Air France Air France - Ερωτήσεις & Πληροφορίες

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Να μας πουνε τα παιδια τα φρεσκοταξιδεμενα τι λεει η ΑF απο φαγητο ..γιατι ειμαι κ φαγανη καθως ξερετε.
Επισης εχω να καταγγειλω καποιον για απιστια στην λατρεμενη του εταιρια:bleh::bleh:
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Samion δεν εννοω να μεταφερω μιλια. Αυτοι δεν λενε οτι ειναι στη skyteam? H Alitalia και η Airfrance δεν λενε στο σαΙτ τους οτι αν πετας με οποιονδηποτε που ανηκει στον ομιλο παιρνεις μιλια? Αυτο εννοω αλλα δεν ξερω πως δουλευει αυτο. Εγω παντως εκλεισα με Airfrance και ανοιξα και με αυτους τον λογαριασμο για τα μιλια. Και τωρα εχω και στην Alitalia και στην Airfrance και ειναι κριμα γιατι τουλαχιστον οπως τα βλεπω θα εχω σκορπια μιλια και δεν θα μπορω να παρω award ticket καποια στιγμη :(
Σας ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο και απαντησατε. Καλες πτησεις!!!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εκτος απ την Air france, αν μπορειτε ,γραψτε μερικα πραγματα ,σε καποιο αλλο τοπικ ,για τα μερη που επισκεφτηκατε στα Μεσαια Πυρηναια(που μεινατε,ποια χωρια ειδατε,κλπ)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
guiness70 said:
Samion δεν εννοω να μεταφερω μιλια. Αυτοι δεν λενε οτι ειναι στη skyteam? H Alitalia και η Airfrance δεν λενε στο σαΙτ τους οτι αν πετας με οποιονδηποτε που ανηκει στον ομιλο παιρνεις μιλια? Αυτο εννοω αλλα δεν ξερω πως δουλευει αυτο. Εγω παντως εκλεισα με Airfrance και ανοιξα και με αυτους τον λογαριασμο για τα μιλια. Και τωρα εχω και στην Alitalia και στην Airfrance και ειναι κριμα γιατι τουλαχιστον οπως τα βλεπω θα εχω σκορπια μιλια και δεν θα μπορω να παρω award ticket καποια στιγμη :(
Σας ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο και απαντησατε. Καλες πτησεις!!!
οκ. Με οποια εταιρεια πετας της συμμαχιας δειχνεις την καρτα σου κ περνανε τα μιλια. Η κ στην κρατηση. Που σε συμφερει καλυτερα να τα περνας δεν μπορω να στο πω χωρις στοιχεια. Στα υποψη μονο οτι το Mille miglia ληγει φετος, αν εισαι κοντα σε award περνα τα εκει οσο εχεις καιρο. Αν υπαρξει παραταση θα εξαρτηθει αμεσα απο τις εξελιξεις στο ιδιοκτησιακο καθεστως της εταιρειας που δρομολογουνται το φθινοπωρο.
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Οκ καταλαβα. Αν δεν εχεις την καρτα τι γινεται. Την εχω χασει :(. Να δωσω λες τον αριθμο της millemiglia οταν ειναι να πεταξω με Airfrance και να τους πω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
guiness70 said:
Οκ καταλαβα. Αν δεν εχεις την καρτα τι γινεται. Την εχω χασει :(. Να δωσω λες τον αριθμο της millemiglia οταν ειναι να πεταξω με Airfrance και να τους πω?
Ναι ετσι κανε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
έτσι έτσι να φαινεται σιγά σιγα η αλήθεια...:haha:
και να λες ότι έχει το καλύτερο πρόγραμμα μιλίων. με 30 πτήσεις σε όλη τη συμμαχία Gold. τρεχα στο τευτονικό να μαζέψεις 100.000 status..
Το "τευκτονικό" gold αντιστοιχεί σε Platinum στην AF/KLM, και διαρκεί για 2 χρόνια, όχι για ένα μόνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
εκτος απ την Air france, αν μπορειτε ,γραψτε μερικα πραγματα ,σε καποιο αλλο τοπικ ,για τα μερη που επισκεφτηκατε στα Μεσαια Πυρηναια(που μεινατε,ποια χωρια ειδατε,κλπ)
Έχουμε γράψει και θα ξαναγράψουμε.Διαδρομή:
Blagnac (μόνο διανυκτέρευση) -> Albi -> Sainte Antonin Noble Val -> Carlouchet -> Rocamadour -> Sarlat-La-Caneda (διανυκτέρευση) -> Domme-> Chateau de Castelnaud -> Beynac (& Chateau) -> La Roque Gageac -> Marqueyssac -> Sarlat-La-Caneda (διανυκτέρευση) -> Montignac -> Lasceaux ΙΙ -> Bordeaux (διανυκτέρευση) -> Carcasonne -> Toulouse (διανυκτέρευση) -> Blagnac (απογευματινή πτήση επιστροφής).

Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος, να πω πως η Air France στο συγκεκριμένο δρομολόγιο λειτουργεί με μειωμένες προδιαγραφές, αν και απέχει ακόμα πολύ από το τσαρτεράδικο ή το low-cost μοντέλο. Πάντως είναι μακριά από τα standards των άλλων Ευρωπαϊκών πτήσεων (π.χ. Παρίσι - Αθήνα). Έχοντας στριμώξει 172 θέσεις στο A320 (που κανονικά βγαίνουν για 152 επιβάτες), έχει σταθμέυσει μερικά αεροπλάνα στην Toulouse που εκτελούν πτήσεις all-economy με κρύα snack (γευστικότατα, αλλά σκέτα σαντουϊτσάκια για πτήση 3 και πλέον ωρών ...), μειωμένες παροχές κλπ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Το "τευκτονικό" gold αντιστοιχεί σε Platinum στην AF/KLM, και διαρκεί για 2 χρόνια, όχι για ένα μόνο.
Η αντιστοιχια πως βγαινει?μονος σου την κανεις η με τις δικες σου αναγκες. Οι αναγκες των περισσοτερων υπερκαλυπτονται με τη Gold της ΑF. Η τευκτονικη gold δεν αποκταται ουτε με 130 πτησεις σε economy. Η γαλλικη με 30 σε ολη τη συμμαχια ειναι απλα αχτυπητη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Την έκανε πέρισι η AirFrance, όταν έκανε status match από τα άλλα προγράμματα. Και οι παροχές είναι περίπου ισοδύναμες....
ασε τι έκανε η AF με προωθητικές καμπάνιες.
οι παροχες, αυτές που συγκρίνονται τουλάχιστον (πρόσβαση σε lounges, check in, award) δείχνουν ότι οι δυο gold ειναι ισοδυναμες. και τη μία της AF την παίρνεις ευκολα, ενώ την άλλη πάρα πολύ δύσκολα και με > 1 business πληρωμένα..
η δε platinum στα βασικά ξεφεύγει αφού διπλασιαζει τα award μιλια, που διευκολυνει την διακράτησή της όταν την πρωτοπάρεις. να μη πoυμε για το extended platinum, platinum for life κι άλλες μη συγκρίσιμες παροχες (πληρωμή φόρων με μίλια κλπ..)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
ασε τι έκανε η AF με προωθητικές καμπάνιες.
οι παροχες, αυτές που συγκρίνονται τουλάχιστον (πρόσβαση σε lounges, check in, award) δείχνουν ότι οι δυο gold ειναι ισοδυναμες. και τη μία της AF την παίρνεις ευκολα, ενώ την άλλη πάρα πολύ δύσκολα και με > 1 business πληρωμένα..
Βαριέμαι τις άτοπες συγκρίσεις. Η gold της Air-France είναι μια FTL (silver) της LH με το επιπλέον προσόν ότι δουλεύει σε όλη τη συμμαχία. Τίποτα παραπάνω. Το lounge είναι για ένα άτομο, δεν υπάρχουν ειδικές προσβάσεις σε special features κλπ.

η δε platinum στα βασικά ξεφεύγει αφού διπλασιαζει τα award μιλια, που διευκολυνει την διακράτησή της όταν την πρωτοπάρεις.
Πρώτα απ' όλα είναι award αυτά τα μίλια της AF, και δε μετράνε για τη διακράτηση (το ξέρω, γιατί, ξέρεις, τυχαίνει να έχω και τις 2 κάρτες).
To οποίο αντισταθμίζεται και με το παραπάνω με τα άλλα benefits του χρυσού status του "τεκτονικού" προγράμματος (π.χ. companion award, premium award, special waitlists, e-vouchers, seat blocking κλπ).

να μη πoυμε για το extended platinum, platinum for life κι άλλες μη συγκρίσιμες παροχες (πληρωμή φόρων με μίλια κλπ..)
Να μην πούμε γιατί αυτά υπάρχουν σε όλα τα μεγάλα προγράμματα... Αυτό που είναι το βασικότερο μειονέκτημα του Flying Blue είναι η πάρα πολύ μικρή διαθεσιμότητα σε award εισιτήρια. Πολύ σπάνια θα βρεις award εισιτήρια διαθέσιμα σε μέρες ΚΟΝΤΑ σ' εκείνες που σε ενδιαφέρουν να ταξιδέψεις. Το να τα ψάχνεις είναι αντίστοιχο με το να περιμένεις τη Lufthansa να βγάλει προσφορές όπως ΝΥ με 390 ευρώ....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom