1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία Bergamo - ερωτήσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος [email protected], στις 17 Σεπτεμβρίου 2012.

1. tsampi90

tsampi90 Member

Καλησπέρα! Εμείς είχαμε φάει στην ταβέρνα Valtellinese μετά από προτροπή ενός ντόπιου. Μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι.

ribo7 likes this.
  2. Italitsa

Italitsa Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αυστρία-Λίχτενσταϊν-Σλοβε
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού-Αργεντινή
    Ένας πόντος και από μένα στο La Marianna! Εκεί "εφηύραν" την stracciatella οπότε πιστεύω πως επιβάλλεται η δοκιμή της!!

Ωραίο παγωτό επίσης στην Citta' bassa το La Romana που σου στάζουν και υγρή σοκολάτα μέσα στον κώνο η οποία εννοείται παγώνει και είναι μούρλια.. Επίσης στην Citta' bassa για aperitivo με τα γνωστά πλούσια συνοδευτικά προτείνω το Giardini San Marco και το Tassino.

Σε παραδοσιακό ιταλικό δεν έχω κάτι για bassa...

sinefoula and makisg like this.
  3. coco

coco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια παλι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ρωσια
    τι σημαινει παραδοσιακο ιταλικο στην κατω πολη του μπεργκαμο..ολες οι οστεριες ιταλικο μαγειρευουν..

4. Italitsa

Italitsa Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αυστρία-Λίχτενσταϊν-Σλοβε
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού-Αργεντινή
    Παραδοσιακό ιταλικό εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω να σημαίνει παραδοσιακές συνταγές της περιοχής. Ιταλική είναι και η pizza ή η alla napoletana αλλά παραδοσιακή της κουζίνας του Bergamo δεν είναι ούτε η μία ούτε η άλλη. Στο Bergamo έχουν πχ μια διαφορετική polenta και διάφορες συνταγές που κάνουν με αυτή. Λογικά όλες οι osterie στο Bergamo θα έχουν εκτός από τις γενικές ιταλικές συνταγές και ντόπιες παραδοσιακές, απλά εγώ δεν έτυχε να φάω ποτέ σε osteria στην Bassa, παρά μόνο να κάνω aperitivo και ανέφερα αυτά τα 2 μαγαζιά για aperitivo με ότι μασαμπούκα αυτό συνεπάγεται... Στην Alta από την άλλη, το Circolino το προτείνω ανεπιφύλακτα.

katkats, ribo7 and makisg like this.
  5. spirosninja

spirosninja Member

Sant'Orsola Pizzeria και για παγωτο Gelateria La Romana

6. coco

coco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια παλι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ρωσια
    Με οσους μιλησα σε διαφορες ιταλικες πολεις,μου ειπαν πως μαγειρευουν την κλασσικη ιταλικη κουζινα και σε καθε μερος φτιαχνουν μια ποικιλια απο τοπικα πιατα ,βασικα αυτα που ζηταν οι ντοπιοι.Το ιδιο συμβαινει παντου.Πχ στην Προβηγκια φτιαχνουν αρκετα τοπικα,γιατι η κουζινα τους ειναι εξαιρετικα πλουσια.Νομιζω αν ρωτησει κανεις μπορει να βρει την ακρη...

7. ribo7

ribo7 Member

Έφυγα σήμερα από Bergamo, και μόλις τώρα διάβασα τις χθεσινές/σημερινές προτάσεις σας!! Κρίμα!
    Τελικά χθες βράδυ έφαγα στο Trattoria Caprese. Συμπαθητικό μαγαζί, αρκετή ζέστη μέσα, στα μπαλκόνια ίσως ήταν καλύτερα. Φαγητό τίμιο. Απλά μου φάνηκε αρκετά τουριστικό ως προς την συμπεριφορά των σερβιτόρων, να σε καλοπιάσουν με δωρέαν μπουκίτσες ζύμης πίτσας τηγανισμένες σαν λουκουμάδες, με το λιμοντσέλο και τα άλλα δροσιστικά στο τέλος, να σου φέρουν λογαριασμό μόλις έφαγες χωρίς να το ζητήσεις, γενικά για να φύγεις γρήγορα και να κάτσουν οι άλλοι που περιμένουν στην ουρά. Πάντως για Τρίτη βράδυ, ήταν γεμάτο!

Για ντόπια φαγητά δε ξέρω στη περιοχή, ένα που μου έκανε εντύπωση είναι οι γεμιστοί κολοκυθοανθοί με τυρί που είναι τηγανισμένοι με "κουρκούτι" όπως το λέω εγώ. Και πολύ μύδια έπαιζε εκεί στην τρατορία. Αλλά και σε άλλες που κοιτούσα στο internet όταν έψαχνα, έβλεπα πολλές φώτος με μύδια.

Και κάτι άσχετο αν ενδιαφέρει κάποιον, απέναντι από τον σταθμό τρένων, "πίσω" από McDonald's και μπροστά από Bergamo Science Center έχει lockers με 5€/24ωρο, αρκετά μεγάλα, χωρέσαν άνετα 3 χειραποσκευές, και 4 θα μπορούσαν πιστεύω.

chris7, Sam-chal, katkats and 2 others like this.