Ινδονησία Bali...πρωτάρης ταξιδιώτης!

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Καλησπέρα στην κοινότητα

Το πρώτο μου ποστ...κ μπαίνω στα βαθειά. πριν μερικές μέρες κέρδισα σε ένα διαγωνισμο 5 μέρες στο μπαλί...σε επικοινωνία με το ταξιδιωτικό γραφείο που θα κονίσουμε το ταξίδι μου πρότειναν όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά (μέχρι τέλος 2010 έχω δικαίωμα ) συνεπώς μετα το τέλος της εξεταστικής ,τέλος Σεπτέβρη του ειπα να κάνει τις κρατήσεις κ τα εισιτήρια .

Διάβασα όσο πιο γρήγορα μπορούσα , εν ελλείψει χρόνο λόγο διαβάσματος , μαγεύτικα απο το Ubud (αν κ η κοπέλα μου φοβάται τα απομονωμένα μέρη μην μας ληστέψουν κτλ . ) πολύ ενδιαφέρον πρέπει να είναι κ το rafting.

θα ξεκινήσω με μερικές βασικές απορίες.

1) Ασθένειες...διάβασα ότι μερικοί απο σας κάνετε εμβόλια Ηπατιτιδας Α,Β ...χρειάζεται να κάνουμε αυτά τα εμβόλια? υπάρχει κίνδυνος?
2) Χρειάζεται έκδοση Visa ? αν ναι απο την Ινδονησιακή πρεσβεία κ μόνο μπορεί να γίνει αυτό?
3) Τι θα χρειαστώ μαζί απο εξοπλισμό (δεν έχω ξανακάνει ταξίδι με αεροπλάνο_μονο οταν γύρισα 3 χρονών απο αφρική)?

Επίσης είδα οτι το εχετε γυρίσει πολλές φορές το νησί. Σε 5 μέρες ποιά πιστεύετε οτι είναι τα πιο σημαντικά μέρη που πρέπει να επισκεφθώ? Έχετε να μου προτείνετε κάποιο τουριστικό οδηγό?

Ευχαριστώ για την Βοήθεια..

Γιώργος
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα στην κοινότητα

Το πρώτο μου ποστ...κ μπαίνω στα βαθειά. πριν μερικές μέρες κέρδισα σε ένα διαγωνισμο 5 μέρες στο μπαλί...σε επικοινωνία με το ταξιδιωτικό γραφείο που θα κονίσουμε το ταξίδι μου πρότειναν όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά (μέχρι τέλος 2010 έχω δικαίωμα ) συνεπώς μετα το τέλος της εξεταστικής ,τέλος Σεπτέβρη του ειπα να κάνει τις κρατήσεις κ τα εισιτήρια .

Διάβασα όσο πιο γρήγορα μπορούσα , εν ελλείψει χρόνο λόγο διαβάσματος , μαγεύτικα απο το Ubud (αν κ η κοπέλα μου φοβάται τα απομονωμένα μέρη μην μας ληστέψουν κτλ . ) πολύ ενδιαφέρον πρέπει να είναι κ το rafting.

θα ξεκινήσω με μερικές βασικές απορίες.

1) Ασθένειες...διάβασα ότι μερικοί απο σας κάνετε εμβόλια Ηπατιτιδας Α,Β ...χρειάζεται να κάνουμε αυτά τα εμβόλια? υπάρχει κίνδυνος?
2) Χρειάζεται έκδοση Visa ? αν ναι απο την Ινδονησιακή πρεσβεία κ μόνο μπορεί να γίνει αυτό?
3) Τι θα χρειαστώ μαζί απο εξοπλισμό (δεν έχω ξανακάνει ταξίδι με αεροπλάνο_μονο οταν γύρισα 3 χρονών απο αφρική)?

Επίσης είδα οτι το εχετε γυρίσει πολλές φορές το νησί. Σε 5 μέρες ποιά πιστεύετε οτι είναι τα πιο σημαντικά μέρη που πρέπει να επισκεφθώ? Έχετε να μου προτείνετε κάποιο τουριστικό οδηγό?

Ευχαριστώ για την Βοήθεια..

Γιώργος
Καλώς ήρθες Γιώργο και καλά ταξίδια!

1) Κανένα εμβόλιο δεν χρειάζεται να κάνετε. Εκτός από την όποια φαρμακευτική αγωγή μπορεί να έχετε στην Ελλάδα, τα μόνα που ίσως χρειαστείτε είναι κάτι για το ενδεχόμενο στομαχικών/γαστρικών διαταραχών (Ιμόντιουμ ή Ερσεφουρίλ), κάποια αντιισταμινική αλοιφή και κανένα σύνηθες παυσίπονο (ασπιρίνη, παναντόλ, πονστάν, κλπ.).

2) Βίζα θα βγάλετε με την άφιξή σας στο αεροδρόμιο. Έχει ισχύ 30 μέρες και κοστίζει $25. Τα ανταλάσσουν με ισοτιμία: $1=9.000 ρουπίες. Μπορείτε να πληρώσετε και με ευρώ - θα σας δώσουν ρέστα σε ρουπίες. Χρήματα μπορείτε να αλλάξετε εκεί. Άν έχετε κάρτα για ανάληψη από ΑΤΜ, μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε στο αεροδρόμιο του Μπαλί. Προτιμείστε το "κόκκινο" μηχάνημα (δε θυμάμαι το όνομα της Τράπεζας) - δίνει μεγαλύτερο ποσό, 2.500.000 ρουπίες (κάπου 200 ευρώ).

3) Εκτός των προσωπικών αντικειμένων ατομικής υγιεινής, ελαφρά ρούχα (καλοκαίρι είναι πάντα εκεί), καπελλάκι και ένα αδιάβροχο. Αντικουνουπικό καλό (DEET 40%) και αντιηλιακό. Και, αν οδηγείτε μηχανάκι, το δίπλωμα.

Καλά να περάσετε.
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
ευχαριστώ για την απάντηση σου babaduma...

Βίζα μήπως γίνεται να βγάλουμε εδώ στην πρεσβεία τους? είναι απαραίτητη δηλαδή?

Συνάλαγμα στο αεροδρόμιο δεν μπορούμε να κάνουμε?


ευχαριστώ κ πάλι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ευχαριστώ για την απάντηση σου babaduma...

Βίζα μήπως γίνεται να βγάλουμε εδώ στην πρεσβεία τους? είναι απαραίτητη δηλαδή?

Συνάλαγμα στο αεροδρόμιο δεν μπορούμε να κάνουμε?


ευχαριστώ κ πάλι.
Η βίζα είναι απαραίτητη, ναι, αλλά την βγάζεις επί τόπου, δε χρειάζεται να τρέχεις από δω. Και συνάλλαγμα σου είπα: στο αεροδρόμιο. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστείς εκεί για να πληρώσεις το ταξί για το ξενοδοχείο (μη μασήσετε απ' τους διάφορους που θα σας την πέσουν, έχει γκισέ που πληρώνεις, σου δίνουν απόδειξη και μ' αυτήν παίρνετε το ταξί). Και για όταν χρειαστείτε ταξί: Μόνο Bluebird.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η βίζα είναι απαραίτητη, ναι, αλλά την βγάζεις επί τόπου, δε χρειάζεται να τρέχεις από δω. Και συνάλλαγμα σου είπα: στο αεροδρόμιο. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστείς εκεί για να πληρώσεις το ταξί για το ξενοδοχείο (μη μασήσετε απ' τους διάφορους που θα σας την πέσουν, έχει γκισέ που πληρώνεις, σου δίνουν απόδειξη και μ' αυτήν παίρνετε το ταξί). Και για όταν χρειαστείτε ταξί: Μόνο Bluebird.
Γιατί μόνο bluebird ταξί; Αυτό ισχύει μόνο για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο ή και για τις υπόλοιπες μεκινήσεις στο νησί;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γιατί μόνο bluebird ταξί; Αυτό ισχύει μόνο για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο ή και για τις υπόλοιπες μεκινήσεις στο νησί;
Για όλες τις μετακινήσεις με ταξί στην Ινδονησία. Ο λόγος? Είναι οι πιο αξιόπιστοι, βάζουν πάντα το ταξίμετρο, σε πάνε εκεί που θες και δεν σε κλέβουν. Νά'χετε μόνο υπόψη σας ότι όταν τους καλέσεις τηλεφωνικά, έχουν ελάχιστη πληρωμή 25000 ρουπίες (2 ευρώ και κάτι). Αν τους πάρετε από πιάτσα ή στο δρόμο, αυτή η ελάχιστη δεν ισχύει΄- όσο γράψει το ταξίμετρο.
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
εχετε κρατήσει κάποιο τηλέφωνο Ταξί...με καλή εξυπηρέτηση κ τιμές? γιατι απ'οτι διάβασα αν εισαι στο ξενοδοχείο κ καλέσεις ταχι σε χρεώνουν πολύ( κ δεν τα παίρνει ο οδηγός)...

Ισχύει ότι με 7-10 ευρώ μπορείς να έχεις το ταξί να σε πηγαίνει όπου θές?

Αν έχετε κάποιο τηλέφωνο κάποιου οδηγού εκεί με καλή εξυπηρετηση θα εκτιμούσα ένα π.μ

Επίσης...απο ασφάλεια/κλέφτες υπάρχει κάποιος κίνδυνος? κινητά κτλ κτλ..

Ευχαριστώ.
 

kdiam

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα στην κοινότητα

...σε επικοινωνία με το ταξιδιωτικό γραφείο που θα κονίσουμε το ταξίδι μου πρότειναν όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά (μέχρι τέλος 2010 έχω δικαίωμα ) συνεπώς μετα το τέλος της εξεταστικής ,τέλος Σεπτέβρη του ειπα να κάνει τις κρατήσεις κ τα εισιτήρια .
Καλά έκανες. Από Οκτώβρη και μετά αυξάνουν οι βροχές.

Από ασφάλεια, είναι όπως και στην Ελλάδα: προσέχεις που αφήνεις τα πράγματα σου - εκτός αν πας στο δάσος της βροχής, οποτε προσοχή στις ανοιχτές μπαλκονόπορτες: μπαίνουν μαϊμουδες!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πολλές ερωτήσεις, κάποιες παρανοήσεις, ας τα πάρουμε με τη σειρά:

εχετε κρατήσει κάποιο τηλέφωνο Ταξί...με καλή εξυπηρέτηση κ τιμές?
Κατ' αρχήν, ένα καλό site με πρακτικές πληροφορίες για αγαθά και υπηρεσίες είναι αυτό:

My Bali Guide Information for traveling to Bali Indonesia

Εδώ My Bali Guide Information for traveling to Bali Indonesia υπάρχει ένα σχεδιάγραμμα του αεροδρομίου του Μπαλί. Αφού παραλάβετε τις αποσκευές και προχωρησετε στην έξοδο προς την πόλη, πριν βγείτε απ' την αίθουσα, στο δεξί σας χέρι είναι τα ΑΤΜ. Στον ίδιο χώρο θα βρείτε και κάποια δωρεάν έντυπα με πληροφορίες. Εκεί έχει και 1-2 γραφεία με υπηρεσίες μεταφορών ή διαμονής. Το κοστολόγιό τους για τη μεταφορά (π.χ. ταξί) είναι περίπου 10% ακριβότερο απ' την κανονική τιμή. Αυτά δεν είναι τα γκισέ που ανέφερα. Το γκισέ του σωματείου των ταξιτζήδων είναι έξω, αφού βγείτε απ' την αίθουσα, στα αριστερά σας. Εκεί θα τους πείτε ότι θέλετε bluebird taxi. Μια ιδέα για τον τιμοκατάλογο θα πάρετε εδώ:

http://www.mybaliguide.com/cgi-bin/index.cgi?action=viewnews&id=465"]http://www.mybaliguide.com/cgi-bin/index.cgi?action=viewnews&id=465

(αντιγράψτε το link γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορεί να το εμφανίσει εδώ)

Υπολογίστε μια αύξηση περίπου 10% στις αναγραφόμενες τιμές (Ιαν. 2010).

To site της εταιρίας Blue Bird με τα τηλέφωνά της είναι αυτό:

Regular Taxi - Blue Bird Group - Jakarta, Indonesia

γιατι απ'οτι διάβασα αν εισαι στο ξενοδοχείο κ καλέσεις ταχι σε χρεώνουν πολύ( κ δεν τα παίρνει ο οδηγός)...
Εδώ γίνεται η παρανόηση: Είναι άλλο πράγμα η υπηρεσία που μπορεί να παρέχει το ξενοδοχείο και άλλο πράγμα να τηλεφωνήσουν (ή να φωνάξουν) ένα ταξί.

Στην πρώτη περίπτωση ναι, πληρώνεις κάτι παραπάνω (10-20%) ανάλογα με το ξενοδοχείο. Στην δεύτερη δεν πληρώνεις τίποτα στο ξενοδοχείο, μόνο το ταξί (εκεί έχει το ελάχιστο που είπα πιο πάνω - κάτι σαν το δικό μας όταν παίρνεις τηλ. στο ραδιοταξί - αλλά μόνο όταν τηλεφωνήσουν). Συνήθως περιμένουν έξω απ' το ξενοδοχείο ταξί που συνεργάζονται και τα φωνάζει ο πορτιέρης. Είναι σημαντικό να ειπωθεί εδώ ότι όταν γίνει αυτό, στο ξεν/χείο σημειώνουν το Νο. του ταξί που πήρες - για τη δική σου ασφάλεια.

Ισχύει ότι με 7-10 ευρώ μπορείς να έχεις το ταξί να σε πηγαίνει όπου θές?
Άλλη παρανόηση εδώ. 9 ευρώ κοστίζει να σε πάει το ταξί απ' το αεροδρόμιο στη Nusa Dua ή στο Benoa. Είναι δυνατόν να ισχύει αυτό? Όποιος το είπε ή το έγραψε αυτό απλά είναι άσχετος ή έχει να πάει εκεί καμμιά 20αριά χρόνια.

Αν θες αυτοκίνητο για όλη τη μέρα (10 ώρες: 8 π.μ. - 6 μ.μ.) να υπολογίζεις κοντά στα 40 ευρώ (450.000 ρουπίες). Σε καμμιά περίπτωση λιγότερα από 30. Μιλάμε για αυτοκίνητο με οδηγό, A/C, βενζίνη, κλπ. όλα πληρωμένα.
Ό,τι συμφωνία κάνετε, με όποιον την κάνετε, πρέπει να το ξεκαθαρίσετε απ' την αρχή ότι είναι όλα μέσα σ'αυτό που θα πληρώσετε (εκτός του πουρμπουάρ που θα θελήσετε ίσως να δώσετε στο τέλος: 10-20 χιλιάδες).

Αν έχετε κάποιο τηλέφωνο κάποιου οδηγού εκεί με καλή εξυπηρετηση θα εκτιμούσα ένα π.μ.
Αν είχα κάποιο τηλέφωνο (ή όνομα) οδηγού να προτείνω, πίστεψέ με, δε θα είχα κανένα πρόβλημα να το γράψω εδώ. Αυτό θα ήταν και το σωστό πιστεύω. Για την Java που έχω θα το κάνω όταν γράψω την ιστορία. Για το Μπαλί θα κάνω το αντίστοιχο γι αυτόν που δεν πρέπει να πάρετε.

Νέοι άνθρωποι είστε, αν τα καταφέρνετε με το μηχανάκι, αυτό να χρησιμοποιήσετε (να νοικιάσετε). Είναι η καλύτερη και φτηνότερη λύση.

Αν δεν μπορείτε να το κάνετε ή θα πάτε με κάποιο πακέτο (εκδρομικό) ή θα πάρετε αυτοκίνητο με οδηγό. Εδώ μπορεί να μου ορμήξουν κάποιοι αλλά θα σου πω το εξής: Ο οδηγός είναι "λαχείο". Σπάνια κερδίζεις. Στο δικό τους γήπεδο παίζεις, δεν έχεις και πολλές επιλογές. Στα μέρη που θα πάρει προμήθεια θα επιχειρήσει να σε πάει, θα κοιτάξει να κάνει την συντομότερη και ευκολότερη διαδρομή, θα κοιτάξει να βγάλει όσο γίνεται περισσότερα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια αλλά αυτό είναι ο κανόνας στο Μπαλί - κατά την ταπεινή μου άποψη πάντοτε.

Τι μπορείς να κάνεις? Όχι πολλά. Να το πάρεις απόφαση ότι "έτσι είναι" αφενός (και όχι μόνο για τον οδηγό, και στις άλλες υπηρεσίες το ίδιο ισχύει, στις εισόδους των ναών, στις ξεναγήσεις, στις αγορές, κλπ.) και να ξέρεις τι ζητάς αφετέρου. Τι ακριβώς χρειάζεσαι και τι όχι, τι θέλεις να αγοράσεις και τι όχι, πού θες να φας και πού όχι. Και κυρίως πού θες να πας. Συγκεκριμένα πράγματα: Με ονόματα, σημειωμένα στο χάρτη, πρώτα εδώ, μετά εκεί, αυτό, το άλλο, καταλαβαίνεις. Εξήγηση από πριν. Προτού ξεκινήσετε. Καθαρά πράγματα και να επιβεβαιώσετε ότι κατάλαβε τι ακριβώς θέλετε να κάνετε. Όχι για να μην πληρώστε 5 ευρώ παραπάνω ή παρακάτω - σιγά τα ωά - απλά για να μη χαλαστείτε και να μπορέσετε να το απολαύσετε όσο γίνεται καλύτερα. Και, προσοχή στο αιρ-κοντίσιον του αυτ/του! Σκοτώνει!

Επίσης...απο ασφάλεια/κλέφτες υπάρχει κάποιος κίνδυνος? κινητά κτλ κτλ..
Κοντά στο νου κι η γνώση: Λίγη προσοχή δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Όχι υστερίες, φυσιολογικά πράγματα, στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
ευχαριστώ για την απάντηση σου babaduma...

Βίζα μήπως γίνεται να βγάλουμε εδώ στην πρεσβεία τους?
Μπορει καποιος να βγαλει και βιζα απο δω στην Ινδονησιακη πρεσβεια αλλα θα την πληρωσει 3 φορες ακριβοτερα.

Καλυτερα στο Μπαλι κι`ας περιμενεις στην ουρα.:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλά τα είπατε αλλα έχω μια ένσταση.
σε καμμία περίπτωση δεν κάνομε συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο..εχει το χειρότερο rate σκέτη ληστεία...
συνάλλαγμα να κάνεις μονο στα πολυκαταστήματα mata hari στο ισόγειο έχει ανταλλακτήρια με το καλύτερο rate του νησιού..και με μεγάλη διαφορά!
τέτοια καταστήματα έχει στην kuta στο ubud και νομίζω και στο denpasar.
καλή απόλαυση κύριε και φυσικά αν δεν κάνεις raffting στα ποτάμια του bali δεν έχεις κάνει τίποτα!!
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Α>Νέοι άνθρωποι είστε, αν τα καταφέρνετε με το μηχανάκι, αυτό να χρησιμοποιήσετε (να νοικιάσετε). Είναι η καλύτερη και φτηνότερη λύση.


Τι μπορείς να κάνεις? Όχι πολλά. Να το πάρεις απόφαση ότι "έτσι είναι" αφενός (και όχι μόνο για τον οδηγό, και στις άλλες υπηρεσίες το ίδιο ισχύει, στις εισόδους των ναών, στις ξεναγήσεις, στις αγορές, κλπ.) και να ξέρεις τι ζητάς αφετέρου. Τι ακριβώς χρειάζεσαι και τι όχι, τι θέλεις να αγοράσεις και τι όχι, πού θες να φας και πού όχι. Και κυρίωςΒ>πού θες να πας. Συγκεκριμένα πράγματα: Με ονόματα, σημειωμένα στο χάρτη, πρώτα εδώ, μετά εκεί, αυτό, το άλλο, καταλαβαίνεις. Εξήγηση από πριν. Προτού ξεκινήσετε. Καθαρά πράγματα και να επιβεβαιώσετε ότι κατάλαβε τι ακριβώς θέλετε να κάνετε. Όχι για να μην πληρώστε 5 ευρώ παραπάνω ή παρακάτω - σιγά τα ωά - απλά για να μη χαλαστείτε και να μπορέσετε να το απολαύσετε όσο γίνεται καλύτερα. Και, Γ>προσοχή στο αιρ-κοντίσιον του αυτ/του! Σκοτώνει!
.
Αρχικά ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες κ ιδιαίτερα για την αναλυτική σου περιγραη-βοηθεια.

Γεννήθηκαν μερικές νέες απορίες :roll:
Α>Διάβασα σε άλλα νήματα ότι δεν ενδείκνυται το μηχανάκι γιατι υπάρχει έντονο κυκλοφοριακό κ οδηγουν ανάποδα(αριστερά) . Οδηγώ μηχανή αλλά δεν ξέρω κατα πόσο εύκολο θα είναι το ανάποδα.. να το ρισκάρω?

Β>Το που θέλω να πάω πως να το ξέρω.Δεν έχω κάποιο πλάνο γιατι όσες περιγραφές κ να διάβασα , δεν μπορώ να αποφανθώ κατάλληλα για το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε.
Πολύ σημαντικός παράγοντας είναι κ το φαγητό...Αν κάποιος απο σας έχει να μου προτίνει φαγητό σε λογικές τιμές..και κυρίες "καλής" ποιότητας για να μην έχω προβλήματα.

Γ> Τι εννοείς οτι σκοτώνει?Δεν έχουν καθαρίσει/αλλαξει τα φίλτρα κ είναι επικίνδυνος ο αέρας ?

ευχαριστώ κ πάλι εκ των προτέρων.

καλά τα είπατε αλλα έχω μια ένσταση.
σε καμμία περίπτωση δεν κάνομε συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο..εχει το χειρότερο rate σκέτη ληστεία...
συνάλλαγμα να κάνεις μονο στα πολυκαταστήματα mata hari στο ισόγειο έχει ανταλλακτήρια με το καλύτερο rate του νησιού..και με μεγάλη διαφορά!
τέτοια καταστήματα έχει στην kuta στο ubud και νομίζω και στο denpasar.
καλή απόλαυση κύριε και φυσικά αν δεν κάνεις raffting στα ποτάμια του bali δεν έχεις κάνει τίποτα!!
Στο Ελ. Βενιζέλος συνάλαγμα δεν μπορούμε να κάνουμε? Να ρισκάρουμε να πάμε στο bali μόνο με ευρώ? τα mata hari είναι πολλά στο bali?

To rafting που ανέφερες το πρότεινα στην κοπέλα μου αλλά φοβάται τα κουνούπια στα ποτάμια (έχει πολλά κουνούπια?) κ τις ασθένειες τους.

ευχαριστώ για την βοήθεια σου renata

Υ.Γ (μην με λες Κύριο είμαι φοιτητής :D)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom