Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Εξαρτάται από το τι θες να δεις/κάνεις. Νομίζω ότι η προτεραιότητά σου πρέπει να είναι το Μιλάνο (λόγω σπουδαιότητας της πόλης). Αν είσαι όμως fan του πιο Μεσαιωνικού- ρομαντικού στοιχείου η επιλογή σου θα είναι η Βερόνα. Αν είσαι περισσότερο φυσιολάτρης κατευθύνσου Como. Ειδικά το Bellagio είναι κουκλί!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.321
Likes
3.440
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Έχω ένα κενό 4 ωρών την Παρασκευή (πρωί - απόγευμα) στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο κ λέω να πάω μια βόλτα στην πόλη με το λεωφορείο.

Το αστικό τερματίζει στην Citta Alta μέσω funicular (αν δεν κάνω λάθος).
Αξίζει να το κάνω κ να φάω στα γρήγορα σε καμια πιτσαρία ή να μην ανέβω καθόλου στην παλιά πόλη λόγω χρόνου ?
Thanx
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Έχω ένα κενό 4 ωρών την Παρασκευή (πρωί - απόγευμα) στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο κ λέω να πάω μια βόλτα στην πόλη με το λεωφορείο.

Το αστικό τερματίζει στην Citta Alta μέσω funicular (αν δεν κάνω λάθος).
Αξίζει να το κάνω κ να φάω στα γρήγορα σε καμια πιτσαρία ή να μην ανέβω καθόλου στην παλιά πόλη λόγω χρόνου ?
Thanx
οχι.Τερματιζει στην Citta Alta κανονικα. Funicular μπορεις να παρεις αμα θες αν κατεβεις σε προηγουμενη σταση.
Θα ελεγα λογω χρονου ,να ανεβεις μονο στην Παλια πολη
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
οχι.Τερματιζει στην Citta Alta κανονικα. Funicular μπορεις να παρεις αμα θες αν κατεβεις σε προηγουμενη σταση.
Θα ελεγα λογω χρονου ,να ανεβεις μονο στην Παλια πολη
...κι εγω αυτο θα προτεινα...ππηγαινε τωρα στην alta citta,που δεν εχεις πολύ χρονο και αλλη φορα στην κατω πολη, που ειναι μεγαλη και αξιζει αρκετο χρονο για να την ανακαλυψει κανεις.....οσο για πιτσαρια στην alta citta ...υπαρχει μια καταπληκτική με παρα πολλες επιλογες...(μεχρι και με σολωμο!!!)δεν μπορει να μην τη βρεις ...ειναι στον κεντρικο πεζοδρομο της alta citta,που θα περασεις οπωσδηποτε απο κει...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
...κι εγω αυτο θα προτεινα...ππηγαινε τωρα στην alta citta,που δεν εχεις πολύ χρονο και αλλη φορα στην κατω πολη, που ειναι μεγαλη και αξιζει αρκετο χρονο για να την ανακαλυψει κανεις.....οσο για πιτσαρια στην alta citta ...υπαρχει μια καταπληκτική με παρα πολλες επιλογες...(μεχρι και με σολωμο!!!)δεν μπορει να μην τη βρεις ...ειναι στον κεντρικο πεζοδρομο της alta citta,που θα περασεις οπωσδηποτε απο κει...
Πολυ σωστα!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
...κι εγω αυτο θα προτεινα...ππηγαινε τωρα στην alta citta,που δεν εχεις πολύ χρονο και αλλη φορα στην κατω πολη, που ειναι μεγαλη και αξιζει αρκετο χρονο για να την ανακαλυψει κανεις.....οσο για πιτσαρια στην alta citta ...υπαρχει μια καταπληκτική με παρα πολλες επιλογες...(μεχρι και με σολωμο!!!)δεν μπορει να μην τη βρεις ...ειναι στον κεντρικο πεζοδρομο της alta citta,που θα περασεις οπωσδηποτε απο κει...
alh6.googleusercontent.com__1h9bj03n9R4_TkxIiaDIqII_AAAAAAAAIgo_AyEcja7XICU_s720_DSC_0142.JPG
:clap::clap::clap:

http://www.travelstories.gr/319494-post4.html ;)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
+1 κι από μένα για την πιτσαρία αυτή. Να πιείτε και κρασάκι από το bar, έχουν καλή ποικιλία. Πάρτε ένα lagrein που είναι της ευρύτερης περιοχής.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Μάλλον όλοι όσοι έχουμε περάσει από εκεί κάτι τσιμπήσαμε! Πώς να αντισταθείς σ' αυτή τη βιτρίνα;
 

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική, Λατινική Αμερική
Καλημέρες σε όλες και όλους,
Λίγα και από εμένα για το Bergamo το οποίο επισκέφτηκα με την φίλη μου το πάσχα.
Πτήση, προφανώς, ryan απο θεσσαλονική και διαμονή 4 ημερών στην πόλη.
Το Bergamo είναι η αποκάλυψη! Citta alta και citta bassa είναι εξίσου όμορφες και αξίζει να γυρίσεις κάθε δρόμο και κάθε στενό όσες περισσότερες φορές μπορείς. Είναι δεδομένο ότι εντελώς τυχαία θα βρεις κάτι πολύ όμορφο να κάνεις ή/και να δεις. Νομίζω ότι το bergamo είναι η πιο φινετσάτη πόλη της ιταλίας. Η πιο intellectual πόλη του βορρά. Δεν συγκρίνεται σε καμιά περίπτωση με το τεράστιο αφενός και υπερτουριστικά trendy κοντινό μιλάνο (το οποίο επισκεφθήκαμε ένα πρωινό και γυρίσαμε τρέχοντας μετά από 2 ώρες στο γλυκό bergamo), ούτε και με τη μεσαιωνική γειτόνισα verona, την οποία θα χαρακτηρίζα περισσότερο παραμυθένια παρά πραγματική. Το Bergamo είναι μια πόλη που δεν έχει αρνηθεί μεν τις μεσαιωνικές του καταβολές και συγχρόνως δεν ζει για/ και από τους τουρίστες. Ευτυχώς για αυτό είναι δίπλα του το μιλάνο και έτσι οι επιβάτες της ραιαν οδεύουν κατευθείαν προς τα 'κει. Το bergamo ως αυτό που είναι δηλαδή μια πόλη του ιταλικού βορρά συγκεντρώνει ένα μεγάλο κομμάτι εργατών- εσωτερικών και εξωτερικών μεταναστών οι οποίοι έχουν κάνει εμφανή την παρουσία τους κυρίως στην citta bassa. Αν βρεθείτε εκεί λοιπόν δεν πρέπει να ξεχάσετε να φάτε στο ναπολιτάνικο c'era una volta το οποίο εκτός των άλλων σερβίρει και πολυ καλό ριζότο -βόρεια συνήθεια στην ιταλία-. Λίγα μέτρα από αυτό ένα παλαιστινιακό μικρό ταβερνάκι στο οποίο γίνεται χαμός από τη νεολαία της πόλης, θα δοκιμάσετε πολύ καλό φαλάφελ και άλλες λιχουδιές. Αν βγείτε από το κέντρο και περπατήσετε προς τον σταθμό θα βρείτε και άλλα ασιατικά μαγαζιά και 2-3 πολυ καλά ιταλικά των οποίων δεν έχω συγκρατήσει τα ονόματα. Θα αφήσω για λίγο τα φαγητό για να σας μιλήσω για το πιο σημαντικό κομμάτι των ταξιδιών μου στην ιταλία. Το κεφάλαιο καφές. ΟΚ δεν μπορώ να πω κάτι για τη Ρώμη, αυτός ο πρωινός ρωμαϊκός εσπρέσσο είναι ένα μικρό όνειρο το οποίο γίνεται πραγματικότητα κάθε πρωί μετά από ένα γλυκό καπουτσίνο. Στο Bergamo o καφές για μένα είχε μια ιδιαιτερότητα που δεν απόλαυσα τόσο στην υπόλοιπη ιταλία και στη Ρώμη. Μέσα στα στενά της πόλης βρίσκεις μικρά καφε (τα ''bar'') στα οποία χωρανε το πολύ 5 άτομα όρθια και έχει 15 και μια παλιά χειροκίνητη (!) μηχανή εσπρέσσο να βγάζει τον πιο απολαυστικό capuccino con cacao που έχω δοκιμάσει. Ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσεις τη μέρα σου παρέα με αργόσχολους συνταξιούχους με τη l' eco di bergamo στο χέρι, βιαστικούς γιάπηδες και αγουροξυπνημένους εργάτες. Συνεχίζοντας την αναζήτηση καλού φαγητού θα αναφέρω 2 τρατοριες με bergamasca κουζίνα. Πρώτο και καλύτερο το circollino (πολύ οικονομικό 15 ευρω το ατομο) στο οποίο έφαγα το καλύτερο φαγητό κατά τη διαμονή μου στην πόλη συνοδεία ντόπιου λευκού κρασιού valpolicella. Τορτελινια γεμιστά και χοιρινό με λευκή σάλτσα οι καλύτερες επιλογές για μένα. Το καλύτερο του μαγαζιού είναι η αυλή του. Μια κλασική αυλή με δέντρα και κληματαριές σε μεταφέρει σε άλλη εποχή. Ένα άλλο μαγαζί το οποίο φημίζεται κυρίως για το aperitivo του είναι το πιο τουριστικό donizetti στο οποίο φάγαμε μέτριο φαγητό και το πληρώσαμε ακριβά αλλά ήπιαμε ένα εξαιρετικό κόκκινο valpolicella.

συνεχίζω αύριο την ενημέρωση, πρέπει να σταματήσω να γράφω λόγω δουλειάς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom