πω?? αν μπορω να το πω ετσι ναι- σλαβοι και ανθυγγανοι.
οι πρωτοι πιο σοβαροι-μετρημενοι. οι δευτεροι φανερα πιο χυμα στο κυμα και πολυ μαλωμενοι με την καθαριοτητα.
περναμε βιτολα ,και αρκετα χωριουδακια με κατευθυνση ωχριδα-ο δρομος λιγο καλυτερος αλλα με πολλους "αρπαγμενους" οδηγους-αποτελεσμα, στο παρα ενα μετωπικη με μακακα που ειχε την φαενη ιδεα να προσπερασει ενα λεωφορειο, πανω σε μια στροφη.αν ετρεχα με 20 χλμ παραπανω.....
οκ με τα πολλα με τα λιγα πρωτη σταση ωχριδα-παραλιμνια πολη διπλα στην ομονυμη λιμνη.
συμπαθυτικουτσικη πολη ,με αρκετα για το μεγεθος της μαγαζια-και εμπορικα και καφε-ομορφα σπιτια,αρκετο κοσμο για διακοπες που εκανε τα μπανια του στην οχι και τοσο καθαρη λιμνη.
λιγα ψωνια-καφεδακι-ακομα λιγα ψωνια(αχ αυτες οι γυναικες!!)παει ενα 3 ωρο εκει-
βεβαια δεν υπηρχε προβλημα για την διανυκτερευση δεν ειχαμε κλεισει κανενα ξενοδοχειο πουθενα-εντελως χυμα ταξιδι.......
συνεχεια απο ωχριδα για σκοπιανο-αλβανικα συνορα καμια 50 χλμ και να μαστε αλβανια!!
τυπικος-γρηγορος ελεγχος εκει και καμια 140 χλμ ως το τιραννα-
βραδυ πλεον -σχετικα καλος ο δρομος μας με αρκετα καλο οδοστρωμα αλλα λιγο χαλασμενος γιατι καθως βραδυ-εχανα τοπια(πηγαιναμε επι πολλα χλμ μεσα σε φαραγγι-διπλα σε ποταμι).
τελος παντων, φαραγγι τελος και φτανουμε ελ μπασαν.
η βιομηχανικη περιοχη της αλβανιας ,με πολλα μα πολλα εργοστασια και μια μυστηρια ατμοσφαιρα τοσο σε ορατοτητα οσο και σε οσμες...
εμεις οπου φυγει-φυγει!!! νον στοπ συνεχεια για τιραννα ανεβαινουμε και κατεβαινουμε ενα πολυ ψηλο βουνο οπου το σχετικα καλο οδοστρωμα ,με τις ανοιχτες στροφες ειναι παρελθον....
-σταση για καθαρο αερα -ειδικα για την συντροφο μου που δεν μπορει τις στροφες-
συνεχεια ,αλλα 40χλμ γεματα στροφες και τσουπ!! Τιραννα!!!
συνειδητοποιουμε οτι εχουν περασει απο την ωρα που ξεκινησε το ταξιδι μας περιπου 12-13 ωρες και ειμαστε ακομη Τιραννα ,καμια 160 δυσκολα χλμ μακρυα απο εκει που σκοπευαμε να ημασταν.
οκ νεμα προμπλεμα (ωραια τα σερβικα μου ε?) λεμε αραζουμε Τιραννα για βραδυ και αυριο συνεχιζουμε....
το να βρουμε ενα ξενοδοχειο που να πληρει τις ελαχιστες απαιτησεις μας-δεν ειμαστε ψωνια ε!!-χωρις να στοιχοιζει 150 ευρω αποδειχτηκε δυσκολη υποθεση.τελικως εκει που ειχαμε απελπιστει ,μαλλον μας λυπηθηκε ο θεος και μας εστειλε εναν λαθος δρομο οπου και χαρις σ αυτον βρεθηκαμε σε ενα πολυ συμπαθητικο ξενοδοχειο 4 αστερων με πρωινο και 40 ευρω!! βεβαια κανα χλμ απο το κεντρο αλλα οοοουυυ!!! μια χαρα μας ηρθε!!
πεσαμε στο κρεβατι μας κουρασμενοι- αλλα γεματοι εικονες-αλλα κουρασμενοι............:)
Ημερα 2η
Ξυπνησαμε απο την ζεστη(σταματησε το κλιμα για καποιον ανεξιχνιαστο μεχρι σημερα λογο),μπανακι,(γιατι που κουραγιο την περασμενη...) πρωινο και μια βολτα για να παρουμε μια γευση απο την πρωτευουσα της αλβανιας.
κεντρικη πλατεια-χαμος απο αυτοκινητα, χωρις σηματοδοτες ,που ερχονται πανω σου απο ολες τις κατευθυνσεις,πολυ βιαστικοι οι ντοπιοι-
καθομαστε για δευτερο καφεδακι οπου μας καταλαβαινουν τα παιδακια και αρχιζουν : ε γκρεκο!!! παρε στυλο- ε γκρεκο!!! ε γκρεκο-ε γκρεκο!!!
ποσους στυλους να παρεις???λιγο το πιπιλισμα-πολυ η τρομερη ηπειρωτικη ζεστη που δεν εχει σταλια δροσιας οπως στα παραθαλασσια μερη- πινουμε το καφεδακι μας γρηγορα γρηγορα ,βγαζουμε μερικες φωτο απο το κεντρο και ξεκιναμε για μοντε νεγκρο!!
ο δρομος χωρις στροφες -ευκολος σχετικα + λιγο μπλα μπλα μεταξυ μας = δεν βγαινουμε στην σωστη εξοδο για σκορντε και τσουπ!! να μα στε στο δυρραχειο!!!!
δεν μας χαλασε και πολυ, αφ ενος γιατι δεν ειχαμε κανει και τα τρελλα χλμ παραπανω (20 τον αριθμο), αφ ετερου ειχαμε την ευκαιρια να δουμε και το δυρραχειο
Σχετικα ωραιο μερος- σε σχεση με αυτα που ειχαμε δει-λιμανι εμπορικο,επιβατικο προς πολλους προορισμους-ιδιως τις ιταλιας.
Σε οτι αφορα τους ανθρωπους εχω να πω τα εξης: εξυπηρετικοτατοι-ευγενεις-φιλοτιμοι και φυσικα 6-7 στους 10 ξερουν ελληνικα!!!
επισης διεκρινα απο αυτους τους ανθρωπους -δεν μιλαω για βορειοηπειρωτες δικους μας, για καθαρους αλβανους μιλω- μια αγαπη να το πω? αν οχι τουλαχιστον μεγαλη συμπαθεια απεναντι στην ελλαδα και στους ελληνες. το εβλεπες στο πως σου μιλουσαν οταν βλεπαν οτι ειμασταν ελληνες... Η αληθεια ειναι πως περιμενα διαφορετικη αντιμετωπιση (προς το κακο)απο τους αλβανους και διαψευτηκα ευχαριστα.
οκ μετα την κατα λαθος βολτα μας στο δυρραχειο επιστροφη στο σωστο δρομο και μετα απο καμια 100χλμ και αρκετουτσικες ωρες οδηγηση προς το απομεσημερο πλησιαζουμε συνορα αλβανιας-μαυροβουνιου. εκει παθαινουμε ενα ψιλοσοκ με τα τελευταια χωρια των αλβανων. σε ολη την χωρα ειναι βρωμικα αλλα σε αυτα τα τελευταια χωρια ειναι το κατι αλλο: πριν και μετα απο αυτα τα χωρια και ακριβως πανω στο δρομο (δεξια κι αριστερα)πετανε τα σκουπιδια τους!!!! το αποτελεσμα αηδιαστικο-τρελλες οσμες +παιδακια,σκυλοι να κανουν βολτα αναμεσα τους......αρνητικες εικονες αλλα εικονες που μονο το ταξιδι σου προσφερει και που πιστευω χρειαζονται κι αυτες.....δεν μπορει να ναι κι ολα τελεια!!!
σταση για φαι σε ενα συμπαθητικο εστιατοριο σε ενα φαραγγι λιγο πριν τα συνορα με μαυροβουνιο-απο τα πιο τελεια αρνακια ψητα που εχω φαει στη ζωη μου-και να μαστε στα συνορα-
μας δεινουν κατι "περιπλανομενοι" καποιο χαρτακι για φορο περιβαλλοντος λεει -το οποιο το ηξερα μεσα απο το σαιτ μας οτι ετσι γινεται και δεν εφερα αντιρρησεις οπως ο φιλος που την πατησε πριν απο εμας.ευκολο περασμα χωρις πολλα πολλα και οδευουμε προς ποντγκοριτσα!!
αλλη χωρα -ιδιος τοπος ομως- με καποιους ανθρωπους να τον χωριζουν μονο, αλλα η διαφορα αισθητη απο το πρωτο χλμ!! πως επηρρεαζουν οι ανθρωποι το ιδιο περιβαλλον ειναι τρομακτικο......
πιο συμαζεμμενη χωρα να το πω? ε ναι το λεω!
καλυτερο οδικο, οι αγροι τους πιο καλιεργημενοι,τα σπιτια τους επισης πολυ πιο καλαισθητα, αλλος αερας, λιγο πιο κοντα σε "ευρωπη".
ποντγκοριτσα ειναι η πρωτευουσα του μαυροβουνιου,απεχει απο τα συνορα που περασαμε περιπου 20 χλμ.φτασαμε εκει και αρχισαμε να χαζευουμε.
ομορφη πολη ,στην οποια το πρασινο εχει βασικο ρολο,παρκα,παρκακια,παρκουδια,καθαροι δρομοι-τι καλα να ηταν ετσι και η θεσσαλονικη- νιωθεις οτι η πολη ειναι μερος της φυσης και οχι οπως στη ελλαδα : οι πολεις απο την μια, η φυση εξω απο τις πολεις απ την αλλη....
δυστυχως δεν κατσαμε καθολου γιατι θελαμε να κανουμε την υπολοιπη διαδρομη μερα.
μας ειχαν πει οτι ειναι πολυ ωραια και δεν λεγαν ψεμματα. γυρω στα 60 χλμ, ανεβαινοντας ενα βουνο ,οχι με μεγαλο υψομετρο αλλα καταπρασινο με πολυ ωραια τοπια.μετα απο καμια 40 λεπτα αρχιζουμε να κατεβαινουμε.κατευθυνση δυτικα.ο ηλιος παει να δυσει αλλα δεν τον βλεπουμε κρυβεται πισω απο τα τελευταια υψωματα.ο αερας μυριζει αλλιως,μυριζει θαλασσα!!
και εκει ξαφνικα μετα απο μια στροφη το δεος!!!!
ουαου!!! τι θεα ειναι αυτη???
στα ποδια μας η αυτου μεγαλειοτης μπουντβα του μαυροβουνιου!! οεο!!απο ψηλα μας δειχνει τα στολιδια της-καθομαστε σε ενα καφε με τελεια θεα.
παω να πληρωσω και σκεφτομαι ωχ δεν εχω τοπικα χρηματα!! ρωταω πως λεγεται το νομισμα σας την ισοτιμια- ευρω μου λενε!! -τι ευρω λεω -ευρω -ευρω μου λενε!
μα το μαυροβουνιο δεν ειναι στην ευρωπαικη ενωση λεω-
ε και μου λενε!! εμεις το ευρω εχουμε!!:clap:
κατεβαινουμε και μπαινουμε στην πολη -ειμαστε λιγο σαστισμενοι απο το θεαμα: κινηση φουλ, μα οταν λεμε φουλ ,φουλ- δεν δυσκολευτηκαμε να βρουμε δωματια -στο κεντρο μαλιστα εκει που θελαμε, σε 4στερο ξενοδοχειο με 70 ευρω β&β.ενα μικρο προβλημα -θελαν να μας κρατησουν τα διαβατηρια στο ξενοδοχειο-λυθηκε χωρις πολλα.
τακτοποιουμαστε στο δωματιο μας,ειχε βραδιασει πια- και βγαινουμε εξω.λιγο ρωταμε,λιγο το ενστικτο μας,λιγο η ροη του κοσμου δεν δυσκολευτηκαμε να βρουμε τι παιζει που-
ενας τεραστιος παραλιακος πεζοδρομος 2-3χλμ περιπου,γεματος κοσμο-νεαροκοσμο(σαν κι εμας δηλαδη:haha:) εμενα μου αρεσε ο θυληκος πλυθυσμος στην συντροφια μου ο αντρικος-οποτε δεν χωρει αμφιβολια οτι επροκειτο για ενα ομορφο λαο με πολυ κεφι,πολυ κοντα σε εμας-κλαμπς,μπαρς,ταβερνες,καφε και απειρα εμπορικα μαγαζια το ενα διπλα στο αλλο ανοιχτα και αυτα στο ιδιο ωραριο!!
καναμε την βολτα μας -στην αρχη μας βγηκε κατι σε κλαμπ αλλα καταληξαμε σε ενα μπαρακι με τελεια θεα-διπλα στο κυμα ......ΑΑΑΑ αφου ειχαμε φαει και τις παλατσινκες μας(κρεπες)
Γυρισαμε στο δωματιο μας κουρασμενοι αλλα ευχαριστημενοι με αυτο που βρηκαμε.........
Ημερα 3η
Η μερα αυτη ειχε 0 χλμ -καθισαμε αφ ενος να ξεκουραστουμε αφ ετερου να γνωρισουμε λιγο καλυτερα την budva, το montenegro.
ομορφη πολη ταχυτατα αναπτυσομενη.αρκετα πλουσια μιας και τα περιπου 11 εκατομυρια σερβων-μαυροβουνιων εχουν περι των 110 χλμ ακτογραμμης για διακοπες στην χωρα τους. αποτελεσμα πολυ κοσμος αλλα ,νομιζω, σωστα κατανεμημενος .η παλια πολη της budva με μια λεξη πανεμορφη-καθαρη-μεσαιωνικη, με τις κρυφες γωνιες της,οπου στριβεις απο ενα στενακι που φαινεται οτι μαλλον δεν οδηγει πουθενα και μολις στριψεις -ουαου!! ενα θεμα με ενα ναο, μια πλατεια με πρασινο η ενα καφε μπαρ η μια στοα με μαγαζακια καθε ειδους.
φυσικα οι ιδιες εικονες της παλιας πολης το βραδυ, με ωραιο φωτισμο και το σκοταδι να κρυβει τις ατελειες αυξανουν την γοητεια της.
βρηκαμε και ενα chill out bar το "hacienta" με τελεια ατμοσφαιρα και ακομα πιο τελειες μουσικες.....και εδεσε!!!
για μπανιο δεν ειχαμε παει ακομη-λιγο η περιηγηση της budva λιγο τα ψωνια λιγο η βαρεμαρα πηγε για την επομενη.
Ημερα 4η
Η τεταρτη μερα ηταν μερα αναχωρησης. χωρις βιασυνες πηραμε το πρωινο μας,Α!! πληρωσαμε και 8 ευρω για 2 μπουκαλια νερα του ενος λιτρου,(προσοχη στις τιμες του νερου ) μαζεψαμε και ξεκινησαμε.
τελικος προορισμος ημερας ηταν το ντουμπροβνικ στη κροατια,αλλα θελαμε να δουμε πρωτα το θαλασσιο οχυρο του sveti stefan το οποιο και πολυ κοντα στην budva (περιπου 6 χλμ).
Πραγματικα το θεαμα υπεροχο!! πανεμορφος μεσαιωνικος οικισμος-οχυρο, ενα νησακι στην θαλασσα με μια στενη λωριδας γης να το ενωνει με την ξηρα.Η πρωτη ατυχια μας εκει ηταν οτι ηταν κλειστος λογω εργασιων...(κατι μου θυμιζει αυτο/κατακαλοκαιρο,τουριστικη ατραξιον/κλειστη) η δευτερη μας ατυχια ηταν το οτι θελησαμε και αποπειραθηκαμε να κανουμε μπανιο!!!
βλεπαμε βεβαια και την προηγουμενη μερα μια παραλια γεματη κοσμο και 39.5 ατομα μεσα στην θαλασσα(και αυτοι για 56 δευτερολεπτα) αλλα δεν πηγαινε το μυαλο μας,ωσπου τελικα το βιωσαμε!!
εγω πρωτος πρωτος- μαγκας ελληνας- (ξερεις -α ρε σερβακια θα σας δειξω εγω..)δοκιμαζω το νερο. λιγο παραπανω κρυο απο το κανονικο λεω-αλλα η ιδεα μου θα ειναι σκεφτομαι και βουτω.
αναθεωρησα τα παντα σχετικα με κρυες και ζεστες θαλασσες μεσα σε εκεινα τα 5 λεπτα που αντεξα εκει.
Τελικα στο ιονιο εχουμε πολυ ζεστα νερα-στο δε αιγαιο? βραστες θα ελεγα!! το ζησαμε κι αυτο- ηταν και το ενα και μοναδικο μπανιο που εκανα σε ολο ταξιδι μου.
μετα απο το sveti stefan ξεκινησαμε με λιγους βαθμους πιο κατω στα κορμια μας για κροατια....
Γυρω στα 25 χλμ απο την budva βρισκεται το κοτορ.μια ωραια κομωπολη θα την ελεγα η οποια βρισκεται στο βαθυτερο σημειο του μεγαλυτερου φιορδ της μεσογειου. κατι σαν την budva αλλα σε μικροτερη εκδοση: καστρο,παλια πολη,κοσμος αλλα λιγοτερος και πιο οικογενειακος-σταση για καφεδακι εκει. η συνεχεια της διαδρομης ειχε 2 επιλογες : η πηγαινες στο ενα ακρο αυτου του φιορδ και επαιρνες φερρυ για απεναντι η εκανες σχεδον ολο τον γυρο του,καμια 40 χλμ παραπανω.εγω κλασσικος δεν ηξερα οτι παιζει φερρυ(το ανακαλυψαμε στον γυρισμο) και ετσι καναμε την μακρια εκδοχη,αλλα δεν το μετανιωσαμε καθολου και μαλιστα το συστηνω και σε οσους-ες κανουν κατι παρομοιο.
τελεια μεσαιωνικα χωριουδακια ,χαμενα μεσα στο πρασινο, και τελεια τοπια του φιορδ που εκρυβε και νησακια μεσα του απο ολες τις οπτικες γωνιες του.
βγηκαμε τελικα στο αλλο ακρο του φιορδ, περασαμε καποια αλλα χωριουδακια συνεχομενα και πυκνοκατοικημενα καθως και μια πολη ,το herceg novi,χωρις σταση και φτασαμε στα μαυροβουνιακο-κροατικα συνορα.
εκει συναντησαμε και τους πρωτους ελληνες -με μηχανες(εγω ζηλευα). ειχαν ερθει απο κερκυρα μεσω αλβανιας μεσα σε μια μερα στην κροατια!!
μιλησαμε λιγο μαζι τους οπου διαπιστωσαμε οτι οι κυριες της παρεας ηταν λιγο εξαντλημενες, με αποτελεσμα να λενε κατι του στυλ: αλλη φορα αεροπλανο!!! και κατι τετοια....:)
στα συνορα δεν ειχαμε προβλημα εμεις-οι σερβοι ομως που ηθελαν να περασουν....
τους εβγαζαν την πιστη!!(ας ειναι καλα ο πελεμος....)ειχαν μαλιστα και μια ταμπελα που ελεγε : παρακαλω μην μολυνετε την ΕU!!οι μολυσμενοι οι σερβο-μαυροβουνιοι!!
περασαμε και συνεχισαμε για dubrovnik γυρω στα 40 χλμ.
φτασαμε εξω απο αυτο βραδακι και το θεαμα ηταν εκπλητικο!!
επιβλητικο το καστρο του που περικλοιει την παλια πολη-φτιαγμενο απο ασπρη πετρα και λουσμενο στο ασπρο φως των προβολεων σε αντιθεση με το μαυρο της νυκτας......ολα τα λεφτα!!
απο κοντα ? ακομη καλυτερο!! δεν ψαχνουμε για ξενοδοχειο-δεν μας νοιαζει.
κατευθυνομαστε στο κεντρο εξω απο την κεντρικη πυλη του καστρου-2 τελεια εστιατορια με φοντο πανω απο τα κεφαλια μας το καστρο-το φρουριο- στο πρωτο "παιρνουν" κεφαλια, το δευτερο πιο νορμαλ. καθομαστε για φαγητο,κρασακι ,κουβεντουλα......ολα καλα.Αργα το βραδυ αποφασισαμε να βρουμε να μεινουμε. αλλα που? δωματια εκατονταδες αλλα χωρις ρεσεψιον που να παιρνω να ενοχλω στις 2 το βραδυ?
αρχιζω τα ξενοδοχεια,μας σερβιρουν οτι να ναι σε οτι τιμη να ναι-
το αποτελεσμα ειναι δεδομενο-εκνευριζομαι, βρισκω ενα πενταστερο (αμα ειναι να μας τον πιασουν τουλαχιστον να αξιζει)και να μαστε αργα αργα το πρωτο μας βραδυ στο ξενοδοχειο μας στο dubrovnik..... ολα καλα-ολα ανθηρα!!!:)
Ημερα 5η
ξυπνησαμε αργα αργα και μετα απο ενα μεγαλιωδες πρωινο(και μεσημεριανο μαζι θα ελεγα)ξεκινησαμε για την παλια πολη .
πανεμορφη(οχι οπως τη νυκτα) αλλα πολυ εντυπωσιακη. δεν μιλαμε για μεσαιωνικο οικισμο η ακομη ακομη χωριο. αλλα για μια ολοκληρη μεσαιωνικη πολη-αψογα διατηρημενη!!!
Μαγαζια εμπορικα, καφε,εστιατορια,μπαρακια, τα παντα ολα! στενα που οδηγουν σε αλλα στενα,σε πλατειες σε μαγαζια, πουθενα!! ορεξη να εχεις να περπατας και θα γεμισει το ματι σου εικονες (μια εικονα 1000 λεξεις ε!!)
Ολα καλα ολα ωραια, αποφασισαμε να βγουμε λιγο απο το παραμυθι μας,το καστρο μας να δουμε πως ζουν και οι εκτος τω τοιχων : Τα ιδια παντου -πιο οργανωμενοι απο εμας αλλα στο τρεξιμο στο αγχος αστα να πανε θυμηθηκαμε τα δικα μας-τα ειδαμε προσγειωθηκαμε και γρηγορα πισω....εντος τοιχων
βεβαια ακομη πιο ανωμαλα προγειωθηκαμε οταν επεσε το (α)καταλληλο τηλεφωνημα και ετσι επρεπε να γυρισουμε πισω!!
ζανταρ,σπλιτ,τεργεστη,λουμπιανα,ζαγκρεμπ,βελιγραδι, και σοφια εμειναν απεραστα αφου φυγαμε λιγο στα βιαστικα απο το ιδιο δρομο που ειχαμε ερθει.
Προηγηθηκε ενα ωραιο βραδυ σε ενα εστιατοριο ψηλα , με θεα το παλιο λιμανι και την πολη με εκλεκτο κρασακι....
η επομενη ηταν μερα γυρισμου. Αλλη μια σταση σε μια κωμοπολη των σκοπιων-στρουγκα την λεγανε- οπου διανυκτερευσαμε. καλουτσικη πολη ,μου τη εδωσαν λιγο οι σκοπιανοι με τις ερωτησεις τους "μιλατε μακεδονικα??" εχετε ερθει για διακοπες στην "μακεδονια?" αλλα τα ακουσαν ενα χερακι..... και ολα καλα!!
Τελειωνοντας ηταν ενα γρηγορο-λιγο κουραστικο αλλα με πολλες εικονες,τοπια,εντυπωσεις.

Υ.Γ

μερικες-συμβουλες να το πω? συμπερασματα? κατι τετοιο....

α) στα Τιρανα μας σταματησαν -οταν ψαχναμε ξενοδοχειο- μεσα σε μιση ωρα σε 6 μπλοκα!! οι πρωτοι 2 μας τσεκαραν(χαρτια και τετοια) στους υπολοιπους λεγαμε οτι μας σταματησαν ηδη , και μας αφηναν( κανενα προβλημα)
β) Οσοι-ες οδηγητε και πινετε καφε -παρτε μαζι σας ποτηρακια πλαστικα!!! ολοι σερβιρουν καφε,κανεις δεν εχει πλαστικα για τον δρομο!!!!!(να τον παρετε μαζι σας)
γ)πρασινη καρτα παντου-διπλωμα διεθνες κανεις δεν ζητησε
δ) προσοχη στους δρομους -ενα παραπανω-
ε)αν κανετε ανοιχτο ταξιδι-χωρις κρατησεις ξενοδοχειων -καλο θα ηταν να φτανουμε στον προορισμο μερα γιατι βραδυ πας μονο σ ξενοδοχεια με ρεσεπσιον-για να μην ξυπνας τον κοσμο και σε βριζουν στα δωματια- οποτε πληρωνεις και πιο πολλα..

να στε καλα

Δ.Σ
 

Attachments

Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κρίμα που έχασες το φαράγγι από Λιμπράζντ μέχρι Ελμπασάν. είναι πολύ όμορφο. ο δρόμος εκείνος είναι καινούριος. που να έβλεπες τον προηγούμενο... Όπως και η διαδρομή Ελμπασάν Τίρανα είναι ένα πανόραμα (σκέψου ότι από το υψόμετρο 100 ανεβαίνεις στο 800 και τούμπαλιν). το κέντρο των τιράνων καλούτσικο. συμφωνείς?
 

Taxidiwtis

Member
Μηνύματα
25
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν/Α ΑΣΙΑ
Κρίμα που έχασες το φαράγγι από Λιμπράζντ μέχρι Ελμπασάν. είναι πολύ όμορφο. ο δρόμος εκείνος είναι καινούριος. που να έβλεπες τον προηγούμενο... Όπως και η διαδρομή Ελμπασάν Τίρανα είναι ένα πανόραμα (σκέψου ότι από το υψόμετρο 100 ανεβαίνεις στο 800 και τούμπαλιν). το κέντρο των τιράνων καλούτσικο. συμφωνείς?
ναι ε? το χασαμε το φαραγγι ε? κριμα!!και το κακο ειναι οτι και στην επιστροφη βραδυ ξαναεκανα την ιδια διαδρομη.....
οσο για το κεντρο των τιρανων καλουτσικο οπως το ειπες αλλα οχι κατι παραπανω
 

Free_Diesel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλημερα Ταξιδιωτη και φιλοι Ταξιδιωτες!

Φευγω και εγω τωρα τον Αυγουστο με προορισμο την Budva, απο Καστορια.

Καταρχας ευχαριστω για την ενημερωση, πολυ καλο "αρθρο" !!!

Δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν πρεπει να παω απο Σκοπια ή απο Κρυσταλοπηγη καθως δεν ξερω ποιος απο τους 2 ειναι ο καλυτερος και συντομοτερος δρομος.

Χωρις διακοπες, ποση ωρα χρειαστηκες για τις εξης διαδρομες:
Εισοδος Σκοπια - Οχριδα/Συνορα Αλβανιας
Εισοδος Αλβανια - Τιρανα
Τιρανα - Σκοδρα - Συνορα Μαυροβουνιο
Εισοδος Μαυροβουνιο - Budva

Καταλαβα απο την εξιστορηση οτι με τον τυπο αυτοκινητου δεν ειχατε καποιο ιδιαιτερο προβλημα, ισχυει?

Ευχαριστω εκ των προτερων για ολη τη βοηθεια!
 

Taxidiwtis

Member
Μηνύματα
25
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν/Α ΑΣΙΑ
Καλημερα Ταξιδιωτη και φιλοι Ταξιδιωτες!

Φευγω και εγω τωρα τον Αυγουστο με προορισμο την Budva, απο Καστορια.

Καταρχας ευχαριστω για την ενημερωση, πολυ καλο "αρθρο" !!!

Δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν πρεπει να παω απο Σκοπια ή απο Κρυσταλοπηγη καθως δεν ξερω ποιος απο τους 2 ειναι ο καλυτερος και συντομοτερος δρομος.

Χωρις διακοπες, ποση ωρα χρειαστηκες για τις εξης διαδρομες:
Εισοδος Σκοπια - Οχριδα/Συνορα Αλβανιας
Εισοδος Αλβανια - Τιρανα
Τιρανα - Σκοδρα - Συνορα Μαυροβουνιο
Εισοδος Μαυροβουνιο - Budva

Καταλαβα απο την εξιστορηση οτι με τον τυπο αυτοκινητου δεν ειχατε καποιο ιδιαιτερο προβλημα, ισχυει?

Ευχαριστω εκ των προτερων για ολη τη βοηθεια!
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,να σαι καλα και εχουμε και λεμε:

νομιζω οτι ειναι λιγοτερο χιλιομετρα απο κρυσταλοπηγη παρα απο νικη-αν μπεις απο το πρωτο μετα απο 50 χλμ θα μπεις στον ιδιο δρομο που περασα και εγω αλλα εγω εκανα και καμια 120 χλμ στα σκοπια(εισοδος σκοπια ωχριδα-συνορα αλβανια)
εισοδος αλβανια τιρανα : περιπου 100χλμ
τιρανα-σκορδα :περιπου 100 χλμ
σκορδα-συνορα μοντε νεγκρο περιπου 40 χλμ
συνορα- μπουντβα περιπου 90 χλμ

οχι δεν ειχαμε κανενα προβλημα με τον τυπο αυτοκινητου

να σαι καλα, να περασετε τελεια!!!
 

Sinodigos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλώς σας βρήκα!!
Μόλις μπήκα στο travelstrories και εχω την χαρά να βρίσκω αφήγηση του ταξιδιού που προγραμματίζω για τον Αυγουστο!
Πολύ κατατοπιστικό το άρθρο!Θα χρειαστώ όμως λίγη ακόμα βοήθεια...Εχω μπερδετεί εντελώς σχετικά με το αν πρέπει να εξασφαλίσω χαρτιά για το αυτοκίνητο. Η ΕΛΠΑ μου ζήτησε 85? για να μου δώσει διεθνές δύπλωμα που θεωρεί ότι χωρίς αυτό δεν περνάω τα σύνορα και άκουσα για μία πράσινη κάρτα που πρέπει να μου δώσει η ασφαλιστική μου...τι χρειάζεται τελικά??
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
την πράσινη κάρτα την πέρνεις από την ασφαλιστική. δεν τους πληρώνεις, την δικαιούσαι.
έχω περάσει αρκετά σύνορα με το ροζ δίπλωμα που έβγαλα πριν 7 χρόνια. καλό θα ήταν να έχεις και το δίπλωμα της έλπα έτσι ώστε αν σε σταματήσουν για παράβαση που θα σου ζητηθεί να τους παραδώσεις το δίπλωμά σου, να τους το "χαρίσεις". Μη ψάχνεσαι σε πρεσβίες και αστυνομίες για να πάρεις πίσω το ροζ. μεγάλη μανούρα..
 

bledikorcari

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Καλημερα Ταξιδιωτη και φιλοι Ταξιδιωτες!

Φευγω και εγω τωρα τον Αυγουστο με προορισμο την Budva, απο Καστορια.

Καταρχας ευχαριστω για την ενημερωση, πολυ καλο "αρθρο" !!!

Δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν πρεπει να παω απο Σκοπια ή απο Κρυσταλοπηγη καθως δεν ξερω ποιος απο τους 2 ειναι ο καλυτερος και συντομοτερος δρομος.

Χωρις διακοπες, ποση ωρα χρειαστηκες για τις εξης διαδρομες:
Εισοδος Σκοπια - Οχριδα/Συνορα Αλβανιας
Εισοδος Αλβανια - Τιρανα
Τιρανα - Σκοδρα - Συνορα Μαυροβουνιο
Εισοδος Μαυροβουνιο - Budva

Καταλαβα απο την εξιστορηση οτι με τον τυπο αυτοκινητου δεν ειχατε καποιο ιδιαιτερο προβλημα, ισχυει?

Ευχαριστω εκ των προτερων για ολη τη βοηθεια!
Ti δoyλεια εχείσ εςy πoy εισαι 25 xλm απ τα σyνόρα και 50 χλm αρο Kορyτσα να πασ απο Σκoπια??
 

Taxidiwtis

Member
Μηνύματα
25
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν/Α ΑΣΙΑ
Καλώς σας βρήκα!!
Μόλις μπήκα στο travelstrories και εχω την χαρά να βρίσκω αφήγηση του ταξιδιού που προγραμματίζω για τον Αυγουστο!
Πολύ κατατοπιστικό το άρθρο!Θα χρειαστώ όμως λίγη ακόμα βοήθεια...Εχω μπερδετεί εντελώς σχετικά με το αν πρέπει να εξασφαλίσω χαρτιά για το αυτοκίνητο. Η ΕΛΠΑ μου ζήτησε 85? για να μου δώσει διεθνές δύπλωμα που θεωρεί ότι χωρίς αυτό δεν περνάω τα σύνορα και άκουσα για μία πράσινη κάρτα που πρέπει να μου δώσει η ασφαλιστική μου...τι χρειάζεται τελικά??
γεια χαρα-ελπιζω να σε προλαβα
κανεις πουθενα δεν μου ζητησε το διεθνες-ολοι ειναι οκ με το δικο μας
πρασινη καρτα ζητανε ολοι παντου-μπλοκα-συνορα οποτε ειναι και απαραιτητη
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία
η δική μου απορία...

γιατί τυπου αυτοκίνητο μιλάμε?

αν δεν θεωρηθεί διαφημιση δλδ να μας πεις το αμαξι για να παρω μια ιδεα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom