ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ονειρεμένο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
καλησπερα παιδια εχω βρει μια καλη προσφορα για νεα υορκη απο μεσα οκτωμβριου εως τελη νοεμβριου(360- 370 αναλογα τις ημερομηνιες) με air france με σταση στο παρισι 1 ωρα και επιστροφη με αλιταλια με 2 ωρες σταση στη ιταλια εχω ομως αρκετες αποριες.
1 να παω μεσα οκτωβρη η τελη νοεμβρη που θα πεσει και το thanks giving?
2 αν παω τελη νοεμβρη θα ειναι πανακριβα τα ξενοδοχεια?
3 να τα κλεισω απο τωρα τα ξενοδοχεια η να περιμενω μπας και βρω καμια καλη προσφορα ?
4 με τα εισητηρια μπορει να υπαρξει προβλημα λογω της ελαχιστης αναμονης στον ενδιαμεσο προορισμο? η αφου τα βγαζει μαζι το συστημα αυτο δεν πρεπει να με απασχολει
5 αλλες προτασεις για οτιδηποτε απο καποιον που εχει ξαναπαει μιας και δεν εχω ιδεα
δωστε μου τα φωτα σας να το κλεισω σημερα μιας και στην βραση κολλαει το σιδερο και μολις γυρισω θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου αναλυτικοτατα ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
1) Δε νομίζω ότι έχει μεγάλη διαφορά, τέλη νοέμβρη θα κάνει πιο πολύ κρύο απλώς. Εγώ προσωπικά θα διάλεγα Οκτώβρη.

2) Πιο ακριβά θα είναι από Οκτώβρη αλλά δε νομίζω τραγικά.

3) περίμενε είναι νωρίς λέω εγώ

4) αφού είναι ενιαίο εισητήριο δε σε απασχολεί

5) για Νέα Υόρκη ξεκίνα από εδώ: http://www.travelstories.gr/category/ταξιδιωτικοί-οδηγοί/νέα-υόρκη-άρθρα/
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Το thanksgiving στην Aμερική γιορτάζεται την τελευταία Πέμπτη του Νοέμβρη άρα φέτος θα ειναι 28 Νοεμβρίου.
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ονειρεμένο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
θα παρω εγκεφαλικο πηγα να κλεισω τα εισητηρια και θελει αριθμο διαβατηριου και μολις παρατηρησα οτι εχει ληξει της γυναικας μου και το δικο μου ληγει μεχρι την πτηση φοβαμαι οτι μεχρι να βγει το διαβατηριο θα εχουν τελειωσει τα εισητηρια ξερεις κανεις τι μπορω να κανω?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
θα παρω εγκεφαλικο πηγα να κλεισω τα εισητηρια και θελει αριθμο διαβατηριου και μολις παρατηρησα οτι εχει ληξει της γυναικας μου και το δικο μου ληγει μεχρι την πτηση φοβαμαι οτι μεχρι να βγει το διαβατηριο θα εχουν τελειωσει τα εισητηρια ξερεις κανεις τι μπορω να κανω?
Στην αρμόδια υπηρεσία που θα πας για έκδοση διαβατηρίου ζήτησε να σημειώσεις εκείνη τη στιγμή τον αριθμό και την ημερομηνία λήξης των νέων διαβατηρίων, ώστε να μην χάσεις χρόνο μέχρι την παραλαβή. Φυσικά φρόντισε να έχεις μαζί σου έγκαιρα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Σου εύχομαι να προλάβεις.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Επειδη,απο οτι καταλαβα,υπαρχουν φτηνα αεροπ.σε διαφορετικες ημερομηνιες,δεν θα εξαφανιστουν ολα!Πηγαινε την Δευτερα και βγαλε νεα διαβατηρια.Και κατα,την γνωμη μου,πριν κλεισεις τα εισιτηρια,κανε και την αιτηση για την esta.
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ονειρεμένο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
εψησα και 2 φιλαρακια να ερθουν και εκλεισα τα εισητηρια εντελλει για 23 νοεμβρη εως 2 δεκεμβρη και ετσι θα προλαβω το thanksgiving την black friday αλλα και τον χριστουγεννιατικο στολισμο της πολης ελπιζω να μην εχει τρομερο κρυο και το δαγκωσω
αρχιζω σιγα σιγα να ψαχνω και για ξενοδοχειο ειτε διαμερισμα σε καλη τιμη βρηκα μεχρι στιγμης ενα και ενα που μου φαινοται ευκαιριες με 850 ευρω 9 διανυκτερευσεις 4 ατομα σε αποσταση καμια 10 χιλιομετρα απο το κεντρο και τα δυο περιποιημενα ειδικα το διαμερισμα θα βρω κατι καλυτερο λετε η να τα κλεισω απο τωρα?
και αν ναι ποιο θα επιλεγατε απο τα 2 βασει ποιοτητας τιμης και προσβασιμοτητας
https://www.airbnb.gr/rooms/653217

http://www.easytobook.com/hoteldetails.php?hotel_id=33340&lang=en&no_dates=0&arrival=23-11-2013&departure=02-12-2013&prs_arr[0]=4&amu=280824575
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Απ'οτι φαινεται το διαμερισμα ειναι σε καλυτερο σημειο.Το ξενοδοχειο,δεν φαινεται,στον χαρτη,να εχει σταθμο τρενου η μετρο.
Τελικα,για τα εισιτηρια,δεν χρειαστηκε να βαλεις αριθμο διαβατηριου?
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ονειρεμένο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
οχι γιατι τα πηρα απο αλλο σαιτ αφενος και αφετερου αν μου ζητουσε και αυτο θα εδινα λαθος στοιχεια θα εβγαζα το καινουργιο και θα επαιρνα να το αλλαζα ρωτησα και γινεται αλλα δεν χρειαστηκε καν
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Μια μικρή γνώμη..το διαμέρισμα δεν είναι σε καλή περιοχή..δεν θα ήθελα να κυκλοφορήσω βράδυ..θεωρείται (Washington heights) Spanish Harlem..και δεν είναι και πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης..το ξενοδοχείο είναι πάνω σε highway είναι οκ η περιοχή..αλλά φίλε μου..είναι μακριά από την μαγεία της πόλης..πιθανόν να βάζει λεωφορείο και το ίδιο το ξενοδοχείο για μανχάταν..αλλά ταπεινή μου άποψη την NY για να την νιώσεις..πρέπει να έχεις την εύκολη πρόσβαση ανά πάσα ώρα και στιγμή..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ είχα πάει τέλος Νοέμβρη του 2010. Τέλεια ήταν! Ο καιρός την ημέρα ήταν καταπληκτικός και έκανε κρύο το βράδυ βέβαια, όταν έπεφτε ο ήλιος, σταδικα, μετά τις 6 δηλαδή. Δεν έβρεξε ούτε 1 μέρα και φυσικά κάναμε τα ψώνια! Αν πάρετε μαζί σας prepaid κάρτα, ίσως να μη δουλεύει παντού, να έχετε και εναλλακτική.

Απο τα ξενοδοχεία που δείχνεις, στο LaGuardia, μάλλον θα είναι κάπως μακριά αν κρίνω και απο το όνομα. Το άλλο έχει κοντά μετρό, μπορείτε τη μέρα να κινείστε μ'αυτό και αν θεωρείτε κάποια ώρα επικίνδυνη παίρνετε ταξί, είστε 4 μια χαρά βολεύει.

Black Friday ευτυχώς ήμασταν στο Atlantic City. Έγινε χαμός! Ψώνισα για 20 χρόνια! Αν ήμουν ΝΥ δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα να ψωνίσω, λένε ότι γίνεται πανικός. Ενώ εκεί (είχαμε βέβαια ήδη πάει για τα καζίνο, όχι μόνο για ψώνια, γιατί είναι και κανα 3ωρο απόσταση) ήταν τέλεια, άνετα τα μαγαζιά, λίγος κόσμος, τιμές δεν το συζητάμε! Αυτά...
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ονειρεμένο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Μια μικρή γνώμη..το διαμέρισμα δεν είναι σε καλή περιοχή..δεν θα ήθελα να κυκλοφορήσω βράδυ..θεωρείται (Washington heights) Spanish Harlem..και δεν είναι και πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης..το ξενοδοχείο είναι πάνω σε highway είναι οκ η περιοχή..αλλά φίλε μου..είναι μακριά από την μαγεία της πόλης..πιθανόν να βάζει λεωφορείο και το ίδιο το ξενοδοχείο για μανχάταν..αλλά ταπεινή μου άποψη την NY για να την νιώσεις..πρέπει να έχεις την εύκολη πρόσβαση ανά πάσα ώρα και στιγμή..
δεν αμφιβαλλω σε αυτο που λες για την αποσταση αλλα προτιμω να λιωσω στις δραστηριοτητες παρα να τα φαω σε καποιο ξενοδοχειο στο κεντρο της πολης που θα πηγαινω ισα ισα για ενα υπνο οι τιμες ειναι απιθανες και για τα 2
υπαρχει και μια 3η πιθανοτητα να μεινω στο manhattan club με rci αν βρω αλλα χλωμο το κοβω να εχει δωματια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom