anahoritis

Member
Μηνύματα
25
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΠΙΖΩ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΟΛΑ
Εισιτήρια απο τις καταπληκτικές προσφορές της AEGEAN πού δεν πρέπει να τις χάνουμε αν μας εξυπηρετούν , για Βαρσοβία με 135 ευρώ.Βαρσοβία μια μέρα πήγαινε και μία στην επιστροφή,μας κάλυψε
αρκετά.Δεν είναι και μεγάλο το ιστορικό της κέντρο . Από εκεί , προς βορρά ,ΒΙΛΝΙΟΥΣ, ΡΙΓΑ ,ΤΑΛΛΙΝ ,
με τα καταπληκτικά λεωφορεία simple express , μέσος όρος 20 ευρώ το κάθε ταξείδι. Στο ΕΛΣΙΝΚΙ με το καταμαραν 1.30 ώρες και σχεδόν μια μέρα εκεί ,επίσης στα 20 ευρώ το κάθε ταξείδι. Από Πέμπτη σε Πέμπτη ήταν κατόρθωμα , αλλά και πολύ καλή εμπειρία , για γρήγορο ταξείδι όταν δεν διαθέτεις και πολύ χρόνο.Η σχεδόν μιάμιση μέρα σε κάθε πόλη ήταν αρκετή γι αυτές τις πόλεις που δεν είναι μεγάλες.
Συν το γεγονός ότι διασχίζεις τις χώρες.Για σχεδόν 500 ευρώ το άτομο , (με τις διανυκτερεύσεις ) , χωρίς
το φαγητό , που ως γνωστόν μπορεί να είναι όσο θέλει καθένας , ήταν ένα πολύ καλό ταξείδι.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Πάλι καλά που δεν ήταν 8 χώρες σε 5 μέρες!
Αφού πέρασες καλά, αυτό μετράει..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Δεν σε εξάντλησε αυτό το προγραμμα? Και αν και είμαι απο αυτούς που θεωρώ ότι πολλές πόλεις βγαίνουν σε σύντομο διάστημα, σε 1:30 ώρα νομίζω ότι δεν βλέπεις και πολλά πράγματα ακόμα και αν η πόλη έχει το μέγεθος της Λάρισας ή του Βόλου
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν σε εξάντλησε αυτό το προγραμμα? Και αν και είμαι απο αυτούς που θεωρώ ότι πολλές πόλεις βγαίνουν σε σύντομο διάστημα, σε 1:30 ώρα νομίζω ότι δεν βλέπεις και πολλά πράγματα ακόμα και αν η πόλη έχει το μέγεθος της Λάρισας ή του Βόλου
Οχι μιαμιση ωρα. Μιαμιση μερα.
 

anahoritis

Member
Μηνύματα
25
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΠΙΖΩ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΟΛΑ
Φυσικά θα ήταν πολύ καλύτερα αν διέθετα περισσότερες ημέρες . Πάντως τα ιστορικά κέντρα αυτών των πόλεων δεν είναι παραπάνω από μερικά τετράγωνα ,πανέμορφα όμως.Βέβαια ούτε λόγος για μουσεία και τέτοια ,αν και τα μουσεία αυτών των πόλεων τουλάχιστον για μένα δεν έχουν ενδιαφέρον.Φυσικά όταν φθάναμε έπρεπε κατευθείαν να βγούμε στους δρόμους.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το Βίλνιους δεν έχει ιστορικό κέντρο μερικών τετραγώνων. Έχει ένα απ' τα πιο εκτεταμένα ιστορικά κέντρα της Ευρώπης.
Το Ελσίνκι δε βγαίνει σε μερικές ώρες έστω μισή μέρα εκτός και αν πάρεις το τραμ 3Τ/3Β, κάνεις την κυκλική διαδρομή και πεις ότι έτσι είδες την πόλη.
 

anahoritis

Member
Μηνύματα
25
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΠΙΖΩ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΟΛΑ
Το Βίλνιους δεν έχει ιστορικό κέντρο μερικών τετραγώνων. Έχει ένα απ' τα πιο εκτεταμένα ιστορικά κέντρα της Ευρώπης.
Το Ελσίνκι δε βγαίνει σε μερικές ώρες έστω μισή μέρα εκτός και αν πάρεις το τραμ 3Τ/3Β, κάνεις την κυκλική διαδρομή και πεις ότι έτσι είδες την πόλη.
Σίγουρα είναι το μεγαλύτερο από τις τρεις πόλεις της Βαλτικής αλλά όχι και από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι από τα πιό όμορφα . Κατά την γνώμη μου το πιο ωραίο είναι το Ταλλιν.Στο Ελσίνκι πήραμε φυσικά το 3Τ αλλά προλάβαμε να πάμε και στην Σοβελίνα .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σίγουρα είναι το μεγαλύτερο από τις τρεις πόλεις της Βαλτικής αλλά όχι και από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι από τα πιό όμορφα . Κατά την γνώμη μου το πιο ωραίο είναι το Ταλλιν.Στο Ελσίνκι πήραμε φυσικά το 3Τ αλλά προλάβαμε να πάμε και στην Σοβελίνα .
Η βαλτικη εχει πολυ περισσοτερες απο 3 πολεις.... Αν και το Βιλνιους ειναι αρκετα μακρια απο τη Βαλτικη θαλασσα.

Θεωρεις οτι εχεις καλυψει 5 χωρες επειδη ειδες στα πεταχτα τις πρωτευουσες τους;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Σίγουρα είναι το μεγαλύτερο από τις τρεις πόλεις της Βαλτικής αλλά όχι και από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι από τα πιό όμορφα .
Είναι απ' τα μεγαλύτερα σύμφωνα με το wiki στα 3.6 τ.χλμ. Αν ανέβηκες κάπου ψηλά (πχ στο Gediminas ή στο Skybar του Radisson Lietuva) φαίνεται πόση έκταση καταλαμβάνει το ιστορικό κέντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom