Ηνωμένο Βασίλειο 4 μέρες Λονδίνο!

kefalonia10

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑΑΑ!
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το τετραήμερο στο Λονδίνο και να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου όπου μπορώ!
Λοιπόν ξεκινήσαμε με την κοπέλα μου από το αεροδρόμιο της Κεφαλονιάς με προορισμό το GATWICK με ΕΑSYJET και κόστος εισιτηρίων 70 ευρώ πήγαινε-έλα.!Όταν προσγειωθήκαμε πήραμε uber για να φτάσουμε στο ξενοδοχείο που ήταν στην περιοχή του WEMBLEY απέναντι ακριβώς από το γήπεδο για να έχουμε και ένα σήμα κατατεθέν μέσα στο αχανές λονδίνο.!Παιδιά αν και το Λονδίνο θεωρείται ένας πολύ must προορισμός και ένα μέρος που σίγουρα πρέπει να επισκεφτεί κάποιος που το αρέσουν τα ταξίδια,εμένα προσωπικά δεν μ εντυπωσίασε καθόλου.Παραδοσιακή κουζίνα σχεδόν ανύπαρκτη( φις εντ τσιπ μια αηδία και μιση!) και το περίφημο english breakfast τίποτα το ιδιαίτερο και κάτι που πλέον βρίσκεις και παντού εδώ στην Ελλάδα.Μετακινήσεις όλες με uber καθώς το μετρό είναι πολύ δαιδαλώδες αλλά και για λόγους ασφάλειας προτιμήσαμε να μην το χρησιμοποιήσουμε καθόλου,εξάλλου οι τιμές συγκριτικά με το uber είναι ελάχιστη διαφορά.ΤΟ NOTTING HILL είναι κάτι που αξίζει 1000% να επισκεφτείτε και για μένα προσωπικά ίσως το πιο ωραίο μέρος που είδα στο Λονδίνο.Αν μπορέσετε ν πάτε και Σάββατο που έχει ανοιχτή αγορά και γίνετε πραγματικά χαμός!Πολύ ωραίο μέρος ,με αρκετά ωραία μαγαζιά,ωραία αγορά και πανέμορφα χρωματιστά σπίτια σχεδόν παντού.Επίσης φοβερό είναι και το hyde park ένα τεράστιο πάρκο με πολλά ζωάκια κατ μέρους ,πολύ πράσινο και μια πολύ ωραία και μεγάλη λίμνη.Έχει και ένα ωραίο μαγαζί που αν είστε τυχεροί και βρείτε να κάτσετε αξίζει να πιείτε το καφέ σας εκεί. Επίσης είναι πολύ ωραία και για ποδηλατάδα εκεί.!Ακόμη επισκεφτήκαμε το harrods,εντυπωσιακότατο κτήριο μέσα και έξω αλλά μόνο αν είσαι ο Ωνάσης μπορείς να αγοράσεις κάτι.LONDON EYE KAI MADAME TUSSSAUD απλά ωραία ,όχι κάτι το τρελό και το ''wow!Μπορείτε να κλείσετε και μέσω ιντερνέτ από διάφορα site πακέτα για αυτά τα αξιοθέατα σε καλύτερες τιμές και αποφεύγοντας και τις ουρές. ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ πολύ ωραίο ,θα δείτε και τα περίφημα ελληνικά ελγίνεια και είσοδο είναι δωρεάν.CHINA TOWN &SOHO οπωσδήποτε μια επίσκεψη αξίζει είναι και κοντά μεταξύ τους αυτά ,όπως και το picaddily circus,πας σε όλα αυτά με τα πόδια και σχετικά κοντά αλλά και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο!BUCKINGHAM PALACE να το επισκεφτείτε Κυριακή που έχει αλλαγή φρουράς είναι μια ωραία εμπειρία,tower bridge αξίζει σίγουρα μια περατζάδα και ειδικά το βράδυ έχει πολύ ωραία θέα τα φωτισμένα κτήρια τους ουρανοξύστες κτλ και σίγουρα αξίζει και μία βόλτα στην περίφημη oxford street,να είστε όμως προετοιμασμένοι γιατί πραγματικά επικρατεί το αδιαχώρητο.Για τους ποδοσφαιρόφιλους της παρέας εμείς επισκεφτήκαμε το wembley και το stamford bridge(chelsea).ΤΟ WEMBLEY ΝΑΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.Oλοκαίνουριο ,τεράστιο ,φανταστικό.Το Stamford Bridge είναι σχετικά παλαιό γήπεδο αλλά σίγουρα(ειδικά για τους ποδοσφαιρόφιλους) αξίζει να το επισκεφτείς και να μπεις στα άδυτα ενός τέτοιου γηπέδου.Εν κατακλείδι παιδιά το ΛΟΝΔΙΝΟ σίγουρα θεωρείται must σαν προορισμός,σίγουρα πολύ κόσμος το έχει κάτι σαν όνειρο να πάει ,αλλά όπως είπα και πριν δεν με ενθουσίασε στο βαθμό που περίμενα.Είναι αρκετά ακριβό ,από κουζίνα δεν έχει τίποτα απολύτως και ότι φας είναι πλαστικό και αυτό που θα συναντήσεις είναι παντού τεράστια μα τεράστια κτήρια και πάρα μα πάρα πολύ κόσμο παντού!Σίγουρα σαν εμπειρία αν μπορεί κάποιος να το επισκεφτεί εννοείται να το κάνει και σίγουρα κανένα μα ΚΑΝΕΝΑ ταξίδι δεν είναι ''χαμένο''.Σε όλα βλέπεις καινούρια πράγματα,μαθαίνεις κάτι και αποκτάς εικόνες και εμπειρίες!
ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΩΡΑΑ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.716
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom