Ηνωμένο Βασίλειο 7 ημερες στην βορεια Αγγλια... [ sheffield,rotherham] 2014

xar.emmanouil

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ουκρανια, λβιβ
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Η ιστορια μου ξεκιναει απο την Κρητη,μηνα αυγουστο. Ερχομενος απο την Αθηνα για διακοπες στον νομο λασιθιου,αποφασισα καποια στιγμη να επισκεφτω τα μαλια και την χερσονησο... Ετσι λοιπον ενα βραδυ μαζι με τους φιλους μου Γιωργο και Δημητρη καταληξαμε να μπεκροπινουμε στα μαλια, ωσπου καταληξαμε στο δωματιο του ξενοδοχειου μας ολομεθυστοι... Την αλλη μερα ειπαμε να παμε σε ενα beach party που γινοταν στην παραλια. Ετσι και εγινε. Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ξυπνησα το απογευμα στο δωματιο μου με μια κοπελα διπλα μου... Θυμομουν καποια πραγματα[ το ονομα της,που την γνωρισα] κ.α. Οι φιλοι μου εφυγαν εκεινη την ημερα για Αθηνα, εγω ομως εμεινα ακομα 4 ημερες μ
british-tourists-partying-in-malia-crete-2100522.jpg
ε την Αγγλιδα φιλη μου στα μαλια. Δωσαμε υποσχεσεις οτι θα ξαναβρεθουμε καποτε στην αθηνα η στην Αγγλια οπου θα πηγαινα να την επισκεφτω και αποχαιρετιστηκαμε ... Μετα απο 2 μηνες τον οκτωμβριο βρηκα κατι σχετικα φτηνα εισητηρια με την easy jet και τα εκλεισα. 200 ευρω συνολο[ Αθηνα-Μαντσεστερ Λονδινο-Αθηνα] Μετα απο εναν μηνα ανεφερα τυχαια στον ξαδερφο μου τον Κωνσταντινο οτι θα πηγαινα Αγγλια μια εβδομαδα και, μου ειπε οτι ηθελε να ερθει μαζι μου. Ετσι,εκλεισε και αυτος εισητηρια στην ιδια περιπου τιμη... Με κατι κουπονια της airfasttickets κλεισαμε 4αστερο ξενοδοχειο στο κεντρο του sheffield για 7 μερες με 200 ευρω[ το συνολο ηταν 380 ευρω μειον τα κουπονια 200] Εφτασε και ο φεβρουαριος... 5 Φεβρουαριου αναχωρησαμε απο το αεροδρομιο ''ελευθεριος βενιζελος'' και επειτα απο 3,5 ωρες προσγειωθηκαμε στο μαντσεστερ. Η πλακα ειναι οτι εφυγα απο την αθηνα με 19 βαθμους και μολις βγηκα εξω απο το αεροπλανο ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ...
DSC_0322.jpg
κρυο,βροχη κ.α. Κατεβηκαμε απο το αεροπλανο πηραμε τις βαλιτσες μας και πηγαμε να βρουμε καποιο τρενο... Στην αναμονη για τα εισητηρια πιασαμε την κουβεντα με κατι παιδια απο την γλυφαδα που σπουδαζανε εκει... Μου ειπαν οτι αυτη η χωρα δεν εχει τα πλεονεκτηματα που εχει η Ελλαδα αλλα πολλες προοπτικες και πολλες ευκαιριες... Πηγα να παρω 2 εισητηρια για sheffield και δεν μπορουσα να συνεννοηθω με τον υπαλληλο χαχαχαχα... Ειχε μια προφορα ''μαντσεστεριανη '' αστα να πανε... Παρακαλεσα τα παιδια να μου βγαλουν τα εισητηρια και με βοηθησανε... Μετα απο 3 περιπετειωδης ωρες στο τραινο λογω καθυστερησης λογω κακοκαιριας φτσασαμε επιτελους στον σταθμο του sheffield. Εκει χειροτερα χαλια,μεχρι να βρουμε το ξενοδοχειο ημασταν σε κατασταση που παραπαιαμε απο το κρυο και την βροχη...ΘΕΕ ΜΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΗΡΘΑ ΕΔΩ??? Στο ξενοδοχειο εκει να σε εχω να δεις γελια[jurys inn sheffield το ονομα του ξενοδοχειου]
DSC_0310.jpg
... 20 λεπτα μεχρι να συνεννοηθω να παρω την καρτα του δωματιου,εγω μιλαγα ελληνικα αγγλικα ο ρεσεψιονιστ βλαχικα αγγλικα[ μιλαμε για πολυ γελιο] τελος παντων στο τελος τα καταφεραμε και πηγαμε στο δωματιο. Εκεινη την ωρα με πηρε τηλεφωνο η κοπελα daisy στο ονομα, για να δωσουμε ραντεβου σε καποιο μπαρακι εκει κοντα... Players λεγοταν το μπαρακι που θα συναντιομασταν... Ντυθηκαμε,Πλυθηκαμε και και κατεβαινοντας εγω πρωτος με το ασανσερ πετυχαινω τρεις κοπελες στο ασανσερ[ γελακια,αστειακια με ρωταγανε αυτες δεν απανταγα εγω χαχαχα, στο τελος με ρωτησαν απο που εισαι? ειπα απο την ελλαδα κοριτσια και συγνωμη για τα αγγλικα μου... αυτες πολυ φιλικες μου ειπανε μονος σου εισαι εδω? λεω ειναι και ο ξαδερφος μου επανω... Παμε τους λεω να του κανουμε εκπληξη? YES GO μου απαντησαν,ανεβηκαμε λοιπον απανω ντραπηκανε καπως και δεν μπηκαν στο δωματιο, Φωναζω εγω στον κωστα, ελα ρε θα χασουμε τα κορμια... Μου λεει πηγαιντε κατω και σε 5 λεπτα ερχομαι... Πηγαμε κατω της κερασα μπυριτσες τα ειπαμε καπως φτωχα ελα ομως που ο κωστακης εκανε 20 λεπτα, και οταν ηρθε με βρηκε μονο μου...
P1050238.JPG
Πηγαμε στο players βρηκα την daisy μαζι με μια φιλη της ΕΓΩ Ο ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ κοριτσια ποτα για ολους κερνω εγω... χαχαχα ΕΤΣΙ ΡΕ!! Εγω μιλαγα με την δικια μου ο ξαδερφος μου με την φιλη της και μεχρι το πρωι ειχαμε παει σε 5 κλαμπακια και εγω ειχα χαλασει 170 λιρες δηλαδη 200 ευρω περιπου για εισοδους στα μαγαζια και ποτα... Την αλλη μερα ηρθε το απογευμα απο το ξενοδοχειο μας μαζι με 2 φιλους της και πηγαμε σε παραδοσιακες παμπ
P1050243.JPG
για αλκοολια. Τα ηπιαμε, μιλαγαμε γελαγαμε,ολα ωραια
P1060254.JPG
... Αυτο που λενε οτι οι Βρετανοι ειναι ψυχροι ανθρωποι ειναι αληθεια,αλλα η νεολαια εχει αλλα μυαλα... 4 και 30 το πρωι στην αγγλια εχουν κλεισει ολα τα μαγαζια,δεν ειναι ελλαδα... το πρωι καταληξαμε στο σπιτι του εγχρωμου που ειναι τζαμαικανος.. χαβαλες ατελειωτος με την αστεια συνεννοηση μας... Οι υπολοιπες μερες κυλησαν ηρεμα... Μας εκαναν το τραπεζι οι γονεις της κοπελας [ Δεν εχω ξαναφαει χειροτερο φαγητο] με παραδοσιακα αγγλικα εδεσματα κ.α. Γενικοτερα δεν εχει κατι να δεις ξεχωριστο [μερη η μουσεια η βορεια αγγλια ] Πιστευω οτι ειναι μια χωρα για δυο σκοπους ...Δουλεια η σπουδες... Δεν ηταν ενα ταξιδι που με συγκινησαν ιδιαιτερα τα τοπια που ειδα η η κουλτουρα οπως τοτε που πηγα στην σικελια... Ετσι, μετα απο λιγες μερες πηραμε ενα μεταμεσονυχτιο λεωφορειο [να και η σταση]
DSC_0315.jpg
και πηγαμε στο λονδινο,στο αεροδρομιο του
Gatwick ...
DSC_0323.jpg

Επειδη δεν το γυρισα το Λονδινο να μην βγαλω αποψη, μαλλον θα ειναι πιο ξεχωριστη πολη απο τις υπολοιπες της Μ.Βρετανιας... Παντως ετσι οπως ζουν οι ελληνες [οχι ολοι] αυτοι που ξερουν πως ζουμε στην ελλαδα, δεν ζουνε ετσι στην κρυα αυτη χωρα... Οι φιλιες μας,τα ξενυχτια μας,τα φαγητα μας,τα τοπια μας, ολα μαζι .....Τελος η ζωη στην Αγγλια ειναι πανακριβη...Τα μμμ εχουν πανακριβα εισητηρια και γενικοτερα ειναι ολα ακριβα αλλα εχουν και αλλα βιοτικα επιπεδα ζωης,μεγαλυτερους μισθους κ.α. Τελος της ιστοριας μου...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Μακράν η καλύτερη ιστορία και φυσικά η συντομότερη.

1. Ελπίζω να έχεις πάρει τηλέφωνα από τα κορμιά του ανσασέρ, σιγουρα θα έρθουν Ελλάδα για διακοπές. Απορώ με τον φίλου σου που σας έδιωξε, αντι να κλειδωθείτε μέσα!

2. Στην φωτογραφια για πες ποια ειναι η Daisy και ποια η φίλη της για να βγάλουμε και συμπεράσματα.

3. Μα να χαλάς 170 λίρες για ποτά και τα σχετικά και την επόμενη μέρα να έρχεται με φίλους της, πόσο ξενέρωσα όταν το διάβασα.
 

xar.emmanouil

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ουκρανια, λβιβ
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Στην φωτογραφια που ειμαστε ολοι μαζι εγω ειμαι καπως πιο ορθιος το ιδιο και η daisy...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
1. @jimp ήμουν σίγουρη ότι θα σου άρεσε και θα σχολίαζες πρώτος. Γκομενάκια, ασανσέρ, δωμάτιο ξενοδοχείου η καλύτερη σου :p

2. Αγαπητέ μου, ομολογώ ότι και εγώ απόλαυσα την ιστορία σου. Με ιντριγκάρουν πολύ τέτοιου είδους αφηγήσεις "ξύπνησα με μια κοπέλα δίπλα μου, χωρίς να θυμάμαι τι έγινε ακριβώς", "πήγα να τη βρω στην Αγγλία" μπλα μπλα μπλα. Μπορείς αν επιτρέπεται να μας διευκρινήσεις ποια είναι η φύση της σχέσης σας για να βγάλουμε και εμείς τα συμπεράσματα μας, δηλ. αν άξιζε τον κόπο το ταξίδι;

3. Θα συμφωνήσω ότι το Αγγλικό φαγητό είναι χάλια και ότι η ζωή είναι γενικά ακριβή. Όμως η Αγγλία έχει όμορφα πράγματα να δεις και να κάνεις...όμορφη φύση, ποτάμια, λιμνούλες, πάρκα, πανέμορφα χωριά κ.ά. Νομίζω ότι πρέπει να της δώσεις μια ευκαιρία χωρίς love story μέσα...Επίσης ο καιρός συνηθίζεται ;)
 

xar.emmanouil

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ουκρανια, λβιβ
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Η φυση της σχεσης μας ηταν και, μπορει να ξαναγινει καποια στιγμη σαρκικη... Δεν μπορουμε να ταυτιστουμε για να γινει κατι παραπανω... Το δευτερο βραδυ τους εβαλα στο σπιτι του τζαμαικανου να ακουσουνε γονιδη απο το ραδιοφωνο μεσω internet... Εγω χορευα ζειμπεκια και οι αλλοι ειχανε εξαφανιστει...τεσπα... kanel28 σπουδαζεις στο λεστερ? και αν ναι τι?
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χαχα οκ το έπιασα :p
Πόπο ο καημένος ο Τζαμαϊκανός από τη reggae στον Γονίδη θα την άκουσε λιγάκι. :p
Δουλεύω στο Λέστερ, αν θέλεις οποιαδήποτε πληροφορία μπορείς με pm, να μην καταχραστούμε το topic σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom