Ιταλία bella Calabria/Νότια Ιταλία

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66

Στα γραπτά δεν είμαι τόσο ταλαντούχα όσο κάποια άλλα μέλη του forum που σε καθηλώνουν με τις ιστορίες τους, όμως νομίζω ότι πρέπει να κάνω μια προσπάθεια να διηγηθώ ένα δικό μου ταξίδι...ή να ξεκινήσω τουλαχιστον...δεν ξέρω πότε θα ολοκληρωθεί η ιστορία λόγω του ότι στο σπίτι αυτές τις μέρες δεν έχω σύνδεση λόγω βλάβης...οπότε ότι γράφω στη δουλειά..όταν λυθεί το πρόβλημα της σύνδεσης θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες...
Πριν δύο καλοκαίρια ξεκίνησαμε με το boy friend τότε, mister τώρα, να πάμε by car στη Νότια Ιταλία, στη Καλαβρία συγκεκριμένα και μετά στη Ρώμη:clap::clap:...Αφού το μελετούσαμε κανα μήνα, επιβιβαστήκαμε στο πλοίο από την Πάτρα για να αποβιβαστούμε το επόμενο πρωί στο Μπάρι..
μετά από αυτή τη μικρή αρχή πρέπει να σταματήσω για να ψάξω τις σημειώσεις που κρατούσα τότε για τις ακριβείς ονομασίες και διαδρομές για να μη γράφω λάθος πληροφορίες..αλλά υπόσχομαι ότι θα επανέλθω γρήγορα..
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλη αρχη Mary περιμενουμε τη συνεχεια!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αναμενουμε Μαρια,αναμενουμε.:mad:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Λοιπόν, να ΄μαι πάλι προσπαθώντας να συνεχίσω την ιστορία μου…
Κατεβαίνουμε στο Bari, που ναι μεν είναι λιμάνι, αλλά η πόλη είναι αρκετά όμορφη...είχα ακούσει τα χειρότερα και όταν την είδα τη συμπάθησα πολύ.. φυσικά έχω και μια θετική προκατάληψη προς την Ιταλία…οπότε υπάρχει και το ενδεχόμενο να τα βλέπω όλα ωραία επειδή έτσι θέλω.. ;);) Με μια στάση στο Alberobello, την πόλη που βρίσκεται στη λίστα των μνημείων της UNESCO, με τα σπιτάκια-τρούλους όπως φαίνεται στη φωτο έχω επισυνάψει, άλλη μια στη Martina Franca, μια παλιά πόλη πάνω σε ένα βουνό (έπρεπε να φάμε και πρωινό…να πιούμε ένα καφέ), φτάνουμε στην πρωτεύουσα της Μεγάλης Ελλάδας, στην όμορφο λιμάνι του Τάραντα…. Ήταν Κυριακή πρωί και επικρατούσε μια ηρεμία απίστευτη..όμορφη η πόλη, όμορφο και το παλιό λιμάνι. Μού έβγαλε μια γλυκιά παρακμή, όπως κι όλη η Νότια Ιταλία… Φεύγοντας από τον Τάραντα, περάσαμε από τη γενέτειρα του Rodolfo Valentino, την Castellaneta, πόλη χτισμένη πάνω στο βουνό, με έναν απίστευτο γκρεμό στη μια της πλευρά…
Ο προορισμός μας ήταν το San Nicolo di Ricadi, ένα χωριουδάκι κοντά στο Capo Vaticano.. με την υπέροχη θάλασσα.. (γύρω στα 100 χλμ πριν το Reggio di Calabria). Μεγαλούτσικη πόλη της περιοχής είναι η Tropea..που βρίσκεται πάνω σε βράχο.. πως είναι το πόρτο-Κατσίκι στη Λευκάδα? Κάπως έτσι φανταστείτε, αλλά πάνω στο βράχο να είναι χτισμένη μια πόλη, το σπίτια ήταν σαν να είναι συνέχεια του βράχου.. και κάτω μια απίστευτη παραλία.!! Το απόγευμα ήμασταν στο ξενοδοχείο, κάπως κουρασμένοι, οπότε η συνέχεια της μέρας ήταν ξεκούραση, φαγητό και ύπνος…
http://www.tropea.biz/comuni/tropea.htm
awww.tropea.biz_images_mappe_calabria_p.gif
 

Attachments

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Μπράβο Μαρία
Συνέχισε
Μου θυμίζεις το προ αμνημονεύτων ετών ταξίδι μας στη Μεγάλη Ελλάδα
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πρέπει να συνεχίσω την ιστορία, το ξέρω..
να δούμε πότε θα το πάρω απόφαση...έχω διαβάσει τόσο καλογραμμένες ιστορίες (από διάφορους, μεταξύ των οποίων και εσύ φυσικά..) που σκέφτομαι "που πας Μαρία ξυπόλητη στ΄αγκάθια??:)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Τι λες Μαράκι, τι λες?
Ο κάθε άνθρωπος εκφράζεται γραπτά ή προφορικά με τον δικό του μοναδικό τρόπο.
Αυτό τον κάνει αγαπητό και αναγνωρίσιμο.
Γράφεις από ψυχής και αυτό μετρά
΄Ελα λοιπον, πάμε
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
+1 στη Stella...κανενας εδω δεν ειναι συγγραφεας.Πληροφοριες ανταλλασουμε για τα μερη που επισκεφτηκαμε και αγαπαμε καθενας με το δικο του τροπο.:)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εντάξει κορίτσια με τονώσατε!!!:p:p το Σαββατοκύριακο θα συνεχίσω!!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μετά από πολλές μέρες αποφάσισα να συνεχίσω την ιστορία μου..
Το βράδυ της πρώτης μέρας βεγγαλικά φώτιζαν τον ουρανό.. κάπου κοντά αλλά που?? Σιγά μην το αφήναμε έτσι…το επόμενο απόγευμα τα ίδια…ακολουθούμε τον θόρυβο των βεγγαλικών και φτάνουμε σε ένα πανηγύρι στο χωριό S.Nicolo.. ήταν λες και έβλεπες ταινία του ΄60..ενθουσιάστικα…ομοίωμα του Αγίου με το απαραίτητο χρυσάφι στο πήγαινε-έλα.. μουσικές, ψαλμωδίες…χαμός..!!
Πριν την ανακάλυψη του πανηγυριού όμως εννοείται δεν κάτσαμε στην Tropea! Πήραμε πρωί-πρωί τον Α3 προς Reggio di Calabria ..κάναμε μια στάση στη Scilla (από το Σκύλα και Χάρυβδη.. μάλλον ο Οδυσσέας όταν πέρασε από κει κατέβηκε για βουτιές και ξεκούραση.. μούφα ο μύθος..:)), ωραία η παραλία (βλ. φωτό) αλλά ακόμη δεν ήρθε η ώρα για βουτιά.. πρέπει να πάμε στο Reggio…Όμορφη πόλη με χαρακτηριστική γλυκιά παρακμή, σαν του Τάραντα.. αλλά και πάλι με ξετρελαίνει.. κάτι έχω πάθει και τα βλέπω όλα ωραία.. φύγαμε από το Reggio με κατεύθυνση κάποια από τα Ελληνόφωνα χωριά της Calabria..φτάνουμε ως την Bova Marina..δεν κυκλοφορεί κανείς.. μα που πήγαν όλοι??.. μιλάμε για απόλυτη ερημιά.. δεν βρίσκουμε κάτι να φάμε.. και τρεφόμαστε με πατατάκια.. η παραλία όχι κάτι το ιδιαίτερο.. οπότε παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής και φτάνουμε για μπάνιο στο Scilla..:surf1: κουρασμένοι πια γυρνάμε στην έδρα μας, κάνουμε την έρευνα για τα βεγγαλικά και μετά από ένα ντουζ , ήρθε επιτέλους η ώρα του φαγητού… περιττό να μιλήσω για τις γεύσεις την Νότιας Ιταλίας γενικά.. είναι γνωστό ότι είναι από τις καλύτερες…
 

Attachments

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μείναμε στην περιοχή της Tropea, άλλες τέσσερις μέρες.. τριγυρίζοντας σε διάφορα χωριά και κωμοπόλεις της περιοχής.. κάνοντας βουτιές και απολαμβάνοντας την περιοχή.. δεν γράφω πολλές λεπτομέρειες για να μη σας κουράσω..
Θα γράψω όμως για άλλο ένα πανηγύρι που πετύχαμε ακόμη πιο γραφικό από το πρώτο.. ήταν η γιορτή της Santa Domenica, η γιορτή ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου πανηγυριού, αλλά ακόμη πιο γραφική, είχε και πομπή..… παρκάραμε το αυτοκίνητο και ακολουθήσαμε την πομπή των πιστών.. πραγματικά ήταν κάτι που δεν περίμενα να δω και με ενθουσίασε..
(βλ. φωτό, η Santa Domenica σε όλο της το μεγαλείο με όλα της τα κοσμήματα..)

Μία μέρα επίσης πήγαμε ως την Ταορμίνα της Σικελίας.. με ενθουσιάζει και αυτή η πόλη.. (είναι σοβαρή η κατάστασή μου??)πολύ γραφική, αλλά χωρίς την παρακμή των υπολοίπων της Calabria ή της Messina (που ήταν έκτος της Taormina η δεύτερη πόλη της Σικελίας στην οποία τριγυρίσαμε.. περιττό να σημειώσω ότι σε όλη την Νότια Ιταλία κανείς δεν κάνει ανακαίνιση το σπίτι του.. όλα φαίνονται να είναι 100 χρονων.. κι όμως αυτό δεν σε ενοχλεί.. όλα είναι όμορφα..
Τέλος πάντων.. επιστρέφω στη Taormina…έχει το πιο όμορφο Αρχαίο Ελληνικό Θέατρο που έχω δει.. η πόλη είναι χτισμένη ψηλά.. έχει πολλές στροφές μέχρι να φτάσεις.. και τούνελ.. και κάπου εκεί ψηλά είναι το Teatro Greco.. στο τέλος του δρόμου Via Teatro Greco και από κάτω μία ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΑ…. στη θάλασσα..
Επιστρέφουμε στη βάση μας…αλλά εννοείται πως δεν μπορούσαμε να γυρίσουμε από τον φυσιολογικό δρόμο.. αφού περάσαμε απέναντι και ήμασταν πάλι στην Καλαβρία, είπαμε να κάνουμε μια παράκαμψη.. κάπου χαθήκαμε.. σε ένα χωριό έρημο.. είχε νυχτώσει.. δεν είχε και πινακίδες ο δρόμος.. ακόμη δεν έχω καταλάβει που ακριβώς είχαμε χαθεί:roll:.. anyway..μετά από αρκετή ώρα βρήκαμε το σωστό δρόμο και πήγαμε τρέχοντας να φάμε.. ως γνωστό εκεί μετά τις 10:30 δεν βρίσκεις και πολλά εστιατόρια ανοιχτά.. ευτυχώς οριακά προλάβαμε.. (όχι δεν θα ξανατρώγαμε πατατάκια…ήταν το μόνο βέβαιο..:D ) Τέλος η διήγηση της Καλαβρίας,, μετά από έξι ημέρες εκεί ήρθε η ώρα της αναχώρησης για Ρώμη… δεν κρατιέμαι.. θέλω οπωσδήποτε να περάσω από την Ακτή του Amalfi!!!! :clap::clap::clap::clap:
 

Attachments

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Ωραια ατμοσφαιρα!!!
Μου αρεσε πολυ η αφηγηση σου!!!
Καλη συνεχεια.
Περιμενω Ρωμη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom