Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Γεια σας...μεθαυριο φεύγω για Μπέργκαμο με τον άντρα μου έχουμε δύο μέρες γεμάτες γιατί θα μείνουμε τρία βράδια Μπέργκαμο θα μπορούσε να μου πει κάποιος που αξίζει να πάμε αλλά να μη φάμε πολλές ώρες δρόμο; Μιλάνο ή Κόμο; Στο Μπέργκαμο που αξίζει; Ευχαριστώ...
Παιζει ρολο βασικα αν θα εχετε αυτοκινητο.γλιτωνεις καποια ωρα σιγουρα σε σχεση με τρενο-λεοφωρειο.Λιγο παραπανω απο 1 ωρα ειναι και τα δυο μερη.Εννοειτε Μιλανο με τη μια σε καποιο parking το αυτοκινητο αν και ειναι λιγο ακριβα και επισης εννοειτε πρωινη αναχωρηση και βραδυνη επιστροφη.Aπο τη στιγμη που αποφασισατε να μεινετε Bergamo παντως πιστευω δυο μονοημερες εκδρομες μια στο Μιλανο και μια στην περιοχη του Κομο γενικοτερα ειναι η καλυτερη ιδεα.Μπεργκαμο αν δεν αφιερωσετε εκει καποια μερα παρα μονο για διανυκτερευση καποιες κλασικες βολτες πανω κατω απογευματο-βραδακυ αρκουν πιστευω.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Το Μιλανο είναι 1 ώρα περίπου από το Μπεγκαμο ενώ το Κόμο είναι περίπου 2 ώρες από το Μπεργκαμο. Αν δεν έχετε σκόπο να διανυκτέρευσετε η άποψη μου είναι ότι είναι καλύτερα να πάτε ημερήσια στο Μιλανο γιατί στο Κόμο αξίζει κ η βόλτα στα γύρω χωριά. Καλά να περασετε
 

dimik

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σύντομα θα ταξιδέψω με αμάξι ιταλία και σκεφτήκα να περάσω από bergamo. Θα μου φτάσει μια μονοήμερη εκδρομή για να δω τα αξιοθέατα? Επιπλέον επειδη θα πάω οδικώς το αμάξι που θα μπορούσα να το αφήσω ώστε να πάρω το τελεφερικ?
 

christl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σε ολους . Βοηθήστε με λίγο , αρχές Οκτωμβρίου θα βρεθούμε Μπεργκάμο για 2 νύχτες από Αγγλία και μετά επιστροφή Ελλάδα. Δεν έχουμε σκοπό να κάνουμε tour τύπου Βερόνα,Μιλάνο κλπ παρα μόνον βόλτα σε παλιά και νέα πόλη . Που προτείνετε να μείνουμε ? Αλτα ή Μπάσα? Και ποι είναι η απόσταση αυτών των δυο ?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλημερα σε ολους . Βοηθήστε με λίγο , αρχές Οκτωμβρίου θα βρεθούμε Μπεργκάμο για 2 νύχτες από Αγγλία και μετά επιστροφή Ελλάδα. Δεν έχουμε σκοπό να κάνουμε tour τύπου Βερόνα,Μιλάνο κλπ παρα μόνον βόλτα σε παλιά και νέα πόλη . Που προτείνετε να μείνουμε ? Αλτα ή Μπάσα? Και ποι είναι η απόσταση αυτών των δυο ?
Citta alta να μείνετε, είναι σαφώς πιο ατμοσφαιρική και ρομαντική.
Πηγαίνεις με τα πόδια ανάμεσα στις 2 ή με τελεφερίκ ή με λεωφορείο, δεν απέχουν πολύ.
 

Giorgos Zisis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
καλημερα ξερει κανεις να μου πει απο το μπεργκαμο ππου εχει στασεις λεωφορειου για το
αεροδρομιο του μπεργκαμο
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
καλημερα ξερει κανεις να μου πει απο το μπεργκαμο ππου εχει στασεις λεωφορειου για το
αεροδρομιο του μπεργκαμο
Από Αεροδρόμιο Λεωφορείο Νο 1 τερματίζει στο σταθμό του Μπέργκαμο. Οι επιβάτες που κατευθύνονται προς Città Alta (Άνω Πόλη) μπορούν να επιβιβαστούν είτε στο λεωφορείο Νο 1A ή το τελεφερίκ με το ίδιο εισιτήριο.
Εδώ θα βρεις πληροφορίες για εισιτήρια και μεταφορά από Αεροδρόμιο στο Μπέργκαμο και αντίστροφα. Πάτα στο See winter timetable (valid from September 12th) και άνοιξε το pdf για να δεις τις ώρες. Οι ώρες είναι διαφορετικές από Δευτέρα έως Παρασκευή, Σάββατο & Κυριακές και αργίες. Χρειάζεται εισιτήριο 3 ζονών το κόστος του οποίου είναι 2,30 (συμπεριλαμβάνεται 1 βαλίτσα 20Χ40Χ60) και ισχύει για 90 λεπτά από την επικύρωση. Η διάρκεια της διαδρομής 20 λεπτά. Υπάρχει και εισιτήριο 24 ή 48 ωρών με κόστος 5 & 7€ αντίστοιχα συμπεριλαμβανομένου βαλίτσα.
https://www.atb.bergamo.it/en/atb-network/tourism-in-bergamo/airport-bus
Καλά να περάσεις στο πανέμορφο Μπέργκαμο.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.811
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Στην πλατεία του σιδηροδρομικού σταθμού, μπροστά από τα Mc Donalds.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
λοιπον παιδια τη βοηθεια σας....εχτες το βραδυ εστειλε μαιλ η εταιρια ryanair οτι εχει προσφορες σε εισητηρια για οποιον κλεισει ως 20/8/2018 και ταξιδεψει εως και 31/1/2019 μπηκα και χαζευα κυριως.......τις ''καλες'' ευκαιριες τις ειχαν ηδη κλεισει.....γιατι ειχε μεμονομενο αριθμο εισητηριων......μην τα πολυλογω.......βρηκα πολυ οικονομικο εισητηριο,πηγαινε-ελα στο μιλάνο-μπεργκαμο.......κλεινω τα πληρωνω,ειλικρινα 44 ευρω μονο.......χαρηκα και λεω τι καλα που μεσα σε ολα τα αλλα ταξιδια του χειμωνα προσθεσα 2 μερουλες στο μιλανο.........δεν ειναι ομως τοσο απλο τελικα.......εψαξα και ειδα οτι το μπεργκαμο αεροδρομιο που σταματα η ryanair ειναι αρκετα μακρια απ το μιλανο την πολη δλδ.....και εκλεισα ενα δωματιο στην περιοχη san pelegrino terme.....εκανα καλα;εψαξα αλλα κανεις δεν εχει γραψει κατι σχετικο ως τωρα.............απλα επαθα πλακα με τις φωτογραφιες που ειδα και την προχειρη αναζητηση απ το google αν ξερει κατι σχετικο κανεις να μου πει......θα ειμαι μονο 2 μερες εκει και λογικα δεν προλαβαινω να δω μιλανο........μου φανηκε πιο κοντα το λουγκανο κι εκλεισα δωματιο στο πελεγκρινο......ξερει κανεις τιποτα;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.811
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τί εννοείς ότι έπαθες πλάκα με τις φωτογραφίες??? εννοείς από το san pelegrino που αναφέρεις??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.635
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom