1. Απόκρυψη ανακοίνωσης
  2. Κλείστε αεροπορικά στο νέο Travelstories GO! ΚΛΙΚ ΕΔΩ
    Απόκρυψη ανακοίνωσης
  3. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο του 2015! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

ATH.ENA Card

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά Περί Ταξιδιών' που ξεκίνησε από το μέλος tripakias, στις 13 Οκτωβρίου 2018.

1. tripakias

tripakias Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νεα Υορκη-Βανκουβερ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Φοκλαντ
    Ξερει κανεις αν μπορω να βγαλω την προσωποποιημενη καρτα απο το αεροδρομιο αργα το απογευμα προς βραδι; Απο τα εκδοτηρια των λεωφορειων; Αν κανω αιτηση online και ζητησω να μου τη στειλουν ταχυδρομικως (στην Αθηνα) θα την εχω παραλαβει πριν τις 10 Νοεμβριου ή @@;

2. jimp

jimp Member

Γιατί χωρίς προσωποποιημένη δεν μπορείς;

Δεν θα φτάσει 10 Νοεμβρίου με τίποτα.
    Την εκδίδουν και τα εκδοτήρια του μετρό και του λεωφορείου, τα πρώτα μέχρι τις 23:30 τα δεύτερα 24/7, απλά θα πρέπει να έχεις τα χαρτιά μαζί.

tripakias likes this.
  3. tripakias

tripakias Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νεα Υορκη-Βανκουβερ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Φοκλαντ
    Δεν μπορω να βαλω απεριοριστες για απο/προς αεροδρομιο για 30 μερες στην ανωνυμη. Εχω 22 διαδρομες να κανω...

4. adiaforos

adiaforos Member

Τα εκδοτήρια των λεωφορείων στο αεροδρόμιο δεν εκδίδουν προσωποποιημένες κάρτες, μόνο εισιτήρια για τις X γραμμές εκδίδουν.

tripakias likes this.
  5. maria91

maria91 Member

Απ οτι καταλαβα θα ρθεις απο καπου στο αεροδρομιο και θα σαι Αθηνα ως 10 νοεμβρη..οποτε η μονη λυση που υπαρχει ειναι να βγαλεις σε εκδοτηριο μετρο επιτοπου αν το βρεις ανοικτο,αλλιως φευγεις απο αεροδρομιο και πας σ αλλο σταθμο μετρο...προσεξε μην πας αρχες ή τελος του μηνα και στο σταθμο του Συνταγματος γιατι θα φας 2ωρο αναμονης ευκολοτατα!οσο για ονλινε εμενα εκανε να ρθει κανα μηνα σπιτι!οασα βλεπεις εγγυηση!:haha:

tripakias and Dina Z like this.
  6. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Δυσκολα πραγματα ζητας! :( Χρειαστηκαμε 14 χρονια για να μπουν μπαρες στο μετρο, αγορασαν οτι πιο αχρηστο υπηρχε στην αγορα και η διαδικασια θα παρει αλλα 14 χρονια να ολοκληρωθει. :mad:
    Η πιο ασφαλης λυση ειναι να κανεις οτι προτεινε η @maria91

Last edited: 14 Οκτωβρίου 2018
  7. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Και εγώ είχα κάνει αίτηση online (τον Μάρτιο) και μου είχε έρθει σπίτι μέσα στο πολύ 10 μέρες. Αυτή τη στιγμή όμως δεν ξέρω τι παίζει από χρόνους αποστολής. Στο site της ath.ena δίνει τα εκδοτήρια του ΟΣΥ στο αεροδρόμιο ως σημείο έκδοσης προσωποποιημένης κάρτας. Αν φας πόρτας εκεί πήγαινε στο σταθμό του μετρό. Το εκδοτήριο εκεί είναι λέει ανοιχτό 06:00 - 23:30

pluss and tripakias like this.
  8. buffon85

buffon85 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Περού
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιαπωνία/Χιλή
    εμενα μου ειχε ερθει σε 10 μερες στην χειροτερη περιοδο, οκτωβριο ποτε ηταν; αλλα απο αλλους ακουγα πολυ χειροτερα

ναι δες εδω https://www.athenacard.gr/jsp/smartafc/general/customers/ekdotiria.jsp
    εχει και ωρες λειτουργιας, αλλα γενικως να ξερεις οτι δεν ειναι μονο η αρχη του μηνα. αυτο το πραγμα που ζουμε τον τελευταιο χρονο στην αθηνα ειναι τριτοκοσμικο τουλαχιστον και δυστυχως η κατασταση τρεχει ολον τον μηνα.

η κορυφη ειναι οτι φορτιζεις την καρτα στο σαιτ αλλα πρεπει να ενεργοποιηθει σε μηχανημα (σορρυ κατι δικα μου)

maria91, Dina Z, greco and 1 other person like this.
  9. tripakias

tripakias Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νεα Υορκη-Βανκουβερ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Φοκλαντ
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...Εκανα την αιτηση και θα παω να την παραλαβω απο εκδοτηριο. Απ' οτι καταλαβα στο αεροδρομιο μονο απο αυτο των λεωφορειων εκδιδεται.

Οχι πως εχει σημασια αλλα για την ιστορια θα φτασω Αθηνα 12 Νοεμβριου και μεχρι τις 12 Δεκεμβριου οπου θα επιστρψω Παρισι εχω να κανω 10 ταξιδια απο/προς Αθηνα σε Κυπρο, Κων/πολη και 8 ελληνικες πολεις.

Αυτο απο που προκυπτει;

pluss likes this.
  10. jimp

jimp Member

Και από αυτό του μετρό, μ`εσκασες

11. adiaforos

adiaforos Member

Τελευταία φορά που ήμουν αεροδρόμιο με λεωφορείο (πάνε κάποιοι μήνες), τα εκδοτήρια στην αφετηρία των λεωφορείων δεν εξέδιδαν προσωποποιημένη κάρτα. Όμως από το σύνδεσμο που παρέθεσε ο buffon85, φαίνεται ότι αυτό έχει αλλάξει. Οπότε, λογικά, θα κάνεις τη δουλειά σου...
    Πάντως, αν φτάνεις πριν τις 23:30, μπορείς να εξυπηρετηθείς από τα εκδοτήρια του μετρό.

Last edited: 14 Οκτωβρίου 2018
  12. Dina Z

Dina Z Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ονειρεύομαι ... γενικώς!
    Αυτο απο που προκυπτει;[/QUOTE]
    Προκυπτει απο την καθημερινη μου εμπειρια στο μετρο της Αθηνας.:confused:
    Ενας χτυπαει .... περνανε πισω του τρεις-τεσσερεις, χτυπας και μπλοκαρει, για να φορτισεις στα αυτοματα κανει μια ωρα με αποτελεσμα να δημιουργειται ουρα, ανθρωπο να ελεγχει και να βοηθαει σπανια βρισκεις και γενικα ολα δουλευουν .... αψογα.
    Πως θα επρεπε να ειναι; Ε, καμια σχεση!

greco and maria91 like this.