32 Eυρωπαικά Μουσεία διαγωνίζονται στην Γιουροβίζιον των Μουσείων!

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καθώς το Φόρουμ έχει πάρει φωτιά με το διαγωνισμό της Γιουροβίζιον, κάποιοι άλλοι έχουν πάρει φωτιά με το διαγωνισμό των Ευρωπαικών Μουσείων! Πολλά και μερικά από αυτά ιδιαίτερα γνωστά Μουσεία θα διεκδικήσουν την πρώτη θέση στη καρδιά των θαυμαστών τους στις 21 Μαίου στο Μπρεμερχάφεν της Γερμανίας. Εκεί το Μουσείο της Μάχης του Στάλινγκραντ θα κοντραριστεί με το Βικτώρια και Άλμπερτ με το Αστυνομικό Μουσείο του Τάμπερε και με το Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής!
Δείτε τον κατάλογο των Μουσείων, βοηθείστε όσοι έχετε δει κάποια από αυτά και καταθέστε την άποψή σας! Καλή μας Επιτυχία!
http://www.europeanmuseumforum.ru/images/documents/emya_2011_nominated_museums.pdf
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Καλά, καταπληκτικό;
Γιατί, όμως, διαγωνίζονται αυτά τα μουσεία; Γνωρίζουμε πώς έγινε η επιλογή;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κάθε ευρωπαικό μουσείο που θεωρεί ότι καλύπτει τα στάνταρς που θέτει το European Museum Forum μπορεί να θεσει υποψηφιότητα. Μια επιτροπη ειδικών επισκέπτεται όλα τα Μουσεία και αποφασίζει για το ποια θα προκριθούν για την τελική παρουσίαση και επιλογή. Τα κριτήρια είναι πολλά, γενικά παραθέτω μερικά:
1. Φιλικό περιβάλλον για τον επισκέπτη και εξυπηρέτηση σε όλα τα επίπεδα.
2. Φιλικό στα άτομα με αναπηρία, ακόμη και τυφλούς και κωφάλαλους
3.Σχεδιασμός Έκθεσης
4. Συμβολή στην αναπτυξη της τοπικης κοινωνίας
5. Εκπαιδευτικά προγράμματα, συνέδρια, εκδηλώσεις κ.ά.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αυτό που μου κάνει εντύπωση στην λίστα είναι πως δεν υπάρχουν "πρωτοκλασάτα" μουσεία. Γιατί; Δεν ενδιαφέρονται για τον διαγωνσμό ή δεν πληρούν τα βασικά κριτήρια; Προσωπικά δεν έχω επισκεφθεί κανένα από τα 32 Μουσεία της λίστας
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Έχεις δικαιο, το γνωστότερο είναι το Victoria and Albert,
από όσο μπορώ να δώσω εγώ μια εξήγηση:
1. Ο διαγωνισμός υφίσταται από το 1975, οπότε κάποια μεγαλα Μουσεία έχουν ήδη βραβευτεί.
2. Τα μεγάλα Μουσεία δύσκολα κάνουν σημαντικες αλλαγές στις εκθέσεις τους, φοβούνται τους νεωτερισμους και ακόμη μερικα από αυτά συνεχίζουν να έχουν προβλήματα πρόσβασης και διευκολύνσεων (φυσικά όσο περνάει ο καιρός τουλάχιστον στη κεντρικη και δυτική ευρώπη τέτοια προβλήματα δεν υπάρχουν).
3. Είναι πολυ πιθανόν ένα μεγάλο και συγχρονο Μουσείο όπως π.χ της Ακρόπολης να μη θέλει να διακινδυνευσει τη φήμη του απο μία αποτυχία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom