Γαλλία Γερμανία AΛΣΑΤΙΑ vs BAΥΒΑΡΙΑ vs Ν. ΓΑΛΛΙΑ

AΛΣΑΤΙΑ vs BAΥΒΑΡΙΑ vs Ν. ΓΑΛΛΙΑ

  • AΛΣΑΤΙΑ

    Votes: 3 42,9%
  • ΒΑΥΒΑΡΙΑ

    Votes: 2 28,6%
  • Ν. ΓΑΛΛΙΑ

    Votes: 2 28,6%

  • Total voters
    7

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Χοντρικα ενα πρώτο προγραμμα

ΑΛΣΑΤΙΑ

1. Frankfurt-Heidelberg
2.Heidelberg-baden baden-Strasbourg
3.Strasbourg
4.Strasbourg
5.Strasbourg - Colmar (Δρομος του κρασιου)
6.Colmar-Freiburg (Triberg)
7.Freiburg (Kαταρρακτες Ρηνου-Titissee)
8.Freiburg-Frankfurt

ΒΑΥΒΑΡΙΑ
1. Munich
2.Munich
3.Munich - Lindau (Ravensburg)
4. Lindau - Garmissh Partenkirshen (Fussen, Kαστρα)
5.Garmissh Partenkirshen - Ιnnsbruck (Mittenwald)
6.Innsbruck-Salzbourg
7.Salzbourg (Koningsee, Eagles nest)
8.Salzbourg (Haalstatt)
9.Salzbourg-Munich

N. ΓΑΛΛΙΑ

1.Nice (Monaco)
2.Nice (Eze,Menton,San remo)
3.Nice (Paul de vence, Grasse, Cannes)
4.Nice-Arles (ex Provence)
5.Arles (Russilion κτλ χωρια)
6.Arles-Carcassonne
7.Carcassone-Avignon-Nice

Τελη Απριλιου με αρχες Μαϊου. 7-8 διανυκτερευσεις. Ενοικιαση αυτοκινητου. Παιδι 1 ετους.
Υπαρχει καποιος που να εχει κανει και τα 3? Τι προτεινετε??
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
δύσκολη επιλογή :):) όλα είναι υπέροχα ( για μένα).
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ έχω κάνει το 1 και το 3.. Ως αμετανόητη λάτρης της Γαλλίας και δη της Νότιας, ψηφίζω το 3 σαν πρώτη επιλογή, με μικρή όμως διαφορά από την Αλσατία (επίσης Γαλλία σε συνδυασμό με Γερμανία).. Στρασβούργο και δρόμος κρασιού είναι φοβερά! Να ξέρεις όμως ότι τα μέρη που θα κινηθείς στη Νότια Γαλλία αν πας τελικά είναι πανάκριβα..Ειδικά Μονακό και Κάννες.. Αξίζουν με τα χίλια όμως..

Α και κάτι τελευταίο: Βλέπω δεν έχεις στο πρόγραμμα της Ν. Γαλλίας το Σεν Τροπέ! Μη το αφήσεις έξω αξίζει πολύ κατ΄εμέ
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Στην Νότια Γαλλία η Arles δεν λέει πολλά πράγματα.Η ΕΞ ΠΡΟΒΑΝΣ και στην ΑΒΙΝΙΟΝ οπωσδήποτε .Αντι για την ARLES να πας ΜΑΣΣΑΛΙΑ και αφού θα είσαι CARCASSONNE να πας οπωσδήποτε ALBI.Στην Βαυαρία να πας οπωσδήποτε OBERAMMERGAU .

Θα σου γράψω ένα προγράμμα που έκανα εγώ πέρυσι. Να πας με το αεροπλάνο Μιλανο η Μπεργκαμο θα σου έρθουν μισή τιμή τα αεροπορικά .Μεχρι την 3ημέρα όπως τα έχεις.

4η ημέρα:NICE-AVIGNON.
5η ημέρα:AVIGNON-LYON.
6η ημέρα:LYON- ANNECY.
7η ημέρα:ANNECY-MEGEVE-CHAMONIX MONT BLANC.
Να ανέβεις στο ΜΟΝΤ BLANC.
8ηημέρα: CHAMONIX MONT BLANC-STRESSA ΛΙΜΝΗ ΜΑΤΖΙΟΡΕ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ.
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
και τα τρια προγράμματα που εχεις τα βρισκω πολύ ωραια...εχω κανει και τα τρια αυτά ταξιδια και αν επρεπε να τα βαλω σε σειρά θα διαλεγα πρωτα το τριτο μετα το δευτερο και τελευταιο το πρωτο...η αλσατια ειναι πανεμορφη αλλά τα χωρια ειναι αρκετά τουριστικά ,λιγο σα σκηνικό ,αν καταλαβαινεις τι θελω να πω και προσωπικά αυτο με χαλαει λιγο...να επισημάνω βεβαια κι εγώ πως η τριτη επιλογη ειναι η ακριβότερη αλλά για μενα ειναι η καλυτερη...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μα τι να πω ...το πρωτο προγραμμα ειναι ονειρεμενο!!!!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εχω κάνει το 1 καί το 2. Καί τα δύο είναι εξ' ίσου όμορφα, ονειρεμένα θα έλεγα. Αν θα πάς Κολμάς, μην παραλείψεις μιά βόλτα καί στα κρασοχώρια, όπως το Ρίμποβιλ καί το Ρεκιαβιρ, είναι κουκλίστικα.
Η κρουαζιερούλα στην Κένινγκζε είναι όλα τα λεφτά.
Το Χάλστατ παραμυθένιο. Αν δεν είναι πρόβλημα γιά το παιδί, μην παραλείψεις να επισκεφθείς τα αλατωρυχεία στο Χάλστατ, είναι μοναδική εμπειρία.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Έχω κάνει και τα 3 ταξίδια την ίδια εποχή (Απρίλιο-Μάιο) και η επιλογή είναι πολύ δύσκολη, καθότι και τα 3 είναι μοναδικά!! Θα ξεχώριζα όμως Αλσατία-Μέλανα Δρυμό γιατί με μάγεψαν τα τοπία! Το φαγητό βέβαια δεν είχε σχέση με αυτό της Νότιας Γαλλίας αλλά εξαρτάται τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Στην Νότια Γαλλία η Arles δεν λέει πολλά πράγματα.Η ΕΞ ΠΡΟΒΑΝΣ και στην ΑΒΙΝΙΟΝ οπωσδήποτε .Αντι για την ARLES να πας ΜΑΣΣΑΛΙΑ και αφού θα είσαι CARCASSONNE να πας οπωσδήποτε ALBI.Στην Βαυαρία να πας οπωσδήποτε OBERAMMERGAU .

Θα σου γράψω ένα προγράμμα που έκανα εγώ πέρυσι. Να πας με το αεροπλάνο Μιλανο η Μπεργκαμο θα σου έρθουν μισή τιμή τα αεροπορικά .Μεχρι την 3ημέρα όπως τα έχεις.

4η ημέρα:NICE-AVIGNON.
5η ημέρα:AVIGNON-LYON.
6η ημέρα:LYON- ANNECY.
7η ημέρα:ANNECY-MEGEVE-CHAMONIX MONT BLANC.
Να ανέβεις στο ΜΟΝΤ BLANC.
8ηημέρα: CHAMONIX MONT BLANC-STRESSA ΛΙΜΝΗ ΜΑΤΖΙΟΡΕ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ.
Για την Arles ειχα διαβασει μια Ταξιδιωτικη ιστορια (δεν θυμαμαι απο ποια φιλη) που της ειχε κανει πολυ καλη εντυπωση. Γουστα ειναι αυτα.
Πολυ ενδιαφερον και το προγραμμα που ακολουθησες και μη σου πω μπαινει σαν 4η ενναλακτικη! :)
Δεν εβαλα το Μιλανο σαν αφετηρια στην διαδρομη γιατι κανοντας τελικα ολο αυτο το πηγαινελα Καρκασον - Μιλανο οτι γλιτωσεις απο αεροπορικα θα το χασεις σε βενζινη κτλ.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Tα αλατωρυχεια στο Χαλστατ δεν τα υπολογιζω ηδη λογω μωρου..(εκτος αν παει ο ενας) οπως ισως και η αναβαση στο Zugpitse.
Υπαρχει καποια αλλη περιοχη-αξιοθεατο που για καποιο λογο δεν ειναι μωρο-friendly? Να μην πηγαινει καροτσι κτλ..
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Η Arles ειναι μια πολύ ωραία πόλη,αλλά νομίζω ότιAix EN PROVENCE ειναι παρά πολύ καλύτερη όπως και η ALBI.Στην 4η ημέρα στο προγράμμα που έκανα εγώ ειναι:NICE-AIX EN PROVENCE-AVIGNON .Επαναλαμβανω ότι η AIX EN PROVENCE ειναι παρά πολύ καλύτερη από την ARLES.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Tελικα οπως συμβαινει τις περισσοτερες φορές, την αποφαση την πηρε η γυναικα...
Και επελεξε Αλσατια. Ενω προστεθηκε στην παρεα αλλο ενα φιλικο ζευγαρι με το μωρο τους!:xalara:
Οποτε μεταφερομαι σε ηδη ανοιγμενα θεματα για την συγκεκριμενη περιοχη.
Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom