8 χρόνια Travelstories!

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σαν σήμερα ήταν, πριν από 8 χρόνια, όταν έκανε την εμφάνισή του στο ελληνικό διαδίκτυο ένα μικρό πείραμα με όνομα Taksidia.gr, που περισσότερο έψαχνε να βρει τη δική του ταυτότητα παρά να προσελκύσει κόσμο ή να φιλοξενήσει μια ολοκληρωμένη ταξιδιωτική κοινότητα.

Έχουν περάσει οχτώ ολόκληρα χρόνια και μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο πόσο μεγάλο κομμάτι της ζωής μου έγινε το Travelstories. Σχεδόν οτιδήποτε έχω κάνει την τελευταία δεκαετία, έχει κάποια σχέση με τούτο εδώ το site. Άνθρωποι που έχω γνωρίσει, ταξίδια που έχω κάνει, αλλά και "ταξίδια" που έχω κάνει διαβάζοντας τις ιστορίες άλλων μελών, ατελείωτες ώρες δουλειάς, ακόμα και στην απόφαση για μετανάστευση στην Αυστραλία πριν 1,5 χρόνο έπαιξε το ρόλο του.

Υποθέτω ότι έχει επηρεάσει και άλλες ζωές και όχι μόνο τη δική μου.

Μερικές στιγμές που θυμάμαι από το 2005:

- 10 Νοεμβρίου 2007: το -τότε- taksidia.gr μετονομάζεται σε Travelstories.gr και στρέφεται σχεδόν αποκλειστικά στην αφήγηση προσωπικών ταξιδιωτικών ιστοριών.

- Ιούλιος 2008: Φτάνει τα 1.000 εγγεγραμμένα μέλη :)

- Αύγουστος 2008: Γίνεται η πρώτη γνωστή τουλάχιστον αναφορά από άλλα μέσα στο Travelstories, σε μια εκπομπή στο ραδιόφωνο του Skai.

- Ιανουάριος 2009: Ξεκινάνε τα πρώτα Blogs των Ελλήνων του εξωτερικού (πού να φανταστώ ότι κάποια στιγμή θα έγραφα κι'εγώ σ'αυτά)

- Απρίλιος 2011: Το site φτάνει τα 10.000 μέλη

- Απρίλιος/Ιούλιος 2012: Στο Travelstories αναφέρονται η εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ και μια διεθνής έρευνα της Boston Consulting Group

Σήμερα, το Travelstories λαμβάνει πλέον πάνω από 200.000 επισκέψεις κατά μέσο όρο κάθε μήνα, έχει επισκέπτες από 199 διαφορετικές χώρες και 8750 πόλεις (!), τα μέλη μας έχουν αφηγηθεί πάνω από 1200 Ταξιδιωτικές Ιστορίες, πάνω από 35.000 φωτογραφίες βρίσκονται στις galleries του site και τα άλμπουμς των μελών, και στα φόρουμ υπάρχουν πάνω από 20.000 συζητήσεις με 450.000 μηνύματα. Έχουμε σχεδόν 9.000 fans στη σελίδα μας στο Facebook, περίπου 700 followers στο Twitter μας, και παρά κάτι ψιλά 19.000 μέλη εδώ :) - καινούριες παρουσίες έχουμε ακόμα στο instagram, στο pinterest ενώ αρκετά βίντεο υπάρχουν στο κανάλι μας στο Youtube.

Έχουμε τρέξει πάνω από 20 διαγωνισμούς δίνοντας δώρα από ταξιδιωτικούς οδηγούς μέχρι ταξίδια στο εξωτερικό, και 4 μεγάλες πανελλαδικές ταξιδιωτικές έρευνες με την τελευταία (και πιο επιτυχημένη) το 2013.

Έχοντας φύγει από τη χώρα εδώ και πάνω από 1 χρόνο, το Travelstories εκτός από όλα τα άλλα είναι και ένα πολύ ισχυρό δέσιμό μου με την Ελλάδα, και μπορώ να υποσχεθώ σε όλο τον κόσμο που το παρακολουθεί ότι θα συνεχίσει να μεγαλώνει και να εξελίσσεται, αφού η διάθεσή μου για περαιτέρω εξέλιξη και βελτίωση του site έχει μόνο αυξηθεί.

Κυρίως όμως, οφείλω μετά από 8 χρόνια να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα μέλη που μας ταξιδεύουν με τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες τους, που μοιράζονται μαζί μας τις εμπειρίες τους, και που τελικά χωρίς αυτά το Travelstories ποτέ δε θα ήταν αυτό που είναι σήμερα.

Ως δείγμα εκτίμησης προς όλο τον κόσμο που έχει δώσει και αυτός τον χρόνο του γράφοντας στα φόρουμ, αφηγούμενος ιστορίες, ή ανεβάζοντας φωτογραφίες, θα τρέξουμε διάφορους διαγωνισμούς μέσα στον επόμενο μήνα, δίνοντας κάποια δωράκια (μικρά πράγματα, κρουαζιέρες στην Καραϊβική, εκδρομούλες στην Ινδονησία, βόλτες στο Μεξικό, ξέρετε εσείς...).

Edit: δείτε τον πρώτο διαγωνισμό μας εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/Διαγωνισμός-Ταξίδι-και-Συναίσθημα-Κερδίστε-ένα-αεροπορικό-εισιτήριο.47293/

Χρόνια πολλά Travelstories! :clap:

Travelstories_8_years.jpg
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χρόνια πολλά κι από εμένα.Και παρότι ταξιδιωτικό το φόρουμ εγώ οφείλω να αναφέρω ότι είναι από τους πιο δημοκρατικούς χώρους συζήτησης που έχω συναντήσει στο ελληνικό διαδίκτυο.Και έτσι θα έπρεπε να είναι ένα φόρουμ με αναφορά σε μια θεματική που μόνο να διευρύνει μπορεί τους ορίζοντες του νου.

Εύχομαι να συνεχίσει το ταξίδι του όλο και πιο δημιουργικό.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Χρονια μας πολλα ,καλα ,δημιουργικα και ταξιδιωτικα!
Για πολλοστη φορα τα συγχαρητηρια μου στη διαχειριστικη ομαδα του φορουμ.
Keep up the good work !!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Γκρόιν, γκρόιν
(χοίρεια Χρόνια Πολλά)
Τι να περιμένεις από ένα γουρούνι....
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Χρόνια πολλά, στο site που εδώ και χρόνια ( άσχέτως αν τώρα γράφτηκα μέλος) επισκέπτομαι πρώτο για πληροφορίες, κάθε φορά που θέλω να πάω κάπου!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μου site που πλέον έχει γίνει κομμάτι της καθημερινότητας μου και που μέσα από αυτό έχω γνωρίσει και πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους. Ευχαριστούμε πολύ τη διαχειριστική ομάδα που το έφερε στη ζωή μας και προσπαθεί συνεχώς να το εξελίσσει και να το κάνει ακόμη καλύτερο και διασημότερο. :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom