American Airlines American Airlines - Ερωτήσεις & Πληροφορίες

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Tα 757 είναι πανέμορφα αεροπλάνα φετίχ αλλά δεν τα λες και μπουμπούκια... στην καλή περίπτωση θα πετάξεις με κάποιο 10 ετών και στην κακή με κάποιο 20 ετών... περίμενε εκτός εκπλήξεως πολυκαιρισμένα καθίσματα, κοινές ή καθόλου οθόνες και αεροσυνοδούς ντίβες της δεκαετίας του 70... αν είναι μια απόσταση μέχρι τρεις ώρες δεν χάλασε και ο κόσμος αν όμως πετάς βράδυ από LAX ή SFO τότε δεν είναι και ότι καλύτερο... εγώ στην θέση σου θα το έψαχνα για μια Virgin ή καμιά JetBlue...
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip America
Πάλι καλά είναι για 3ωρες αποστάσεις! :clap:
Βασικά ήταν και φτηνά...77 ευρώ Μιαμι-ΝΥ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Η American Airlines ανακοινώνει 13.000 απολύσεις υπό τη σκιά της πτώχευσης

Η AMR έχει καταθέσει αίτηση πτώχευσης το Νοέμβριο του 2011 Η American Airlines ανακοινώνει 13.000 απολύσεις υπό τη σκιά της πτώχευσης

Τατιάνα Ρόκου - 07 Φεβρουάριος 2012, 13:31 Περίπου 4.600 εργαζόμενοι συντήρησης. 4.200 χειριστές αποσκευών, 2.300 αεροσυνοδοί, 400 πιλότοι και 1.400 εργαζόμενοι διοίκησης θα χάσουν τις δουλειές τους στην American Airlines.

awww.traveldailynews.gr_uploads_images_AA1.jpg



Η αεροπορική American Airlines πρόκειται να μειώσει τον αριθμό του προσωπικού συντήρησης των αεροσκαφών, καθώς και τον αριθμό των αεροσυνοδών, των πιλότων και της διοίκησης της εταιρείας. Η μητρική της American Airlines AMR αναφέρει ότι θα μειώσει κατά 13.000 τις θέσεις εργασίας -περίπου το 15% του εργατικού δυναμικού της. Η AMR θέλει να μειώσει το κόστος του προσωπικού κατά 20% σε μια προσπάθεια να μειώσει τις δαπάνες κατά 2 δισ. δολ. (1,52 δισ. ευρώ) και να αυξήσει τα έσοδα κατά 1 δισ. δολ. σε ετήσια βάση.

Η AMR, η οποία έχει καταθέσει αίτηση πτώχευσης τον περασμένο Νοέμβριο, επιθυμεί ακόμη αλλαγές στις συντάξεις του προσωπικού της. Το εργατικό δυναμικό, 88.000 ατόμων, εκπροσωπείται κυρίως από τρία κύρια συνδικάτα, τα οποία αντιτίθενται στις αλλαγές. Η AMR δήλωσε ότι σχεδιάζει να ξεκινήσει διαπραγματεύσεις με τα τρία σωματεία σύντομα. Η εταιρεία είχε ζημία 884 εκατ. δολ. το α΄ 9μηνο του 2011 και την περασμένη Τρίτη ανακοίνωσε ζημία ύψους 904 εκατ. δολ. μόνο για τον μήνα Δεκέμβριο. Η AMR έχει απωλέσει συνολικά πάνω από 11 δισ. δολ. από το 2001.

Η American Airlines ανακοινώνει 13.000 απολύσεις υπό τη σκιά της πτώχευσης
 

sceds

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
νεα υορκη
Μου έκλεισαν εισητηρια business class με american airlines και british airways από αθήνα για Νέα Υόρκη μέσω Λονδίνου, ΒΑ είναι το Αθήνα Λονδίνο πηγαινε και ελά και αθηνα Νεα Υορκη το πηγαινε ΒΑ και το έλα ΑΑ, με ΒΑ εχω ξαναταξιδεψει διακεκριμένη θέση είναι αποδεκτή δεν είναι όπως τις εταιρείες της ανατολής αλλά ειναι οκ, με ΑΑ έχει ταξιδεψει κανείς να μου πει τη γίνετε?
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Στις 24/5 εκλεισα εισητηρια απο τη σελιδα της εταιρίας εναντι 240 ευρω απο νεα υορκη προς σικαγο με επιστροφη. Μου ηρθε επιβεβαίωση στο mail μου και sms στο κινητο οτι πληρωθηκαν απο τη τραπεζα μου. σημερα το πρωι κοιτοντας το λογαριασμο μου ειδα οτι τα λεφτα ειχαν επιστραφει. Μιλωντας με τη τραπεζα μου ειπαν οτι τα ειχαν παρει στις 24 απο την α.α. και καποια στιγμη επεστραφησαν. Μετα επικοινονωντας με την α.α. μου ειπαν οτι τα εισητηρια υπαρχουν κανονικα στο συστημα τους.
Μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να εχει συμβει???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μήπως χρεώθηκαν, επεστράφησαν και ξαναχρεώθηκαν μετά; (Συνήθης πρακτική σε χρεώσεις συναλλάγματος)
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Μήπως χρεώθηκαν, επεστράφησαν και ξαναχρεώθηκαν μετά; (Συνήθης πρακτική σε χρεώσεις συναλλάγματος)
Τελικά έτσι έγινε αφού το απόγευμα εχθές τελικά τα ξαναπηραν τα χρήματα.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Παραλίγο να πληρώσεις τον Μιχαλάκη δύο φορές :D
Για την ακρίβεια παραλίγο να τον δω δωρεάν.
Αυτό είναι που με τρώει αν δεν τους έπαιρνα τηλ τι θα γινόταν?????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom