Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

Wehaveadream

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ειναι μεσα στα άμεσα μου σχεδια να ταξιδεψω στο Bergamo, Ιταλια, μεσα Οκτωβρίου. Αν καποιος το εχει επισκεφθεί θα ηθελα να μου προτείνει αξιοθεατα, must μερη, που να φαμε και το μεγαλυτερο μου ερωτημα, αξιζει να παμε βερονα (το ταξιδι μας θα ειναι απο 17 εως 19)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εχω την ιδια ερωτηση αλλα αντιστροφα. Θα περασω απο Μπεργκαμο αναγκαστικα λογω προσγειωσης της ryan. Συγκρινοντας φωτος Μπεργκαμο Βερονας σκεφτομαι αν αξιζει χρονο το Μπεργκαμο.Για τη Βερονα ειμαι σιγουρη οτι θα αφιερωσω μιση ως μια μερα.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Εχω την ιδια ερωτηση αλλα αντιστροφα. Θα περασω απο Μπεργκαμο αναγκαστικα λογω προσγειωσης της ryan. Συγκρινοντας φωτος Μπεργκαμο Βερονας σκεφτομαι αν αξιζει χρονο το Μπεργκαμο.Για τη Βερονα ειμαι σιγουρη οτι θα αφιερωσω μιση ως μια μερα.
Στο Μπέργκαμο είναι υπέροχη η άνω πόλη, η παλιά δηλαδή, είναι ολόκληρη σαν μεσαιωνική, αξίζει να περπατήσεις κατά τη γνώμη μου, ως μια μονοήμερη βέβαια.
Βερόνα να πας οπωσδήποτε είναι πολύ γοητευτική πόλη, με αρκετά αξιοθέατα, αλλά το κρίσιμο σημείο είναι τι καιρό θα έχει και στις 2 πόλεις που θα πας.
Θέλω να πω ότι αν βρέχει ας πούμε συνέχεια, επειδή ενδείκνυνται και οι 2 για περπάτημα, δεν θα τις ευχαριστηθείς. Αν έχει καλό καιρό πήγαινε και στις 2 ασυζητητί.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Στο Μπέργκαμο είναι υπέροχη η άνω πόλη, η παλιά δηλαδή, είναι ολόκληρη σαν μεσαιωνική, αξίζει να περπατήσεις κατά τη γνώμη μου, ως μια μονοήμερη βέβαια.
Βερόνα να πας οπωσδήποτε είναι πολύ γοητευτική πόλη, με αρκετά αξιοθέατα, αλλά το κρίσιμο σημείο είναι τι καιρό θα έχει και στις 2 πόλεις που θα πας.
Θέλω να πω ότι αν βρέχει ας πούμε συνέχεια, επειδή ενδείκνυνται και οι 2 για περπάτημα, δεν θα τις ευχαριστηθείς. Αν έχει καλό καιρό πήγαινε και στις 2 ασυζητητί.
Εξτριμ σεναριο. Λεω στο γυρισμο απο Βενετια να περασω μιση μερα απο Βερονα και στη συνεχεια να παμε Μπεργκαμο οπου και θα διανυκτερευσουμε για να πεταξουμε την επομενη. Απορια: Υπαρχει αραγε στη Βερονα καποιο μερος να αφησουμε τις χειραποσκευες μας;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εξτριμ σεναριο. Λεω στο γυρισμο απο Βενετια να περασω μιση μερα απο Βερονα και στη συνεχεια να παμε Μπεργκαμο οπου και θα διανυκτερευσουμε για να πεταξουμε την επομενη. Απορια: Υπαρχει αραγε στη Βερονα καποιο μερος να αφησουμε τις χειραποσκευες μας;
http://www.grandistazioni.it/cms/v/index.jsp?vgnextoid=f6206dab180eb110VgnVCM1000003f16f90aRCRD
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ασχετο αλλα οι φωτογραφιες που βρηκα απο Μπεργκαμο δεν ειναι αρκετες να μου λυσουν μια απορια.Ενδυκνειται η πολη για υψοφοβικους?η θα αφησουμε τα κοκκαλακια μας εκει πανω?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Ασχετο αλλα οι φωτογραφιες που βρηκα απο Μπεργκαμο δεν ειναι αρκετες να μου λυσουν μια απορια.Ενδυκνειται η πολη για υψοφοβικους?η θα αφησουμε τα κοκκαλακια μας εκει πανω?
Mια χαρά είναι και για υψοφοβικούς, έχει στριφογυριστά ανηφορικά σοκάκια, αλλά δεν είσαι στην άκρη κανενός γκρεμού, μέσα στα στενάκια τριγυρνάς. Σε κάποια σημεία έχεις θέα προς την κάτω πόλη και την πεδιάδα, αλλά αν θέλεις στέκεσαι στην άκρη και θαυμάζεις την θέα, δεν περνάς υποχρεωτικά δηλαδή! Απλώς όταν ανέβεις μην πάρεις το τελεφερίκ υπάρχει και λεωφορείο αν θυμάμαι καλά ή απόφυγε να πας στον λόφο San Vigilio που είναι υπέροχος, αλλά είναι πιο ψηλά ακόμα και παίρνεις τελεφερίκ πάλι. Πας και με τα πόδια βέβαια, αλλά έχει αρκετή ανηφόρα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Σ ευχαριστω πολυ!Οι φωτο δειχνουν θεα και σε ξεγελανε..την επαθα το καλοκαιρι σ ενα χωριο εξω απο Νικαια και θελω να το σιγουρεψω,λεω για τελος Σεπτεμβρη..αν δεν εχει ακρη ακρη και γκρεμους το παλευω μια χαρα..
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αυτος ο σταθμος ειναι ο μοναδικος στη Βερονα ή θα πρεπει να προσεξω το τρενο που θα παρουμε απο Βενετια να κανει σταση στον συγκεκριμενο; Τους εστειλα mail και δεν μου απαντησαν...
Δεν είναι ο μοναδικός αλλά είναι ο κεντρικός και ο πιο βολικός. Αν ζητήσεις εισιτήρια για Βερόνα, σου βγάζουν για αυτόν τον σταθμό. Απλά κατεβείτε σε αυτόν.
 

marvir

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σκέφτομαι να πάω στο Μπέργκαμο το Νοέμβριο με ryanair. Εκτός από την πόλη εκεί, που σκέφτομαι να διανυκτερεύσω, που αλλού βολεύει να πάω? Κατά προτίμηση βόρεια, ίσως προς Ελβετία? Για Λουγκάνο π.χ. έχει Μ.Μ.Μ. ? Και πόση ώρα κάνει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom