Ανάφη Aναφη!!!

06maria

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
29-10 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!!
Εχει επισκεφτεί κανείς την Ανάφη? Ενα νησί λίγο μετά την Σαντορίνη, ουσιαστικά μικρογραφία της με λιγοστές ανέσεις και ακόμα πιο λίγους επισκέπτες. Καταπληκτικές παραλίες και κολπίσκοι, απόλυτη ηρεμία και χαλάρωση ψυχική-σωματική όπως και έντονη διάθεση για εξερεύνηση είναι τα συναισθήματα που σου ξυπνάνε φτάνοντας στο λιμάνι της Ανάφης!!
Πείτε μου εντυπώσεις σας
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Όταν πήγα Σαντορίνη είχα βγάλει εισιτήρια για Ανάφη, που τη περίμενα πως και πως.. Αλλά η εμπειρία μου για την Ανάφη φτάνει ως το πλοίο αναχώρησης από Σαντορίνη γιατί μας τελείωναν τα καύσιμα και αποφασίσαμε να μείνουμε με τα εισιτήρια για μαντίλι σε αυτούς που φεύγουν.
Οσο το είχα ψάξει μου είχε αρέσει πολύ σαν προορισμός. Οπότε περιμένω κ γω να ακούσω εντυπώσεις..
Εκ των υστέρων ένας γνωστός μου είπε πως έχει πολλές μπαφιδοπαρέες!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ρε παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι ??? Απο πότε είναι η Ανάφη extreme προορισμός???
 

06maria

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
29-10 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!!
Όταν πήγα Σαντορίνη είχα βγάλει εισιτήρια για Ανάφη, που τη περίμενα πως και πως.. Αλλά η εμπειρία μου για την Ανάφη φτάνει ως το πλοίο αναχώρησης από Σαντορίνη γιατί μας τελείωναν τα καύσιμα και αποφασίσαμε να μείνουμε με τα εισιτήρια για μαντίλι σε αυτούς που φεύγουν.
Οσο το είχα ψάξει μου είχε αρέσει πολύ σαν προορισμός. Οπότε περιμένω κ γω να ακούσω εντυπώσεις..
Εκ των υστέρων ένας γνωστός μου είπε πως έχει πολλές μπαφιδοπαρέες!

Μπαφιδοπαρέες νομίζω βρίσκεις παντού.. Πάντως εκεί δεν είδα ( εγώ τουλάχιστον ). Είναι όπως η Σαντορίνη μορφωλογικά πολύ πιο ήσυχη. Είναι για διακοπές με την κυριολεκτική έννοια!!
 

06maria

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
29-10 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!!
Ρε παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι ??? Απο πότε είναι η Ανάφη extreme προορισμός???

extreme προορισμός.. Σκέψου πως έχει μόνο 1 φούρνο,2 μάρκετ, 4-5 καφε και άλλες τόσες ταβέρνες. Κόσμο συναντάς στις παραλίες το πρωί κ αυτός λιγοστός και το βράδυ στα σοκάκια που συναντιέται όλο το νησί για δείπνο.. Μόνοιμοι κάτοικοι 300 και άλλοι τόσοι max οι επισκέπτες τον Αύγουστο ;)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Τι να σου πω..! είχα πάει στην Ανάφη πριν πολλά πολλά χρόνια και δεν μουχε φανεί και τόσο x-treme εμπειρία.. ιδιαίτερη ίσως, extreme ομως οχι.. ισως φταιει που το Αιγαίο έχει ένα σωρό τέτοια νησάκια.. Αη Στρατη πηγαν οι γονεις μου το περασμενο καλοκαιρι και ήταν αυτοί και το κύμα..

Μοναδική εμπειρία δεν λεω.. αλλά είναι δυο βήματα απο τη Σαντορίνη! Δεν θα την έβαζα και στο ίδιο τσουβαλι με το ράφτινγκ παρεα με κροκοδειλους, την αναβαση στο Εβερεστ και κατάβαση σε σπήλαια! Γούστα είναι αυτά βεβαια...
 

ikons

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιουρκα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
extreme προορισμός.. Σκέψου πως έχει μόνο 1 φούρνο,2 μάρκετ, 4-5 καφε και άλλες τόσες ταβέρνες. Κόσμο συναντάς στις παραλίες το πρωί κ αυτός λιγοστός και το βράδυ στα σοκάκια που συναντιέται όλο το νησί για δείπνο.. Μόνοιμοι κάτοικοι 300 και άλλοι τόσοι max οι επισκέπτες τον Αύγουστο ;)
Ειχε και ενα μπαρ καποτε στο λιμανι, την Τρελλη Γαριδα!.. Εχω παει στην Αναφη και χειμωνα για ενα ρεπορταζ σε περιοδικο.. με 9 μποφορ, δεν μπορουσα νε περπατησω στα σοκκακια, με σηκωνε...
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πέρυσι 10 μέρες διακοπές μέσα Ιούλη.. Χαλάρωση, μια παραλία για πάρτη μας το πρωί, βόλτες στα σοκάκια της χώρας, ρακόμελα.. Και επεισοδειακή επιστροφή αφού το ΣΑΟΣ ferries άργησε να έρθει και στη Σαντορίνη έβλεπες καμιά 10ρια αλλόφρονες με τα μπαγκάζια να τρέχουν να προλάβουν το Flyingcat που έλυνε κάβους για Πειραιά..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.473
Likes
7.936
Όταν πήγα Σαντορίνη είχα βγάλει εισιτήρια για Ανάφη, που τη περίμενα πως και πως.. Αλλά η εμπειρία μου για την Ανάφη φτάνει ως το πλοίο αναχώρησης από Σαντορίνη γιατί μας τελείωναν τα καύσιμα και αποφασίσαμε να μείνουμε με τα εισιτήρια για μαντίλι σε αυτούς που φεύγουν.
Οσο το είχα ψάξει μου είχε αρέσει πολύ σαν προορισμός. Οπότε περιμένω κ γω να ακούσω εντυπώσεις..
Εκ των υστέρων ένας γνωστός μου είπε πως έχει πολλές μπαφιδοπαρέες!
Στη Βαρκελώνη να δεις τι γίνεται...:bleh::haha: (βλέπε σχετικό ποστ)
 

06maria

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
29-10 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!!
Ειχε και ενα μπαρ καποτε στο λιμανι, την Τρελλη Γαριδα!.. Εχω παει στην Αναφη και χειμωνα για ενα ρεπορταζ σε περιοδικο.. με 9 μποφορ, δεν μπορουσα νε περπατησω στα σοκκακια, με σηκωνε...


Δεν θυμάμαι την Τρελλή Γαρίδα να την είδα Κώστα μου.. Πάντως οι ντόπιοι λένε πως το σύνηθες είναι 8-9 μποφόρ όλο τον χρόνο... Ευτυχώς δεν είχε όταν πήγα εγώ!
 

06maria

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
29-10 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!!
Πέρυσι 10 μέρες διακοπές μέσα Ιούλη.. Χαλάρωση, μια παραλία για πάρτη μας το πρωί, βόλτες στα σοκάκια της χώρας, ρακόμελα.. Και επεισοδειακή επιστροφή αφού το ΣΑΟΣ ferries άργησε να έρθει και στη Σαντορίνη έβλεπες καμιά 10ρια αλλόφρονες με τα μπαγκάζια να τρέχουν να προλάβουν το Flyingcat που έλυνε κάβους για Πειραιά..

Αυτά είναι τα άσχημα... ήταν όπως το περίμενες το νησί ? Εγώ πήγα με προτροπή φίλων, δεν το είχα ακούσει καν και μου άφησε καλύτερες εντυπώσεις κ απο τις περιγραφές !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom