Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ποιο μειλ, τινος? Αν ειναι απο Αλιταλια οκ. Αν οχι...δεν παιρνεις Κειπ, οπως σου ειπα.
Στο μαιλ των εισιτηρίων που μου έστειλαν από petas.gr, στις πληροφορίες αποσκευών της πτήσης.
Οπότε Ρωμη πάλι έχω διαδικασία παραλαβή κ παράδοση αποσκευών... (εκτός αν μου που διαφορετικά από Alitalia ελ. βενιζελος στο check-in desk)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο mail με τα εισιτήρια υπάρχει αυτό:

Baggage Information
ADULT PASSENGERS (2)
ATH>CPT
Ethiopian Airlines S C - Eleftherios Venizelos Airport, Athens, GR - Cape Town Int'l Airport, Cape Town, ZA


Μήπως σημαίνει πως θα παραλάβω μια και καλή στο Cape Town?
H έκδοση κοινού εισιτηρίου σημαίνει ότι υπάρχει interline agreement ανάμεσα στις δυο εταιρίες, άρα ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ η αποσκευή σου μπορεί να πάει μια και καλή στο CPT (αν ξέρει να το κάνει το checkin στην Αθήνα).

Από την άλλη, βέβεια, σύμφωνα με αυτό: https://cargo.ethiopianairlines.com...ent/~contents/LF22XNAF49QG5QYT/SPA-Status.pdf δε φαίνεται να υπάρχει interline agreement ανάμεσα στην Alitalia & την Ethiopian, οπότε μια επιφύλαξη την έχω...

Υ.Γ. Η συμμετοχή σε συμμαχίες δεν παίζει ρόλο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ότι κάποιος απαντάει ορθά κοφτά δε σημαίνει κι ότι ξέρει το θέμα για το οποίο απαντά... :)
Πολυ σωστα. Υπαρχουν τα ποστ α. ορθα κοφτα γνωστεων, τα β. ορθα κοφτα ασχετων κ τα γ. περιφραστικοτατα ηξεις αφιξεις, κ ναι κ οχι, δε ρωτας την εταιρεια...απο ποτε περασες απο τα α στα γ?
Δεν αφηνεις τα οφ τοπικ να μας σχολιασεις την κατασταση? Εδω θα ταξιδευεις με την αγαπημενη σου Αλιταλια κ θα παιρνεις μιλια Α3...λιγο το έχεις ?
 
  • Like
Reactions: GTS

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολυ σωστα. Υπαρχουν τα ποστ α. ορθα κοφτα γνωστεων, τα β. ορθα κοφτα ασχετων κ τα γ. περιφραστικοτατα ηξεις αφιξεις, κ ναι κ οχι, δε ρωτας την εταιρεια...απο ποτε περασες απο τα α στα γ?
Δεν αφηνεις τα οφ τοπικ να μας σχολιασεις την κατασταση? Εδω θα ταξιδευεις με την αγαπημενη σου Αλιταλια κ θα παιρνεις μιλια Α3...λιγο το έχεις ?
Όταν η απάντηση είναι "Εξαρτάται", δε θα απαντήσω ούτε "Ναι" ούτε "Όχι", όπως με ευκολία κάνετε κάποιοι :)
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μόλις μίλησα με Alitalia, σύμφωνα με την οποία από την στιγμή που αριθμός εισιτηρίου ξεκινάει από 07116... (άρα όχι της Alitalia), δεν μπορούν να με βοηθήσουν, και πιθανότατα τις βαλίτσες δεν θα τις παραδώσω καν σε αυτους..

Προσπαθώ να επικοινωνήσω και με την Ethiopian μήπως βγάλω άκρη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόλις μίλησα με Alitalia, σύμφωνα με την οποία από την στιγμή που αριθμός εισιτηρίου ξεκινάει από 07116... (άρα όχι της Alitalia), δεν μπορούν να με βοηθήσουν, και πιθανότατα τις βαλίτσες δεν θα τις παραδώσω καν σε αυτους..

Προσπαθώ να επικοινωνήσω και με την Ethiopian μήπως βγάλω άκρη
Με το petas.gr από το οποίο έβγαλες το εισιτήριο να μιλήσεις (το 071 είναι όντως το stock της Ethiopian).
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Με το petas.gr από το οποίο έβγαλες το εισιτήριο να μιλήσεις (το 071 είναι όντως το stock της Ethiopian).
Το petas κάλεσα πρώτα και μου είπαν δεν γνωρίζουν θα πρέπει να μιλήσω με τις αεροπορικές...
Λοιπόν μόλις μίλησα με Ethiopian, μου είπαν οτι οι δύο εταιρίες συνεργάζονται, θα παραδώσω βαλίτσες στο desk της Alitalia στην Αθήνα και θα παραλάβω κανονικά στον τελικό προορισμό (Cape Town).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το petas κάλεσα πρώτα και μου είπαν δεν γνωρίζουν θα πρέπει να μιλήσω με τις αεροπορικές...
Κορυφαία εξυπηρέτηση, να τους προτιμάτε (είχαν υποχρέωση να απαντήσουν είτε άμεσα ή έστω να ρωτήσουν αυτοί τις αεροπορικές).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το petas κάλεσα πρώτα και μου είπαν δεν γνωρίζουν θα πρέπει να μιλήσω με τις αεροπορικές...
Λοιπόν μόλις μίλησα με Ethiopian, μου είπαν οτι οι δύο εταιρίες συνεργάζονται, θα παραδώσω βαλίτσες στο desk της Alitalia στην Αθήνα και θα παραλάβω κανονικά στον τελικό προορισμό (Cape Town).
Αν κ δεν καταλαβαινω τη σημασια κ την εκταση που δίνεις σε κατι τοσο απλο, θα ρωτησεις κ θα δωσεις βαση μονο σε αυτόν που θα την παραλαβει στην Αθηνα, δηλ την Αλιταλια.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.685
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom