Ιταλία 3 μέρες στη Ρώμη (Φεβρουάριος 2010)

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ

Ότι γράφω ισχύει για δύο άτομα πάντα
(αν θέλετε να υπολογίσετε για έναν θα πρέπει να το διαιρέσετε)


Εισιτήρια: 193.88 ευρώ συμπεριλαμβανομένης μιας βαλίτσας.
Αεροπορική εταιρία: Easyjet
Διαμονή: 256 ευρώ για τρεις νύχτες συμπεριλαμβανομένου πρωινού
Ξενοδοχείο: Cinemusic Hotel (πολύ ωραίο και πλούσιο πρωινό)
Rome Pass: 50 ευρώ (σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς όλα τα μέσα μεταφοράς για 3 μέρες, plus δωρεάν τη πρώτη είσοδο σε αρχαιολογικό χώρο ή μουσείο, και εκπτώσεις σε υπόλοιπες εισόδους)
Vatican: 60 ευρώ η είσοδος στο Βατικανό, αγορά εισιτηρίου online για αποφυγή ουράς στην είσοδο.

  • Ημέρα πρώτη

Φτάσαμε στο αεροδρόμιο της Ρώμης γύρω στις 3 το μεσημέρι, όπου και κατευθυνθήκαμε προς το information desk για να παραλάβουμε τα Roma Pass. Πήραμε το τραίνο προς Ρώμη το οποίο μας κόστισε περίπου 11 ευρώ από το αεροδρόμιο προς την στάση Tuscolana, κάναμε περίπου 40 λεπτά το πολύ για να φτάσουμε, όπου και το ξενοδοχείο βρισκόταν λίγα μέτρα από τη στάση του τραίνου.

Το ξενοδοχείο μας δεν ήταν πολύ μεγάλο, ήταν όμως πολύ καθαρό και μοντέρνα διακοσμημένο, επίσης πρόσφατα ανακαινισμένο. Το έψαξα στο booking.com αλλά δεν το έκλεισα μέσω του site. Επικοινώνησα με το ξενοδοχείο μέσα από τη δική τους ιστοσελίδα γνωρίζοντας από σχόλια πελατών ότι ο ξενοδοχειακός υπάλληλος ήταν Έλληνας. Εγκατασταθήκαμε μια χαρά, αφήσαμε τις βαλίτσες, φορέσαμε τα ζεστά μας και ξεκινήσαμε να γνωρίσουμε την "Αιώνια Πόλη".

Το μετρό ήταν σχετικά κοντά στο ξενοδοχείο, κάποια πράγματα τα είχα υπολογίσει σωστά, όταν ήμαστε σε μια ξένη χώρα είναι πολύ εύκολο να χαθούμε αλλά με ένα χάρτη και ένα μετρό πάντα βρίσκεις το δρόμο σου. Πρώτη μας στάση ήταν τα Spanish Steps, όπου και ναι ήταν μαγευτικά, είχε πέσει ο ήλιος, ο κόσμος είχε μαζευτεί στα σκαλιά, τραγουδούσαν, χορεύανε, ζωγραφίζανε και μπροστά από τα σκαλιά ένα υπέροχο συντριβάνι. Αράξαμε, γεμίσαμε μπαταρίες και συνεχίσαμε πεζοπορία να δούμε τα στενά, τα μαγαζιά, τα σοκάκια.

Σταματήσαμε σε μια πλατεία για φαγητό. Το εστιατόριο Vitti ήταν πραγματικά πολύ καλή επιλογή, προσιτές τιμές, ωραίες γεύσεις. Πληρώσαμε γύρω στα 50 ευρώ φάγαμε μακαρόνια, πίτσα, σαλάτα και ήπιαμε κρασί. Εννοείται ότι καθίσαμε έξω, απαγορεύεται το κάπνισμα εντός του εστιατορίου αλλά σας πληροφορώ δεν είχε καθόλου κρύο, ή είχαμε περπατήσει πολύ και πλέον είχαμε ζεσταθεί. Μετά το φαγητό πήραμε το μετρό από το ίδιο σημείο στα Spanish Steps και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο.
amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_01_8a_15_62_vitti_restaurant.jpg


_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά προέλευσης 3.0 Μη εισαγόμενο
. Τα εισιτήρια για το Βατικανό τα είχαμε αγοράσει online για να μην περιμένουμε στην ουρά, περάσαμε κατευθείαν μέσα, έγινε ένας μικρός έλεγχος και προχωρήσαμε στην εξερεύνηση.

awww.guideroma.com_piazza_san_pietro.jpg
Βγαίνοντας περπατώντας πήγαμε στη Piazza San Pietro, όπου και βγάλαμε πολλές πολλές φωτογραφίες, όμως έχεις την δυνατότητα να ανέβεις στην κορυφή, εμείς δεν το κάναμε, την επόμενη φορά σίγουρα. Περπατήσαμε την Via Della Conciliazione και βρεθήκαμε στο Castel sant Angelo, η επίσκεψη άξιζε πολύ τον κόπο, το εισιτήριο ήταν μειωμένο διότι είχαμε την Roma Pass, δώσαμε 6 ευρώ στην είσοδο. Το μουσείο ήταν φανταστικό και στην κορυφή είχε ένα υπέροχο μικρό καφέ-εστιατόριο όπου και καθίσαμε να πιούμε κρασί. Δώσαμε περίπου 15 ευρώ, ήπιαμε το κρασάκι μας, φάγαμε τα τσιπς μας και κατεβήκαμε να δούμε και να περπατήσουμε τη γέφυρα. Ήθελα πάρα πολύ να κάνω κρουαζιέρα στον Τίβερη, το οποίο κόστιζε 20 ευρώ περίπου, αλλά λόγω χρόνου (ας πούμε τώρα), αποφασίσαμε να φύγουμε νωρίς να πάμε στο ξενοδοχείο να ξεκουραστούμε για το βράδυ.

Το βράδυ πήραμε το λεωφορείο από την πλατεία (κοντά στο ξενοδοχείο), και κατεβήκαμε στο τέρμα, στην γνωστή Trastevere. Ήταν πάρα πολύ ωραία, κοντά στο ποταμό, γεμάτες φώτα οι πλατείες και αρκετό κόσμο, τα μαγαζιά ήταν μικρά και γεμάτα, μέσα δεν καπνίζανε, ο κόσμος έβγαινε έξω για τσιγάρο, δεν είχε πολύ κρύο όμως οπότε μια χαρά. Γενικά οι κουζίνες κλείνουν νωρίς στη Ρώμη, εμείς σαν Έλληνες βγήκαμε αργά και λίγο πολύ την πατήσαμε, αλλά εκείνη τη νύχτα σταθήκαμε τυχεροί, βρήκαμε ένα υπέροχο εστιατόριο μέσα στα στενά και φάγαμε μακαρονάδες και σαλάτα, ήπιαμε κρασί και πληρώσαμε γύρω στα 40 ευρώ. Κάναμε μία βόλτα και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο με τα νυχτερινά λεωφορεία που λειτουργούν στη Ρώμη μετά τις 01:00 και μέχρι τις 05:00.
, ξεκινήσαμε από το κέντρο και μας πήγε παντού, κάναμε στάση στο Κολοσαίο όπου και χρησιμοποιήσαμε τη Roma Pass για ελεύθερη είσοδο και αποφύγαμε την τρομερή ουρά...ειλικρινά μόλις δείξαμε τις κάρτες μας είπανε να περάσουμε και μιλάμε για πολύυυ ουρά. Μέσα ήταν τέλεια, βγάλαμε πολλές φωτό, επίσης είχε τόση ζέστη που αρχίσαμε να τα βγάζουμε ένα ένα, τελικά μείναμε με τα φανελάκια, κανείς δεν το φανταζόταν για μήνα Φεβρουάριο.

Έξω από το Κολοσσαίο, αγοράσαμε δωράκια για όλους μας τους γνωστούς (κάτι που μάλλον θα πρέπει να το κόψουμε), ξοδέψαμε περίπου 70 ευρώ , όχι πολλά γιατί ήταν για πολλούς, αλλά ναι, αν είναι παίδες κάθε φορά που πάω ένα 4ήμερο ή και πιο πολύ δεν έχει καμία σημασία να αγοράζω σε όλους γνωστούς και φίλους δωράκια, την έκατσα. Ακριβώς απέναντι πήγαμε για καφέ, καταλαβαίνετε: καπουτσίνο (δεν έχω πιει εδώ στην Ελλάδα τόσο ωραίο καπουτσίνο, και δεν υπερβάλω καθόλου). Πληρώσαμε περίπου 9 ευρώ (εντάξει τσούζει λίγο) και πήραμε ξανά το tour bus από τη στάση. Μας πέρασε από όλα τα ιστορικά μνημεία της πόλης, η Ρώμη είναι γεμάτη συντριβάνια, ξετρελαθήκαμε, μας ξανα πέρασε από το Βατικανό και την πλατεία του Αγίου Πέτρου όπου έκανε και στάση για φαγητό και wc; Εάν το ξέραμε θα παίρναμε από την αρχή αυτό το λεωφορείο διότι πραγματικά κουραστήκαμε την δεύτερη μέρα. Φάγαμε πίτσα ατομική, τεράστια περίπου 10 ευρώ, ο καιρός ήταν τέλειος ώστε να καθόμαστε στον ανοιχτό όροφο του λεωφορείου και να βγάζουμε φωτογραφίες και να βλέπουμε καθαρά, η αλήθεια είναι ότι τα ακουστικά για το guide δεν τα χρησιμοποιήσαμε καθόλου, είχαμε μείνει με ανοιχτό το στόμα, μας φαινόντουσαν όλα υπέροχα και στεναχωρήθηκα που δεν έχουμε πάρει ποτέ το Open Tour Bus στην Αθήνα, έχουμε και εμείς πολύ ωραία μνημεία.

Σταματήσαμε λίγο πριν την Piazza del Popolo και περπατήσαμε την Via Ripetta, πολυκοσμία σκέφτηκα. Κάτι σαν την Ερμού της Αθήνας. Πολλά μαγαζιά και πολύ καλές τιμές, αγόρασα 2 τζίν παντελόνια για 20 ευρώ και τα δύο, καλό ε; Ρίξαμε αρκετό περπάτημα αλλά τελικά φτάσαμε στο μοναδικό μέρος που περίμενα πώς και πώς να πάω: Villa Borghese. Πράσινο, κήποι, πάπιες, ποδήλατα και βάρκες. Σιωπή τα λόγια είναι φτώχεια.
awww.travelitalytravel.com_Italian_boutique_and_tourist_hotels_Images_Rome_rome_villa_borghese.jpg

Στο γυρισμό, πάλι με το λεωφορείο φυσικά το οποίο μας πέρασε από παντού κυριολεκτικά, αντίκρισα φωτισμένο το Campidoglio και συγκινήθηκα μέχρι αηδίας. Δεν ξέρω τί μου έβγαλε αυτό το κτίριο, ίσως και να μην έφταιγε το κτίριο αλλά η ιδέα ενός όνειρου που έγινε πραγματικότητα.

Τη τρίτη μέρα όσο θυμάμαι δεν ξεκουραστήκαμε καθόλου, δεν υπήρχε περίπτωση να πάμε Ρώμη και να μην επισκεφτούμε το Fontana di Trevi. Με τα ανάλογα μετρό και πολύ λίγο περπάτημα μέσα σε ένα στενό ξαφνικά προβάλλεται μπροστά σου ένα τεράστιο συντριβάνι. Ακριβώς απέναντι το must μαγαζί που πρέπει να επισκεφτείς. Πληρώσαμε γύρα στα 10 ευρώ και φάγαμε δύο τεράστια παγωτά και εδώ πρέπει να ενημερώσω πως έχει πάρα πολλές γεύσεις παγωτού, αυτή είναι άλλωστε και η αξία του μαγαζιού αυτού τόσα χρόνια εκεί. Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο, αλλάξαμε και ξανα φύγαμε για φαγητό και ποτό.

Εδώ ήταν που την πατήσαμε με τα ωράρια των εστιατορίων, εξηγούμαι: Πήγαμε στη Piazza Navona, μία από τις πιο ακριβές περιοχές εστιατορίων όπου το πιάτο έχει περίπου 20 ευρώ , στην παρέα δεν καθόταν καλά η τιμή και παρ'όλο που ήταν αργά αποφασίσανε να γυρίσουμε λίγο τις πλατείες για κάτι πιο οικονομικό. Εγώ προσωπικά συνιστώ να φάτε κάπου εκεί και ας δώσετε κάτι παραπάνω, ιδιαίτερα αν πρόκειται για την τελευταία σας νύχτα στη Ρώμη και φυσικά αν έχετε ήδη φτάσει αργά. Εμείς εδώ οι Έλληνες βγαίνουμε στις 23:00 το βράδυ για φαγητό και βρίσκουμε τραπέζι και μάγειρα, στη Ρώμη όμως έντεκα είναι ήδη πολύ αργά. Οπότε στο γύρνα-γύρνα και στο ψάξε-ψάξε δεν βρίσκαμε εστιατόριο να φάμε, είτε κλείνανε είτε τους είχανε φύγει οι μάγειρες και καταλήξαμε στο πιο αισχρό-βρώμικο-απερίγραφτο μαγαζί και εννοείται ότι δεν έφαγα τίποτα, παρήγγειλα μία σαλάτα και ήταν από την όψη της απαίσια. Δεν θυμάμαι πώς το λέγανε, δεν θυμάμαι σε πιο στενό ήταν, κάπου πίσω από το Campo dei Fiori, και δεν θέλω να θυμάμαι.

Μετά το "φαγητό", το οποίο παρεπιμπτώντος κόστισε γύρω στα 30 ευρώ (αν είναι ποτέ δυνατόν), πήγαμε για ένα ποτό σε ένα από τα μπαράκια για ποτό. Ξοδέψαμε περίπου 20 ευρώ, νομίζω ήπιαμε ένα εγώ και δύο το αμόρε. Εδώ πρέπει να τονίσω, καθόμασταν έξω για να μπορούμε να καπνίσουμε, το σκηνικό με ξενέρωσε λίγο, φάτσα κάρτα έβλεπα τα πλυμένα της γειτόνισσας, μπουγάδες κανονικές, μέσα στα στενάκια στους ορόφους όπως στις διαφημίσεις ένα πράγμα. Οι Ιταλοί στις 00:00 το βράδυ είναι ήδη λιώμα όπως εμείς στις 05:00 το πρωί, μάλλον εκεί δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα, αυτοί το γλεντάνε από νωρίς για να πάνε νωρίς να κοιμηθούνε ή γιατί κλείνουν τα μαγαζιά, τί να σας πω. Νέες, όμορφες κοπέλες, πεσμένες κάτω από το ποτό, λιώμα σας λέω από τις 21:00 το βράδυ. Αν ψάχνετε κάτι ρομαντικό αποφύγετε την νυχτερινή βόλτα γύρω από το Campo Dei Fiori.

Την τέταρτη μέρα φύγαμε από νωρίς για Αθήνα και μην με ρωτήσετε γιατί έβαλα 4 μέρες στον τίτλο. Δεν έχω ιδέα, μπερδεγουέι, αν μπορεί κάποιος να το αλλάξει σε 3...

Και οι αριθμοί πίσω από τις λέξεις είναι:
Δύο άτομα, όλα πληρωμένα, μέχρι και τα δωράκια plus καφέδες και κάτι φαγητούλια, κανα περιοδικάκι στα αεροδρόμια: 960 ευρώ. δλδ. 480 το άτομο για 3 ολόκληρες μέρες στη Ρώμη. Και το ξέρω αυτό γιατί είχαμε από 500 και γυρίσαμε με 40 ευρώ ....

Υ.Γ. Θα ήθελα εδώ να προσθέσω μια ψηφοφορία αλλά επειδή δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα στη μορφή "απάντησης", θέλω ειλικρινά να μου πείτε ήταν πολλά τα λεφτά που χαλάσαμε?
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Καλή αρχή στις ταξιδιωτικές ιστορίες alkiviadi! Πολύ ωραία η έναρξη της ιστορίας σου γεμάτη χρήσιμες πληροφορίες!
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
Προσπαθώ Pattyyy, θέλω να βοηθήσω και άλλους ταξιδιώτες όπως βοηθήθηκα και εγώ πάρα πολύ από το ιντερνετ. Να βρούν πληροφορίες και να δούν ότι και με λίγα λεφτά γίνεται να πάς κάπου έστω 3 ή 4 ή και 5 μέρες.
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
4 μέρες στη Ρώμη (Φεβρουάριος 2010) (ημέρα δεύτερη)

Προφανώς δεν μπορούμε να κάνουμε edit σε άρθρα που έχουμε ήδη γράψει οπότε συνεχίζω κάπως έτσι την ιστοριούλα μου. Και για την τρίτη μέρα θα γράψω νέο άρθρο. Αν κάποιος γνωρίζει αν μπορούμε να κάνουμε edit θα με βοηθούσε πολύ. Σκέφτηκα να προσθέτω σελίδες, αλλά οι συνθήκες τώρα δεν μου το επιτρέπουν.
Ημέρα πρώτη


  • Ημέρα δεύτερη
Ξυπνήσαμε το πρωί και φάγαμε ένα εκπληκτικό πρωινό στο ξενοδοχείο. Πήραμε το μετρό και κατεβήκαμε στη στάση Ottaviano όπου και περπατήσαμε την Via Ottaviano μέχρι που αντικρίσαμε τα τοίχοι του Βατικανού. Κάπου εκεί ήπιαμε ένα υπέροχο capuccino, εννοείται Ιταλία χωρίς καφέ δεν γίνεται και φάγαμε σάντουιτς με ντομάτα και βασιλικό και μοτσαρέλα, με πιάνει λιγούρα και μόνο που το σκέφτομαι, ξοδέψαμε περίπου 15 ευρώ. Τα εισιτήρια για το Βατικανό τα είχαμε αγοράσει online για να μην περιμένουμε στην ουρά, περάσαμε κατευθείαν μέσα, έγινε ένας μικρός έλεγχος και προχωρήσαμε στην εξερεύνηση.

awww.guideroma.com_piazza_san_pietro.jpg
Βγαίνοντας περπατώντας πήγαμε στη Piazza San Pietro, όπου και βγάλαμε πολλές πολλές φωτογραφίες, όμως έχεις την δυνατότητα να ανέβεις στην κορυφή, εμείς δεν το κάναμε, την επόμενη φορά σίγουρα. Περπατήσαμε την Via Della Conciliazione και βρεθήκαμε στο Castel sant Angelo, η επίσκεψη άξιζε πολύ τον κόπο, το εισιτήριο ήταν μειωμένο διότι είχαμε την Roma Pass, δώσαμε 6 ευρώ στην είσοδο. Το μουσείο ήταν φανταστικό και στην κορυφή είχε ένα υπέροχο μικρό καφέ-εστιατόριο όπου και καθίσαμε να πιούμε κρασί. Δώσαμε περίπου 15 ευρώ, ήπιαμε το κρασάκι μας, φάγαμε τα τσιπς μας και κατεβήκαμε να δούμε και να περπατήσουμε τη γέφυρα. Ήθελα πάρα πολύ να κάνω κρουαζιέρα στον Τίβερη, το οποίο κόστιζε 20 ευρώ περίπου, αλλά λόγω χρόνου (ας πούμε τώρα), αποφασίσαμε να φύγουμε νωρίς να πάμε στο ξενοδοχείο να ξεκουραστούμε για το βράδυ.

Το βράδυ πήραμε το λεωφορείο από την πλατεία (κοντά στο ξενοδοχείο), και κατεβήκαμε στο τέρμα, στην γνωστή Trastevere. Ήταν πάρα πολύ ωραία, κοντά στο ποταμό, γεμάτες φώτα οι πλατείες και αρκετό κόσμο, τα μαγαζιά ήταν μικρά και γεμάτα, μέσα δεν καπνίζανε, ο κόσμος έβγαινε έξω για τσιγάρο, δεν είχε πολύ κρύο όμως οπότε μια χαρά. Γενικά οι κουζίνες κλείνουν νωρίς στη Ρώμη, εμείς σαν Έλληνες βγήκαμε αργά και λίγο πολύ την πατήσαμε, αλλά εκείνη τη νύχτα σταθήκαμε τυχεροί, βρήκαμε ένα υπέροχο εστιατόριο μέσα στα στενά και φάγαμε μακαρονάδες και σαλάτα, ήπιαμε κρασί και πληρώσαμε γύρω στα 40 ευρώ. Κάναμε μία βόλτα και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο με τα νυχτερινά λεωφορεία που λειτουργούν στη Ρώμη μετά τις 01:00 και μέχρι τις 05:00.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον σου συγχωνευσα τα 2 θεματα, καθε φορα που θες να προσθεσεις τη συνεχεια της ιστοριας σου, απλα θα πατας απαντηση και θα προσθετεις το νεο κομματι. Οταν τελιωσεις την ιστορια στελνεις ενα προσωπικο μηνυμα στο spo_ros, για να τη χωρισει σε κεφαλαια και να τη μεταφερει στις ταξιδιωτικες ιστοριες της Ευρωπης.
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
3 μέρες στη Ρώμη (Φεβρουάριος 2010) Ημέρα τρίτη

Με τη τρίτη μέρα τελειώνω την ιστορία μου, ελπίζω να έχω βοηθήσει ή (ακόμα καλύτερα) και εμπνεύσει κάποιον, προτού ολοκληρώσω θα ανεβάσω και φωτό, δικές μου φωτό φυσικά, γιατί αυτές είναι που μετράνε, οι αληθινές, μη επεξεργασμένες φωτογραφίες λένε όλη την αλήθεια.

  • Ημέρα τρίτη

Την τρίτη μέρα σηκωθήκαμε και πήραμε το Open Tour Bus της Ρώμης, δώσαμε 25 ευρώ, ξεκινήσαμε από το κέντρο και μας πήγε παντού, κάναμε στάση στο Κολοσαίο όπου και χρησιμοποιήσαμε τη Roma Pass για ελεύθερη είσοδο και αποφύγαμε την τρομερή ουρά...ειλικρινά μόλις δείξαμε τις κάρτες μας είπανε να περάσουμε και μιλάμε για πολύυυ ουρά. Μέσα ήταν τέλεια, βγάλαμε πολλές φωτό, επίσης είχε τόση ζέστη που αρχίσαμε να τα βγάζουμε ένα ένα, τελικά μείναμε με τα φανελάκια, κανείς δεν το φανταζόταν για μήνα Φεβρουάριο.

Έξω από το Κολοσσαίο, αγοράσαμε δωράκια για όλους μας τους γνωστούς (κάτι που μάλλον θα πρέπει να το κόψουμε), ξοδέψαμε περίπου 70 ευρώ , όχι πολλά γιατί ήταν για πολλούς, αλλά ναι, αν είναι παίδες κάθε φορά που πάω ένα 4ήμερο ή και πιο πολύ δεν έχει καμία σημασία να αγοράζω σε όλους γνωστούς και φίλους δωράκια, την έκατσα. Ακριβώς απέναντι πήγαμε για καφέ, καταλαβαίνετε: καπουτσίνο (δεν έχω πιει εδώ στην Ελλάδα τόσο ωραίο καπουτσίνο, και δεν υπερβάλω καθόλου). Πληρώσαμε περίπου 9 ευρώ (εντάξει τσούζει λίγο) και πήραμε ξανά το tour bus από τη στάση. Μας πέρασε από όλα τα ιστορικά μνημεία της πόλης, η Ρώμη είναι γεμάτη συντριβάνια, ξετρελαθήκαμε, μας ξανα πέρασε από το Βατικανό και την πλατεία του Αγίου Πέτρου όπου έκανε και στάση για φαγητό και wc; Εάν το ξέραμε θα παίρναμε από την αρχή αυτό το λεωφορείο διότι πραγματικά κουραστήκαμε την δεύτερη μέρα. Φάγαμε πίτσα ατομική, τεράστια περίπου 10 ευρώ, ο καιρός ήταν τέλειος ώστε να καθόμαστε στον ανοιχτό όροφο του λεωφορείου και να βγάζουμε φωτογραφίες και να βλέπουμε καθαρά, η αλήθεια είναι ότι τα ακουστικά για το guide δεν τα χρησιμοποιήσαμε καθόλου, είχαμε μείνει με ανοιχτό το στόμα, μας φαινόντουσαν όλα υπέροχα και στεναχωρήθηκα που δεν έχουμε πάρει ποτέ το Open Tour Bus στην Αθήνα, έχουμε και εμείς πολύ ωραία μνημεία.

Σταματήσαμε λίγο πριν την Piazza del Popolo και περπατήσαμε την Via Ripetta, πολυκοσμία σκέφτηκα. Κάτι σαν την Ερμού της Αθήνας. Πολλά μαγαζιά και πολύ καλές τιμές, αγόρασα 2 τζίν παντελόνια για 20 ευρώ και τα δύο, καλό ε; Ρίξαμε αρκετό περπάτημα αλλά τελικά φτάσαμε στο μοναδικό μέρος που περίμενα πώς και πώς να πάω: Villa Borghese. Πράσινο, κήποι, πάπιες, ποδήλατα και βάρκες. Σιωπή τα λόγια είναι φτώχεια.
awww.travelitalytravel.com_Italian_boutique_and_tourist_hotels_Images_Rome_rome_villa_borghese.jpg

Στο γυρισμό, πάλι με το λεωφορείο φυσικά το οποίο μας πέρασε από παντού κυριολεκτικά, αντίκρισα φωτισμένο το Campidoglio και συγκινήθηκα μέχρι αηδίας. Δεν ξέρω τί μου έβγαλε αυτό το κτίριο, ίσως και να μην έφταιγε το κτίριο αλλά η ιδέα ενός όνειρου που έγινε πραγματικότητα.

Τη τρίτη μέρα όσο θυμάμαι δεν ξεκουραστήκαμε καθόλου, δεν υπήρχε περίπτωση να πάμε Ρώμη και να μην επισκεφτούμε το Fontana di Trevi. Με τα ανάλογα μετρό και πολύ λίγο περπάτημα μέσα σε ένα στενό ξαφνικά προβάλλεται μπροστά σου ένα τεράστιο συντριβάνι. Ακριβώς απέναντι το must μαγαζί που πρέπει να επισκεφτείς. Πληρώσαμε γύρα στα 10 ευρώ και φάγαμε δύο τεράστια παγωτά και εδώ πρέπει να ενημερώσω πως έχει πάρα πολλές γεύσεις παγωτού, αυτή είναι άλλωστε και η αξία του μαγαζιού αυτού τόσα χρόνια εκεί. Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο, αλλάξαμε και ξανα φύγαμε για φαγητό και ποτό.

Εδώ ήταν που την πατήσαμε με τα ωράρια των εστιατορίων, εξηγούμαι: Πήγαμε στη Piazza Navona, μία από τις πιο ακριβές περιοχές εστιατορίων όπου το πιάτο έχει περίπου 20 ευρώ , στην παρέα δεν καθόταν καλά η τιμή και παρ'όλο που ήταν αργά αποφασίσανε να γυρίσουμε λίγο τις πλατείες για κάτι πιο οικονομικό. Εγώ προσωπικά συνιστώ να φάτε κάπου εκεί και ας δώσετε κάτι παραπάνω, ιδιαίτερα αν πρόκειται για την τελευταία σας νύχτα στη Ρώμη και φυσικά αν έχετε ήδη φτάσει αργά. Εμείς εδώ οι Έλληνες βγαίνουμε στις 23:00 το βράδυ για φαγητό και βρίσκουμε τραπέζι και μάγειρα, στη Ρώμη όμως έντεκα είναι ήδη πολύ αργά. Οπότε στο γύρνα-γύρνα και στο ψάξε-ψάξε δεν βρίσκαμε εστιατόριο να φάμε, είτε κλείνανε είτε τους είχανε φύγει οι μάγειρες και καταλήξαμε στο πιο αισχρό-βρώμικο-απερίγραφτο μαγαζί και εννοείται ότι δεν έφαγα τίποτα, παρήγγειλα μία σαλάτα και ήταν από την όψη της απαίσια. Δεν θυμάμαι πώς το λέγανε, δεν θυμάμαι σε πιο στενό ήταν, κάπου πίσω από το Campo dei Fiori, και δεν θέλω να θυμάμαι.

Μετά το "φαγητό", το οποίο παρεπιμπτώντος κόστισε γύρω στα 30 ευρώ (αν είναι ποτέ δυνατόν), πήγαμε για ένα ποτό σε ένα από τα μπαράκια για ποτό. Ξοδέψαμε περίπου 20 ευρώ, νομίζω ήπιαμε ένα εγώ και δύο το αμόρε. Εδώ πρέπει να τονίσω, καθόμασταν έξω για να μπορούμε να καπνίσουμε, το σκηνικό με ξενέρωσε λίγο, φάτσα κάρτα έβλεπα τα πλυμένα της γειτόνισσας, μπουγάδες κανονικές, μέσα στα στενάκια στους ορόφους όπως στις διαφημίσεις ένα πράγμα. Οι Ιταλοί στις 00:00 το βράδυ είναι ήδη λιώμα όπως εμείς στις 05:00 το πρωί, μάλλον εκεί δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα, αυτοί το γλεντάνε από νωρίς για να πάνε νωρίς να κοιμηθούνε ή γιατί κλείνουν τα μαγαζιά, τί να σας πω. Νέες, όμορφες κοπέλες, πεσμένες κάτω από το ποτό, λιώμα σας λέω από τις 21:00 το βράδυ. Αν ψάχνετε κάτι ρομαντικό αποφύγετε την νυχτερινή βόλτα γύρω από το Campo Dei Fiori.

Την τέταρτη μέρα φύγαμε από νωρίς για Αθήνα και μην με ρωτήσετε γιατί έβαλα 4 μέρες στον τίτλο. Δεν έχω ιδέα, μπερδεγουέι, αν μπορεί κάποιος να το αλλάξει σε 3...

Και οι αριθμοί πίσω από τις λέξεις είναι:
Δύο άτομα, όλα πληρωμένα, μέχρι και τα δωράκια plus καφέδες και κάτι φαγητούλια, κανα περιοδικάκι στα αεροδρόμια: 960 ευρώ. δλδ. 480 το άτομο για 3 ολόκληρες μέρες στη Ρώμη. Και το ξέρω αυτό γιατί είχαμε από 500 και γυρίσαμε με 40 ευρώ ....

Υ.Γ. Θα ήθελα εδώ να προσθέσω μια ψηφοφορία αλλά επειδή δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα στη μορφή "απάντησης", θέλω ειλικρινά να μου πείτε ήταν πολλά τα λεφτά που χαλάσαμε?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ούτε πολλά είναι ούτε λίγα...

Βάλε ένα κατοστάρικο το εισιτήριο συν εκατόν πενήντα το ξενοδοχείο μένουν 230? για τα έξοδα κίνησης... 75? δηλαδή την ημέρα... θα μπορούσες να ξοδέψεις και λιγότερα...
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
Ούτε πολλά είναι ούτε λίγα...

Βάλε ένα κατοστάρικο το εισιτήριο συν εκατόν πενήντα το ξενοδοχείο μένουν 230? για τα έξοδα κίνησης... 75? δηλαδή την ημέρα... θα μπορούσες να ξοδέψεις και λιγότερα...
Ναι, αλλά αν είχα πάει με πρακτορείο, δεν θα είχα ξοδέψει περισσότερα? Για 4 μέρες σου ζητάνε γύρω στα 450 ευρώ, χωρίς φόρους αεροδρομίων, χωρίς μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, χωρίς μεσημεριανό και φαγητό-καφέδες κτλ. Τι λες;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ωραίο το ταξίδι σας! Σύντομο μεν αλλά πολύ περιεκτικό σε εικόνες και εμπειρίες! Όσο για την τιμή...Ένα νούμερο ευρώ νομίζω πως δεν παίζει ρόλο. Σημασία κατά τη γνώμη μου έχει το value for money, δηλαδή με βάση τα χρήματα που διατείθεται κανείς να ξοδέψει να περάσει όσο το δυνατόν πιο ποιοτικά!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι Ιταλοί στις 00:00 το βράδυ είναι ήδη λιώμα όπως εμείς στις 05:00 το πρωί, μάλλον εκεί δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα, αυτοί το γλεντάνε από νωρίς για να πάνε νωρίς να κοιμηθούνε ή γιατί κλείνουν τα μαγαζιά, τί να σας πω. Νέες, όμορφες κοπέλες, πεσμένες κάτω από το ποτό, λιώμα σας λέω από τις 21:00 το βράδυ. Αν ψάχνετε κάτι ρομαντικό αποφύγετε την νυχτερινή βόλτα γύρω από το Campo Dei Fiori.
νέες κοπέλες λιώμα?!! είσαι σίγουρη ότι ήταν ιταλοί αυτοί που έβλεπες?γιατι η πλατεία αυτή είναι σήμα κατατεθέν των βρεττανών που η συμπεριφορά αυτή τους ταιριάζει γάντι. οι νεοι ρωμαίοι δεν διασκεδάζουν πια εκεί. μόνο φτηνή διασκέδαση, μπύρες στα συντριβάνια (που έχουν απαγορευτεί κιόλας) και μπαρ γεμάτα μεθυσμένους αγγλοσάξονες..
σωστή η συμβουλή σου πάντως και χρήσιμη ιστορία.
τα χρήματα τα βλέπω νορμάλ. πολλά όχι πάντως. για φαγητό μετά τις 23.00 χρειάζεται μελέτη και σκονάκια. υπάρχει αλλά όχι σε έκταση όπως εδώ όπως το είπες εξάλλου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι, αλλά αν είχα πάει με πρακτορείο, δεν θα είχα ξοδέψει περισσότερα? Για 4 μέρες σου ζητάνε γύρω στα 450 ευρώ, χωρίς φόρους αεροδρομίων, χωρίς μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, χωρίς μεσημεριανό και φαγητό-καφέδες κτλ. Τι λες;
Αν είχες πάει όμως με πρακτορείο θα πήγαινες με κανονική εταιρία και θα έμενες σε κεντρικό ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων... To πόσα λεφτά θα διαθέσεις σε ένα ταξίδι είναι καθαρά προσωπική υπόθεση... άλλος δίνει βάση σε ένα καλό ξενοδοχείο, άλλος στο φαγητό, άλλος στα αξιοθέατα και ανάλογα με αυτό αποφασίζει που και πόσα θα ξοδέψει... εγώ π.χ στο hop on hop off δεν θα έδινα σεντς και θα τα έσπρωχνα σε ένα καλύτερο εστιατόριο, ο μέγας taver θα πήγαινε με bussines, ο ακατανόμαστος θα ψώνιζε Ιταλικές λιχουδιές και ου το καθεξής... εσύ προφανώς θέλεις να ακούσεις ότι ξόδεψες λίγα γιαυτά που έκανες... λυπάμαι δεν είναι έτσι... η προσωπική μου άποψη είναι ότι ξόδεψες νορμάλ... τέλος πάντων, η ουσία είναι οτι πέρασες καλά όσα και να ξόδεψες και αυτό έχει σημασία...
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ χρήσιμη η ιστορία σου μιας και θα επισκευθώ τη Ρώμη για πρώτη φορά στις 25/11.
Από ότι κατάλαβα Roma Pass δαγκωτό. Σωστά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.329
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom