• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ιταλία Bergamo - ερωτήσεις

chriss87

New Member
Κάτι ακόμη που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς αν αξίζει μία μονοήμερη εκδρομή στο Λουγκάνο λαμβάνοντας υπόψιν και το χειμωνιάτικο καιρό καθώς θα είμαστε εκεί την Πρωτοχρονιά!

πού είναι αυτή η πιτσαρία? Λέτε ότι είναι στον κεντρικό πεζόδρομο της παλιάς πόλης, αλλά ποιος είναι ο κεντρικός? εγώ στους χάρτες βλέπω ότι όλη η πόλη ένας ατέλειωτος πεζόδρομος είναι. Μπορείτε να μου πείτε από ποιο σημείο της πόλης θα πάρω το τελεφερίκ για να ανέβω στην παλιά πόλη και σε ποιο σημείο της παλιάς πόλης με αφήνει το τελεφερίκ και πώς θα πάω σε αυτή την πιτσαρία? θα εκτιμούσα σημείο στο χάρτη για να καταλάβω ή κάποιο όνομα οδού. ευχαριστώ.

elenara88

Member
πού είναι αυτή η πιτσαρία? Λέτε ότι είναι στον κεντρικό πεζόδρομο της παλιάς πόλης, αλλά ποιος είναι ο κεντρικός? εγώ στους χάρτες βλέπω ότι όλη η πόλη ένας ατέλειωτος πεζόδρομος είναι. Μπορείτε να μου πείτε από ποιο σημείο της πόλης θα πάρω το τελεφερίκ για να ανέβω στην παλιά πόλη και σε ποιο σημείο της παλιάς πόλης με αφήνει το τελεφερίκ και πώς θα πάω σε αυτή την πιτσαρία? θα εκτιμούσα σημείο στο χάρτη για να καταλάβω ή κάποιο όνομα οδού. ευχαριστώ.
http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187830-d2307842-Reviews-Il_Fornaio-Bergamo_Province_of_Bergamo_Lombardy.html

nena

Member
Παιδια θα εκανε κανεις χριστουγεννα στην περιοχή;
Δεν είναι και το ιδανικό μερος αλλα θα έχει δρομολόγια για λίμνη garda από Βερονα;
Θα εκτιμούσα κάποια καθοδήγηση γιατί έχω να καθοδηγήσω άλλους :D

elpa02

New Member
Καλησπερα σε ολους,
Για επαγγελματικους λόγους θα ειμαι στο Bergamo για 15 ημερες. Τα πρωινα θα ειναι ολα δεσμευμενα λόγω δουλειας αλλα θα χω διαθεσιμο χρονο απο το μεσημερι και μετα και 2 ΣΚ.
Εχω ψαξει αρκετα threads εδω και μαζεψα πληροφορίες αλλα αν θα μπορουσε καποιος να προτεινει αξιοθεατα της πολης , κοντινες διαδρομες με συγκοινωνια για τις καθημερινες και ημερησιες εξορμησεις τα ΣΚ θα με βοηθουσε πολυ!

Wehaveadream

New Member
Ειναι μεσα στα άμεσα μου σχεδια να ταξιδεψω στο Bergamo, Ιταλια, μεσα Οκτωβρίου. Αν καποιος το εχει επισκεφθεί θα ηθελα να μου προτείνει αξιοθεατα, must μερη, που να φαμε και το μεγαλυτερο μου ερωτημα, αξιζει να παμε βερονα (το ταξιδι μας θα ειναι απο 17 εως 19)

NIKOLETA05

Member
Εχω την ιδια ερωτηση αλλα αντιστροφα. Θα περασω απο Μπεργκαμο αναγκαστικα λογω προσγειωσης της ryan. Συγκρινοντας φωτος Μπεργκαμο Βερονας σκεφτομαι αν αξιζει χρονο το Μπεργκαμο.Για τη Βερονα ειμαι σιγουρη οτι θα αφιερωσω μιση ως μια μερα.

Estet

Member
Εχω την ιδια ερωτηση αλλα αντιστροφα. Θα περασω απο Μπεργκαμο αναγκαστικα λογω προσγειωσης της ryan. Συγκρινοντας φωτος Μπεργκαμο Βερονας σκεφτομαι αν αξιζει χρονο το Μπεργκαμο.Για τη Βερονα ειμαι σιγουρη οτι θα αφιερωσω μιση ως μια μερα.
Στο Μπέργκαμο είναι υπέροχη η άνω πόλη, η παλιά δηλαδή, είναι ολόκληρη σαν μεσαιωνική, αξίζει να περπατήσεις κατά τη γνώμη μου, ως μια μονοήμερη βέβαια.
Βερόνα να πας οπωσδήποτε είναι πολύ γοητευτική πόλη, με αρκετά αξιοθέατα, αλλά το κρίσιμο σημείο είναι τι καιρό θα έχει και στις 2 πόλεις που θα πας.
Θέλω να πω ότι αν βρέχει ας πούμε συνέχεια, επειδή ενδείκνυνται και οι 2 για περπάτημα, δεν θα τις ευχαριστηθείς. Αν έχει καλό καιρό πήγαινε και στις 2 ασυζητητί.

NIKOLETA05

Member
Στο Μπέργκαμο είναι υπέροχη η άνω πόλη, η παλιά δηλαδή, είναι ολόκληρη σαν μεσαιωνική, αξίζει να περπατήσεις κατά τη γνώμη μου, ως μια μονοήμερη βέβαια.
Βερόνα να πας οπωσδήποτε είναι πολύ γοητευτική πόλη, με αρκετά αξιοθέατα, αλλά το κρίσιμο σημείο είναι τι καιρό θα έχει και στις 2 πόλεις που θα πας.
Θέλω να πω ότι αν βρέχει ας πούμε συνέχεια, επειδή ενδείκνυνται και οι 2 για περπάτημα, δεν θα τις ευχαριστηθείς. Αν έχει καλό καιρό πήγαινε και στις 2 ασυζητητί.
Εξτριμ σεναριο. Λεω στο γυρισμο απο Βενετια να περασω μιση μερα απο Βερονα και στη συνεχεια να παμε Μπεργκαμο οπου και θα διανυκτερευσουμε για να πεταξουμε την επομενη. Απορια: Υπαρχει αραγε στη Βερονα καποιο μερος να αφησουμε τις χειραποσκευες μας;

katkats

Moderator
Εξτριμ σεναριο. Λεω στο γυρισμο απο Βενετια να περασω μιση μερα απο Βερονα και στη συνεχεια να παμε Μπεργκαμο οπου και θα διανυκτερευσουμε για να πεταξουμε την επομενη. Απορια: Υπαρχει αραγε στη Βερονα καποιο μερος να αφησουμε τις χειραποσκευες μας;
http://www.grandistazioni.it/cms/v/index.jsp?vgnextoid=f6206dab180eb110VgnVCM1000003f16f90aRCRD

coco

Member
Ασχετο αλλα οι φωτογραφιες που βρηκα απο Μπεργκαμο δεν ειναι αρκετες να μου λυσουν μια απορια.Ενδυκνειται η πολη για υψοφοβικους?η θα αφησουμε τα κοκκαλακια μας εκει πανω?

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Threads
30.108
Μέλη
34.554
Νεότερο μέλος
jackordos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα