3ημερο στη ζαχαρω...

tzavi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
γεια σας παιδια...θα παω ενα 3ημερο στη ζαχαρω και θελω τις γνωσεις σας...σε ποιες παραλιες να κινηθω?? τι αξιζει οπωσδηποτε να δω?? θελω να μου πειτε ποια ειναι η κοντινοτερη προσβαση για τους κατταρακτες του νεδα και αν αξιζει να παω εως την κουρουτα...ευχαριστω παρα πολυ!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.728
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ο Κακοβατος ειναι βαθιά νερα, ο Μπισκινοκαμπος εχει πέτρες η παραλία του Καιαφα εχει άμμο πιο πέρα στο Σαμικο εχει άμμο ..
Για Νεδα πας απο το ΚαλοΝερο η Κοπανακι που σε βγάζουν στο Σιδηροκάστρο και μετά ΑΥλωνα, Πλατάνια όπου πας με το αυτοκίνητο ως το άπλωμα στο γέφυρα κι και μετα κόβεις ποδαροδρομο ως τους καταρράκτες..ΜΠορεις να πας και απο Φυγαλεια αλλα δεν το ξέρω καλα ...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Προτείνω οπωσδήποτε βουτιά στους καταρράκτες της Νέδας αλλά και επίσκεψη στον αρχαιολογικό ναό του Επικούριου Απόλλωνα στις Βάσσες...Βουτιά και περπάτημα στην αγαπημένη μου Ελαία και στον Αγιαννάκη(στα όρια του ν. Μεσσηνίας είναι)Γενικά, όπου βλέπεις ταμπέλα για παραλία, κατεβαίνεις, βλέπεις και αν σου αρέσει, κάθεσαι.. Και, φυσικά, εγώ θα πρότεινα Βοϊδοκοιλιά για μπάνιο και ηλιοβασίλεμα - φαγητό στον Μάραθο(Μαραθούπολη) κάτω από τους Γαργαλιάνους...(αν έχεις όρεξη για οδήγηση ως εκεί βέβαια...) Το σίγουρο είναι ότι θα απολαύσεις 2-3 απίστευτα ηλιοβασιλέματα τις μέρες που θα περάσεις εκεί!!
 

tzavi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
ευχαριστω πολυ!!! εχει αρκετο περπατημα μεχρι τους κατταρακτες?? για το ναο του απολλωνα η προσβαση πως ειναι??
προλαβαινω να τα δω και τα δυο σε μιση ημερα??
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
15402[/ATTACH] DSC08658 (300 x 225).jpg
Μπορείς, πιστεύω. Έχω δυο χρόνια να πάω Νέδα και θα σε γελάσω για την διάρκεια της πεζοπορίας..Νομίζω κανά τέταρτο πρέπει να είναι, διαδρομή με λίγο ήλιο και πολλή δροσιά και η βουτιά στον καταρράκτη σε αποζημιώνει. Λογικά, θα έχει και πολύ κόσμο!Για να πας, καθώς έρχεσαι από Ζαχάρω σε μια ευθεία λίγο μετά το Γιαννιτσοχώρι (νομίζω εκεί που είναι το χωριό Αγιαννάκης) έχειμια διασταύρωση αριστερά για χωριό Πλατάνια και Αγάλιανη γράφει η ταμπέλα.Στα Πλατάνια (ή Πλατανιά; ) παρκάρεις και αρχίζεις περπάτημα.. Τώρα που το σκέφτομαι, αν θες να τα συνδυάσεις, ίσως είναι καλό να πας πρώτα στο Ναό, να ξεκινήσεις πρωί.. Οπότε ξέχνα την προηγούμενη διαδρομή, καθώς έρχεσαι από Ζαχάρω στρίβεις στη διασταύρωση στο χωριό Θολό αριστερά για ναό Επικούρ. Απόλ.και μετά από αρκετά χιλιομετράκια φτάνεις στον αρχαιολογικό χώρο (http://odysseus.culture.gr/h/2/gh251.jsp?obj_id=1142). Νομίζω ότι μετά για να πας Νέδα δεν χρειαζεται να γυρίσεις πίσω, και από εκεί ο δρόμος σε βγάζει στο χωριό Πλατανιά. Μήπως να ρωτούσες κάποιον ντόπιο αν όντως βγαίνει ο δρόμος για Νέδα πριν πας στο Ναό; Μην σε πάρω στο λαιμό μου...Και από τους χάρτες της Google ίσως βγάλεις άκρη..Σε μπέρδεψα χειρότερα;Έγραψα και πολλά...
Και την επόμενη φορά να πας στο Πολυλίμνιο!!!!Εκεί να δεις τοπίο για βουτιές στο πράσινο!!!!!
 

Attachments

tzavi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...ελπιζω να δω οσο περισσοτερα μπορω!!
 

tzavi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Λοιπον εντυπωσεις απο την εκδρομη...φτανωντας στη ζαχαρω αφηνουμε τα πραγματα στο ξενοδοχειο και βουρ για να δουμε την λιμνη του καιαφα...μαλλον απογοητευτικη εικονα συναντησαμε...την περιμενα καπως καλυτερη.. αρκετα βρωμικη με ενα ερειπωμενο κτιριο που μαλλον ειναι για τα λουτρα...ισως προ της φωτιας τα πραγματα να ηταν καλυτερα!!! αμεσωε μετα φευγουμε για μπανακι και καταληγουμε στον μπισκινοκαμπο...ωραια παραλια μετρια κυματα το μονο κακο ειναι οτι ηταν αρκετα ρηχη....βαρεθηκα να μπαινω μεσα και να πατωνω οποτε δν πηγα καν στα βαθια... γυρισμος στο ξενοδοχειο και το βραδυ ζαχαρω by night για ενα ποτακι...γενικα αδιαφορο χωριο ασε που η παραλια απο το κεντρο απεχει 2-3 χλμ σιγουρα, οποτε χρειαζεσαι αυτοκινητο ακομα και για να πας για ενα ποτο...( εχω την εντυπωση οτι τα περισσοτερα ενοικιαζομενα ειναι προς παρλαια μερια...) και καπως ετσι εφτασε το τελος της πρωτης μερας...
Ξεκιναμε τη δευτερη μερα σχετικα πρωι εχοντας να κανουμε αρκετα χιλιομετρακια...πρωτος σταθμος ο ναος του επικουρειου απολλωνα... καμια 50αρια χλμ απο τη ζαχαρω ...υπεροχη διαδρομη μεχρι να φτασουμε και ωραιος ο ναος...εστω και με το κιοσκι...δευτερος σταθμος φυσικα κατταρακτες της νεδα...ευτυχως ειναι κοντα στο ναο γιατι αυτο το φοβομουνα...γυρω στα 10 -15 χλμ μεχρι να φτασεις στον χωματοδρομο...και εκει καναμε την βλακεια του αιωνα και αφησαμε το αυτοκινητο...πιστευωντας οτι θα ειναι κοντα... για καλη μας τυχη στο πρωτο πενταλεπτο του περπατηματος περασε μια οικογενεια και μας εβαλε μεσα....αλλιως μαλλον δεν θα φταναμε ποτε...ο χωματοδρομος εχει μηκος 4-5 χλμ και ειναι ολο κατηφορες ανηφορες...!! αφου φτανουμε στο τελικο σημειο που αφηνεις το αμαξι περπατας κανα 1000μ περιπου στο μονοπατι και φτανει στους μαγευτικους κατταρακτες...φανταστικοι και αμα ανεβεις στον δευτερο κατταρακτη που ειναι καμια 20 μετρα ψηλοτερα νομιζω το θεαμα ειναι ακομα πιο εντυπωσιακο....το νερο αρκετα κρυο, δυτυχως βουτια δν καναμε λογω οτι δν ειχαμε το δικο μας αμαξι...με αυτα και με αυτα ειχε φτασει ηδη μεσημερι και αφου ευχαριστησαμε τον απο μηχανης θεο μας ηρθε η ωρα να κατεβουμε στις παραλιες για ενα μπανακι!!
Η πρωτη μας βουτια εγινε στο καλο νερο το οποιο ανηκει στην μεσσηνια...γενικα ολες οι παραλιες εχουν το ιδιο στυλ αμετρητα χιλιομετρα αμμου...απλα οι παραλιες της μεσσηνιας ειναι πιο οργανωμενες με οτι αυτο συνεπαγεται.... αφου ειχαμε φτασει κοντα στην κυπαρισσια πηγαμε και εκει για μια δευτερη βουτια.... η τριτη βουτια ηταν και η ενυπωσιακοτερη ομως αφου την καναμε στην παραλια του κακοβατου λιγο πριν δυσει ο ηλιος.... φανταστικο ηλιοβασιλεμα ενα απο τα highlight της εκδρομης....αφου ειχε φτασει η ωρα 9 το βραδυ σιγα σιγα πηγαμε προς το ξενοδοχειο και τελικα μετα δν βγηκαμε λογω της γεματης ημερας...
Την τριτη και τελευταια μερα αφου αφηνουμε το δωματιο ξεκιναμε για Αρχαια Ολυμπια....η οποια ειναι σχετικα κοντα ...πηγαμε στο μουσειο και στον αρχιολογικο χωρο και αφου σχεδον μεσημεριασε συνεχισαμε το ταξιδι μας για την βυτινα...φοβερη διαδρομη πανεμορφη..πλην νομιζω ακρως επικινδυνη το χειμωνα με τους παγετους...και επαθα την πλακα μου με το χωριο λαγκαδια της αρκαδιας!!! τρομερη θεα και ενα χωριο να κρεμεται στην πλευρα του βουνου! τελικα φτασαμε βυτινα αλλα κατσαμε 15 λεπτα το πολυ για φωτογραφιες και φυγαμε λογω χρονου...(επρεπε να κανουμε και ενα μπανιο!!) Τελικα το μπανιο πραγματοποιηθηκε στη παραλια της καραθωνας στο ναυπλιο και αργα το απογευματακι η εκδρομη εφτασε στο τελος της!!!
Αντε και τωρα στην επομενη!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom