Αργεντινή Argentina - Buenos - Iguazu - Ushuaia...........

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη

Αφορμη για το αξεχαστο αυτο ταξειδι ηταν ενα συνεδριο ιατρικο στο Benos Aires απο 29/9 εως 8/10/2007.Σε ενα τετοιο ταξειδι Ζωης,θα ηταν πολυ κριμα να το περιορισει κανεις μονο στο Buenos.Ετσι αποφασισαμε με την συζυγο,(πολυ ταξειδιαρα και αυτη,ευτυχως) να το επεκτεινουμε και σε ημερες και σε αξιοθεατες περιοχες της Αργεντινης.
Διαφορα ταξειδιωτικα πρακτορεια Ελληνικα,ζητουσαν για την συγκεκριμενη επεκταση που ειχαμε επιλεξει 4.500-5000 Euros το ατομο !!..Το ποσον μας φανηκε εξωπραγματικο.Το διαδικτυο ομως και παλι εκανε το θαυμα του.;)
Αναζητησαμε τουριστικα πρακτορεια της Αργεντινης και ειδαμε οτι οι περιηγησεις στην χωρα ειναι περιπου τυποποιημενες.Επιλεξαμε καποια και αρχισαμε την αλληλογραφια ζητωντας προσφορα για 6 εσωτερικες πτησεις,επισκεψη στα αξιοθεατα,ξεναγηση,ξενοδοχεια με 11 διανυκτερευσεις σε μεσης κατηγοριας ξενοδοχεια, και μεταφορες απο και προς τα αεροδρομια.
Και ηρθε η απαντηση.!!...1600Euros το ατομο για ολα αυτα. Η χαρα μας απεριγραπτη. Μετα απο λιγο ομως αρχισαν οι αμφιβολιες.Και αν...ειναι απατη η δουλεια? Που ξερουμε ποιος ειναι αυτος που μας απαντησε? Τι εγγυησεις εχουμε για το οτι θα τηρησει αυτα που λεει? Ευλογα ερωτηματα!Αξιζει να ρισκαρουμε?
Βεβαια στα e-mail του ειχε πληρη στοιχεια της φιρμας,με αριθμο αδειας λειτουργιας του γραφειου απο τον Τουρισμο Αργεντινης,τηλεφωνα,κ.λ.π.
Αφου ανταλλαξαμε καμια δεκαρια e-mails ζητωντας διαφορες διευκρινησεις και διαβεβαιωσεις,μας πηρε τηλεφωνο και εκεινος για να σιγουρευτει οτι υπαρχουμε,ηρθε η ωρα της πιστωτικης καρτας.Φιλοσοφωντας τα πραγματα οτι η ζωη ειναι μια σειρα απο ρισκα και δυσκολες αποφασεις,στειλαμε τα χρηματα 5 μηνες πριν απο το ταξειδι για να πετυχουμε τις τιμες της προσφορας του.
Η προετοιμασια των ταξειδιων με μαγευει και με ανεβαζει σχεδον οσο το ιδιο το ταξειδι.Εδω ομως υπηρχε η ανησυχια αλλα και η περιεργεια αν πηραμε τη σωστη αποφαση.Θα το διαπιστωναμε σε 5 μηνες !!!!!!! Η ζωη ειναι ενα ρισκο.
Δεκα ημερες πριν απο το ταξειδι επιβεβαιωσαμε τηλεφωνικα την συμφωνια μας και κλεισαμε το ραντεβου για να βρεθουμε στο Buenos Aires και να παραλαβουμε εισητηρια και Vauchers.:mad:
H πτηση με Iberia μεσω Μαδριτης κουραστικη αλλα πολυ καλη κατα τα αλλα.
Tο πρωι της επομενης κατ ευθειαν στο γραφειο του πρακτορα για να δοθει τελος
στην αγωνια μας και απαντηση στα ερωτηματικα μας.
Ο Ramiro μας περιμενε γελαστος,ενα ευγενικο παιδι γυρω στα 30,με τα εισητηρια και τα λοιπα χαρτια στο χερι.Αφου τα ειπαμε λιγο,τον ευχαριστησαμε και βγαινοντας απο την εισοδο του γραφειου βγαλαμε ενα ηχηρο ΟΥΦ.... και οι δυο.Ειχαμε κερδισει το στοιχημα.Η Αργεντινη μας περιμενε να μας δειξει τισ ομορφιες της,χωρις εγνοιες και αγχη.:lol:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πραγματικα ηταν μεγαλο το ρισκο σου!
Αστα αυτα ομως τωρα,το ταξιδι εγινε και εμεις περιμενουμε τη συνεχεια.:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Πολύ Αργεντινή πέφτει βρε παιδια...

Μήπως είναι σημάδι για ταξίδι???

Ακούμε... (καλά ντε μη βαράτε, βλέπουμε..)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο σκεφτηκα κι εγω..πολυ Αργεντινη τελευταια , και λεγε-λεγε θα παμε ολοι μου φαινεται.
Ανυπομονω να ακουσω τη συνεχεια..με 6 εσωτερικεs πτησειs στο προγραμμα θα εχει περιπετεια η ιστορια!
Panta45 περιμενουμε σουπερ ξεναγηση στη χωρα του tango:clap:
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Argentina-Buenos-Iguazu-Ushuaia......

Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σε ευχαριστω πολυ dk για τις καταπληκτικες φωτογραφιες του δρομου που προσθεσες.
Ακομα δεν εχω καταφερει να κατεβασω φωτογραφιες στο site και εχω πολλες και καλες.
Σιγα σιγα θα γινει και αυτο.Θα το προσπαθησω αρχικα μονος μου.
Εαν συναντησω δυσκολιες θα ζητησω την βοηθεια σου.
Mε μεγαλη μου χαρα.:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Panta45 πολυ εντυπωσιακα αυτα που μαs αφηγεισαι - ειναι και προσφατο το ταξιδι - δε βλεπω την ωρα να φτασουμε στο Iguazu :D!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια!!:clap::clap:
Συνεχεια γρηγορα πριν φυγω :lol:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Περιμενουμε τη συνεχεια συντομα!
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ, τί μου θύμισες τώρα! Άντε, καλή ξεκούραση και δεν σου λέω τίποτα για την άλλη πλευρα...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
'Οσες φορές και αν έχω ακούσει

γι αυτή τη χώρα πάντα αισθάνομαι ότι είναι η πρώτη φορά.
Καθένας έχει να βάλει και μια διαφορετική πινελιά.
Με βλέπω στο επόμενο για Αργεντινή:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom