American Airlines American Airlines - Ερωτήσεις & Πληροφορίες

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
American Airlines parent AMR, one of the few major U.S. airlines to avoid bankruptcy, finally succumbed Tuesday and filed for chapter 11.

American Airlines and AMR file for Chapter 11 bankruptcy - Nov. 29, 2011

H υπαγωγη στο αρθρο 11 δεν ειναι χρεωκοπια ακριβως,ειναι προστασια απο τους
πιστωτες κατα την προσπαθεια ανασυγκροτησης της εταιριας.

κατι σαν Sky Europe ας πούμε ???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
κατι σαν Sky Europe ας πούμε ???
Άλλο το chapter 11 των ΗΠΑ κι άλλο της Σλοβακίας.... Άλλο μια εταιρία με χρόνια ιστορία και βιώσιμο business plan, κι άλλο μια εταιρία που δεν παρουσίασε ποτέ ούτε σεντς κέρδος...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Άλλο το chapter 11 των ΗΠΑ κι άλλο της Σλοβακίας.... Άλλο μια εταιρία με χρόνια ιστορία και βιώσιμο business plan, κι άλλο μια εταιρία που δεν παρουσίασε ποτέ ούτε σεντς κέρδος...

Μέγιστε έγραψα σαν την Sky Europe ας πούμε

Γιατί και εκείνη όπως θυμάσαι και πολλές δικές μας εδω εταιρείες κάνουν χρήση κάποιου άρθρου πχ 99 ( προστασία απο πιστωτές ) και κερδίζουν λίγο χρόνο μεχρι να ρίξουν την χαριστική βολή ;).
Είναι πολυ λίγες οι φορές που κατάφερε καποιος να σηκώσει κεφάλι
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Μέγιστε έγραψα σαν την Sky Europe ας πούμε

Είναι πολυ λίγες οι φορές που κατάφερε καποιος να σηκώσει κεφάλι
Στη συγκεκριμένη περίπτωση και η Delta και η United σήκωσαν κεφάλι (και ήταν ένα με το χώμα κάποτε)...Τουλάχιστον τώρα θα μπορέσει να επιλύσει ζητήματα που οι άλλοι έλυσαν ακριβώς με το C11: ασφαλιστικά προγράμματα προσωπικού, μισθοί, αεροπλάνα με υψηλή ενεργειακή κατανάλωση κτλ κτλ...
 

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.
Πριν 2 βδομάδες έκανα 4 πτήσεις με ΑΑ, εμένα πάντως μου έβγαλε μια ασφάλεια, το service ήταν οκ! Ξαναπετούσα άνετα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στη συγκεκριμένη περίπτωση και η Delta και η United σήκωσαν κεφάλι (και ήταν ένα με το χώμα κάποτε)...Τουλάχιστον τώρα θα μπορέσει να επιλύσει ζητήματα που οι άλλοι έλυσαν ακριβώς με το C11: ασφαλιστικά προγράμματα προσωπικού, μισθοί, αεροπλάνα με υψηλή ενεργειακή κατανάλωση κτλ κτλ...
Όπως και η Continental (2 φορές) και η Northwest Airlines επίσης, που τώρα έχουν συγχωνευθεί με τις παραπάνω, και η US Airways (2 φορές επίσης)...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
όχι μόνο δεν φαίνεται να σηκώνει κεφαλι αλλά βρίσκεται σε τροχιά εναγκαλισμού με τη Sky Team πρωτίστως και τους άλλους δευτερευόντως..
Rivals Eye American Airlines - WSJ.com
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip America
Να σας ρωτήσω ρε παιδία έχω κλείσει εισιτήρια μέσω του petas.gr για 2 εσωτερικές πτήσεις στην Αμερική με την ΑΑ δεν είχε όμως επιλογή για το αν θα έχω βαλίτσα μέσα στην τιμή ή όχι! Λογικά δεν έχω αφού και στο site της ΑΑ δεν αναφέρει τπτ στο εισιτήριο της πτήσης μου. Γίνεται να πληρώσω εκείνη την στιγμή που παραδίδω την βαλίτσα ή μπορώ να το κάνω και από τώρα μέσα από την κράτηση μου?
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip America
Δηλαδή τα ίδια λεφτά πληρώνει κάποιος που για τον α ή β λόγο δεν κουβαλάει βαλίτσα αλλά μόνο χειραποσκευή και το ίδιο κάποιος που έχει 23 κιλά βαλίτσα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom