Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

tripakias

Member
Μηνύματα
7.986
Likes
12.041
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ασυζητητι, καλυτερα χειραποσκευη...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ασυζητητι, καλυτερα χειραποσκευη...
Ναι, αλλά κάτι διάβασα για 5 κιλά μέγιστο βάρος χειραποσκευής. Και όσο να 'ναι, κοριτσάκι είμαι, πόσα λίγα να πάρω για 5 μέρες;
Τίποτα εμπειρίες σχετικά με το πόσο strict είναι στο βάρος της χειραποσκευής;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με τις αποσκευές σου. Τουλάχιστον οι πιθανότητες δεν είναι περισσότερες απ' ότι με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία. Η φήμη που συνοδεύει την Alitalia είχε κάποια βάση παλιότερα αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω χάσει ούτε έχω ακούσει κανέναν να χάσει αποσκευές τα τελευταία 2-3 χρόνια που η εταιρεία έχει αλλάξει καθεστώς.
Πάρε μαζί σου την βαλίτσα σου και μην φοβάσαι τίποτα!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Σε ευχαριστώ πολύ mariath, μου έδωσες κουράγιο! Αλλά η αλήθεια είναι ότι καθώς ακούστηκε και η άλλη άποψη όσο να 'ναι συνεχίζω να είμαι προβληματισμένη. Πάντα όταν έχω μικρή αναμονή αγχώνομαι, δεδομένου ότι μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές να καθυστερήσουν οι αποσκευές μου και ακόμα χειρότερα σκηνικά, σε σημείο που να αποτελώ πηγή δουλέματος για φίλους και συγγενείς, του στυλ:

"Τι έγινε under, έφτασες;"
"Ναι, αλλά όχι οι αποσκευές μου."
"Το περίεργο θα ήταν αν έφταναν!"

Οπότε νομίζω ότι αν πάρω βαλίτσα θα είμαι άρρωστη από το άγχος σε όλη την πτήση. Βέβαια για να μου λες ότι οι φήμες για την Alitalia είναι παρωχημένες, κάτι θα ξέρεις.:)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.986
Likes
12.041
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εγω παντως στο ταξιδι που εκανα πριν 20 μερες περιπου στην επιστροφη και επειδη η δικια βαλιτσα βγηκε τελευταια ειδα 3 κυριες και 1 κυριο που δεν καταφεραν να τις παραλαβαβουν εκεινη την ωρα (ελπιζω να μην τις εχασαν τελειως). Επισης υπηρχε μια βαλιτσα που τριγυρνουσε στον ιμαντα και τελικα δεν την πηρε κανενας (βγηκα τελευταιος απο το χωρο αποσκευων, εκτος βεβαια απο τις κυριες και τον κυριο κι αυτη συνεχιζε να κανει κυκλους). Οταν πηγαινα πηρα τις αποσκευες μου παρα πολυ νωρις γι' αυτο δεν γνωριζω αν υπηρχαν επιβατες που εχασαν τις αποσκευες τους.
Τωρα θα μου πεις το 98% των επιβατων δεν ειχε κανενα προβλημα. Ε ναι, εκεινη η παλια εικονα που 1 στους 2 επιβατες εφτανε χωρις βαλιτσα στον προορισμο του μαλλον εχει περασει στο παρελθον...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εγω παντως στο ταξιδι που εκανα πριν 20 μερες περιπου στην επιστροφη και επειδη η δικια βαλιτσα βγηκε τελευταια ειδα 3 κυριες και 1 κυριο που δεν καταφεραν να τις παραλαβαβουν εκεινη την ωρα (ελπιζω να μην τις εχασαν τελειως). Επισης υπηρχε μια βαλιτσα που τριγυρνουσε στον ιμαντα και τελικα δεν την πηρε κανενας (βγηκα τελευταιος απο το χωρο αποσκευων, εκτος βεβαια απο τις κυριες και τον κυριο κι αυτη συνεχιζε να κανει κυκλους). Οταν πηγαινα πηρα τις αποσκευες μου παρα πολυ νωρις γι' αυτο δεν γνωριζω αν υπηρχαν επιβατες που εχασαν τις αποσκευες τους.
Βέβαια τα συγκεκριμένα λίγο-πολύ ισχύουν στις περισσότερες πτήσεις. Συνέχεια κάποιος (-οι) θα πηγαίνει να δηλώσει την αργοπορημένη αποσκευή του (συνήθως εγώ :D) και συχνά θα υπάρχει at least μία αποσκευή να κάνει βόλτες στον ιμάντα! Δεν ξέρω τι συμβαίνει με την Alitalia, με μπερδέψατε, αλλά δεν είναι ότι τα παραπάνω ισχύουν μόνο με εκείνη (εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές με KLM, όπως επίσης με Delta. Ειδικά με KLM μου έχουν τύχει απλά αδικαιολόγητα σκηνικά).

Όσον αφορά τις διαστάσεις για Alitalia είδα εδώ ότι σαν μέγιστο βάρος έχουν τα 8 κιλά, και σαν μέγεθος 55Χ35Χ25. Το ζήτημα είναι το πόσο strict είναι. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει η αυστηρότητα των low-cost, που κοντεύουν να μας κάνουν όλους ψυχαναγκαστικούς!
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Ταξιδευω κ εγω με alitalia σε λιγες εβδομαδες κ μαυτα που διαβαζω εδω εχω αγχωθει!Να παρω δηλ χειραποσκευη;;;Ισχυει το μεχρι 8 κιλα;;Επισης να κανω κ αλλη μια ερωτηση υπαρχει περιπτωση να πληρωσω εξτρα την βαλιτσα μου να μην συμπεριλαμβανετε δηλ στην τιμη του εισιτηριου;Μου εχει συμβει σε αλλο ταξιδι μου στπ εξωτερικο να πληρωσω 20 ευρω για την βαλιτσα μου πριν πεταξω αλλα πηγαινε ελα χωρις να ειναι υπερβαρη απλα δεν συμπεριλαμβανοταν στην τιμη του εισιτηριου.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μου εχει συμβει σε αλλο ταξιδι μου στπ εξωτερικο να πληρωσω 20 ευρω για την βαλιτσα μου πριν πεταξω αλλα πηγαινε ελα χωρις να ειναι υπερβαρη απλα δεν συμπεριλαμβανοταν στην τιμη του εισιτηριου.
Συνήθως αυτό ισχύει με low cost εταιρείες (easy, ryan και λοιπά).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.986
Likes
12.041
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Βέβαια τα συγκεκριμένα λίγο-πολύ ισχύουν στις περισσότερες πτήσεις. Συνέχεια κάποιος (-οι) θα πηγαίνει να δηλώσει την αργοπορημένη αποσκευή του (συνήθως εγώ :D) και συχνά θα υπάρχει at least μία αποσκευή να κάνει βόλτες στον ιμάντα! Δεν ξέρω τι συμβαίνει με την Alitalia, με μπερδέψατε, αλλά δεν είναι ότι τα παραπάνω ισχύουν μόνο με εκείνη (εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές με KLM, όπως επίσης με Delta. Ειδικά με KLM μου έχουν τύχει απλά αδικαιολόγητα σκηνικά).

Όσον αφορά τις διαστάσεις για Alitalia είδα εδώ ότι σαν μέγιστο βάρος έχουν τα 8 κιλά, και σαν μέγεθος 55Χ35Χ25. Το ζήτημα είναι το πόσο strict είναι. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει η αυστηρότητα των low-cost, που κοντεύουν να μας κάνουν όλους ψυχαναγκαστικούς!
Δεν διαφωνω πως γινεται και σε αλλες. Αλλα εδω μιλαμε για την Alitalia. Βεβαια εχω κι ενα αχτι με την εταιρεια γιατι πριν πολλα χρονια μου εχασε την αποσκευη, η οποια δεν βρεθηκε ποτε.

Εκεινο που παρατηρησα ειναι πως στις χειραποσκευες δεν υπαρχει σχεδον κανενας ελεγχος. Ο Καθενας ειχε μαζι του οτι ηθελε. Πρωτη φορα ειδα τοσο ασφιχτικα γεματα ντουλαπια στα αεροπλανα. Ακομη και σε πτηση με αρκετες κενες θεσεις...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εκεινο που παρατηρησα ειναι πως στις χειραποσκευες δεν υπαρχει σχεδον κανενας ελεγχος. Ο Καθενας ειχε μαζι του οτι ηθελε. Πρωτη φορα ειδα τοσο ασφιχτικα γεματα ντουλαπια στα αεροπλανα. Ακομη και σε πτηση με αρκετες κενες θεσεις...
Now we're talking!:D

Αν είναι τόσο χύμα, θα πάρω ασυζητητί χειραποσκευή! Αλλά αν έχει και κάποιος άλλος εμπειρία πάνω στο ζήτημα ας την καταθέσει (για να αποφύγω όσο μπορώ το να βρεθώ προ εκπλήξεως!)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom