Ηνωμένο Βασίλειο 4 βράδια στο Λονδίνο - 4 ξεχωριστές dinning προτάσεις

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλημέρα σε όλους! Διάβασα όλο τον οδηγό για το λονδίνο και τα σχετικά άρθρα αλλά επειδή έχω μπερδευτεί πάρα πολύ θα ήθελα συγκεκριμένα τις προτάσεις σας που έχετε κάποια exclusive tips Και προπάντων δοκιμασμένα για το london dinning. Θα είμαι στο Λονδίνο την Παρασκευή στις 26/11 και για 4 βράδια μετά του συζύγου. Θέλω λοιπόν να γευτώ την υψηλή γαστρονομία της πόλης χωρίς να χάσω χρόνο και φάω και πατάτα (γι' αυτό θέλω και δοκιμασμένες προτάσεις πάντα με το δεδομένα ότι τα γούστα διαφέρουν). Είμαι πολύ ανοικτή και σε προτάσεις και σε κουζίνες (κοινώς δοκιμάζω τα πάντα) και για να βάλω κι ένα όριο (150 λίρες το ζευγάρι) είναι αυτά που προτίθεμαι να διαθέσω. Εχω στα υπόψιν το Momo, κάτι σε ινδικό και ιταλικό anyway something delicious...

M' άλλα λόγια θέλω να θυμάμαι αυτό το 4ημερο στο Λονδίνο και να θυμάμαι ακριβώς τις γεύσεις...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Italian Restaurant, Kensington High Street W8 London - Il Portico.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Έφαγα πριν 10 μέρες εκει. Εξαιρετικό φαγητό, σέρβις, περιβάλλον. Και, με τα λεφτά που διαθέτεις, θα φας 2 φορές!

Επίσης, σε κάτι πιο "λαϊκό" (σε ντεκόρ, καθίσματα, κλπ.) αλλά με εξαιρετικό φαγητό και value-for-money, πο περσικό Mohsen. Στην ίδια περιοχή, αλλά μάλλον για μεσημέρι, όχι για βράδυ. Δεν σερβίρει αλκοόλ αλλά μπορείς να έχεις το δικό σου μαζί σου - αν θες (εδώ μπορείς να φας 5 φορές με τα χρήματα που διαθέτεις! ).

Mohsen - Olympia W14 - Restaurant Review - Time Out London
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλημέρα σε όλους! Διάβασα όλο τον οδηγό για το λονδίνο και τα σχετικά άρθρα αλλά επειδή έχω μπερδευτεί πάρα πολύ θα ήθελα συγκεκριμένα τις προτάσεις σας που έχετε κάποια exclusive tips Και προπάντων δοκιμασμένα για το london dinning. Θα είμαι στο Λονδίνο την Παρασκευή στις 26/11 και για 4 βράδια μετά του συζύγου. Θέλω λοιπόν να γευτώ την υψηλή γαστρονομία της πόλης χωρίς να χάσω χρόνο και φάω και πατάτα (γι' αυτό θέλω και δοκιμασμένες προτάσεις πάντα με το δεδομένα ότι τα γούστα διαφέρουν). Είμαι πολύ ανοικτή και σε προτάσεις και σε κουζίνες (κοινώς δοκιμάζω τα πάντα) και για να βάλω κι ένα όριο (150 λίρες το ζευγάρι) είναι αυτά που προτίθεμαι να διαθέσω. Εχω στα υπόψιν το Momo, κάτι σε ινδικό και ιταλικό anyway something delicious...

M' άλλα λόγια θέλω να θυμάμαι αυτό το 4ημερο στο Λονδίνο και να θυμάμαι ακριβώς τις γεύσεις...
Το καλοκαίρι στο Momo το ζευγάρι κόστισε 180 Ευρω αλλά άξιζε τα λεφτά του.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πάρτε και ένα tip για pubs: The Red Lion και The Golden Lion. Βρίσκονται και οι 2 στην ίδια περιοχή (St. James), είναι "αδελφές" επιχειρήσεις, η πρώτη είναι στο στενάκι Crown Passage, η δεύτερη στα 50μ. απ' την πρώτη, μόλις βγείς απ' το στενό, δεξιά. Εκεί θα δοκιμάσετε νόστιμες ales και πλούσια και φτηνά συνοδευτικά σνάκς (κανένα δεν ξεπερνά τις 8 λίρες - αν θυμάμαι καλά). Το δε γλυκό (δε θυμάμαι τ' όνομα, αλλά ήταν καυτά ψημμένα κομματάκια μήλου καλυμμένα με τρίμματα μπισκότου, άχνη ζάχαρη, κλπ. κι από πάνω μπάλα παγωτού κρέμας - η dorotija ίσως ξέρει πώς λέγεται) σ' έστελνε στα ουράνια (εμένα τουλάχιστον εκεί μ' έστειλε! :haha: ) με λιγότερο από 5 λίρες (δεν είμαι σίγουρος αν έκανε 3.95 ή 4.95). Δείτε και τα σχετικά links:

The Red Lion, Crown Passage, off Pall Mall , St. James's, London SW1Y 6PP - Pubs.com Passionate about Pubs

The Golden Lion, 25 King Street, St. James's, London SW1Y 6QY - Pubs.com Passionate about Pubs

Σημείωση: Αν είστε μεγάλη παρέα (άνω των 4 ατόμων) αναγκαστικά θα σας οδηγήσουν στον πρώτο όροφο της δεύτερης γιατί στην πρώτη δεν υπάρχει χώρος. Α, και στο συγκεκριμένο στενάκι, ειδικά για το μεσημέρι, έχει αρκετές καλές επιλογές για "τσίμπημα".
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Το δε γλυκό (δε θυμάμαι τ' όνομα, αλλά ήταν καυτά ψημμένα κομματάκια μήλου καλυμμένα με τρίμματα μπισκότου, άχνη ζάχαρη, κλπ. κι από πάνω μπάλα παγωτού κρέμας .
Apple crumble with vanilla ice cream.......:icecream:
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν οι σκέψεις μου είναι

1. ΜΟΜΟ
2. Το ιταλικό του Babaduma
3. ΖΑΙΚΑ ή MOTI MAHAL?
4. Kάτι με ωραία θέα στον Τάμεση προς Southbank (λίγο τουριστίκ, λίγο ρομαντικό αλλά ωραίο) έχετε να προτείνετε? ή να βάλω κανένα super πολυνησιακό, ταϋλανδέζικο, κινέζικο κι αν ναι ποιό? Βοηθείστε με please γευσιγνώστες και gourmetφιλοι...

Ευχαριστώ πολύ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ελπίζω η επιλογή σου να σε ικανοποιήσει το ίδιο όσο και μένα! :)

Οι επιλογές μου ήταν:

LINGUINE AL NERO DI SEPPIA AI FRUTTI DI MARE

Soave Classico Colombara (ποτήρι)

και γλυκό (τσικολάτα + παγωτό)

(είχε προηγηθεί και το ιρανικό το μεσημέρι, βλέπεις, και δεν ήμασταν για κραιπάλες! )
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.782
Ελπίζω η επιλογή σου να σε ικανοποιήσει το ίδιο όσο και μένα! :)

Οι επιλογές μου ήταν:

LINGUINE AL NERO DI SEPPIA AI FRUTTI DI MARE

Soave Classico Colombara (ποτήρι)

και γλυκό (τσικολάτα + παγωτό)

(είχε προηγηθεί και το ιρανικό το μεσημέρι, βλέπεις, και δεν ήμασταν για κραιπάλες! )

Μπαρδόν??? :shock: Που τονίζεται??? :bleh:
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
3. ΖΑΙΚΑ ή MOTI MAHAL?
4. Kάτι με ωραία θέα στον Τάμεση προς Southbank (λίγο τουριστίκ, λίγο ρομαντικό αλλά ωραίο) έχετε να προτείνετε? ή να βάλω κανένα super πολυνησιακό, ταϋλανδέζικο, κινέζικο κι αν ναι ποιό? Βοηθείστε με please γευσιγνώστες και gourmetφιλοι...

Ευχαριστώ πολύ
Ρίξε μια ματιά στο RASOI RASOI
ιερουργεί ο πρώην σεφ του Zaika...

Eπίσης... το The Mango Tree :: Thai Restaurant Belgravia South West London είναι μια πολύ καλή περίπτωση για Ασιατική κουζίνα δυο βήματα από την Victoria... δοκίμασε οπωσδήμποτε τα spicy κοκτέηλς του...

Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι τα θέλετε τα πειράματα...

Κάνε την υπέρβαση κορίτσι μου και πήγαινε κατά σειρά...

sketch Restaurants

St. JOHN Bar and Restaurant SMITHFIELD | St. John Restaurant

Tom Aikens Restaurant

Σε όποιο από αυτά και να φας θα σου μείνει αξέχαστο...
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια
Ενα πολύ ωραίο και διάσημο πάνω στο ποτάμι, είναι το River Cafe.
River Caf?
Είναι απο τα εστιατορια που καθιέρωσαν την μεσογειακη κουζίνα στυλ Jamie Olivier
The River Caf? (London) - Wikipedia, the free encyclopedia
Με αστεράκι Michelin, αρκετά βιβλία, και για τιμές...δες στο site !
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Ρίξε μια ματιά στο RASOI RASOI
ιερουργεί ο πρώην σεφ του Zaika...

Eπίσης... το The Mango Tree :: Thai Restaurant Belgravia South West London είναι μια πολύ καλή περίπτωση για Ασιατική κουζίνα δυο βήματα από την Victoria... δοκίμασε οπωσδήμποτε τα spicy κοκτέηλς του...

Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι τα θέλετε τα πειράματα...

Κάνε την υπέρβαση κορίτσι μου και πήγαινε κατά σειρά...

sketch Restaurants

St. JOHN Bar and Restaurant SMITHFIELD | St. John Restaurant



Tom Aikens Restaurant

Σε όποιο από αυτά και να φας θα σου μείνει αξέχαστο...

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Σ' έχω διαβάσει κι έχω μελετήσει τις gourmet εμπειρίες σου από London. Δηλαδή ΜΟΜΟ και Gaucho να μην τα δοκιμάσω? είναι κατώτερα των παραπάνω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom