Ιταλία 4 ημερες στην μαφιοζικη Σικελια [Μαιος 2012]

xar.emmanouil

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ουκρανια, λβιβ
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Μετα απο σκεψεις,συναντησεις,συζητησεις αποφασισαμε λοιπον,μια ομαδα φιλων να κανουμε ενα ταξιδακι στα μερη οπου ζουσε και δρουσε η γνωστη
main.jpg
''cosa nostra''... Εμεις φυσικα,δεν ειχαμε προθεσεις να παρασυρθουμε στα πλοκαμια της σικελικης μαφιας η προθεση μας ηταν να περιηγηθουμε στο πανεμορφο και ρομαντικο αυτο μερος,που σε παραπεμπει σε αλλη εποχη...
Ετσι,στις 10 Μαιου αναχωρησαμε απο το ''ελευθεριος βενιζελος'' με προορισμο την ρωμη οπου,θα αλλαζαμε αεροπλανο για σικελια και,συγκεκριμενα στο αεροδρομιο της κατανια...
DSC01286.JPG
IMAG0528.jpg
IMAG0510.jpg

Ειδατε μερικες φωτο μεσα και εξω απο το αεροπλανο[alitalia παρακαλω,οχι οτι και οτι]
IMG175.jpg
... Στο αεροδρομιο της Κατανια μας περιμενε ενα βανακι για να μας οδηγησει σε ενα χωριο εξω απο την αρχαια πολη των Συρακουσων...
IMG235.jpg
Μετα απο 1 ωρα διαδρομη [ κατα την ωρα αυτη το βανακι μετατραπηκε σε private party με μουσικες,χορους και πολλα γελια] φτασαμε στο ξενοδοχειο μας...
DSC01299.JPG
10052012224.JPG

Τακτοποιηθηκαμε στα δωματια μας, αφου ειχαμε περασει κανα 2ωρο προσπαθωντας να συνεννοηθουμε με τους ρεσεψιονιστ γιατι βλεπεις οι επαρχιωτες Ιταλοι ειναι πολυ εθνικιστες,με το ζορι τους βγαζεις αγγλικες λεξεις απο το στομα... Επομενη σταση,ενα ιταλικο εστιατοριο στην αρχαια πολη των Συρακουσων οπου τιμησαμε το εθνικο γευμα των Ιταλων,το οποιο ειναι,αν μη τι αλλο ΜΙΑ
Καρδίτσα 237.jpg

Στην συνεχεια καναμε την περιηγηση μας στην αρχαια αυτη πολη οριστε και καποιες φωτογραφιες
P5120304.JPG
P5120285.JPG
P5120277.JPG

P5120276.JPG
P5120266.JPG

P5120084.JPG

P5110229.JPG
P5110215.JPG

P5110038.JPG
IMG382.jpg
IMG380.jpg
IMG347.jpg

IMAG0567.jpg

DSC01457.JPG
DSC01435.JPG

DSC01364.JPG

DSC01330.JPG

Τωρα να μου επιτρεψετε να πω δυο λογια σχετικα με το πως την εζησα εγω την εμπειρια αυτου του ταξιδιου...
Ο αερας στην Σικελια αποπνεει ρομαντισμο, οι πολεις, και συγκεκριμενα οι Συρακουσες σου μεταφερουν μεσω της αρχιτεκτονικης των κτηριων,αλλα και γενικοτερα μια κουλτουρα και ενα επιπεδο πνευματικοτητας αρκετα εντονο...
Οι ανθρωποι που ζουν εκει,εχουν κατι το ξεχωριστο,κατι που μας εντυπωσιασε ολους... Τον τροπο που ντυνονται και συμπεριφερονται... Ειναι ολοι ντυμενοι στην πενα, μιλανε πολυ ευγενικα μεχρι και που κινουνται με κομψο τροπο...Τι να πω? Ειναι κατι που λειπει απο την Ελλαδα... Αν και εχουμε πολλα κοινα στοιχεια σαν λαοι...
Η ζωη ειναι αρκετα ακριβοτερη απο την Ελλαδα,μην ακουτε αυτα που λενε για την κριση των Ιταλων,μπουρδες ειναι... Τελος πρεπει να ομολογησω οτι δεν ειναι μερος για μοναχικα ατομα διοτι σε περιβαλλει διαρκως μια συγκινηση που πρεπει να την μοιραζεσαι με τον συντροφο σου για να σου μεινει αξεχαστη... Λιγες φωτογραφιες ακομα
Καρδίτσα 195.jpg

Καρδίτσα 214.jpg

Καρδίτσα 219.jpg

Καρδίτσα 234.jpg

Καρδίτσα 250.jpg

Ελλαδα-Ιταλια σημειωσατε Χ
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.362
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστουμε για την ιστορια..
Λυπαμαι που θα υποδυθω ακομα μια φορα το ρολο του ξερολα κακου..(στην πραγματικη ζωη δεν ειμαι...)
1. Εντελως προβοκατορικος και μπαναλ τιτλος..αναπαραγεις το γνωστο στερεοτυπο που ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα του 2012 που πηγες.
2. Το εθνικο πιατο των ιταλων δεν ειναι βεβαιως η πιτσα! Μην τους το πεις κ σε πουν ιεροσυλο (Ναπολης εξαιρουμενης..οπου κ παλι...). Το εθνικο πιατο ειναι βεβαιως η παστα
3. Θα σε στενοχωρησω αλλα τα παγωτα ηταν σπιτικα μονο νομικα..με ετοιμη βαση της pregel εγω προσωπικα δεν το θεωρω σπιτικο κ αποφευγω οπου δω τετοια σηματα..
http://www.pregel.fr/Per_la_gelateria.aspx.htm
4. Παντως πηρες τη σωστη εταιρεια...μπραβο. Κ για την ιστορια..
Παρεπιπτοντως τι σημαινει ελλαδα- ιταλια Χ? Σε τι?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.407
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως αυτό το παγωτό Cannolo εμένα κάτι μου κάνει :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Οροι χρήσης:
Κάθε απορία που έχει σχέση με διαγραφή μηνυμάτων ή μελών του travelstories, ή με οποιαδήποτε ενέργεια της διαχειριστικής ομάδας, θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα στα μέλη της διαχειριστικής ομάδας και όχι δημόσια στο forum.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.120
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom