ATH.ENA Card

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξερει κανεις αν μπορω να βγαλω την προσωποποιημενη καρτα απο το αεροδρομιο αργα το απογευμα προς βραδι; Απο τα εκδοτηρια των λεωφορειων; Αν κανω αιτηση online και ζητησω να μου τη στειλουν ταχυδρομικως (στην Αθηνα) θα την εχω παραλαβει πριν τις 10 Νοεμβριου ή @@;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατί χωρίς προσωποποιημένη δεν μπορείς;

Δεν θα φτάσει 10 Νοεμβρίου με τίποτα.
Την εκδίδουν και τα εκδοτήρια του μετρό και του λεωφορείου, τα πρώτα μέχρι τις 23:30 τα δεύτερα 24/7, απλά θα πρέπει να έχεις τα χαρτιά μαζί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν μπορω να βαλω απεριοριστες για απο/προς αεροδρομιο για 30 μερες στην ανωνυμη. Εχω 22 διαδρομες να κανω...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Ξερει κανεις αν μπορω να βγαλω την προσωποποιημενη καρτα απο το αεροδρομιο αργα το απογευμα προς βραδι; Απο τα εκδοτηρια των λεωφορειων;
Τα εκδοτήρια των λεωφορείων στο αεροδρόμιο δεν εκδίδουν προσωποποιημένες κάρτες, μόνο εισιτήρια για τις X γραμμές εκδίδουν.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δεν μπορω να βαλω απεριοριστες για απο/προς αεροδρομιο για 30 μερες στην ανωνυμη. Εχω 22 διαδρομες να κανω...
Απ οτι καταλαβα θα ρθεις απο καπου στο αεροδρομιο και θα σαι Αθηνα ως 10 νοεμβρη..οποτε η μονη λυση που υπαρχει ειναι να βγαλεις σε εκδοτηριο μετρο επιτοπου αν το βρεις ανοικτο,αλλιως φευγεις απο αεροδρομιο και πας σ αλλο σταθμο μετρο...προσεξε μην πας αρχες ή τελος του μηνα και στο σταθμο του Συνταγματος γιατι θα φας 2ωρο αναμονης ευκολοτατα!οσο για ονλινε εμενα εκανε να ρθει κανα μηνα σπιτι!οασα βλεπεις εγγυηση!:haha:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ξερει κανεις αν μπορω να βγαλω την προσωποποιημενη καρτα απο το αεροδρομιο αργα το απογευμα προς βραδι; Απο τα εκδοτηρια των λεωφορειων; Αν κανω αιτηση online και ζητησω να μου τη στειλουν ταχυδρομικως (στην Αθηνα) θα την εχω παραλαβει πριν τις 10 Νοεμβριου ή @@;
Δυσκολα πραγματα ζητας! :( Χρειαστηκαμε 14 χρονια για να μπουν μπαρες στο μετρο, αγορασαν οτι πιο αχρηστο υπηρχε στην αγορα και η διαδικασια θα παρει αλλα 14 χρονια να ολοκληρωθει. :mad:
Η πιο ασφαλης λυση ειναι να κανεις οτι προτεινε η @maria91
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και εγώ είχα κάνει αίτηση online (τον Μάρτιο) και μου είχε έρθει σπίτι μέσα στο πολύ 10 μέρες. Αυτή τη στιγμή όμως δεν ξέρω τι παίζει από χρόνους αποστολής. Στο site της ath.ena δίνει τα εκδοτήρια του ΟΣΥ στο αεροδρόμιο ως σημείο έκδοσης προσωποποιημένης κάρτας. Αν φας πόρτας εκεί πήγαινε στο σταθμό του μετρό. Το εκδοτήριο εκεί είναι λέει ανοιχτό 06:00 - 23:30
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εμενα μου ειχε ερθει σε 10 μερες στην χειροτερη περιοδο, οκτωβριο ποτε ηταν; αλλα απο αλλους ακουγα πολυ χειροτερα

ναι δες εδω https://www.athenacard.gr/jsp/smartafc/general/customers/ekdotiria.jsp
εχει και ωρες λειτουργιας, αλλα γενικως να ξερεις οτι δεν ειναι μονο η αρχη του μηνα. αυτο το πραγμα που ζουμε τον τελευταιο χρονο στην αθηνα ειναι τριτοκοσμικο τουλαχιστον και δυστυχως η κατασταση τρεχει ολον τον μηνα.

η κορυφη ειναι οτι φορτιζεις την καρτα στο σαιτ αλλα πρεπει να ενεργοποιηθει σε μηχανημα (σορρυ κατι δικα μου)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...Εκανα την αιτηση και θα παω να την παραλαβω απο εκδοτηριο. Απ' οτι καταλαβα στο αεροδρομιο μονο απο αυτο των λεωφορειων εκδιδεται.

Απ οτι καταλαβα θα ρθεις απο καπου στο αεροδρομιο και θα σαι Αθηνα ως 10 νοεμβρη..οποτε η μονη λυση που υπαρχει ειναι να βγαλεις σε εκδοτηριο μετρο επιτοπου αν το βρεις ανοικτο,αλλιως φευγεις απο αεροδρομιο και πας σ αλλο σταθμο μετρο...προσεξε μην πας αρχες ή τελος του μηνα και στο σταθμο του Συνταγματος γιατι θα φας 2ωρο αναμονης ευκολοτατα!οσο για ονλινε εμενα εκανε να ρθει κανα μηνα σπιτι!οασα βλεπεις εγγυηση!:haha:
Οχι πως εχει σημασια αλλα για την ιστορια θα φτασω Αθηνα 12 Νοεμβριου και μεχρι τις 12 Δεκεμβριου οπου θα επιστρψω Παρισι εχω να κανω 10 ταξιδια απο/προς Αθηνα σε Κυπρο, Κων/πολη και 8 ελληνικες πολεις.

Δυσκολα πραγματα ζητας! :( Χρειαστηκαμε 14 χρονια για να μπουν μπαρες στο μετρο, αγορασαν οτι πιο αχρηστο υπηρχε στην αγορα και η διαδικασια θα παρει αλλα 14 χρονια να ολοκληρωθει. :mad:
Η πιο ασφαλης λυση ειναι να κανεις οτι προτεινε η @maria91
Αυτο απο που προκυπτει;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Τα εκδοτήρια των λεωφορείων στο αεροδρόμιο δεν εκδίδουν προσωποποιημένες κάρτες, μόνο εισιτήρια για τις X γραμμές εκδίδουν.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...Εκανα την αιτηση και θα παω να την παραλαβω απο εκδοτηριο. Απ' οτι καταλαβα στο αεροδρομιο μονο απο αυτο των λεωφορειων εκδιδεται.
Τελευταία φορά που ήμουν αεροδρόμιο με λεωφορείο (πάνε κάποιοι μήνες), τα εκδοτήρια στην αφετηρία των λεωφορείων δεν εξέδιδαν προσωποποιημένη κάρτα. Όμως από το σύνδεσμο που παρέθεσε ο buffon85, φαίνεται ότι αυτό έχει αλλάξει. Οπότε, λογικά, θα κάνεις τη δουλειά σου...
Πάντως, αν φτάνεις πριν τις 23:30, μπορείς να εξυπηρετηθείς από τα εκδοτήρια του μετρό.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αυτο απο που προκυπτει;[/QUOTE]
Προκυπτει απο την καθημερινη μου εμπειρια στο μετρο της Αθηνας.:confused:
Ενας χτυπαει .... περνανε πισω του τρεις-τεσσερεις, χτυπας και μπλοκαρει, για να φορτισεις στα αυτοματα κανει μια ωρα με αποτελεσμα να δημιουργειται ουρα, ανθρωπο να ελεγχει και να βοηθαει σπανια βρισκεις και γενικα ολα δουλευουν .... αψογα.
Πως θα επρεπε να ειναι; Ε, καμια σχεση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom