Κως 3 μήνες στην Κω...

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά έτσι τα έφερε η ζωή και σε ένα μήνα θα φύγω από την Αθήνα και θα πάω στην Κω για να υπηρετήσω τους 3 τελευταίους μήνες της θητείας μου...

Χειμώνας σε ελληνικό νησί θα είναι σίγουρα μία εμπειρία...ξέρει κανείς τι θα μπορώ να κάνω εκεί; Να σημειωθεί πως επειδή είμαι στρατονόμος θα έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο...μέχρι και σπίτι θα νοικιάσω μαζί με άλλους 2.
Α δεν ξέρω τίποτα, εκτός του ότι την συνάδελφο που ήταν εδώ πέρυσι εκπαιδευτικός, την έστειλαν φέτος στην Κώ... Καλά λέει είναι, αυτο νομίζω σου αρκεί. Καλή διαμονή να έχεις.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ερωτήσεις για Κω.

αν με ποδήλατο ή με μηχανάκι βλέπεται όλο το νησί.
πως είναι η χλωρίδα του γενικά
αν υπάρχουν ωραία μέρη στην ύπαιθρο για πεζοπορίες

αναχωρώ για το τριήμερο καιρού επιτρέποντος.
ευχαριστώ
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
με ποδήλατο είναι λίγο δύσκολο να το δεις ολο, οχι οτι δεν γίνεται αλλά επειδή απο άκρο σε ακρο πρέπει να να θελεις καμια 40ρια χιλιόμετρα θα φας πολλές ώρες. Στην πολη και τριγύρω γυρνας ανετα με ποδήλατο, γενικά ολο το νησί είναι επίπεδο εκτος απο το ορος Δίκαιο που δεσπόζει στην μια πλευρά και στην νοτια πλευρά προς τον Κέφαλο είναι λίγο ορεινό. πρασινο θα βρεις μονο στο βουνο Δίκαιο που προσωπικά μου αρεσε σαν περιοχη, νομιζω οτι εχει καταφύγιο άγριας ζωης, ειναι θεωρητικά προστατευόμενο. Αξίζει παντως μια επισκεψη στο χωριό Ζια πάνω στο βουνό. παραλίες εχει αρκετές αν και δεν είναι κατάλληλη η εποχή. Σίγουρα θα εχεις βρεί πληροφορίες για τα αξιοθέατα οποτε δεν σου γραφω τι να δεις .Η πόλη είναι εύκολη στο περπατημα οπως και με μηχανάκι ή ποδήλατο και είναι προσιτά τα αρχαια μνημεία που είναι διασπαρτα στην πολη.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το ποδήλατο ξέχασέ το. Η κως είναι στο ένα άκρο του νησιού και η απόσταση μέχρι την αντιμάχεια (που είναι στο κέντρο) είναι 25χλμ. Αν δηλαδή θέλεις να πας στην κέφαλο και το καμάρι που είναι στο άλλο άκρο του νησιού θέλεις περίπου μια ώρα. Θέλεις οπωσδήποτε καλό μηχανάκι για την απόσταση αυτή. Ομορφα τα ορεινά χωριά πυλι, λαγούδι καθώς και ωραία η βόλτα από τα παραθαλάσσια μαρμάρι και τιγκάκι. Η χλωρίδα του νησιού περιλαμβάνει κυρίωσ θαμνώδη περιοχές, ορεινά το τοπίο γίνεται λίγο άγριο και έχει και κάποιες πευκόφυτες περιοχές. Στη πόλη της κω έχει αρκετά πράγματα να δεις. Η συγκοινωνία πάντως είναι καλή. Για περισσότερες λεπτομέρειες καλύτερα να βοηθήσει κάποιος που τα έχει πιο φρέσκα. Πάνε πολλά χρόνια από τότε που ήμουν στο νησί για τη στρατιωτική μου θητεία!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ευχαριστώ και τους δύο, μάλλον ΙΧ θα δουλέψω για τα μακρινά
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εντυπώσεις από το ταξίδι μας του μήνα Μάρτη

Ζια και Δίκαιο ήταν πράγματι μια πολύ καλή τοποθεσία ιδίως όταν πήγαμε μια ώρα πριν το ηλιοβασίλεμα, πληροφορία που μας έδωσε ο υπάλληλος της Hertz στο αεροδρόμιο. Το έχουν παρακάνει όμως οι ταβερνιάρηδες νάχουν μαγαζιά δίπλα στα ξωκλήσια, στα ποταμάκια, και στα όμορφα μονοπατάκια. Οι ταβέρνες στο δρόμο αρκούσαν νομίζω. Τόσο πολύ φροντίδα να ταΐσεις τον επισκέπτη;; άστον να πεινάσει μα δε θα τους κάνεις κακό....

Ασκληπιείο. Μπήκαμε το πρωί με το άνοιγμα της πόρτας και μέχρι που φύγαμε ήμασταν μόνοι μας. Είναι ένας χώρος πνευματικά "Καθαρός", από τους λίγους που υπάρχουν στη γη, γι αυτό είναι κατάλληλος για διαλογισμό και χαλάρωση.

Παράδοση μετά 24 ώρες του αυτοκινήτου στην Κω και τις υπόλοιπες μέρες ποδηλατάδα σε κάθε γωνία της πόλης και στις συνοικίες της, όπου απολαύσαμε τους δενδροφυτεμένους λεωφόρους, τους ποδηλατόδρομους
κι οτιδήποτε είχε σχέση με αξιοθέατο.

Δυο μέρες πριν από μας, έφτασε το πρώτο γκρουπ των γερμανών. Τα μαγαζιά ήταν κλειστά κατά το 90% κι ανοιχτά μόνο όσα δούλευαν με τους ντόπιους. Η μητρόπολη της Κω είναι ο Ευαγγελισμός και γιόρταζε. Στην παρέλαση είχαμε την ευκαιρία να δούμε του κατοίκους, και τις ποικίλες όμορφες παραδοσιακές ενδυμασίες των Δωδεκανήσων. Πολυάριθμη ήταν η συμμετοχή του στρατού στην παρέλαση. Προφανείς οι λόγοι..

Εντύπωση μου έκανε το μεγάλο άπλωμα της πόλης ήταν γιατί περίμενα το στρίμωγμα που βλέπουμε στα κυκλαδίτικα νησιά αλλά κι όχι μόνο ...

Η ταβέρνα ο Νίκολας ο ψαράς όπως κάπου γράφτηκε, είναι πολύ δημοφιλής από τους ντόπιους, όπως έδειχνε η κίνηση σε σύγκριση με τις διπλανές. Μόλις προλάβαμε ένα τραπεζάκι. Κάπου όμως χάνει...ή το έχει πάρει στα πάνω του.... Γιατί πρώτο, το ψητό ψάρι στο πιάτο δεν σερβίρεται μόνο με σκέτο κρεμμύδι γαρνιτούρα, και δεύτερο ο λογαριασμός συνοδεύεται όπως ξέρουμε στην Κρήτη στην πιο απλή ταβέρνα με γλυκό ή φρούτο. Δε βάζω τη τσικουδιά στην Κω!!
Όμως τον φέρανε καρφωμένο πάνω σ ένα όμορφο καραβάκι. Συνηθισμένος εγώ από την προσφορά των δικών μας ταβερνών είπα μπας και ήταν σοκολατένιο και τρωγόταν, κι όταν είδα πως δεν τρωγόταν είπα μήπως είναι δώρο και πρέπει να το πάρουμε. Τίποτε από τα δυο δε συνέβαινε όπως ανακάλυψε το έτερον ήμισυ.

Το αεροπλανάκι της Sky express ήταν πολύ καταθλιπτικό στη νυχτερινή πτήση της επιστροφής. Πάντως ήταν εξυπηρετικό, γιατί από Ηράκλειο για Κω με 110 το άτομο με επιστροφή, με όποιον άλλο (πλοίο μέσω Πειραιά ή Ρόδου, αεροπλάνο μέσω Αθήνας ή Ρόδου) θα χρειαζόταν περισσότερος χρόνος αλλά και χρήμα.
Και μια πληροφορία: η ακύρωση της Σύρου-Τήνου έφερε Κω....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom