Αστυπάλαια Aστυπάλαια -Αμοργός

Billou

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Αχ. Αστυπάλαια δεν έχω ξαναπάει κι έχω ακούσει τα καλύτερα. Αμοργό έχω ξαναπάει και τη λάτρεψα, όχι όσο την Ανάφη όμως. ΤΟ προβλημά μου είναι πως μήπως είμαι υπεραισιόδοξη που θα μέινω 9 μέρες Αστυπ και μόνο 4 Αμοργό;; Μήπως θα βαρεθω;; Μήπως η Αμοργός είναι πιο κεφάτη, τσαχπίνα, φλερτώδης αλλά και ματζόβολη, με τα τακτικά καραβάκια και λεωφορειάκια της (δεδομένου ότι δεν κουβαλάμε αυτοκίνητο;;). Μήπως λοιπόν ν'αλλάξω όσο είναι καιρός τα δωμάτια και να πάω λιγότερες μέρες Αστυπάλαια, γιατί όπως και να το κάνουμε. έχει περισσότερα πράγματα να κάνεις στην Αμοργό, εκτός του ότι είναι και πανέμορφα τα Θολάρια και τα Λαγκάδια;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αστυπάλαια εχω μείνει 10 μέρες και μπορώ να πω με σιγουριά οτι δεν βαρέθηκα καθόλου. Τωρα εαν ήταν να το συνδυάσω με κάτι άλλο όπως εσυ θα καθόμουν σίγουρα λιγότερο, πιστεύω οτι 5 με 7 ημέρες είναι καλά, προλαβαίνεις να δεις τα πάντα.
Για Αμοργό δεν έχω ακόμα προσωπική άποψη, θα σου πω σε λίγες μέρες!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν ξέρω να σου πω αν θα βαρεθείς ή όχι. Νομίζω πως όχι, έχει μαγαζάκια για το βράδυ, αρκετή ζωή (στο στυλ του νησιού πάντα)
Απλά εμένα ανάμεσα στα δύο νησιά (είχα πάει και εγω 5 μέρες Αμοργό και 4 Αστυπάλαια) το ίδιο καλοκαίρι με κέρδισε η Αμοργός.
Στην Αστυπάλαια μας μάγεψε το κάστρο! Δεν υπήρχε καλύτερο πράγμα από να πίνεις τα ποτάκια σου ή να τρως το γλυκό στο "Αιγαίο" και να κοιτάς το κάστρο, από εκεί και πέρα όμως δεν με ενθουσίασαν οι παραλίες του. Βέβαια πέσαμε και σε μέρες με αέρα και δεν πήγαιναν τα καραβάκια σε κάποιες. Για συγκοινωνία δεν ξέρω μάλλον δύσκολη...αλλά οι δρόμοι με κούρασαν πολύ.
Βέβαια έχεις ξαναπάει Αμοργό...οπότε εγώ θα σου πρότεινα απλά να το μοιράσε λίγο καλύτερα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Θεέ και Κύριε 9 μέρες στην Αστυπαλαια .... Παρά πολλές , θα σκυλοβαρεθεις


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Θυμάμαι από παραλίες δεν τρελλάθηκα στην Αμοργό. Πολυς κόσμος στριμωγμένος σε μικρές παραλίες. Ακουσα καλύτερα για Αστυπάλαια. Αλλά ιδού για παν ενδιαφερόμενο να βοηθήσει:
Βαθμολογήστε ελεύθερα!!/thanx!!

Βαθμολογία 1-5 (1:κακό -5:άριστο)
Αμοργός Αστυπάλαια
Παραλίες
Φαγητό
Φύση
Νύχτα (για 35+)
Τιμές
Good vibes
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Βαθμολογία 1-5 (1:κακό -5:άριστο)
Αμοργός Αστυπάλαια
Παραλίες 4-2 (όταν είχα πάει Αμοργό δεν είχε τόσο πολύ κόσμο...θα έβαζα 5 αλλά το αφήνω για τα Κουφονήσια, όσες παραλίες πήγα στην Αστυπάλαια δεν με ενθουσίασαν, πιο ωραία μου φάνηκε μια ακριβώς κάτω από την Χωρα που παίρνεις έναν χωματόδρομο με τα πόδια)
Φαγητό 5-3 ( είχε πολύ ωραίες παραδοσιακές γεύσεις στην Αμοργο ειδικά στα χωριά, στην Αστυπάλαια είχε πιο μέτριο & 1-2 που δοκίμασα πολύ τυποποιημενα...μετά έμαθα ότι έχουν και στην Αθηνα και πάνε εκει για καλοκαίρι)
Φύση 5-3 (το ανάγλυφο της αμοργου είναι πιο συγκλονιστικό...κάνεις μπάνιο στην παραλία του Μούρου και αγναντεύεις την Χοζοβιώτισσα)
Νύχτα (για 35+) 4-3 (στην Αστυπάλαια λίγο πιο έξω από την Χωρα δεν θυμαμαι την περιοχή ειχε μέχρι και κλαμπ αλλά τέτοιου τυπου που δεν πολυσυμπαθω, στην Χωρα ειχε ενα μαγαζακι με εντεχνη ζωντανη και αλλα ενα ρακομελάδικο πολυ ωραιο, στην αμοργό έχεις σαφώς πιο πολλές επιλογές...βέβαια για κάποιο λόγο στην αστυπάλαια κράταγε μέχρι πιο αργα, Αμοργο πχ στην Χωρα γυρω στην 2 άδειαζε...ίσως φταιει και η περίοδος που πήγα)
Τιμές 3-3 (δεν ήταν φτηνο ούτε το ένα νησι ούτε το άλλο, στον μεσο όρο και τα δυο)
Good vibes 5-3
Ισως λίγο αδικώ την Αστυπάλαια αλλά συγκρίνεται με την Αμοργό που λάτρεψα
 

vivikali

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Βαθμολογία 1-5 (1:κακό -5:άριστο)
Αμοργός Αστυπάλαια
Παραλίες 4-2 (όταν είχα πάει Αμοργό δεν είχε τόσο πολύ κόσμο...θα έβαζα 5 αλλά το αφήνω για τα Κουφονήσια, όσες παραλίες πήγα στην Αστυπάλαια δεν με ενθουσίασαν, πιο ωραία μου φάνηκε μια ακριβώς κάτω από την Χωρα που παίρνεις έναν χωματόδρομο με τα πόδια)
Φαγητό 5-3 ( είχε πολύ ωραίες παραδοσιακές γεύσεις στην Αμοργο ειδικά στα χωριά, στην Αστυπάλαια είχε πιο μέτριο & 1-2 που δοκίμασα πολύ τυποποιημενα...μετά έμαθα ότι έχουν και στην Αθηνα και πάνε εκει για καλοκαίρι)
Φύση 5-3 (το ανάγλυφο της αμοργου είναι πιο συγκλονιστικό...κάνεις μπάνιο στην παραλία του Μούρου και αγναντεύεις την Χοζοβιώτισσα)
Νύχτα (για 35+) 4-3 (στην Αστυπάλαια λίγο πιο έξω από την Χωρα δεν θυμαμαι την περιοχή ειχε μέχρι και κλαμπ αλλά τέτοιου τυπου που δεν πολυσυμπαθω, στην Χωρα ειχε ενα μαγαζακι με εντεχνη ζωντανη και αλλα ενα ρακομελάδικο πολυ ωραιο, στην αμοργό έχεις σαφώς πιο πολλές επιλογές...βέβαια για κάποιο λόγο στην αστυπάλαια κράταγε μέχρι πιο αργα, Αμοργο πχ στην Χωρα γυρω στην 2 άδειαζε...ίσως φταιει και η περίοδος που πήγα)
Τιμές 3-3 (δεν ήταν φτηνο ούτε το ένα νησι ούτε το άλλο, στον μεσο όρο και τα δυο)
Good vibes 5-3
Ισως λίγο αδικώ την Αστυπάλαια αλλά συγκρίνεται με την Αμοργό που λάτρεψα
και μόνο με αυτά που έχεις γράψει για Αμοργό ανυπομονώ διπλά να πάω!!
σε λίγες μέρες θα μπορώ να έχω και προσωπική άποψη!!
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Έχω πάει 3 φορές στην Αμοργό κυρίως γιατί σχεδόν όλη η παρέα μου δούλευε εκεί, και 1 στην Αστυπάλαια.

Αν κάποιος πάει κυρίως για χαλάρωση (με περιστασιακά πανηγύρια, πάρτι, συναυλίες κλπ) και δεν έχει αμάξι τότε η ψήφος μου είναι για Αστυπάλαια δαγκωτό. Η Αστροπαλιά είναι πολύ περισσότερο μαζεμένη, και πας σε παραλίες της προκοπής πολύ πιο εύκολα. Επίσης, εγώ θα της έδινα 1-2 βαθμούλιδες περισσότερους στο "good vibes" που λέει η Coco_, βέβαια αυτό μπορεί να'νε επειδή είχα εσωτερικές πληροφορίες και στις δύο περιπτώσεις. Άσε που το camping της Αστυπάλαιας είναι κατά πολύ ανώτερο αυτών της Αμοργού, μάλιστα εγώ θα πρότεινα να πας σε μερικά απ'τα πάρτι που κάνει. Παρ'ολα αυτά αν ανησυχείς τόσο πολύ μήπως βαρεθείς νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα να πάρεις μια ή δύο μέρες απ'την Αστυπάλαια να τις βάλεις στην Αμοργό.

όσες παραλίες πήγα στην Αστυπάλαια δεν με ενθουσίασαν, πιο ωραία μου φάνηκε μια ακριβώς κάτω από την Χωρα που παίρνεις έναν χωματόδρομο με τα πόδια)
Η Αστυπάλαια είναι γεμάτη παραλίες. Ακριβώς κάτω;; Μήπως εννοείς αυτή που είναι μετά απ'τα λιβάδια;; Επίσης, υπάρχει μια πάρα πολύ ωραία που είναι αν δεν κάνω λάθος στο μέσο της απόστασης της χώρας και της μαλτεζάνας, ονόματα δεν θυμάμαι. Και στην Μαλτεζάνα δίπλα (όχι αυτή την αισχρή μπροστά στα εστιατόρια) έχει μια πολύ πολύ μικρή αλλά καλή που δεν την ξέρουν πολλοί.

βέβαια για κάποιο λόγο στην αστυπάλαια κράταγε μέχρι πιο αργα, Αμοργο πχ στην Χωρα γυρω στην 2 άδειαζε...ίσως φταιει και η περίοδος που πήγα
Η χώρα είναι για καννα γλυκάκι, για άραγμα το απόγευμα και ένα-δύο ποτάκια το βραδάκι και μετά ύπνο, το μέρος για τα ξενύχτια είναι η Αιγιάλη. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που γράφω πως η Αστυπάλαια είναι πολύ περισσότερο μαζεμένη, εκτός του ότι δεν θέλεις καραβάκι για να πας σε βασικές παραλίες της Αστυπάλαιας.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η Αστυπάλαια είναι γεμάτη παραλίες. Ακριβώς κάτω;; Μήπως εννοείς αυτή που είναι μετά απ'τα λιβάδια;; Επίσης, υπάρχει μια πάρα πολύ ωραία που είναι αν δεν κάνω λάθος στο μέσο της απόστασης της χώρας και της μαλτεζάνας, ονόματα δεν θυμάμαι. Και στην Μαλτεζάνα δίπλα (όχι αυτή την αισχρή μπροστά στα εστιατόρια) έχει μια πολύ πολύ μικρή αλλά καλή που δεν την ξέρουν πολλοί.
Η χώρα είναι για καννα γλυκάκι, για άραγμα το απόγευμα και ένα-δύο ποτάκια το βραδάκι και μετά ύπνο, το μέρος για τα ξενύχτια είναι η Αιγιάλη. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που γράφω πως η Αστυπάλαια είναι πολύ περισσότερο μαζεμένη, εκτός του ότι δεν θέλεις καραβάκι για να πας σε βασικές παραλίες της Αστυπάλαιας.
Όχι δεν εννοώ αυτή στα Λιβάδια. τα Λιβάδια πάντως δεν μου άρεσαν καθόλου. Επίσης και η Μαλτενάζα δεν μου άρεσε σαν χωριο. Στα Καμινάκια ήταν ωραια .
Αυτή η παραλία που λέω ηταν μια που μας την είχε συστήσει ενας ντόπιος...από το πλαι της Χωρας ξεκίναγε ενα 10λεπτο μονοπάτι για μια παραλιούλα ακριβώς από κάτω που είχε βότσαλο αν θυμαμαι καλά και λίγες παρέες.
Για την ζωή στην Αμοργό έτσι οπως τα λες είναι...βέβαια και τα ξενύχτια στην Αιγιάλη...μόνο στον αμοργιαλό κραταγε το γλέντι τότε που είχα πάει και μια ντισκο που μου ειχαν συστησει ότι κανει πάρτυ αλλα όσες μερες πήγαμε εμεις δεν ειχε κάτι.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η Αμοργός έχει καλύτερες παραλίες από την Αστυπάλαια... μάλιστα...
Αν είχε η Αμοργός παραλίες μπορεί και να ήταν έτσι... τώρα όμως που δεν έχει, είναι ανέκδοτα αυτά που λέτε...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η Αμοργός έχει καλύτερες παραλίες από την Αστυπάλαια... μάλιστα...
Αν είχε η Αμοργός παραλίες μπορεί και να ήταν έτσι... τώρα όμως που δεν έχει, είναι ανέκδοτα αυτά που λέτε...
Αυτό έχει να κάνει με τα γούστα, προσωπικά δεν θεωρώ παραλίες μόνο τις απέραντες αμμουδιές.
Εμενα η αγια Αννα, ο Μούρος, η Βλιχαδα και ο Λεβρωσσος και κάποιες αλλες στον δρόμο προς μετα την Χωρα προς το Βόρειο τμήμα μου άρεσαν πολύ περισσότερο από αυτά που είδα στην Αστυπάλαια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom