Barcelona Card

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Είναι μία κάρτα που θα σας εξασφαλίσει οικονομία στην πόλη και αποτελεί πολύ καλή επιλογή, ειδικότερα για κάποιον που θα την επισκεφθεί για πρώτη φορά, και θέλει να γυρίσει αρκετά αξιοθέατα!

Παρέχει απεριόριστη πρόσβαση σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς της πόλης, για τις ημέρες που θα την αγοράσετε, καθώς και -μικρότερες ή μεγαλύτερες- εκπτώσεις στα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης (υπάρχουν και δωρεάν κουπόνια για κάποια αξιοθέατα).

Μπορείτε να την προμηθευτείτε από ειδικά stands του αεροδρομίου El Prat, φτάνοντας στη Βαρκελώνη, από διάφορα σημεία μέσα στην πόλη, ή να την παραγγείλετε -μέσω Internet- από το: http://bcnshop.barcelonaturisme.com...GpijiyridJcEtcsglia4xSXwRdwl5AJ0wIfR38JCNbSqz, εξασφαλίζοντας μία επιπλέον έκπτωση έως και 4.20 ευρώ (στην ουσία, την πληρώνετε με πιστωτική κάρτα και την παραλαμβάνετε από το stand στο El Prat).

Σημαντικό είναι το ότι ισχύει και για τα τρένα που σας μεταφέρουν από/και προς το αεροδρόμιο (σε αντίθεση με αντίστοιχες κάρτες άλλων πόλεων).

Μαζί με την κάρτα, παραλαμβάνετε δωρεάν και έναν κατάλογο που περιλαμβάνει πληροφορίες για τα αξιοθέατα που έχουν έκπτωση (π.χ. τι είναι το καθένα, ώρες λειτουργίας, μετρό πρόσβασης κ.ο.κ), καθώς και πολλές ακόμη πληροφορίες για την πόλη (χάρτες, χάρτης μετρό, αξιοθέατα κ.ο.κ.)

Εδώ http://bcnshop.barcelonaturisme.com/imgfiles/ecv/card/dcardang.pdf θα βρείτε το σύνολο των εκπτώσεων που μπορείτε να έχετε. Επομένως, ανάλογα με τα αξιοθέατα που θέλετε να επισκεφθείτε, κρίνετε αν σας συμφέρει ή όχι να τη βγάλετε!;)

Εμένα, πάντως, μου "έβγαλε" τα λεφτά της στο υπερδιπλάσιο, όπως έχω σημειώσει στην ιστορία μου, και μου προσέφερε και ευχάριστα free extras (όπως δωρεάν ανάβαση με ασανσέρ στο άγαλμα του Κολόμβου, αλλά και δωρεάν βόλτα με τα καραβάκια Golondrinas διάρκειας 1:30 ώρας από το Maremagnum στο Forum και πίσω).
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πολύ ενδιαφέρον!!!ελπίζω να μπορέσομε να την αγοράσομε μόλις φτάσομε και να μην υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είναι σάββατο.
 

tihuana

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου chrikky!;) Μια και εισαι γνωστρια της πολης να κανω και μια ερωτηση?
Εμεις θα παμε με αυτοκινητο , πιστευεις οτι ειναι προτιμοτερο να μεινουμε σε ξενοδοχειο μεσα στην πολη η οχι?..Ειμαστε οικογενεια με 2 παιδια...(εφηβοι 15 και 13).κατα τη γνωμη σας συμφερει να βγαλουμε και οι 4 αυτη την καρτα? και μια τελευταια ερωτηση...
τα ξενοδοχεια μεσα στην πολη διθετουν παρκινγκ η θα πρεπει να πληρωνουμε ακριβα γι αυτο?...
Ευχαριστω εκ των προτερων....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
καλημέρα! δεν ξέρω να σου πω για parking δυστυχώς... δε μου χρειάστηκε!

αλλά το θεωρώ λίγο δύσκολο να πηγαίνεις π.χ. από αξιοθέατο σε αξιοθέατο μέσα στη βαρκελώνη με το car, οπότε το πλέον λογικό είναι να το αφήσετε κάπου και να το χρησιμοποιήσετε μόνο σε εκδρομές...:p

τώρα, για το αν αξίζει να πάρετε 4 άτομα τη barcelona card... αν και είμαι φαν της κάρτας (για κάποιον που κάνει πρώτο ταξίδι, όπως έγραψα, και θέλει να γυρίσει παντού) δε θα σου πω να την πάρεις ή όχι...

θα σου πω αυτό που έγραψα και στο πρώτο ποστ... να κάνεις τον προγραμματισμό του πού θέλετε να πάτε και τι εκπτώσεις έχει στο κάθε μέρος (δες το pdf που έβαλα τα έχει σχεδόν όλα!) και να κρίνετε αν σας συμφέρει...:D

εγώ πιστεύω ότι αν γυρίζετε 3-4 μέρες (δεν ξέρω και πόσες θα δώσεις στην πόλη) και πάτε στα βασικά έστω... θα σας βγάλει τα λεφτά της... αλλά αυτά είναι υποκειμενικά...

κάνω quote και ένα ποστ μου παλαιότερο που λέει πού ακριβώς μου έδωσε εκπτώσεις εμένα, για να καταλάβεις τι εννοώ... και από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σας!

Προσωπικά, χρησιμοποίησα τη "Barcelona Card" και είχα εκπτώσεις συνολικά σε:

- Μουσείο Πικάσο (-50%)
- Μουσείο Σοκολάτας (-30%)
- Poble Espanyol (-25%)
- Εθνικό Μουσείο Τέχνης της Καταλονίας (το απίστευτο MNAC!) (-20%)
- Barcelona Ζοο (-20%)
- Μουσείο FC Barcelona (-10%)
- L'Aquarium (-10%)
- ανάβαση σε άγαλμα Κολόμβου (δωρεάν παροχή)
- βόλτα με καραβάκι Golodrinas (δωρεάν παροχή)

&
- Palau de la Musica catalana (δευτερη επίσκεψη με την παλιά μου κάρτα (-20%)
- Teleferic (δευτερη επίσκεψη με την παλιά κάρτα (-2 ευρώ)

...και δεν πήγα καν να δω από μέσα casa battlo και sagrada familia, που και αυτά έχουν το κάτιτις τους... ούτε σε κάποιο από τα πολλά (μικρά) δωρεάν μουσειάκια που αν εχεις χρονο το έχουν το ενδιαφεράκι τους... ούτε και σε πολλά άλλα που έχει..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
πολύ ενδιαφέρον!!!ελπίζω να μπορέσομε να την αγοράσομε μόλις φτάσομε και να μην υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είναι σάββατο.
μπα μπα!! θα πάμε Ευρώπη? τι έγινε πήρες σύνταξη??:bleh::bleh:
 

tihuana

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
καλημέρα! δεν ξέρω να σου πω για parking δυστυχώς... δε μου χρειάστηκε!

αλλά το θεωρώ λίγο δύσκολο να πηγαίνεις π.χ. από αξιοθέατο σε αξιοθέατο μέσα στη βαρκελώνη με το car, οπότε το πλέον λογικό είναι να το αφήσετε κάπου και να το χρησιμοποιήσετε μόνο σε εκδρομές...:p

τώρα, για το αν αξίζει να πάρετε 4 άτομα τη barcelona card... αν και είμαι φαν της κάρτας (για κάποιον που κάνει πρώτο ταξίδι, όπως έγραψα, και θέλει να γυρίσει παντού) δε θα σου πω να την πάρεις ή όχι...

θα σου πω αυτό που έγραψα και στο πρώτο ποστ... να κάνεις τον προγραμματισμό του πού θέλετε να πάτε και τι εκπτώσεις έχει στο κάθε μέρος (δες το pdf που έβαλα τα έχει σχεδόν όλα!) και να κρίνετε αν σας συμφέρει...:D

εγώ πιστεύω ότι αν γυρίζετε 3-4 μέρες (δεν ξέρω και πόσες θα δώσεις στην πόλη) και πάτε στα βασικά έστω... θα σας βγάλει τα λεφτά της... αλλά αυτά είναι υποκειμενικά...

κάνω quote και ένα ποστ μου παλαιότερο που λέει πού ακριβώς μου έδωσε εκπτώσεις εμένα, για να καταλάβεις τι εννοώ... και από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σας!
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...:) Θα το μελετησουμε και θα δουμε αν μας συμφερει...Εννοειται οτι μεσα στην πολη θα κινηθουμε με τα διαφορα μεσα...( εχω και κορη που μιλαει πολυ καλα ισπανικα και εχει και τρελα με οτι αφορα τη χωρα)

Οσον αφορα τις μερες λεμε να μεινουμε τουλαχιστον 5-6 μεσα στην πολη και 2-3 να τις αφιερωσουμε σε ορεινες περιοχες καπου στα πυρηναια ,,μια και ο συντροφοα και οδηγος ειναι λατρης του βουνου...
Ευχαριστω πολυ παντως και οτι αλλη απορια εχω θα επανερθω δριμυτερη....:p
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...:) Θα το μελετησουμε και θα δουμε αν μας συμφερει...Εννοειται οτι μεσα στην πολη θα κινηθουμε με τα διαφορα μεσα...( εχω και κορη που μιλαει πολυ καλα ισπανικα και εχει και τρελα με οτι αφορα τη χωρα)

Οσον αφορα τις μερες λεμε να μεινουμε τουλαχιστον 5-6 μεσα στην πολη και 2-3 να τις αφιερωσουμε σε ορεινες περιοχες καπου στα πυρηναια ,,μια και ο συντροφοα και οδηγος ειναι λατρης του βουνου...
Ευχαριστω πολυ παντως και οτι αλλη απορια εχω θα επανερθω δριμυτερη....:p
Γενικα να ξερεις παιζει πολυ το παρκομετρο.Μεχρι 2 ωρες το ανωτερο μπορεις να το αφησεις.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
πουουυυυυ τέτοια τύχη!!!!!
ειπα να πεταχτώ να δώ πώς ειναι η βαρκελώνη γιατί με πρήξατε όλοι!!!:D
Ακριβώς...δεν θα θεωρηθεί καν ταξίδι! Θυσία θα κάνεις, να πας έτσι απλά για να έχεις άποψη! :bleh:

Όσο για την Barcelona Card, νομίζω ότι αυτό που αξίζει περισσότερο είναι να πάρει κανείς το Τουριστικό Λεωφορείο (που επίσης προσφέρει εκπτώσεις και κουπόνια) και τις υπόλοιπες μέρες να την βγάλει με το εισιτήριο Τ10.

Αυτό βέβαια εξαρτάται πάντα από τα μουσεία και τα αξιοθέατα που θα αποφασίσετε να επισκεφτείτε. Βάλτε τα πράγματα κάτω και κάντε τους υπολογισμούς σας για να δείτε αν θα αποσβέσετε το κάθε κόστος ή όχι.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
πολύ ενδιαφέρον!!!ελπίζω να μπορέσομε να την αγοράσομε μόλις φτάσομε και να μην υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είναι σάββατο.
:shock::shock::shock::shock::shock:

Ρενάτα μου, τί βλέπω???

Για πες..για πες, πώς έγινε αυτό? Δεν σε πιστεύω κοριτσάκι μου...:bleh::haha:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
πρόκειται περί τεράστιας επιτυχίας του γκρουπ μας, όπως καταλαβαίνετε... ποιος έχει σειρά τώρα να πειστεί? :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom