Βέλγιο 4,5 Μέρες στο Βέλγιο

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ

Τελικά το skyscanner έχει γίνει η αγαπημένη μου συνήθεια!
Ψάχνοντας λοιπόν κάποιον κοντινό προορισμό για 4-5 μέρες ξεκούρασης, βρήκα μια πολύ καλή προσφορά για Βέλγιο και μιας και δεν είχα πάει στα μέρη αυτά, πήρα εύκολα την απόφαση!

Η πτήση έγινε με Olympic Air (η οποία με έχει εντυπωσιάσει με την αλλαγή της…) και διάρκεσε περίπου τρεισήμισι ώρες. Προσγειωθήκαμε στις 7.00 το απόγευμα, σε ένα ολόλευκο από το χιόνι αεροδρόμιο, χωρίς όμως να έχει ιδιαίτερο κρύο (-1 και 0οC είναι θεϊκές θερμοκρασίες για Βόρια Ευρώπη που μάλιστα περνά τον πιο βαρύ χειμώνα των τελευταίων δεκαετιών!). Με το τρένο σε 20 λεπτά βρισκόμασταν στο κέντρο των Βρυξελλών, στο ξενοδοχείο μας.

Τις πρώτες ώρες τις περάσαμε στην κεντρική πλατεία (Grand Place) η οποία φωταγωγημένη ήταν πραγματικά υπέροχη. Περιπλανηθήκαμε στα γύρω στενάκια, και κάθε δυο μέτρα ευχαριστούσα την τύχη μου που δεν είμαι γλυκατζού και φίλος της σοκολάτας, γιατί με τόσα Σοκολατάδικα και Βαφλάδικα, θα έφευγα υπέρβαρη κατά 10 κιλά (και δεν εννοώ αυτά που θα είχα στην βαλίτσα μου…).

Η βραδιά έκλεισε σε μια πολύ ζεστή μπυραρία απέναντι από τον διάσημο κατρουλιάρη της περιοχής (Manneken Pis), με εντυπωσιακή διακόσμηση από μεγάλες μαριονέτες και αντίγραφα του προκλητικού πιτσιρικά που λέγαμε πριν, με διάφορα κουστούμια αντίγραφα αυτών που κατά καιρούς έχει φορέσει. Εναλλακτικό των διάσημων Βελγικών μπυρών, είναι το ζεστό κρασί με συνοδεία τυριών και αλλαντικών, που προσωπικά προτίμησα.

1η ΜΕΡΑ
Αφού προμηθευτήκαμε την Brussels Card, η οποία με 34? μας έδινε πρόσβαση σε όλα τα μέσα συγκοινωνίας (τραμ, μετρό, λεωφορεία) καθώς και σε όλα σχεδόν τα μουσεία των Βρυξελλών), αρχίσαμε την επίσημη γνωριμία με το ιστορικό κέντρο.
Η θερμοκρασία γύρω στους 1-2οC και με αρκετή ηλιοφάνεια ήταν ονειρεμένη!
Hot spots:
-Σουβλάκι φρούτων, περιχυμένο με σοκολάτα Gotiva, στο ομώνυμο κατάστημα της πλατείας.
-Επίσκεψη στο μουσείο ζυθοποιίας και δοκιμή ενός μεγάλου ποτηριού ξανθιάς-γυναικείας- μπύρας (…είχε και πιο σκούρα, για τους έμπειρους παίχτες…).
Ο μπάρμαν ήταν πάρα πολύ ευγενικός και μας μίλησε αρκετά για την χώρα του καθώς και τις συνήθειες τους και τα παλιά έθιμα τους.
Κάτι που μου άρεσε πολύ, ήταν η ύπαρξη ενός μεγάλου κουτιού, σαν μεγάλος κουμπαράς, μέσα στον οποίο οι θαμώνες στις παλιές μπυραρίες συνήθιζαν να ρίχνουν ψιλά κάθε φορά που πήγαιναν για την μπύρα τους. Στο τέλος του χρόνου, άνοιγαν τον ''κουμπαρά'' και έκαναν ένα μεγάλο φαγοπότι με ότι είχε μαζευτεί.

Δυστυχώς το μουσείο σοκολάτας ήταν κλειστό για την περίοδο του Ιανουαρίου.
Αργότερα μεταφερθήκαμε στην περιοχή του Sablon όπου θαυμάσαμε τα υπέροχα μνημεία της περιοχής (παλάτια, δικαστήρια, καθεδρικούς, πάρκα…απ΄όλα είχε η περιοχή!). Πολύ ενδιαφέρον ήταν το Μουσείο μουσικών οργάνων, στο οποίο είχε μια τεράστια συλλογή από απίστευτα μουσικά όργανα, τα οποία είχες την δυνατότητα να ακούσεις, φορώντας ένα ζευγάρι ακουστικά και πλησιάζοντας κοντά τους! Πολύ καινοτόμο!

Φαγητό σε εστιατόριο με θέα, και δοκιμή του Chicons au Gratin, τυπικού Βελγικού πιάτου, με αντίδια τυλιγμένα σε ζαμπόν και μαγειρεμένα σε σάλτσα τυριών. Ενδιαφέρουσα πρόταση, αλλά δεν ξετρελάθηκα κι όλας…

Αργά το απόγευμα επιστροφή και …κατάρρευση!
 

Attachments

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Πολύ ωραίο το ταξιδάκι σου..ετοιμάζομαι και εγώ για τετραήμερη εξόρμηση στο Βέλγιο 19-22 Φεβρουαρίου και μου έδωσες μερικές πολύ καλές ιδέες!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
θα καταχωρηθει στο φακελο για τις προσεχείς εκδρομές μου. Λέω όμως να το κάνω μονο 2ημερο, ίσως κάποιο σαββατοκύριακο. Προλαβαίνω να δω τα βασικά ε; μία εικόνα θέλω να πάρω...
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Amantab είμαι σίγουρη ότι με λίγο προγραμματισμό μπορείς σε 4 μέρες να δεις πάρα πολλά πράγματα και να πάρεις μια κάλη γεύση όλου του Βελγίου.
Καλά να περάσεις!!!

Tita, οι Βρυξέλλες έχουν πάρα πολλά να δεις και σίγουρα ακόμη και για ένα ΣΚ, θα γεμίσεις ''εικόνες''!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα,σκεφτομαστε με τις φίλες μου να παμε τον Φεβρουάριο στις Βρυξέλλες.Απ'οτι εχουμε δει πρεπει να ειναι πολυ ωραια πολη..εμμυ διαβασα οτι πηρες καρτα 34 ευρω για μετρο κτλ κτλ..απο που την εβγαλες??εμιες θα παμε χωρις γκρουπ κ θα πρεπει να τα βρουμε ολα μονες μας.μπορεις να με καταοπισεις καπως??πχ μετρο υπαρχει σε κεντρικα σημεια?πιστευω πως ναι..κ αν μπορεις να μου πεις τι θα επρεπε να δω..επισης αν ξερεις κ τιμες για γαλλια ή αμστερνταμ με τρενο.συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου..αλλαααα δεν ξερω τιποτα...:/
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ιταλίας
Μόλις επέστρεψα από Βέλγιο! Ήταν υπέροχα! Πήγαμε κι εμείς χωρίς γκρουπ και νομίζω αξιοποιήσαμε το χρόνο μας όσο μπορούσαμε καλύτερα! Δε βγάλαμε κάρτα για τα μέσα συγκοινωνίας γιατί μείναμε 2 μερούλες και περπατήσαμε πάρα πολύ! Οι Βρυξέλλες είναι μια πόλη που ανακαλύπτεις περπατώντας!
Τα τρένα τους ήταν πολύ εξυπηρετικά, γρήγορα, ακριβή και φθηνά θα έλεγα!
Πήγαμε Αμβέρσα μονοήμερη, πληρώνοντας 7 ευρώ περίπου το άτομο με επιστροφή.
Πήγαμε και Μπριζ, όπου πληρώσαμε 12,5 ευρώ το άτομο με επιστροφή.
Αν μπορώ να σε βοηθήσω και σε κάτι άλλο ευχαρίστως!


Να αγοράσεις και να δοκιμάσεις υπέροχα μπισκότα στο Dandoy!!!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αχ τι καλη που εισαι...σ'ευχαριστω!!!ναι εχω μερικες αποριες..αν μπορεις να μου πεις... επειδη θα μεινουμε σε ξενοδοχειο στο κεντρο,μπορεις να μου πεις απ το αεροδρομιο πως θα παμε?γτ καπου ειδα οτι με ταξι ειναι 30 ευρω αλλα επειδη θα καταλαβουν οτι ειμαστε τουριστες θα μας παρουν περισσοτερα λογικα...υπαρχει μετρο απο αεροδρομιο για κεντρο?καλα για τις σοκολατες πιστευω θα παρψ αρκετες...πηγες σε κανενα μουσειο μηπως??γενικα φαγητο κ τετοια είναι ακριβα??σ'ευχαριστω πααρα πολυ!!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αεροδρομιο-κεντρο πας ανετα με μετρο, δεν θυμαμαι ποσο ειχε. Η πολη ειναι μικρη, σε 1-2 μερες τη γυριζεις ανετα, προσωπικα χωρις επισκεψεις σε μουσεια πιστευω πως 1 μερα ειναι αρκετη.
Γιατι να σου παρουν περισσοτερα σαν τουριστας? δεν ειναι ελλαδα παντου.
Σοκολατες: ειναι σαν τα ρολογια, υπαρχουν swatch & rolex αν και πιο πολυ σε ρολεξ γερνει η ζυγαρια.
Φαγητο: Eιμαι λιτοδιαιτος στα ταξιδια, ας μιλησει αλλος.
Μπυρες: ολα τα λεφτα, εδω δεν ημουν λιτοδιαιτος.
Μην παραλειψεις Γανδη και Μπρυζ, θα προτεινα και μια διανυκτερευση στην τελευταια παρα τις ακριβες τιμες, αξιζει πολυ.
Αμβερσα δεν με τρελλανε και τοσο.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Α!σ'ευχαριστω!!...για διανυκτερευση στην μπρυζ δεν νομιζω..μπορει ομως να παω 2 φορες..αν ειναι τοσο ωραια!!ξερεις μηπως για αμστερνταμ 'η παρισι τι παιζει με τρεν και τιμες?
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ιταλίας
Το μετρό από το αεροδρόμιο στο κέντρο στοίχισε 10 ευρώ για 2 άτομα.
Σε μουσεία δυστυχώς δε πρόλαβα να πάω! Μόνο στο atomium οπου μου φάνηκε τσιμπημένη η τιμή! 22 ευρώ το άτομο μαζί με την είσοδο στο mini-europe.

Brussels International : Brussels Card
Δες αυτό το link για την Brussels card που δίνει δωρεάν είσοδο σε αρκετά μουσεία αν σε ενδιαφέρει!

Τα εστιατόρια τους είναι γύρω στα 30 ευρώ το άτομο. Τόσα δώσαμε και στο In't Spinnekopke που ήταν εξαιρετικό! Μπίρες πολύ ωραίες όσες δοκίμασα παντού!
Καλό ψάξιμο και εδώ είμαστε πάλι!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
αν πας μόνο στο Ατομιουμ ομως η τιμη ηταν 8ευρω -τοσο πληρωσα, αλλα δεν θυμαμαι μηπως ηταν μειωμενη λόγω φοιτητικης ιδιοτητας-.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom