Lufthansa Aπεργιες σε Lufthansa

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καθηλώνονται από αύριο τα αεροπλάνα της Lufthansa



Από αύριο ξεκινάει η απεργία του ιπτάμενου προσωπικού της αεροπορικής εταιρείας Lufthansa, όπως ανακοίνωσε το γερμανικό συνδικάτο Ufo, με μήνυμα προς τους εργαζόμενους που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του, ζητώντας λύση σε μισθολογικά ζητήματα. «Η Παρασκευή θα είναι η πρώτη ημέρα που η απεργία θα γίνει πραγματικότητα», αναφέρεται στο μήνυμα του συνδικάτου.
Η ακριβής ώρα και τα αεροδρόμια που θα πληγούν από την απεργιακή κινητοποίηση δεν θα ανακοινώνονται παρά έξι ώρες πριν από την έναρξη της απεργίας.
troktiko » Καθηλώνονται από αύριο τα αεροπλάνα της Lufthansa
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Άν δεν γίνει η πτήση και χάσεις διανυκτέρευση που έχεις ήδη πληρώσει τι γίνεται?

Πετάω συχνά με LH αλλά μέχρι σήμερα δεν είχε πρόβλημα με παεργίες.

Εχει κανείς εμπειρία από το χάσιμο τής διανυκτέρευσης?

Η πτήση είναι την άλλη εβδομάδα.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πεταγα τη τριτη, 04/09, απο Αθηνα για Φρανκφουρτη, η πτηση ακυρωθηκε στην κυριολεξια 45 λεπτα πριν την αναχωρηση της, 18:25 πεταγαμε και στις 17:40 ελαβα μηνυμα στο κινητο οτι η πτηση μου ακυρωθηκε. Ημουνα η 3η που εξυπηρετησαν με την αλλαγη του εισητηριου στα γραφεια στο αεροδρομιο. Αυτο που εκανε η Lufthansa ηταν να ναυλωσει αεροπλανο της Aegean και πεταξαμε την επομενη μερα το πρωι στις 05:30. Η πτηση ακυρωθηκε τελευταια στιγμη και για αυτο μεχρι να βρουν αεροπλανο, να επιβεβαιωσουν, εβαλαν την πτηση για το επομενο πρωινο. Να σημειωσω οτι υπηρξε και μια συγχιση, διοτι αρχικα μας ειχανε πει οτι η πτηση θα ηταν για Μοναχο και μετα συνεχιζαμε με εσωτερικη πτηση για Φρανκφουρτη, δηλαδη μας εδωσαν τα στοιχεια κανονικα της 2ης μας πτηση και μπαιναμε στο προγραμμα του miles and more και στα bookings μας εμφανιζονταν κανονικα. Ομως την επομενη μερα φτανουμε αεροδρομιο και μας λενε οτι η πτηση ειναι για Φρανκφουρτη. Δε ξερω τι παιχτηκε, δεν ασχοληθηκαμε παραπανω, το θεμα ηταν να φτασουμε Γερμανια και μαλιστα στη Φρανκφουρτη.

Το μεσημερι της ιδιας μερας, 04/09, κοιτουσα τον πινακα με τις ακυρωμενες πτησεις στη σελιδα της Lufthansa στο internet και σε αυτες ειδα την πτηση απο Αθηνα για Μοναχο, που ηταν στις 7. Η συγκεκριμενη πτηση πραγματοποιηθηκε με αεροπλανο της Aegean, ναυλωσε παλι αεροπλανο της Aegean. Στην περιπτωση του Μοναχου ειχανε χ ωρες να γινει η προετοιμασια και προφανως να παρουν και αδεια για να πεταξουν για Μοναχο. Ενω στη πτηση που ειχα εγω, δεν ειχανε το χρονο για να φυγουμε τοσο αμεσα, διοτι η ακυρωση εγινε τελευταια στιγμη.

Μου εχει τυχει και αλλες φορες να πεταω με τη Lufthansa και να κανει απεργιες, τουλαχιστον οσο αφορα τις πτησεις μου, με ενημερωνε πριν φτασω στο αεροδρομιο οτι ακυρωθηκε η πτηση και τις δυνατοτητες εχω. Εμεις τη τριτη ζητασαμε αποζημιωση για τη μια μερα που χανει ο συζυγος μου απο την εργασια του, η υπαλληλος μας εδωσε ενα χαρτι με τις οδηγιες που πρεπει να ακολουθησουμε, για να ειμαι ειλικρινης δε διαβασα το χαρτι μονο ο συζυγος μου.

Ξερω οτι δεν απανταω στην ερωτηση σου, αλλα ακομα και αν η πτηση σου ακυρωθει, μπορει να πεταξεις με αεροπλανο της Aegean, βεβαια πρεπει να υπαρχει διαθεσιμο και να το ναυλωσει παλι η Lufthansa.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Δεν απάντησεες στην ερώτηση μου??

Απάντησες και με το παραπάνω...

Ειχα ακούσει οτι ναυλώνει αεροπλάνα της Aegean και το επιβεβαιώνεις.

Οποτε εύχομαι να υπάρχει διαθέσιμο αεροπλάνο.Η πτήση μου είναι η πρώτη πρωινή για Φραγκφούρτη όποτε λογικά έχω πιθανότητες να πετάξω και την ίδια μέρα...

Ευχαριστώ και πάλι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Απο το site του Ελ.Βενιζέλος είδα οτι γίνεται η απογευμαιτική για Φραγκφούρτη και ακυρώνεται η αντίστοιχη για Μόναχο.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Το λινκ το εβαλα εγω το πρωι, το οποιο προφανως ανανεωνεται απο την εταιρεια. Ας πουμε η πτηση για Μοναχο απο ΑΘηνα εμφανιζεται τωρα οτι εχει ακυρωθει στο site της Lufthansa.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Ετσι ειναι ανανεώνεται συνέχεια.Και η διασταύρωση με το site του Βενιζέλος επιβεβαιώνει την ακύρωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom