Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
καλησπερα και απο μένα. εχετε να μου προτεινετε ωραια μαγαζακια για aperitivo στη Ναπολη?
 

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Καλημέρα σε όλους!!!
Σκέφτομαι να κλείσω για Νάπολη τέλη Νοεμβρίου για ένα τριήμερο αξίζει για χειμώνα ;
Επίσης μια βοήθεια που κοντά να μείνουμε και τι προλαβαίνουμε να δούμε σε αυτό το τριήμερο !!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα σε όλους!!!
Σκέφτομαι να κλείσω για Νάπολη τέλη Νοεμβρίου για ένα τριήμερο αξίζει για χειμώνα ;
Επίσης μια βοήθεια που κοντά να μείνουμε και τι προλαβαίνουμε να δούμε σε αυτό το τριήμερο !!!
Μια χαρά αξίζει για χειμώνα. Είναι μια μεγάλη πόλη που "ζει" όλον τον χρόνο. Επιπλέον, θα συναντήσετε καιρό περίπου σαν της Ελλάδας.
Να μείνετε κεντρικά.
Θα μπορέσετε να δείτε τα βασικά αξιοθέατα και καλό θα είναι να φυλάξετε μισή μέρα για Πομπηία.
 

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις ποια περιοχή θεωρητικά είναι κέντρο ; Βρίσκω ωραίο ξενοδοχείο δίπλα στο σιδηροδρομικό σταθμός είναι καλή περιοχή;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις ποια περιοχή θεωρητικά είναι κέντρο ; Βρίσκω ωραίο ξενοδοχείο δίπλα στο σιδηροδρομικό σταθμός είναι καλή περιοχή;
Και εμεις κάπου εκεί κοντά είχαμε μείνει αλλά το βράδυ κυριως δεν αισθανόμασταν και πολύ ασφαλείς... Βλέπεις πολλούς περίεργους στο δρόμο... Εμεις ήμασταν και κορίτσια βεβαια,και αρκετά νεαρές σε ηλικία όποτε ξερεις, ισως φοβόμασταν λίγο παραπάνω και είχαμε παντου το νου μας... Βολεύει πολύ επειδή έχει κοντά τον σταθμό, απλά να ξερεις ότι καλύτερα θα ήταν να μην τριγυριζες πολύ εκεί το βράδυ και να πηγαίνεις κατευθείαν στο ξενοδοχείο :p
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα σε όλους!!!
Σκέφτομαι να κλείσω για Νάπολη τέλη Νοεμβρίου για ένα τριήμερο αξίζει για χειμώνα ;
Επίσης μια βοήθεια που κοντά να μείνουμε και τι προλαβαίνουμε να δούμε σε αυτό το τριήμερο !!!
Γειά σου και από εμένα.
Αν θέλεις ρίξε μία ματιά στην ιστορία μου για το τί προλαβαίνεις να δεις από την πόλη σε τρεις μέρες.
Περίπου τον ίδιο χρόνο διέθετα και εγώ και πιστεύω ότι με καλό προγραμματισμό προλαβαίνεις να πάρεις μια πολύ καλή ιδέα για τη Νάπολη.
Δες τα κεφάλαια 2,3,4,5 και 6.

https://www.travelstories.gr/commun...pri-amalfitana-alberobello-matera-bari.55645/

Καλό διάβασμα και καλά να περάσετε!!
 

maria_ns

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
καλησπέρα!
ψήνομαι πολύ για ταξίδι στη Νάπολη, διάβασα την υπέροχη ιστορία-ξενάγηση με τα πολλά κεφάλαια μα θα ήθελα να σας ζητήσω κάτι διαφορετικό.
ο σύζυγος δεν έχει τη πολυτέλεια άνετης μετακίνησης (πονεμένες αρθρώσεις) και θα ήθελα προτάσεις για ένα διήμερο/τριήμερο όσο το δυνατόν πιο... εύκολο. θα μου πείτε να πάω με τα καπη και δίκιο θα έχετε ^_^ θα προτιμούσα και γαστρονομικές προτάσεις μιας κ είμαστε λιχουδιάρηδες κ μας ενδιαφέρει πολύ κάθε έδεσμα και ποτό που έχει να προσφέρει μια ξένη πόλη. σας ευχαριστώ πολύ <3
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπέρα!
ψήνομαι πολύ για ταξίδι στη Νάπολη, διάβασα την υπέροχη ιστορία-ξενάγηση με τα πολλά κεφάλαια μα θα ήθελα να σας ζητήσω κάτι διαφορετικό.
ο σύζυγος δεν έχει τη πολυτέλεια άνετης μετακίνησης (πονεμένες αρθρώσεις) και θα ήθελα προτάσεις για ένα διήμερο/τριήμερο όσο το δυνατόν πιο... εύκολο. θα μου πείτε να πάω με τα καπη και δίκιο θα έχετε ^_^ θα προτιμούσα και γαστρονομικές προτάσεις μιας κ είμαστε λιχουδιάρηδες κ μας ενδιαφέρει πολύ κάθε έδεσμα και ποτό που έχει να προσφέρει μια ξένη πόλη. σας ευχαριστώ πολύ <3
Καλησπέρα.
Από φαγητό έχω γράψει εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%A0%CE%AC%CFτ%83%CF%87%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%9D%CE%AC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7.53526/page-2#post-622406
Στο προηγούμενο από αυτό κεφάλαιο θα δεις και έναν από τους ιδιαίτερους ναπολιτάνικους καφέδες που προσφέρονται στα καφέ.
Όσο για το ήπιο πρόγραμμα: Το μεγαλύτερο μέρος του κέντρου της Νάπολης είναι πεδινό, οπότε περπατιέται. Ο ρυθμός και η διάρκεια καθορίζεται από εσάς. Παραλείψτε τις ανηφοριές των Quartieri Spagnoli. Χρησιμοποιείστε το μετρό και τα λεωφορεία. Στο Vomero (λόφος) πάει τελεφερικ. Μείνετε κεντρικά, ιδανικά κοντά στους σταθμούς Dante και Toledo, για να είστε πιο κοντά στα αξιοθέατα.
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
20171030_191810.jpg


Πριν καποιες μερες γυρισα απο Ναπολη και πραγματικα ηταν ενα ταξιδι που γεμισε τη καρδια μου και εχει αφησει το μυαλο μου να ταξιδευει πολυ συχνα πισω σε αυτην! Υπεροχη πολη,χαλαρη και πολυ ζεστος κοσμος που παντα προσπαθουσε να εξυπηρετησει εστω κ με παντομιμα! Η φωτογραφια που σας παραθεσα ειναι απο ενα καφε στο vomero . Οπου βεβαια και να καθησεις παραγγελνεις κατι να πιεις κ αυτοι σου γεμιζουν το τραπεζι με χιλια δυο καλουδια. Να ενημερωσω οτι το allibus η τιμη ειναι πλεον 5 ευρω. Αχ Ναπολη!
 
Last edited by a moderator:

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
οποιοδήποτε!!
πω πώ μας άνοιξες την όρεξη!! μια απο τις πόλεις της Ιταλίας που δεν έχω επισκεφτεί ποτέ και είναι στα πλάνα μου για το Πάσχα.Θα έχω 4 μέρες διαθέσιμες πρίν την κρουαζιέρα μας ,είναι αρκετές για την πόλη? επίσης επειδή θα είμαστε με παιδιά είναι φιλική στς μικρές ηλικίες?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου. Έχω βρει αρκετά σπίτια με καλές τιμές κοντά στη στάση του μετρό Toledo. Επειδή κάπως έχω μπερδευτεί, πόσο κέντρο θεωρείται η περιοχή; Με ενδιαφέρει κυρίως να μπορώ να διανύσω από σταση μεταξύ αξιοθεάτων με τα πόδια για να γλιτώσω τη συγκοινωνία. Κατά πόσο είναι αυτό εφικτό; Το ίδιο για την περιοχή γύρω από το Castel Capuano?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom