Ολλανδία 4 Μέρες στην Ουτρέχτη

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα ήθελα την βοήθεια των φίλων που έχουν ταξιδέψει στην Ολλανδία και γενικότερα στη περιοχή της Ουτρέχτης στην διαμόρφωση του προγράμματος μου κατά την διάρκεια της παραμονής μου εκεί.

1η μέρα άφιξη στο Ντίσελντορφ στις 12,00 το μεσημέρι, παραλαβή αυτοκινήτου και αναχώρηση για Ουτρέχτη. η διαδρομή είναι περίπου 2 ώρες. σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να κάνω μια στάση για καφέ και χαλαρή βόλτα σε κάποια ενδιαφέρουσα κωμόπολη για ξεμούδιασμα. εγώ λέω να κάνω στάση στην πόλη Νάιμέγκεν
(Nijmegen) στην κεντρική της πλατεία. εάν κάποιος έχει κάνει την διαδρομή και γνωρίζει θα ήθελα την γνώμη του.
2η μέρα επίσκεψη στο πάρκο Κούκενχοφ για τις τουλίπες για κάποιες ώρες και μετά επίσκεψη στο Leiden.
3η μέρα ημερήσια εκδρομή στο Άμστερνταμ.
4η μέρα να κάνω ημερήσια σε Gouda και Delft ή πρός Giethoorn ή κάπου αλλού???
οι διανυκτερεύσεις όλες θα γίνουν στην Ουτρέχτη.

να διευκρινίσω ότι το ενδιαφέρον μου για τις επιλογές των μικρών πόλεων που θέλω να επισκεφτώ είναι αποκλειστικά η γραφικότητά τους, οι κεντρικές πλατείες τους και οι όμορφοι πεζόδρομοί τους.
 
Last edited:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Θα σου έλεγα να κανεις μια πανέμορφη διαδρομή στο AACHEN και στο MONSCHAU πριν ανηφορίσεις για Ουτρέχτη .Ειναι πανέμορφα μέρη και ας πας πολύ βράδυ στην Ουτρέχτη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα σου έλεγα να κανεις μια πανέμορφη διαδρομή στο AACHEN και στο MONSCHAU πριν ανηφορίσεις για Ουτρέχτη .Ειναι πανέμορφα μέρη και ας πας πολύ βράδυ στην Ουτρέχτη.
σε ευχαριστώ, τα τσεκάρω πάραυτα.:)

αν ήταν να επιλέξω το ένα από τα δύο ποιο θα πρότεινες ???
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μάκη όπως θα διάβασες και στην ιστορία μου, προτείνω να ευχαριστηθείς τις τουλίπες και τα λουλούδια και έξω από το πάρκο Κούκενχοφ. Εκεί έξω βρίσκεται η αληθινή ομορφιά και χωρίς να πληρώσεις. Εφόσον έχετε αυτοκίνητο έτσι κι αλλιώς θα περάσετε από τα χωράφια αλλά εννοείται πρέπει να κάνεις και στάση σε όποιο σημείο σας αρέσει και βολεύει.

Τα μέρη που πήγα είναι συγκεκριμένα, αλλά δεν μπορώ να μη σου προτείνω το Giethoorn. Αν είχα αυτοκίνητο δεν θα το σκεφτόμουν καν. Εννοείται να πας. Αξίζει και το Muiden με το κάστρο του και είναι μόνο 40 λεπτά από την Ουτρέχτη. Επίσης στη θέση σας θα πήγαινα και παραλιακά στο Scheveningen. Επίσης δεν ξέρω αν θα κατεβείτε πιο νότια αλλά οι ανεμόμυλοι μνημείο της Ουνέσκο Kinderdijk είναι μια καλή εξόρμηση. Ή αν πάτε αρκετά βόρεια, το φράγμα Afsluitdijk πιστεύω έχει ένα ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα περισσότερο:p
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Γιάννη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. φυσικά και διάβασα την ιστορία σου. η ημέρα που θα επισκεφτούμε το Κούκενχοφ θα είναι αφιερωμένη στο πάρκο και στα τουλιποχώραφα και ένα πέρασμα το απόγευμα από το Λέιντεν που είναι κοντά. το δίλημμα μου είναι αν θα επιλέξω Gouda- Delft ή Giethootn.
το ταξίδι είναι για χαλάρωση και βόλτες τις οποίες εμείς ξεκινάμε μετά τις 10 το πρωί, δεν είμαστε της θεωρίας να δούμε όσο πιο πολλά μπορούμε, αρκούμαστε στα λίγα και χαλαραααααα.:haha::haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. φυσικά και διάβασα την ιστορία σου. η ημέρα που θα επισκεφτούμε το Κούκενχοφ θα είναι αφιερωμένη στο πάρκο και στα τουλιποχώραφα και ένα πέρασμα το απόγευμα από το Λέιντεν που είναι κοντά. το δίλημμα μου είναι αν θα επιλέξω Gouda- Delft ή Giethootn.
το ταξίδι είναι για χαλάρωση και βόλτες τις οποίες εμείς ξεκινάμε μετά τις 10 το πρωί, δεν είμαστε της θεωρίας να δούμε όσο πιο πολλά μπορούμε, αρκούμαστε στα λίγα και χαλαραααααα.:haha::haha:
Εννοείται χαλαρά. Το κόνσεπτ σας είναι βόλτες και εξορμήσεις στη φύση. Αν είναι να επιλέξεις ένα τότε εγώ θα πω το Giethootn κι ας μην έχω πάει. Βέβαια το Giethootn είναι μια σταλιά. Όσο πανέμορφο και να ναι, πόσες ώρες να καθίσετε εκεί? Αλλά επειδή οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, και η μέρα επίσης θα είναι μεγάλη μήπως προλαβαίνετε να τα δείτε όλα? Γιατί Gouda και Delft, είναι πολύ κοντά στη βάση σας έτσι κι αλλιώς.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας παιδιά. εάν ο καιρός θα είναι σύμμαχος μας καθώς και η διάρκεια της ημέρας θα είναι μεγάλη, πιστεύω θα κάνουμε αρκετές βόλτες .
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Το δίλημμα επί της ουσίας είναι η πολύ όμορφη κεντρική πλατεία του Delft και το ιστορικό κέντρο του-Gouda δεν έχω πάει- η χωριό με κανάλια και παραδοσιακά σπιτάκια στο όποιο μπορείς να κάνεις και μόνος σου βαρκάδα.

Νομίζω ότι ο καιρός θα παίξει ρόλο στο πρόγραμμά σου. Δεν θα πήγαινα Giethoorn με βροχερό καιρό. Το ιστορικό κέντρο του Delft μου άρεσε πολύ.
Επίσης θα κοίταζα αν χώραγε καμμιά βόλτα στην Χάγη και βάσει προσωπικών προτιμήσεων θα κοίταζα αν χώραγε και το κάστρο de Haar, ένα από τα πέντε καλύτερα της Ολλανδίας.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@STKF ευχαριστώ πολύ για την παρέμβασή σου.φυσικά και όλο το πρόγραμμα θα εξαρτηθεί από τον καιρό. βλέπω ότι το κάστρο που αναφέρεις είναι προς την κατεύθυνση Gouda και Delft οπότε πιθανόν να κάνουμε μια επίσκεψη, είτε στην αρχή της εκδρομής είτε στην επιστροφή. θέλω βέβαια να αφιερώσω και αρκετό χρόνο στο να βολτάρω και να απολαύσω και τις ομορφιές της Ουτρέχτης.
αν ξέρεις, το κάστρο έχει πάρκινγκ για τους επισκέπτες κοντά???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom