ATH-BIO: Πως;;;

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Για να παιρνουμε ιδεες πως να ερθουμε στα λημερια μου!!!
Βεβαια εγω δεν ειμαι εξπερτ στις αεροπορικες εταιριες,αλλα μιας και με ειχατε ρωτησει στη συναντηση πως μπορειτε να ερθετε στο Μπιλμπαο σας παραθετω τη μεχρι τωρα εμπειρια μου.
Οταν μια φορα και ενα καιρο η getxo αποφασισε να επισκεφτει το Μπιλμπαο διαλεξε λογω τιμης και δρομολογου την Air France.Με τη συγκεκριμενη εταιρεια πεταξα αρκετες φορες,παντα βεβαια μεσω Παρισι,οπου η πτηση Παρισι - Μπιλμπαο,γινοταν με ενα μικρο αεροπλανο,τυπο δε ξερω,αλλα ηταν αν δε κανω λαθος 2 και 2 θεσεις σε καθε σειρα και μαλιστα τη χειραποσκευη την εδινες πριν μπεις στο αεροπλανο. Ευχαριστημενη ειμαι,παραπονο δεν εχω και μια φορα η βαλιτσα εφτασε με μια μερα καθυστερηση αλλα και ξεμεινα και 6 ωρες στο Παρισι,γιατι δεν μου εκανε τη τιμη να με περιμενει το επομενο αεροπλανο,λογω καθυστερησης απο το αεροδρομιο του Μπιλμπαο.
Καποια στιγμη ειπα να πεταξω και με την Alitalia,ακομα πιο μικρο το αεροπλανο απο Μιλανο για Μπιλμαο,με 1 και 2 θεσεις! Το καλυτερο ηταν οτι στη συγκεκριμενη πτηση μας εδιναν παγωτο χωνακι και ηταν χαρμα,να πετας,τρελαινομαι να βρισκομαι σε ενα αεροπλανο αλλα και με το παγωτο,μια χαρα! Παντα πεταγα μεσω Μιλανου και ποτε μου δεν αξιωθηκα να βγω εξω να κανω μια βολτα! Μεχρι στιγμης για μενα αυτο το δρομολογιο ειναι το καλυτερο. Διοτι εμενα μονο 45 λεπτα στο Μιλανο,ισα ισα να πας τουαλετα,να παρεις κανενα ζυμαρικο και βουρ για το επομενο! Και ναι και εδω ειχα καθυστερησεις στις βαλιτσες! Μαλιστα μια φορα εφτασε η μια βαλιτσα και η αλλη μας εκανε τη τιμη να εμφανιστει την επομενη...
Με Iberia εχω πεταξει λιγες φορες για Αθηνα,παραξενο αν σκεφτει καποιος οτι ειναι και ο εθνικος μας αερομεταφορεας! Αλλα ναι με τα μιλια ηρθα τον Οκτωβριο 2008 με 56 ευρω!!!! Και μη ξεχνατε οτι παιρνω 2 αεροπλανα!!
Πανω απο χρονο ταξιδευω,με εξαιρεση τον Οκτωβριο 2008,μονο με Lufthansa! Και ναι οι Γερμανοι ειναι φιλοι μου! Ακομα και οταν περσυ εκαναν απεργια οι υπαλληλοι των αεροδρομιων,βασικα το catering εκανε αν θυμαμαι καλα την απεργια,ναι και τοτε πεταξα αλλα και φαγητο ειχα,φτωχο μεν αλλα τιμιο δε. Η τυπικη ατακα που ακους στη πτηση BIO-FRA ειναι ham or cheese? Προσφερουν σαντουιτς,το οποιο εχει 'η ζαμπον ή τυρι,και βεβαια η κλασσικη σοκολατιστα! Το πασχα για Στοκχολμη ειχανε σοκολατενιο λαγουδακι!
Οσο για τη vueling ,πεταξα μονο μια φορα και αυτο απο μπερδεμα! Ειχα ξεμεινει στην Αθηνα,εκτακτο ταξιδι και πανω στο πανικο εβγαλα λαθος τις ημερομηνιες και πεταξα με vueling. Βασικα αν πας καπου απευθειας ειναι καλα η low cost αλλα αν πρεπει να παρεις και δευτερο αεροπλανο,τοτε πρεπει να ξανατσεκαρεις και βαλιτσες και τρεχα γυρευε!!!
Βεβαια παιζει και easyjet απο Λονδινο αλλα δε το εχω ψαξει,αλλα ειναι μια καλη λυση,με aegean και μετα easyjet,μαλιστα φευγουν και απο το ιδιο αεροδρομιο!

Αν καποιος εχει να προτεινει κατι αλλο,ακουω!!

Αλλα ελπιζω να σας εδωσα ιδεες για το πως να ερθετε στα λημερια μου...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ευχαριστουμε ...
Τωρα που σε γνωρισαμε και μας ενθουσιασες εχουμε ακομα ενα λογο για ενα ταξιδακι στην Ισπανια ...
Απο Βαρκελωνη με τραινο ποσες ωρες ειναι και ποσο κοστιζει ;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλε ΚΙΚΙ σε ευχαριστω,με εκανες να κοκκινισω! :)

Οσο για το τρενο που λες,δε ξερω,θα το κοιταξω και θα σου πω. Βλεπω θες να παρεις τζουρα και απο Βαρκελωνη μερια...:haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μια βολτουλα στη Βαρκελωνη δεν εβλαψε ποτε κανεναν,
ετσι δεν ειναι ; :haha:

Απλα σκεφτηκα οτι με vueling πας Βαρκελωνη οικονομικα και μετα με τραινο εως Μπιλμπαο βλεπεις και διαδρομη ...
ή καθεσαι Βαρκελωνη και πετας παλι με vueling Bilbao ...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Εβλεπα δειγματοληπτικά κάτι 25άρια και 30άρια Ευρώπουλα για τον Σεπτέμβρη με την Vueling από Βαρκελώνη για Μπιλμπάο! Πρόκειται για τιμές εισιτηρίου απλής μετάβασης πρό φόρων.


Υ.Γ.1:
μια βολτουλα στη Βαρκελωνη δεν εβλαψε ποτε κανεναν,
ετσι δεν ειναι ; :haha:.
συμφωνώ κ επαυξάνω, πρωταθλήτρια ΚΙΚΗ (σημ. 6 φορές επίσκεψη στην Βαρκελώνη για τους μη γνωρίζοντες :haha:)

Y.Γ. 2:
τι γλώσσa είναι η Euskara και η Galego? :roll:
Τις είδα στις επιλογές γλώσσας στο σάιτ της Vueling!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον, λοιπον ακομα ενας τροπος για να ερθετε στα λημερια μου: με Alitalia μεχρι Μιλανο, κανετε και τα ψωνια σας και μετα απο το Bergamo με Ryanair πετατε για Santander, το οποιο ειναι μια ωρα με λεωφορειο απο το Μπιλμπαο! :)

Ξερω, ξερω ειναι λιγο "κουλο" το σκηνικο αλλα ειναι μια λυση!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Για τους Θεσσαλονικιούς: Κάποια γνωστή μου μου είχε πει ότι είχε πετάξει πριν από 2 χρόνια καλοκαίρι Θεσ/κη --> San Sebastian ή Bilbao. (νομίζω το πρώτο, αλλά δε μ'ενδιέφερε ιδιαίτερα οπότε...)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ευχαριστουμε ...
Τωρα που σε γνωρισαμε και μας ενθουσιασες εχουμε ακομα ενα λογο για ενα ταξιδακι στην Ισπανια ...
Απο Βαρκελωνη με τραινο ποσες ωρες ειναι και ποσο κοστιζει ;

Πάνε 2 τρένα: το ένα αναχωρεί απο Βαρκελώνη στισ 08:45 και φτάνει στις 15:40 και το άλλο ξεκινά στις 12:30 και φτάνει στις 21:40. Για τιμές δεν γνωριζώ...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Ευχαριστουμε ...
Τωρα που σε γνωρισαμε και μας ενθουσιασες εχουμε ακομα ενα λογο για ενα ταξιδακι στην Ισπανια ...
Απο Βαρκελωνη με τραινο ποσες ωρες ειναι και ποσο κοστιζει ;
Renfe
ολες οι αποριες θα λυθουν:xmas_razz:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom