• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Νοέμβριο 2016 - Ιανουάριο 2017! Κάντε κλικ εδώ!
  • 11ο επεισόδιο στην εκπομπή μας!! Συναυλίες και Ταξίδια!! - κλικ εδώ

Ιταλία Bergamo - ερωτήσεις

tsampi90

Member
Θα πάω για ~24ώρες Bergamo, φθάνω βραδάκι και θα μείνω κοντά στο σταθμό.
Κανένα καλό εστιατόριο στην Citta Bassa για το βράδυ? Κάτι σε ιταλικό/παραδοσιακό φαγητό.
Το επόμενο πρωί θα ανέβω Citta Alta και για εκεί διάβαζω εδώ για Circolinο, Il Fornaio.
Αλλά για κάτω πόλη? Ίσως το Il Coccio?
Καλησπέρα! Εμείς είχαμε φάει στην ταβέρνα Valtellinese μετά από προτροπή ενός ντόπιου. Μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι.

Italitsa

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...ξανά!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
καλημερα,εγω θα σου ελεγα να παρεις το λεοφωρειο που ανεβαινει citta alta ειναι μονο 10 λεπτα διαδρομη,στο τερμα του λεοφωρειου,εχει ενα υπεροχο cafe restaurant που ειναι ανοιχτο και νυχτα,οτι ωραιοτερο σε φαγητο εχω δοκιμασει στη ζωη μου,μην αμελησεις να παρεις και παγωτο το φτιαχνουν εκει,στρατσιατελα κατα προτιμηση,το μαγαζι λεγεται la marianna ειναι αυτο https://www.facebook.com/lamariannabg/ κι απο τιμες απαιχτο και μην αμελησεις να πιεις καφε,οτι ωρα και να ναι......να περασεις τελεια!
Ένας πόντος και από μένα στο La Marianna! Εκεί "εφηύραν" την stracciatella οπότε πιστεύω πως επιβάλλεται η δοκιμή της!!

Θα πάω για ~24ώρες Bergamo, φθάνω βραδάκι και θα μείνω κοντά στο σταθμό.
Κανένα καλό εστιατόριο στην Citta Bassa για το βράδυ? Κάτι σε ιταλικό/παραδοσιακό φαγητό.
Το επόμενο πρωί θα ανέβω Citta Alta και για εκεί διάβαζω εδώ για Circolinο, Il Fornaio.
Αλλά για κάτω πόλη? Ίσως το Il Coccio?
Ωραίο παγωτό επίσης στην Citta' bassa το La Romana που σου στάζουν και υγρή σοκολάτα μέσα στον κώνο η οποία εννοείται παγώνει και είναι μούρλια.. Επίσης στην Citta' bassa για aperitivo με τα γνωστά πλούσια συνοδευτικά προτείνω το Giardini San Marco και το Tassino.

Σε παραδοσιακό ιταλικό δεν έχω κάτι για bassa...

coco

Member
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
τι σημαινει παραδοσιακο ιταλικο στην κατω πολη του μπεργκαμο..ολες οι οστεριες ιταλικο μαγειρευουν..

Italitsa

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...ξανά!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
τι σημαινει παραδοσιακο ιταλικο στην κατω πολη του μπεργκαμο..ολες οι οστεριες ιταλικο μαγειρευουν..
Παραδοσιακό ιταλικό εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω να σημαίνει παραδοσιακές συνταγές της περιοχής. Ιταλική είναι και η pizza ή η alla napoletana αλλά παραδοσιακή της κουζίνας του Bergamo δεν είναι ούτε η μία ούτε η άλλη. Στο Bergamo έχουν πχ μια διαφορετική polenta και διάφορες συνταγές που κάνουν με αυτή. Λογικά όλες οι osterie στο Bergamo θα έχουν εκτός από τις γενικές ιταλικές συνταγές και ντόπιες παραδοσιακές, απλά εγώ δεν έτυχε να φάω ποτέ σε osteria στην Bassa, παρά μόνο να κάνω aperitivo και ανέφερα αυτά τα 2 μαγαζιά για aperitivo με ότι μασαμπούκα αυτό συνεπάγεται... Στην Alta από την άλλη, το Circolino το προτείνω ανεπιφύλακτα.

coco

Member
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Με οσους μιλησα σε διαφορες ιταλικες πολεις,μου ειπαν πως μαγειρευουν την κλασσικη ιταλικη κουζινα και σε καθε μερος φτιαχνουν μια ποικιλια απο τοπικα πιατα ,βασικα αυτα που ζηταν οι ντοπιοι.Το ιδιο συμβαινει παντου.Πχ στην Προβηγκια φτιαχνουν αρκετα τοπικα,γιατι η κουζινα τους ειναι εξαιρετικα πλουσια.Νομιζω αν ρωτησει κανεις μπορει να βρει την ακρη...

ribo7

Member
Έφυγα σήμερα από Bergamo, και μόλις τώρα διάβασα τις χθεσινές/σημερινές προτάσεις σας!! Κρίμα!
Τελικά χθες βράδυ έφαγα στο Trattoria Caprese. Συμπαθητικό μαγαζί, αρκετή ζέστη μέσα, στα μπαλκόνια ίσως ήταν καλύτερα. Φαγητό τίμιο. Απλά μου φάνηκε αρκετά τουριστικό ως προς την συμπεριφορά των σερβιτόρων, να σε καλοπιάσουν με δωρέαν μπουκίτσες ζύμης πίτσας τηγανισμένες σαν λουκουμάδες, με το λιμοντσέλο και τα άλλα δροσιστικά στο τέλος, να σου φέρουν λογαριασμό μόλις έφαγες χωρίς να το ζητήσεις, γενικά για να φύγεις γρήγορα και να κάτσουν οι άλλοι που περιμένουν στην ουρά. Πάντως για Τρίτη βράδυ, ήταν γεμάτο!

Για ντόπια φαγητά δε ξέρω στη περιοχή, ένα που μου έκανε εντύπωση είναι οι γεμιστοί κολοκυθοανθοί με τυρί που είναι τηγανισμένοι με "κουρκούτι" όπως το λέω εγώ. Και πολύ μύδια έπαιζε εκεί στην τρατορία. Αλλά και σε άλλες που κοιτούσα στο internet όταν έψαχνα, έβλεπα πολλές φώτος με μύδια.

Και κάτι άσχετο αν ενδιαφέρει κάποιον, απέναντι από τον σταθμό τρένων, "πίσω" από McDonald's και μπροστά από Bergamo Science Center έχει lockers με 5€/24ωρο, αρκετά μεγάλα, χωρέσαν άνετα 3 χειραποσκευές, και 4 θα μπορούσαν πιστεύω.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.832
Μέλη
35.507
Νεότερο μέλος
tania.pups

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom