Γαλλία 3 μερες στη Eurodisney ή ενα παιδικο ονειρο εγινε πραγματικοτητα

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Απογευμα Σαββατου και φορτωνουμε αποσκευες για να παμε στο Ελατοχωρι.Αυτο ξερουν τα παιδια δηλαδη. Φτανοντας στο αεροδρομιο αυτο ξερουν ακομα. Τη στιγμη που ακουγεται το "εκ μερους του κυβερνητη μπλα μπλα σας καλωσοριζουμε στην πτηση για Παρισι δυο παιδικες τσιριδες ξεσηκωνιυν το αεροπλανο και η ατακα της μικροτερης "ε ρε μαγκα μου γλεντια μας ξεκινησανε για Κατερινη και μας πανε στα Παρισια τσιμπηστε με παρακαλω...." κανει τους συνεπιβατες να γελασουν απο καρδιας .

Στο αεροπλανο προσπαθουν να καταλαβουν τι εγινε και μαθαινουν οτι παμε εκει που ονειρευοταν να πανε απο τριων ετων που τους ειχαμε δειξει φωτογραφιες. Η χαρα ειναι απεριγραπτη,μιλανε ακαταπαυστα,νομιζουν οτι κοιμουνται,τους κανει εντυπωση το παραμικρο,θελουν να ανοιξουν το παραθυρο και να κανουν τραμπολινο στα συννεφα
οπως λενε....φλυαρουν και με τις αεροσυνοδους με τις οποιες μοιραζονται το χαρμοσυνο
νεο....

Μετα απο πτηση παραληρημα χαρας τριων ωρων προσγειωνομαστε στο CDG και
παιρνουμε ταξι για το Τορσι οπου θα περασουμε το πρωτο βραδυ. Το ξενοδοχειο ηταν αυτο kyriadhoteltorcy και αποδειχτηκε πολυ καλο για το σκοπο του.69 euros το τετρακλι ο. Ο ταξιτζης μας εκλεψε γιατι ενω το ταξιμετρο εγραφε 53 ευρω χρεωσε εξτρα αλλα 20 για αγνωστο λογο κατι που δεν εκανε κανεις αλλος μετα.

Φτανουμε στο σταθμο του rer σε 5 λεπτα και το λεωφορειακι του ξενοδοχειου μας Cheynne μας παει σ αυτο σε δυο λεπτα. Το τσεκ ιν ειναι στις τεσσερις αλλα βαζουμε τις αποσκευες στο luggage room το οποιο φυλασσεται απο δυο υπαλληλους και σου δινουν καρτα για την παραλαβη παιρνουμε το φακελο με τα κουπονια για τα εστιατορια και τα μαγικα εισιτηρια και ξεκιναμε η μαλλον τα παιδια σκουντουφλανε για το μαγικο τους μερος.

Παιρνουμε παλι το λεωφορειακι κΙ σε δυο λεπτα ειμαστε στην εισοδο. Πιανονται μαζι με τα παιδια των φιλων μας και γινονται ενα κουβαρι που γελαει και φωναζει δυνατα....ηρθαμεεεεεε γιουπίιιιιιι......
Ολα τους-μας φαινονται μαγικα. Παιρνουμε το χαρτη απο την εισοδο και το προγραμμα γισ την παρελαση και τα πυροτεχνηματα.

Συνεχιζεται....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ο ταξιτζης μας εκλεψε γιατι ενω το ταξιμετρο εγραφε 53 ευρω χρεωσε εξτρα αλλα 20 για αγνωστο λογο κατι που δεν εκανε κανεις αλλος μετα.
Κοιτα υπαρχουν καποιες επιπλεον χρεωσεις, οπως 1 ευρω για καθε βαλιτσα απο τη δευτερη και μετα, σε καποιες εταιριες 3 ευρω για καθε επιβατη πανω απο 3. Επισης αν παρεις ταξι απο το αεροδρομιο απο αργα το απογευμα μεχρι νωρις το πρωι υπαρχει επιπλεον χρεωση εως 15% αν εχει κινηση.

Μια αλλη εξηγηση ειναι επειδη σας ειδε ενθουσιασμενους να θεωρεισαι πως δεν θα δωσετε σημασια κι ετσι να σας χρεωσε το εικοσαρικο. Υπαρχει ενα πλαφον (νομιζω 70€ απο το αεροδρομιο), θα υπολογισε και τις αποσκευες και να τα 73€.

Παντως μπορουσατε να αρνηθειτε να τον πληρωσετε αφου το ταξιμετρο ελεγε 53.

Γενικα οι παριζιανοι ταξιτζηδες ειναι αψογοι και δεν εχει πεσει ποτε στην αντιληψη μου καποιο περιστατικο απατης. Αντιθετα οσες φορες πηρα ταξι μου ζητησαν λιγοτερα απο τα αναγραφομενα στο ταξιμετρο (τα κερματα τους ενοχλουν).
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Τι όμορφη έκπληξη που κάνατε!!! Φαντάζομαι τη χαρά τους...εδώ χάρηκα εγώ που το διαβάζω! Περιμένουμε την μαγική συνέχεια κ φωτογραφίες, εεεε!!!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καταπληκτική έκπληξη! !!! Πρέπει να τρελάθηκαν από τη χαρά τους!!! Μας βάζετε ιδεες;)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τιιιι τέλεια έκπληξη!!!!! Μπράβο σας!!!!
Κι εγώ θέλω!! :p
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Συνεχιζω...

Ξεκιναμε βασει χαρτη απο την fantasyland καθοτι τα κοριτσια μικρα και μεγαλα της παρεας ειναι περισσοτερα. Μπαινουμε στον πυργο της ωραιας κοιμωμενης που δε ειναι και κατι σπουδαιο απο μεσα να πω,,, και με τρεξιμο αλα Βεγγο στο ενα παιχνιδι μετα το αλλο. Ο χρονος αναμονης στις ουρες ειναι
απο 10-25 λεπτα εκτος απο το χωρο συναντησης με τις
πριγκιπισσες που ηταν 45-75 λεπτα και δεν μπηκαμε

Το fast pass ticket αποδεικνυεται δυσχρηστο καθως ειναι κατοπιν κρατησης και για συγκεκριμενη ωρα πραγμα δυσκολο
οταν κινεισαι σε ενα τοσο αχανη χωρο. Οποτε περιμενουμε κανονικα με τους λοιπους επισκεπτες.

Τα παιδια ειναι σε μονιμη εκσταση,περπατανε ελαχιστα και
χορευουν συνεχεια σαν περιοδευων θιασος ειμαστε...

Μεσα σε 7 ωρες εχουμε καταφερει να μπουμε σε 7 μονο
παιχνιδια απο τα 32 συνολικα του παρκου και τα 12 της
fantasyland,με μονο διαλειμμα μισης ωρας για την παρακολουθηση της μεγαλης παρελασης που ηταν υπερθεαμα οπως περιμεναμε.

Πλησιαζει η ωρα να κλεισει το παρκο κ ολος ο κοσμος συγκεντρωνεται μπροστα στο καστρο της ωραιας κοιμωμενης για το καθημερινο σοου με τα πυροτεχνηματα. Ηταν μαγικα ισως το καλυτερο απο ολα οσα ειδαμε και καναμε...

Συνεχιζεται...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τα πυροτεχνήματα διαρκούν ενα μισαωρο. Ακολουθει φαγητό στο ξενοδοχείο οπου επιλεξαμε να εξαργυρωσουμε το σημερινό κουπονι της ημιδιατροφής.

Μέρα δεύτερη και συνεχίζουμε με fantasyland για να μπούμε στα υπόλοιπα παιχνίδια. Πάλι οι αναμονές είναι γυρω στα 25 λεπτά παρα το ότι είναι πια καθημερινή. Κι υστερα σου λεει δεν παει καλά η eurodisney...μουσι μεγαλο,πίτα στον κόσμο ήταν...με 70 ευρώ είσοδο καταλαβαίνετε για τι έσοδα μιλάμε.... Τελειώνοντας με τη fantasyland προς το μεσημέρι παίρνουμε το τρενάκι της disneyland για να παμε στην frontier land και να δουμε ετσι και ενα κομματι του παρκου που δεν βλεπεις οταν κινεισαι με τα ποδια. Πολυ πρασινο και ηρεμια...

Αυτή τη μέρα επιλέγουμε να φάμε σε ένα απο τα εστιατόρια μέσα στο πάρκο και καταλαβαινουμε πόσο έξυπνο είναι να κλείσει κανείς πακέτο με ημιδιατροφή αφού ο λογαριασμός ήταν 180 ευρώ για 8 άτομα με ενα κυρίως πιάτο και μια σαλάτα ανά δυο άτομα. Με το κουπόνι βέβαια πληρώσαμε μόνο τα αναψυκτικά. Το φαγητο εκει μέσα είναι απλησίαστο,αν δεν κλείσει κανείς ημιδιατροφή (βγάζουν συχνά προσφορές με δώρο την ημιδιατροφή εμεις τέτοια προσφορά τσακώσαμε, αλλά ποτέ όλα τα site τους ταυτόχρονα,αν την έχει το αγγλικό σάιτ π.χ. δεν θα την έχει το γαλλικό ή το γερμανικό κ.ο.κ, ) το μόνο οικονομικό φαγητό είναι τα mac donald's πριν μπεις στο παρκο αριστερά στο disneyvillage σταθερη αξία...

Προλαβαίνουμε να ανεβούμε στα παιχνίδια του υπόλοιπου πάρκου πλην 3-4 παιχνιδιών που αφηνούμε για την επομένη. Παρακολουθούμε ξανά τα πυροτεχνήματα και φεύγοντας...μας φαγουρίζουν κάτι ευρώ την τσέπη και μπαίνουμε το γυναικοπαιδομάνι στα μαγαζιά του disneyvillage όπου αν είσαι κορίτσι μικρό ή λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο μεγαλύτερο θέλεις να τα αγοράσεις ΟΛΑ. Είναι απλά παραμυθένια...

Να σημειώσω ότι από το τρέξιμο έπεφτα στο κρεβάτι πιασμένη σαν να είχα παει πρωτη μερα στο γυμναστηριο....

Τρίτη μέρα αδιειάζουμε τα δωμάτια,αφήνουμε τις αποσκευές στο luggage room παίρνουμε το λεωφορειάκι του ξενοδοχείου και ...ήρθε η ώρα των walt disney studios. Κάνω τη βλακεία και δεν προσέχω το σήμα του ανεμοστρόβιλου στο χάρτη για το ΝΕΜΟ ,διαβαζω μονο οτι θα δουμε το βυθο τρομάρα μου....νομιζω λοιπόν ότι θα είναι ενα χαλαρό παιχνιδάκι...μπαίνουμε και απο την ουρα που εμπαινε το καθε μελος της παρεας χώρια σε άλλα βαγόνια για να μπουμε πιο γρηγορα...και βρισκομαι μόνη σε ενα τρενακι που γυρναει αναποδα και κατεβαινει τρελά με κλειστα τα ματια να εχω γατζωθει από μια μαύρη γαλλίδα και να της λεω "αμα δεν εχω πεθανει απο καρδια μεχρι να κατεβω απο δω πανω...πες μου οτι τελειωσε να ανοιξω τα ματια μου"..... κι αυτη να γελάει....ρεζίλι των γαλλιών εγινα..... Την πατησα γιατι στο παρκο της disneyland δεν ειχε τρομερα παιχνιδια μονο ενας πυραυλος και ενα τρενακι που ομως ηταν ορατα και τα απεφυγα. Στα walt είναι τα περισσοτερα αντεροβγαλτικα και υπουλα αν δεν διαβασεις τη σημανση στο χαρτη και εισαι φοβιτσιαρης την πατησες λεμε....

Δεν τα κάναμε όλα εδώ γιατί μέχρι και οι σκληροπυρηνικοί της παρεας φοβηθηκαν σε καποια ... μας μένουν τρεις ωρες μεχρι να φυγουμε οριστικα και ξαναπαμε disneyland για να ανεβουμε στους πειρατες της Καραϊβικης που ειναι το ωραιοτερο ολων κατα τη γνωμη μας και να απολαυσουμε το παραμυθενιο σκηνικο χωρις τρεξιμο.Ηταν ο πρωτος και μοναδικος καφες που ηπιαμε καθιστοι...

Η ωρα ειναι εννιά....το παρκο κλείνει και τα παιδιά περπατάνε ανάποδα όλο το δρόμο προς την έξοδο λες και θέλουν να κρατήσουν μέσα στα κεφαλάκια τους ένα μικρό κομμάτι από το παραμύθι τους. Λίγο πριν ανεβούν στο λεωφορείο χαιρετάνε το κάστρο και....το όνειρο τέλειωσε....

Νομίζω ότι αυτο το κομματι του ταξιδιου ήταν κάτι ασύλληπτα όμορφο για 4 μικρά μπομπιράκια....

Παίρνουμε ταξί για το ξενοδοχείο μας στο Παρίσι. Hotel Cambrai Gar du Nord. Είχα ενδοιασμούς για την περιοχή αλλά επειδή ήταν πάνω σε λεωφόρο και απέναντι από το σταθμό είχε κινηση ολο το 24 ωρο και δεν αισθανθηκαμε ανασφαλείς. Το δωματιο αντι για 4κλινο ηταν διαμερισμα 2 δωματιων με δυο μπανια. Πολυ μεγαλο για Παρισι. Παλιο μεν, αλλα καθαρο καιμε ολοκαινουρια μπανια.

Το επομενο πρωι ξεκιναμε απο Notre Dame και συνεχιζουμε για Λουβρο οπου υπαρχει μια ουρα περιπου ενος χιλιομετρου και παθαινω εγκεφαλικο. Την προηγουμενη φορα που ειχαμε παει δεν ειχε τοσο πολυ κοσμο. Αναμονη ελεγε μιαμιση ωρα. Φευγουμε.
Πηγαινουμε Πυργο Άιφελ και ανεβαινουμε για πρωτη φορα μεχρι τερμα. Η θεα ειναι εκπληκτικη. Εισιτηριο για 2 ενηλικες και δυο παιδια 51 ευρω.... Ευτυχως εχει ηλιο. Συνεχιζουμε για παλε ντε Σαγιώ και μετα εχουμε τη φαεινη ιδεα να παμε για φαγητο. Χανουμε μιαμιση ωρα να περπαταμε σαν ζομπι απο κουραση και φαγητο πουθενα. Βγαινουμε Champs Elysee κατάκοποι και πληρωνουμε μια πιτσα για χρυσαφι Μετανοιωσα που δεν πηραμε ταξι να παμε στο ξενοδοχειο, εκει ειχε πολυ μεγαλη ποικιλια απο οικονομικο φαγητο. Το βραδακι παμε Μονμαρτη που ηταν δεκα λεπτα απο το ξενοδοχειο και τρωμε κρεπες.

Την επομενη μερα κλεινω εισιτηρια για το Λουβρο ηλεκτρονικα και νομιζω οτι εχω κανει ΤΗΝ εξυπνη κινηση. Οταν παω στο πρακτορειο να τα παρω διαπιστωνω οτι εχω κανει ΤΗΝ βλακεία νούμερο ενα αφου αγορασα και για τα παιδια ενω δεν πληρωνουν καν εισιτηριο. Ο τυπος δεν μας δινει τα χρηματα πισω και αποφασιζω να τα πουλησω στην ουρά. Λεω στο συζυγο καλα ο τελευταιος στην τεραστια ουρά θα κανει τούμπες...αμ δε....σημερα η ουρα ειναι δεκα ατομα μονο.... την προηγουμενη ηταν Τεταρτη και την πρωτη Τεταρτη καθε μην αεχει δωρεαν εισοδο...τωρα ποσο ματζιρης μπορει να ειναι κάποιος ωστε να στηθει μιαμιση ωρα όρθιος σε ουρά για να γλιτώσει 12 ευρώ δεν το καταλαβαίνω....τες πα....τα πουλησα τελικα τα δύο σε κάτι Γερμανούς.

Τα παιδιά αν και δεν το περιμενα εκστασιαζονται με το Λουβρο παρα την πεποιθηση μου οτι θα βαριοταν. Αντεχουν τρεις ωρες βεβαια,καλα ηταν όμως για τοσο μικρα. Έχουμε δυο ωρες κενό και τριγυρνάμε χαζευοντας στην πολη.Καταληγουμε στο κεντρο Ζορζ Πομπιντου και ηθελα πολυ να τριγυρισω την γυρω περιοχη αλλα επρεπε να παμε ξενοδοχειο για να πεταξουμε...

Αφηνουμε πισω μας το Παρίσι και τη χωρα των πριγκιπισσών με νότες απο παραμύθια να μας γαργαλανε ακομα τα αυτιά και τις δικές μας μικρές πριγκίπισσες να εχουν ενα μονιμο χαμογελο ζωγραφισμένο ακομα κι οταν τις πηρε ο υπνος στο αεροπλάνο....Τι να ονειρευονται άραγε... οτι ξυπνανε καθε μερα κάτω απο το κάστρο οπως μου ειχε πει η μικρη οτι ηθελε να κανει?.........

Αυτο ηταν το δικο μας δωρο στα κορίτσια μας. Ελπιζω να θυμουνται κατι οταν μεγαλωσουν.

Φωτογραφίες δεν ξέρω πως ανεβαζουμε αν θελει καποιος να μου πει?
 
Last edited:

giannis-nexus

Member
Μηνύματα
58
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ ΜΕΞΙΚΟ
τελεια εκπληξη στα παιδια και μπραβο σας..οι φωτογραφιες ανεβαινουν εκει που λεει ανεβασμα αρχειου διπλα στην υποβολη απαντησης..περιμενουμε και φωτογραφιες..!! :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
την προηγουμενη ηταν Τεταρτη και την πρωτη Τεταρτη καθε μην αεχει δωρεαν εισοδο...
Αυτο δεν ισχυει. Δωρεαν εισοδος ειναι την πρωτη Κυριακη για τους μηνες Οκτωβριο μεχρι Μαρτιο. Την Τεταρτη ειδες μεγαλη ουρα γιατι την Τεταρτη οι μαθητες σχολουνν 11.30 και πολλοι απ' αυτους μετα πηγαινουν στα μουσεια.
 
Μηνύματα
16
Likes
2
πολυ καλο το προγραμμα σας...αν καταλαβα καλα μεινατε 2 βραδυα μεσα στη eurodisney στο Cheyenne σωστά? απο εκει μετακινισε με βανακι μεσα στα θεαματα?
και κατι ακομη..ισχυει αυτο που διαβασα οτι για αυτους που μενουν μεσα στην eurodisney τα θεαματα ανοιγουν νωριτερα το πρωί?
Γενικα σκεφτομαι να μεινουμε μεσα 3 μερες (2 νυχτες) και μετα να παμε παρισι... απο οτι ειδα να μεινουμε Παρισι και να κινουμαστε 3 μερες μπρος πισω στην Disney μου φαινεται λιγο κουραστικο και δυσκολο....
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
πολυ καλο το προγραμμα σας...αν καταλαβα καλα μεινατε 2 βραδυα μεσα στη eurodisney στο Cheyenne σωστά? απο εκει μετακινισε με βανακι μεσα στα θεαματα?
και κατι ακομη..ισχυει αυτο που διαβασα οτι για αυτους που μενουν μεσα στην eurodisney τα θεαματα ανοιγουν νωριτερα το πρωί?
Γενικα σκεφτομαι να μεινουμε μεσα 3 μερες (2 νυχτες) και μετα να παμε παρισι... απο οτι ειδα να μεινουμε Παρισι και να κινουμαστε 3 μερες μπρος πισω στην Disney μου φαινεται λιγο κουραστικο και δυσκολο....
Κατ αρχην να σου πω οτι μεσα στο παρκο ειναι μονο ενα ξενοδοχειο το πανακριβο δεν θυμαμαι ονομα. Ολα τα αλλα ειναι εξω απο το παρκο αλλα εχει λεωφορειακια καθε δυο τρια λεπτα και ο χρονος μεταβασης ειναι δυο λεπτα.

Κοιτα σε ολα τα σαιτ τους αγγλικο γαλλικο γερμανικο ισπανικο κλπ μηπως τσακωσεις προσοφρα με φαγητο συμφερει πολυ.

Ναι καποια λιγα παιχνιδια ανοιγουν δυο ωρες νωριτερα καλο ειναι να ξερεις ποια ωστε να τα αφησεις για τη δευτερη μερα που θα ειναι εφικτο να εισαι στο παρκο απο νωρις.

Το να μεινεις Παρισι ειναι τραγικο σκεψου μονο εννια η ωρα το βραδυ που τελειωνουν τα πυροτεχνηματα να εχεις και μια ωρα ταξιδι επιστροφης με τα παιδια. Ασε που δεν θα εχεις το δωματιο διπλα για παν ενδεχομενο. Επισης ειναι κ πολυ πιο ακριβη επιλογη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom