• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ιταλία Bergamo - ερωτήσεις

Καλησπερα,κανονιζω με μια φιλη μου να παμε ιταλια..θα φυγουμε απο θεσσαλονικη κ θα παμε bergamo..θα μεινουμε 5 βραδυα συνολικα στην ιταλια...τι αλλες επιλογες εχουμε απο εκει να παμε σε καποια αλλη πολη με ευκολη μετακινηση κ λιγα εξοδα μετακινησης?συγνωμη αν δεν επρεπε να το γραψω εδω αλλα μολις εγινα μελος..ευχαριστω πολυ..

vickokka

Member
Καλησπερα,κανονιζω με μια φιλη μου να παμε ιταλια..θα φυγουμε απο θεσσαλονικη κ θα παμε bergamo..θα μεινουμε 5 βραδυα συνολικα στην ιταλια...τι αλλες επιλογες εχουμε απο εκει να παμε σε καποια αλλη πολη με ευκολη μετακινηση κ λιγα εξοδα μετακινησης?συγνωμη αν δεν επρεπε να το γραψω εδω αλλα μολις εγινα μελος..ευχαριστω πολυ..
Καλώς ορισες!!το Μπεργκαμο ειναι μια όμορφη πόλη και απο εκει μπορείς να πας στο Μιλανο και σε άλλες όπως Βερονα αλλα παλι εξαρτάται απο τα χρήματα που θέλεις να ξοδεψετε σε μετακινήσεις και τι θέλετε να δείτε...θα πάρεις μια ιδέα απο τις ιστορίες των μελών ....

Sent from my iPad using Travel Stories

LULLU

Member
....
το Bergamo ειναι μια κουκλα ..κυρίως η παλια πόλη.. Τωρα απο εκει μπορεις να πας Μιλανο που απεχει μόνο 40 χιλιομετρα με τραινο η λεωφορειο.Με τραινο επίσης μπορεις να πας como και να αφιερωσεις 2 μερες στη λιμνη...

anny

Member

a_nikos

Member
εγω οταν ειχα παει Μιλανο με Ryan αρα Μπεργκαμο, με αυτοκινητο ειχα παει Βερονα και Γενοβα που κι οι δυο πολεις ειναι πολυ ωραιες. Παντως νομιζω οτι αν παιζει ενοικιαση αυτοκινητου, το αεροδρομιο ειναι βολικο για το Μιλανο καθως απεχει λιγοτερο νομιζω απο οτι το Μαλπενσα

osfialgia

Member
αμα πατε καλο καιρο, πατε Κομο και στις λιμνες.
Αν οχι, θα πατε αρχικα μιλανο, 2 -3μερες μετα πατε για μια μερα βερονα και μετα πισω μιλανο, και μπεργαμο την τελευταια μερα, για να ειστε κοντα στο αεροδρομιο. Η μπορειτε να πατε Μπεσια,Βερονα και Μπεργαμο

βεβαια ,αν μπορειτε να νοικιασετε αμαξι τοτε οι επιλογες αυξανονται

black mamba

Member
Εξαρτάται από το τι θες να δεις/κάνεις. Νομίζω ότι η προτεραιότητά σου πρέπει να είναι το Μιλάνο (λόγω σπουδαιότητας της πόλης). Αν είσαι όμως fan του πιο Μεσαιωνικού- ρομαντικού στοιχείου η επιλογή σου θα είναι η Βερόνα. Αν είσαι περισσότερο φυσιολάτρης κατευθύνσου Como. Ειδικά το Bellagio είναι κουκλί!

silversurfer

Moderator
Έχω ένα κενό 4 ωρών την Παρασκευή (πρωί - απόγευμα) στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο κ λέω να πάω μια βόλτα στην πόλη με το λεωφορείο.

Το αστικό τερματίζει στην Citta Alta μέσω funicular (αν δεν κάνω λάθος).
Αξίζει να το κάνω κ να φάω στα γρήγορα σε καμια πιτσαρία ή να μην ανέβω καθόλου στην παλιά πόλη λόγω χρόνου ?
Thanx

osfialgia

Member
Έχω ένα κενό 4 ωρών την Παρασκευή (πρωί - απόγευμα) στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο κ λέω να πάω μια βόλτα στην πόλη με το λεωφορείο.

Το αστικό τερματίζει στην Citta Alta μέσω funicular (αν δεν κάνω λάθος).
Αξίζει να το κάνω κ να φάω στα γρήγορα σε καμια πιτσαρία ή να μην ανέβω καθόλου στην παλιά πόλη λόγω χρόνου ?
Thanx
οχι.Τερματιζει στην Citta Alta κανονικα. Funicular μπορεις να παρεις αμα θες αν κατεβεις σε προηγουμενη σταση.
Θα ελεγα λογω χρονου ,να ανεβεις μονο στην Παλια πολη

Dafni

Member
οχι.Τερματιζει στην Citta Alta κανονικα. Funicular μπορεις να παρεις αμα θες αν κατεβεις σε προηγουμενη σταση.
Θα ελεγα λογω χρονου ,να ανεβεις μονο στην Παλια πολη
...κι εγω αυτο θα προτεινα...ππηγαινε τωρα στην alta citta,που δεν εχεις πολύ χρονο και αλλη φορα στην κατω πολη, που ειναι μεγαλη και αξιζει αρκετο χρονο για να την ανακαλυψει κανεις.....οσο για πιτσαρια στην alta citta ...υπαρχει μια καταπληκτική με παρα πολλες επιλογες...(μεχρι και με σολωμο!!!)δεν μπορει να μην τη βρεις ...ειναι στον κεντρικο πεζοδρομο της alta citta,που θα περασεις οπωσδηποτε απο κει...

greco

Member
...κι εγω αυτο θα προτεινα...ππηγαινε τωρα στην alta citta,που δεν εχεις πολύ χρονο και αλλη φορα στην κατω πολη, που ειναι μεγαλη και αξιζει αρκετο χρονο για να την ανακαλυψει κανεις.....οσο για πιτσαρια στην alta citta ...υπαρχει μια καταπληκτική με παρα πολλες επιλογες...(μεχρι και με σολωμο!!!)δεν μπορει να μην τη βρεις ...ειναι στον κεντρικο πεζοδρομο της alta citta,που θα περασεις οπωσδηποτε απο κει...
Πολυ σωστα!

elenara88

Member
alh6.googleusercontent.com__1h9bj03n9R4_TkxIiaDIqII_AAAAAAAAIgo_AyEcja7XICU_s720_DSC_0142.JPG
:clap::clap::clap:

http://www.travelstories.gr/319494-post4.html ;)

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Threads
30.118
Μέλη
34.568
Νεότερο μέλος
panick13

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα