Βέλγιο 5ήμερο στο Βέλγιο από Γερμανία

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα παιδιά,

Θα επισκεφτώ την αδερφή μου στο Λεβερκούζεν για 2η φορά τον Απρίλιο 2016 για 9 διανυκτερεύσεις. Την προηγούμενη φορά γυρίσαμε τις γύρω πόλεις (Βίστροφ, Κολωνία, Ντισελντορφ, Φρανκφούρτη) και πήγαμε 3ημερο στην Ολλανδία (Αμστερνταμ, Χάγη, Ντελφ, Μάρκεν-Φόλενταμ).

Αυτή τη φορά σκεφτόμουν να επισκεφτούμε για 4 διανυκτερεύσεις με τρένο το Βέλγιο, αναχωρόντας με το πιο πρωινό και επιστρέφοντας με το τελευταίο τρένο από Δευτέρα έως Παρασκευή, άρα θα έχω 5 σχεδόν γεμάτες ημέρες στο Βέλγιο.

Σκεφτόμουν αρχικά δύο ημέρες Μπρυζ (με τυχόν ημερήσια εκδρομή στην Οστάνδη, το 2ο μεσημέρι που θα γίνεται ο χαμός από τουρίστες), τρένο για Γάνδη (αφήνοντας τα πράγματα στο σταθμό) και από εκεί διανυκτέρευση στην Αμβέρσα. Την 4η ημέρα αργά τρένο για Βρυξέλλες με διανυκτέρευση έτσι ώστε να γυρίσουμε την πόλη πριν φύγουμε για Γερμανία.

Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα?
Αξίζει να βάλω μία διανυκτέρευση ακόμη για Λουξεμβούργο ή Dinant? Δε ξέρω αυτό το χωριουδάκι μου έκανε πολύ εντύπωση.
 

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΡΟΑΤΙΑ
Καλησπέρα! Εύχομαι το ταξίδι σου να σου μείνει αξέχαστο! Κι αν πας εκεί που λες θα σου μείνει σίγουρα! Από την περσινή μου εμπειρία στο Βέλγίο έχω να σου πω τα εξής: Η Μπριζ ειναι μια πόλη- μουσείο! Πανέμορφη χωρίς τα λόγια να μπορούν να την περιγράψουν! ΠΟλύ ατμοσφαιρική! Αν εχει καλό καιρό μη διστάσετε να νοικιάσετε ποδήλατο! Αξίζει τον κόπο! Το νοικιάζεις στο σιδηροδρομικό σταθμό και το αφήνεις πάλι εκει! Θα την γυρίσετε πολύ γρήγορα! Η ΑΜβέρσα μετά, θέλει μόνο 2-3 ώρες για να χαζέψεις το σιδηροδρομικό της σταθμό! ΑΡιστούργημα! Έμεινα πολύ λίγες ώρες εκεί και δεν πρόλαβα να την χορτάσω! Απλά ήθελα να σου πω για τη Γάνδη πως θα ταν ισως προτιμότερο να κάνεις εκεί διαν/ση παρά στη Μπριζ ή την Αμβέρσα! Απ ότι κατάλαβα δεν σου αρέσουν τα μέρη με πολλούς τουρίστες, οπότε η Γάνδη το βράδυ θα σε κάνει να νιώσεις ότι ζεις κι εσύ εκεί, ότι είσαι ένας από τους μόνιμους κατοίκους ή έστω τους φοιτητές που ζουν εκεί! Αυτη η πόλη έχει κάτι το μαγικό! Μην ξεχάσεις να πας για φαγητό στο AMADEUS RIBS! Σκέψου το πάντως για διαν/ση εκεί! Η ΑΜβέρσα αξίζει μια επίσκεψη, αλλά είναι πιο μεγαλούπολη ας πούμε ενώ η Γάνδη έχει κάτι άλλο, κάτι πιο ρομαντικό, πιο οικείο και ζεστό! Εχει ζωή! και ωραία μαγαζιά παντού! Που δεν σεκάνουν να νιώθεις τουρίστας! όσο για Βρυξέλλες , έκανα 1 διαν/ση και είχα όλη την επόμενη μέρα για να τη δώ, και έτρεχα κ δεν εφτανα! έχει τόσα μα τόσα να δεις! Εκεί να θυμηθείς να πιεις σοκολάτα στου Pierre MArcolini. Κάπου σε ένα στενάκι! Απίστευτη και αξέχαστη γεύση! Αυτά από μένα, στις 4 αυτές πόλεις πήγα, απο εκεί και πέρα εξαρτάται απο το τι σας αρέσει να βλέπετε και που να κινείστε. Παντως θεωρω ότι η Μπρυζ ειναι πόλη που τη γυρνάς σε μια μέρα. Η Γάνδη σου ζητά να μείνεις να τη γευτείς το βράδυ και οι ΒΡυξέλλες δεν έχουν τελειωμο! Καλό προγραμματισμό εύχομαι και καλό ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom