Ιταλία 7 μέρες Νάπολι με ολίγο από Καμπανία

ermis88

New Member
Μηνύματα
2
Likes
22
Καλησπέρα σύντροφοι συνταξιδιώτες. Μετράω μόλις μία μέρα που έχω γυρίσει από 7ημερο ταξιδάκι στη Νάπολι και την ευρύτερη περιοχή της Καμπανίας και αποφάσισα να κάνω την πρώτη μου απόπειρα να αρθρογραφήσω για αυτή την ταξιδιωτική μου εμπειρία. Αυτό το ταξίδι λοιπόν προγραμματίστηκε μήνες πριν (παρέα με την κοπέλα μου) κλασικά με Ryanair την περίοδο 21-28 Απρίλη και τα αεροπορικά με επιστροφή κόστισαν 60 ευρώ.

Φτάσαμε Πάσχα καθολικών και επιστρέψαμε στη Θεσσαλονίκη το Ορθόδοξο Πάσχα. Μείναμε σε ένα σπίτι σε πολύ κεντρική τοποθεσία στην Via Loffredi, που είναι δίπλα από το μουσείο σύγχρονης τέχνης MADRE και δώσαμε 140 ευρώ το άτομο (20 τη μέρα περίπου). Η επιλογή του σπιτιού, για το πώς ήταν διαμορφωμένο και τι περιείχε, ήταν μάλλον το μόνο που θα αλλάζαμε από όλο τον σχεδιασμό του ταξιδιού αν το οργανώναμε από την αρχή.

Πριν περάσω στην περιγραφή του ταξιδιού από τη δική μου ματιά 2-3 αράδες γενικόλογες για την πόλη.

Αξίζει το περπάτημα και σε άλλες γειτονιές πέρα του κέντρου με τον όχλο, ενδιαφέρουσες γειτονιές είναι η Sanita και η Ισπανική συνοικεία.

Στο δρόμο βλέπεις αμέτρητες καλτ φιγούρες ανεξαρτήτως ηλικίας και φύλλου. Χαρακτηριστικά, στο δρόμο για τον σιδηροδρομικό σταθμό πέσαμε πάνω σε σκηνικό βγαλμένο από ταινία με έναν παπατζή και γύρω του διάφορους τύπους να ποντάρουν λεφτά για το που είναι κάθε φορά ο παπάς, καθώς και τον κλασικό κράχτη να προσπαθεί να σε πείσει να μπεις στη φάση. Γενικά το καλτόμετρο χτύπησε κόκκινο και σε πολλές στιγμές ένιωσα πως ζούσα σε άλλη εποχή.

Επιβεβαιώνω 100% για το χάος στους δρόμους. Το ιστορικό κέντρο είναι φουλ πυκνοκατοικημένο, πολλά στενά δρομάκια όπου πρέπει να περάσουν οχήματα κάθε είδους (τα μηχανάκια είναι άπειρα και οι αναβάτες οδηγούν σαν μανιακοί δολοφόνοι), λίγα φανάρια, τουλάχιστον συγκριτικά με την Ελλάδα και ανύπαρκτη οδηγική συμπεριφορά. Και για να το λέμε εμείς οι Έλληνες αυτό κάτι πάει στραβά με τους σατανάδες τους Ναπολιτάνους.

Στους κυκλικούς κόμβους στο κέντρο είχε πλάκα, κανείς δεν τηρούσε προτεραιότητα και γινόταν ένας μικρός χαμούλης κάθε φορά με αμάξια και κυρίως μηχανάκια να ξεφυτρώνουν από το πουθενά.

Για όσους πραγματοποιήσετε ταξίδι στη συγκεκριμένη πόλη αξίζει να παίξετε μια μέρα το παιχνίδι που δημιούργησα "Βρες ένα αμάξι που δεν είναι καθόλου χτυπημένο". Προσωπικά βρήκα ελάχιστα ατρακάριστα ή με όλους τους καθρέφτες τους αγέρωχους.

Τέλος, η βρώμα και η δυσωδία και κυρίως η άθλια εικόνα στο μάτι από το σκουπιδαριό που επικρατεί σε όλους δρόμους ήταν κάτι που δε πέρασε απαρατήρητο και δε μου άρεσε, αλλά συνηθίζεται γρήγορα όσο εγκλιματίζεσαι με την πόλη.
 

Attachments

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αχ και εγώ με τις ίδιες εντυπώσεις έχω φύγει από την πόλη, και τις δυο φορές που έχω πάει αλλά... γι’αυτο την αγαπάμε! :D Περιμένουμε την συνέχεια!
 

ermis88

New Member
Μηνύματα
2
Likes
22
Φυσικά τη λάτρεψα, αυτή η αλητεία και η αναρχία που έβγαζε με γοήτευσε. Βρήκα και πολλές ομοιότητες με τη Θεσσαλονίκη και την Ελλάδα γενικότερα. Πολύ ζωντανή πόλη και άλλο ένα θετικό που αντίκρισα είναι πως η πόλη αγκαλιάζει και καλοδέχεται τους μετανάστες, τους οποίους βλέπεις παντού και να είναι πλήρως ενσωματωμένοι.

Η πρώτη και η δεύτερη μέρα, λόγω και του άστατου καιρού, περιελάμβανε εξόρμηση αποκλειστικά εντός της πόλης. Μετά από αναζήτηση σε διάφορα sites, αφού θέλαμε να επισκεφτούμε μερικά μουσεία με ακριβή είσοδο κρίναμε πως άξιζε, κάτι που αποδείχτηκε και στην πράξη η ARTEcard «Naples 3 days», που κοστίζει 21 ευρώ για τους ενήλικες και την οποία μπορεί να προμηθευτεί κάποιος από τα περισσότερα περίπτερα (tabacchi). Αν κάποιοι θέλετε να πάτε σε τουλάχιστον 3 μουσεία και να γυρίσετε με τα Μ.Μ.Μ. την πόλη σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Σου δίνει τη δυνατότητα για 3 επισκέψεις σε χώρους εντελώς δωρεάν (στα επόμενα πληρώνεις μισή τιμή) και το σημαντικότερο γλιτώνεις χρόνο αφού δε χρειάζεται να περιμένεις στην ουρά, ενώ και η μεταφορά σε λεωφορεία, τρένα και μετρό (μέχρι και το Σορέντο) είναι επίσης δωρεάν. Εμείς πχ. επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό μουσείο που η κανονική είσοδος είναι 15 ευρώ, τις κατακόμβες του Σαν Ζενάρο (8 ευρώ) και το Castel Sant' Elmo (5 ευρώ), που έχει πολύ ωραία θέα από ψηλά και αξίζει η ανάβαση. Το τελευταίο έγινε εκτός προγράμματος, επειδή το MADRE δυστυχώς ήταν κλειστό την Τρίτη.

Επισκεφτήκαμε επίσης και τα άλλα δύο κάστρα, που είναι free, το κάστρο του Αυγού και το Castel Nuovo. Άλλα ωραία μέρη εκεί κοντά είναι η Piazza Plebicito και η Galleria Umberto. Εννοείτε must η περιπλάνηση στην Spacanapolli με ωραία μαγαζάκια για χάζι και σουβενίρ, όπως και το νεκροταφείο Cimitero delle Fontanelle. Το πρόγραμμα της ημέρας ήταν πολύ απαιτητικό για να προλάβουμε να δούμε όσα θέλαμε οπότε βράδυ επιλέξαμε να βγούμε μια φορά και προτιμήσαμε την Piazza Bellini, που ήταν πλατειακή και πιο χαλαρή φάση, που θύμιζε Ζεύξιδως και Ικτίνου για όσους είστε από Θεσσαλονίκη.

Και επειδή ο χρόνος στα ταξίδια είναι πολύτιμος δεν κάτσαμε στην ουρά για να δοκιμάσουμε μία από τις 3 ξακουστές και φημισμένες πιτσαρίες, αντ' αυτού φάγαμε από άλλες. Ωραίο τοπικό μαγαζάκι στην Sanita είναι η trattoria Scugnizza, ενώ λίγο πιο πίσω βρίσκεται η pasticceria poppella, με τις σφολιατέλες (με λευκή κρέμα) να είναι το κάτι άλλο!
 

Attachments

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αν και έχουν περάσει 20 χρόνια απο τότε που ήμουν Νάπολι βλέπω δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα.
Ακριβώς τα ίδια είχα διαπιστώσει και εγώ.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Η πρώτη και η δεύτερη μέρα, λόγω και του άστατου καιρού, περιελάμβανε εξόρμηση αποκλειστικά εντός της πόλης. Μετά από αναζήτηση σε διάφορα sites, αφού θέλαμε να επισκεφτούμε μερικά μουσεία με ακριβή είσοδο κρίναμε πως άξιζε, κάτι που αποδείχτηκε και στην πράξη η ARTEcard «Naples 3 days», που κοστίζει 21 ευρώ για τους ενήλικες και την οποία μπορεί να προμηθευτεί κάποιος από τα περισσότερα περίπτερα (tabacchi). Αν κάποιοι θέλετε να πάτε σε τουλάχιστον 3 μουσεία και να γυρίσετε με τα Μ.Μ.Μ. την πόλη σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Σου δίνει τη δυνατότητα για 3 επισκέψεις σε χώρους εντελώς δωρεάν (στα επόμενα πληρώνεις μισή τιμή) και το σημαντικότερο γλιτώνεις χρόνο αφού δε χρειάζεται να περιμένεις στην ουρά, ενώ και η μεταφορά σε λεωφορεία, τρένα και μετρό (μέχρι και το Σορέντο) είναι επίσης δωρεάν. Εμείς πχ. επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό μουσείο που η κανονική είσοδος είναι 15 ευρώ, τις κατακόμβες του Σαν Ζενάρο (8 ευρώ) και το Castel Sant' Elmo (5 ευρώ), που έχει πολύ ωραία θέα από ψηλά και αξίζει η ανάβαση. Το τελευταίο έγινε εκτός προγράμματος, επειδή το MADRE δυστυχώς ήταν κλειστό την Τρίτη.

Επισκεφτήκαμε επίσης και τα άλλα δύο κάστρα, που είναι free, το κάστρο του Αυγού και το Castel Nuovo. Άλλα ωραία μέρη εκεί κοντά είναι η Piazza Plebicito και η Galleria Umberto. Εννοείτε must η περιπλάνηση στην Spacanapolli με ωραία μαγαζάκια για χάζι και σουβενίρ, όπως και το νεκροταφείο Cimitero delle Fontanelle. Το πρόγραμμα της ημέρας ήταν πολύ απαιτητικό για να προλάβουμε να δούμε όσα θέλαμε οπότε βράδυ επιλέξαμε να βγούμε μια φορά και προτιμήσαμε την Piazza Bellini, που ήταν πλατειακή και πιο χαλαρή φάση, που θύμιζε Ζεύξιδως και Ικτίνου για όσους είστε από Θεσσαλονίκη.

Και επειδή ο χρόνος στα ταξίδια είναι πολύτιμος δεν κάτσαμε στην ουρά για να δοκιμάσουμε μία από τις 3 ξακουστές και φημισμένες πιτσαρίες, αντ' αυτού φάγαμε από άλλες. Ωραίο τοπικό μαγαζάκι στην Sanita είναι η trattoria Scugnizza, ενώ λίγο πιο πίσω βρίσκεται η pasticceria poppella, με τις σφολιατέλες (με λευκή κρέμα) να είναι το κάτι άλλο!
Ποια artecard πρέπει να βγάλω για να πάω και Πομπηία; Θα είμαι Νάπολη την άλλη βδομάδα !
Επίσης διαβάζω ότι καλύπτει μέσα μεταφοράς αλλά μόνο αν πας προς τα μουσεία που είναι στην κάρτα;
Διαφορετικά υπάρχει εισιτήριο για να μετακινείσαι μέσα στην πόλη (πχ ημερήσιο);
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
868
Likes
1.924
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Για τους οδηγούς μια παρατήρηση, ενώ είναι αδιάφοροι για το αν θα συγκρουστούν με άλλο αυτοκίνητο, περίεργως σέβονται τους πεζούς. Τουλάχιστον πριν 4 χρόνια...
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Για τους οδηγούς μια παρατήρηση, ενώ είναι αδιάφοροι για το αν θα συγκρουστούν με άλλο αυτοκίνητο, περίεργως σέβονται τους πεζούς. Τουλάχιστον πριν 4 χρόνια...
Και τώρα έτσι είναι, με μοναδική εξαίρεση τα μηχανάκια στα πεζοδρόμια, σε σημεία που ήταν πολυ στενά και δεν χωρουσαμε ολοι μαζί μας πατούσαν κόρνες(!) και μας έκαναν νόημα με το κεφάλι να κατέβουμε για ν'ανεβουν αυτοί! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.236
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom