Γαστρονομική πεντάδα χωρών

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
παρακολουθωντας την εκπομπη ταξιδια και φαγητο και τις αποψεις των δυο ταξιδιωτικων τερατων,,,,λεω να δουμε αν συμφωνουμε με τις δικες τους εκτιμησεις στο φαγητο...
λοιπον εγω η πενταδα μου ..
1 Ιταλια
2 Περου
3 Γαλλια
4χιλη
5 Ταυλανδη
εκπληξεις στη Βραζιλια και Μαυροβουνιο
αρνητικη εμπειρια σε Νεπαλ και Αιθιοπια
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Γαλλία
Ισπανία
Περού
Ιταλία
Ταυλάνδη

Πολύ μικρή έως μηδενική εμπειρία από Αφρική.Επίσης αφήνουμε έξω την Ελλάδα.Σίγουρα θα ήταν μέσα 7-8 πρώτες.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Μα βρε παιδιά από όταν είδα την εκπομπή είχα την απορία "μόνο εγώ είχα κακή εμπειρία στην Γαλλία"??? Εννοείται λάτρεψα τα τυριά τους, τα υπεροχα κρασιά τους καθως επίσης και τα γλυκά τους αλλά ως εκεί... Μου φαίνεται πρέπει να ξαναπάω σύντομα. Ίσως δεν βρήκα τα σωστά μέρη τι να πω...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Μα βρε παιδιά από όταν είδα την εκπομπή είχα την απορία "μόνο εγώ είχα κακή εμπειρία στην Γαλλία"??? Εννοείται λάτρεψα τα τυριά τους, τα υπεροχα κρασιά τους καθως επίσης και τα γλυκά τους αλλά ως εκεί... Μου φαίνεται πρέπει να ξαναπάω σύντομα. Ίσως δεν βρήκα τα σωστά μέρη τι να πω...
και εγω λατρευω τα τυρια......αλλα εχει κουζινα απαιχτη..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
1) Γαλλια
2) Ιταλια
3) Ισπανια
4) Ολες οι χωρες της Ανατολικης Ευρωπης που φτιαχνουν γκουλας σε οποιαδηποτε τοπικη παραλλαγη. Κατι παραπανω στη Λιθουανια, που και τα πιατα με μανιταρια επισης ηταν παραμυθενια.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Μα βρε παιδιά από όταν είδα την εκπομπή είχα την απορία "μόνο εγώ είχα κακή εμπειρία στην Γαλλία"??? Εννοείται λάτρεψα τα τυριά τους, τα υπεροχα κρασιά τους καθως επίσης και τα γλυκά τους αλλά ως εκεί... Μου φαίνεται πρέπει να ξαναπάω σύντομα. Ίσως δεν βρήκα τα σωστά μέρη τι να πω...
κι εγώ το ίδιο!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Γαλλία
Ισπανία
Περού
Ιταλία
Ταυλάνδη

Πολύ μικρή έως μηδενική εμπειρία από Αφρική.Επίσης αφήνουμε έξω την Ελλάδα.Σίγουρα θα ήταν μέσα 7-8 πρώτες.
Μαζι σου !
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Η δική μου γαστρονομική πεντάδα:
1. Ιαπωνία
2. Ισπανία
3. Ιταλία
4. Ταϊλάνδη
5. Γαλλία
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ταξιδιωτικά είμαι ακόμη νεογνό :haha: για να έχω και άποψη, αλλά θα πω (από τις χώρες που έχω πάει, χωρίς να βάζω κουζίνες που έχω δοκιμάσει σε άλλη χώρα):

1. Ιταλία (θα μπορούσα να τη γράψω άλλες 4 φορές)
2. Ελλάδα (για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως για τα κασέρια της και για τους κολοκυθοκεφτέδες <3)
3. Ισπανία (παίζω μεσογειακά, το ξέρω, αλλά έχει τρελή ποικιλία και δυο χρόνια που είμαι, δεν έφαγα ποτέ άσχημα)
4. Γαλλία (και να φανταστείτε ότι σιχαίνομαι τα βούτυρα και κάθε λογής λιπαρό φαγητό και δε μου αρέσουν και τα τυριά τους)
5. Μαρόκο (τα ταζίν τους είναι όλα τα λεφτά)

Θα βάλω και αναπληρωματική τη Γεωργία σε περίπτωση που η Ελλάδα δεν είναι στο παιχνίδι.
Ένα μέρος στο οποίο επίσης έχω φάει καλά (έως πολύ καλά) είναι η Ρουμανία, αν εξαιρέσουμε την πολέντα (που είναι τυπική και της βόρειας Ιταλίας αλλά τη σιχαίνομαι). Ειδικά σε ένα μπιστρό στο Ιάσιο (το ξέρω δεν είναι παραδοσιακή κουζίνα αλλά ρουμάνοι ήταν οι άνθρωποι και τα φαγητά τους ήταν ενα μιξ, τους το δίνω) έφαγα από τα καλύτερα φαγητά και επιδόρπια που έχω φάει ποτέ.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
1. Ταϊλάνδη
2. Ιταλία
3. Ινδία
4. Γαλλία
5. Βιετνάμ

Γενικά μου αρέσει πολύ να δοκιμάζω άγνωστα φαγητά...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δεν έχω ταξιδεύσει πουθενά :klaps:

Λοιπόν, βγάζω έξω Ελλάδα ή όποια κακά τα ψέματα είναι νούμερο ένα, καθώς μπορώ να φάω καταπληκτικά για τα γούστα μου, σε πολλά μέρη, με ποικιλία και ποιοτικά.

1. Ιταλία ταυτίζομαι με @mikrh tsopana
2. Ταϊλάνδη και θέλω περισσότερη Ασία.
3. Ισπανία, κυρίως λόγω Χώρας Βάσκων.
4. Τουρκία και είμαι σίγουρη ότι θα μου αρέσει και η κουζίνα των Αραβικών κρατών και της βόρειας Αφρικής. Έχω φάει από μετανάστες στην Ευρώπη και ανυπομονώ για τα περαιτέρω.
5. Γαλλία, να κλείσει η πεντάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom