Γερμανία Ιταλία Bερολίνο η Μιλάνο (περίχωρα) Ιανουάριο με παιδιά?

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
Καλησπέρα παιδιά, θέλω να κάνω ενα ταξίδι (4ήμερο) μέσα Γενάρη με τα παιδία μου (12 & 10 ετών) κάπου φθηνά στο εξωτερικό. Οι πιο οικονομικές λύσεις για εκείνο το διαστήμα (δεν μπορώ άλλο μήνα γιατι θα θάλουν ανανέωση τα διαβατήριά τους) είναι μιλάνο ή βερολίνο φυσικά με την λατρεμένη Easyjet.
Kαλοί φίλοι με έκραξαν για Βερολίνο γιατί θα έχει πολύ κρύο ειδικά για τα παιδιά. Από την άλλη Μιλάνο που πηγα το καλοκαίρι δεν τρελάθηκα και σκέφτομαι για περίχωρα (Βερόνα - Bergamo ή Κόμο-Λουγκάνο).
Θα ήθελα και τα δικά σας φωτα πρίν αποφασίσω :roll:
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Καλησπέρα παιδιά, θέλω να κάνω ενα ταξίδι (4ήμερο) μέσα Γενάρη με τα παιδία μου (12 & 10 ετών) κάπου φθηνά στο εξωτερικό. Οι πιο οικονομικές λύσεις για εκείνο το διαστήμα (δεν μπορώ άλλο μήνα γιατι θα θάλουν ανανέωση τα διαβατήριά τους) είναι μιλάνο ή βερολίνο φυσικά με την λατρεμένη Easyjet.
Kαλοί φίλοι με έκραξαν για Βερολίνο γιατί θα έχει πολύ κρύο ειδικά για τα παιδιά. Από την άλλη Μιλάνο που πηγα το καλοκαίρι δεν τρελάθηκα και σκέφτομαι για περίχωρα (Βερόνα - Bergamo ή Κόμο-Λουγκάνο).
Θα ήθελα και τα δικά σας φωτα πρίν αποφασίσω :roll:
Στη Β. Ιταλία δεν θα έχει κρύο δλδ; Και να πας να δεις τις λίμνες χειμωνιάτικα; (ή δεν εννοείς για εκεί;)
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
έχει πως δεν έχει απλά ψάχνω που θα μπορέσουν να το ευχαριστηθούν περισσότερο τα παιδια λόγω χειμώνα
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Και οι δυο επιλογες σου ειναι αρκετα κρυες, το Βερολινο ομως περισσοτερο (με διαφορα). Οι λιμνες δεν ειναι καλη ιδεα τον χειμωνα. Αλλα μπορειτε να επισκεφτειτε το Bergamo. Δεν μπορω να φανταστω πολλα ενδιαφεροντα πραγματα στο Μιλανο για τα παιδια.. Παντως αν το κριτηριο ειναι η θερμοκρασια, απεφυγε το Βερολινο.
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
ευχαριστώ πολύ στο Bergamo ήμουν με τον άντρα μου το καλοκαίρι, απλά έλεγα κάπου να δραστηριοποιηθούν και τα παιδια. Ευχαριστώ πολύ :)
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Εγώ πάλι θα έλεγα για Βερολίνο μιας και έχει και ένα Pergamon Museum με ελληνικό ενδιαφέρον και για τα παιδιά..αν τώρα το κριτήριο είναι η θερμοκρασία, ε είναι πιο κρύο το Βερολίνο
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αφού η βασική σου παράμετρος είναι η ενεργή συμμετοχή, δραστηριοποίηση και διασκέδαση των παιδιών (συμφωνώ!!!), από αυτό να ξεκινήσεις:
παραμονή στον αστικό ιστό (όχι ύπαιθρο, γύρισματα από δω κι από κει μεσ' το κρύο κλπ)
επίσκεψη σε μουσεία με ενδιαφέρον για παιδιά (τεχνολογίας, διάφορα θεματικά, κλπ)
επίσκεψη σε παιδότοπους (κάτι σαν λούνα παρκ εσωτερικού χώρου, κλπ)
παραμονή σε τσαγερίες και ζεστούς χώρους (ΧΩΡΙΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΤΣΙΓΑΡΑΔΕΣ) με άποψη...
κλπ.....
Νομίζω έχω δει να συμπεριλαμβανονται μέσα σε ταξ. οδηγούς και τμήματα ειδικά γραμμένα για παιδιά, πχ. Λονδίνο με παιδιά, Βερολίνο με παιδιά......
Στο μυαλό μου εύκολα μου έρχονται, σαν πόλεις φιλικές σε παιδιά το Μόναχο και το Λονδίνο. Εδώ βέβαια υπεισέρχεται η δεύτερη παράμετρος σου .....η Easyjet!!! Θα δεις και θα σταθμίσεις....
Πάντως εγώ δεν θα τα τριγυρνούσα (τα παιδάκια) μέσ' το ψόφο...όπου κι αν είναι ....κι όσο φτηνή πτήση και να βρω:):):)
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Κι εγω ψηφιζω Βερολινο! Εχει παρα πολλα να κανουν τα παιδια και να δουν. Οσον αφορα το κρυο...ντυστα καλα..!! Αλλωστε το χειμωνα παντου κρυο εχει. Στο Λουγκανο ημουν προσφατα...ειναι πολυ ομορφο μερος αλλα μικρο και πιστευω πως δεν εχει τιποτα ενδιαφερον για μικρα παιδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom