Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

Foinikas170

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα σας! Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Φτάνω στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο στις 12.30 μ.μ. και πετάω ξανά για Ελλάδα την ακριβώς επόμενη μέρα στις 9 το πρωί από το ίδιο αεροδρόμιο. Που είναι πιο βολικό και οικονομικό να μείνω;; Θέλω τις ώρες που έχω να πάω βόλτα στο Μιλάνο. Να μείνω στο Μπέργκαμο; Ή να μείνω στο Μιλάνο κοντά στον κεντρικό σταθμό; :confused::confused::confused:
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Θα σου προτεινα το δευτερο. Από το πλάι του σταθμού στο Μιλάνο, φεύγουν λεωφορεία που πάνε απευθείας στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο. Ετσι θα μείνεις το βράδυ έξω στο Μιλάνο όσο αργά θέλεις.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εγώ. πάλι θα πρότεινα ξεθέωμα όλη μέρα και επιστροφή κάπου κοντά στο αεροδρόμιο για τόσο πρωινή πτήση
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα σας! Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Φτάνω στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο στις 12.30 μ.μ. και πετάω ξανά για Ελλάδα την ακριβώς επόμενη μέρα στις 9 το πρωί από το ίδιο αεροδρόμιο. Που είναι πιο βολικό και οικονομικό να μείνω;; Θέλω τις ώρες που έχω να πάω βόλτα στο Μιλάνο. Να μείνω στο Μπέργκαμο; Ή να μείνω στο Μιλάνο κοντά στον κεντρικό σταθμό; :confused::confused::confused:
Καλησπέρα! Αν δεν έχεις επισκεφθεί ποτέ το Bergamo,θα μπορούσες να περιπλανηθείς στην πόλη καθώς έχει ενδιαφέροντα πράγματα να δεις όπως η παλιά πόλη. Αν πάλι προτιμάς να δεις έστω και λίγο το Μιλάνο τότε καλύτερα να μείνεις κοντά στον σταθμό. Η πτήση επιστροφής σου όμως είναι αρκετά νωρίς,οπότε να προσέξεις τον χρόνο που θα χρειαστείς για να γυρίσεις από το Μιλάνο στο Bergamo,ειδικά τις καθημερινές.Σε περίπτωση που τελικά θελήσεις να μείνεις στο Bergamo θα σου πρότεινα το Mercure Bergamo Centro Palazzo Dolci ,το οποίο είναι κοντά στο κέντρο αλλά και 2-3 στάσεις με το λεωφορείο από το αεροδρόμιο! Καλά να περάσεις !
 

Foinikas170

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Εγώ. πάλι θα πρότεινα ξεθέωμα όλη μέρα και επιστροφή κάπου κοντά στο αεροδρόμιο για τόσο πρωινή πτήση
Διάβασα όλες σας τις απαντήσεις και τελικά κατέληξα στη δική σου πρόταση. Επέλεξα το ξενοδοχείο που είναι ακριβώς δίπλα στο αεροδρόμιο. Αν και πιο ακριβό, γλιτώνουμε ταλαιπωρία και χρήματα από ταξί θεωρώ..

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Θα πάω για ~24ώρες Bergamo, φθάνω βραδάκι και θα μείνω κοντά στο σταθμό.
Κανένα καλό εστιατόριο στην Citta Bassa για το βράδυ? Κάτι σε ιταλικό/παραδοσιακό φαγητό.
Το επόμενο πρωί θα ανέβω Citta Alta και για εκεί διάβαζω εδώ για Circolinο, Il Fornaio.
Αλλά για κάτω πόλη? Ίσως το Il Coccio?
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Θα πάω για ~24ώρες Bergamo, φθάνω βραδάκι και θα μείνω κοντά στο σταθμό.
Κανένα καλό εστιατόριο στην Citta Bassa για το βράδυ? Κάτι σε ιταλικό/παραδοσιακό φαγητό.
Το επόμενο πρωί θα ανέβω Citta Alta και για εκεί διάβαζω εδώ για Circolinο, Il Fornaio.
Αλλά για κάτω πόλη? Ίσως το Il Coccio?
καλημερα,εγω θα σου ελεγα να παρεις το λεοφωρειο που ανεβαινει citta alta ειναι μονο 10 λεπτα διαδρομη,στο τερμα του λεοφωρειου,εχει ενα υπεροχο cafe restaurant που ειναι ανοιχτο και νυχτα,οτι ωραιοτερο σε φαγητο εχω δοκιμασει στη ζωη μου,μην αμελησεις να παρεις και παγωτο το φτιαχνουν εκει,στρατσιατελα κατα προτιμηση,το μαγαζι λεγεται la marianna ειναι αυτο https://www.facebook.com/lamariannabg/ κι απο τιμες απαιχτο και μην αμελησεις να πιεις καφε,οτι ωρα και να ναι......να περασεις τελεια!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Σκεφτόμουν για κάτω πόλη να περπατήσω και εκεί λίγο. Αν και βλέπω τώρα το Il Coccio κλείνει 6pm τις Τρίτες σύμφωνα με google maps.
Ευχαριστώ πάντως.
 
Last edited:

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Θα πάω για ~24ώρες Bergamo, φθάνω βραδάκι και θα μείνω κοντά στο σταθμό.
Κανένα καλό εστιατόριο στην Citta Bassa για το βράδυ? Κάτι σε ιταλικό/παραδοσιακό φαγητό.
Το επόμενο πρωί θα ανέβω Citta Alta και για εκεί διάβαζω εδώ για Circolinο, Il Fornaio.
Αλλά για κάτω πόλη? Ίσως το Il Coccio?
Καλησπέρα! Εμείς είχαμε φάει στην ταβέρνα Valtellinese μετά από προτροπή ενός ντόπιου. Μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
καλημερα,εγω θα σου ελεγα να παρεις το λεοφωρειο που ανεβαινει citta alta ειναι μονο 10 λεπτα διαδρομη,στο τερμα του λεοφωρειου,εχει ενα υπεροχο cafe restaurant που ειναι ανοιχτο και νυχτα,οτι ωραιοτερο σε φαγητο εχω δοκιμασει στη ζωη μου,μην αμελησεις να παρεις και παγωτο το φτιαχνουν εκει,στρατσιατελα κατα προτιμηση,το μαγαζι λεγεται la marianna ειναι αυτο https://www.facebook.com/lamariannabg/ κι απο τιμες απαιχτο και μην αμελησεις να πιεις καφε,οτι ωρα και να ναι......να περασεις τελεια!
Ένας πόντος και από μένα στο La Marianna! Εκεί "εφηύραν" την stracciatella οπότε πιστεύω πως επιβάλλεται η δοκιμή της!!

Θα πάω για ~24ώρες Bergamo, φθάνω βραδάκι και θα μείνω κοντά στο σταθμό.
Κανένα καλό εστιατόριο στην Citta Bassa για το βράδυ? Κάτι σε ιταλικό/παραδοσιακό φαγητό.
Το επόμενο πρωί θα ανέβω Citta Alta και για εκεί διάβαζω εδώ για Circolinο, Il Fornaio.
Αλλά για κάτω πόλη? Ίσως το Il Coccio?
Ωραίο παγωτό επίσης στην Citta' bassa το La Romana που σου στάζουν και υγρή σοκολάτα μέσα στον κώνο η οποία εννοείται παγώνει και είναι μούρλια.. Επίσης στην Citta' bassa για aperitivo με τα γνωστά πλούσια συνοδευτικά προτείνω το Giardini San Marco και το Tassino.

Σε παραδοσιακό ιταλικό δεν έχω κάτι για bassa...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
τι σημαινει παραδοσιακο ιταλικο στην κατω πολη του μπεργκαμο..ολες οι οστεριες ιταλικο μαγειρευουν..
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
τι σημαινει παραδοσιακο ιταλικο στην κατω πολη του μπεργκαμο..ολες οι οστεριες ιταλικο μαγειρευουν..
Παραδοσιακό ιταλικό εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω να σημαίνει παραδοσιακές συνταγές της περιοχής. Ιταλική είναι και η pizza ή η alla napoletana αλλά παραδοσιακή της κουζίνας του Bergamo δεν είναι ούτε η μία ούτε η άλλη. Στο Bergamo έχουν πχ μια διαφορετική polenta και διάφορες συνταγές που κάνουν με αυτή. Λογικά όλες οι osterie στο Bergamo θα έχουν εκτός από τις γενικές ιταλικές συνταγές και ντόπιες παραδοσιακές, απλά εγώ δεν έτυχε να φάω ποτέ σε osteria στην Bassa, παρά μόνο να κάνω aperitivo και ανέφερα αυτά τα 2 μαγαζιά για aperitivo με ότι μασαμπούκα αυτό συνεπάγεται... Στην Alta από την άλλη, το Circolino το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom